3 lipca 2015 Komentarze (0) Myślistwo

10 sławnych myśliwych, których warto znać

Pisarz i myśliwy Ernest Hemingway

Myśliwych na świecie jest wielu. Każde państwo ma swoich. Wystarczy spojrzeć na to, jak liczne jest ich grono w Polsce. Warto zatem zatrzymać się przez chwilę i poznać najsłynniejszych łowczych. Wybraliśmy sylwetki kilku, którzy naszym zdaniem zasługują na zapamiętanie. Są to między innymi: Ernest Hemingway, Winston Churchill i Theodore Roosevelt. Kto jeszcze?

Każdy człowiek ma potrzebę rywalizacji z innymi. Jedni się do tego przyznają, inni głęboko to ukrywają, ale jakaż duma nas rozpiera, kiedy okazuje się, że jesteśmy w czymś lepsi od kogoś innego. Właśnie z potrzeby rywalizacji wzięły się wszelkiego rodzaju rankingi: na najpiękniejszą kobietę, najpopularniejszą gwiazdę, my jakiś czas temu też zaproponowaliśmy jeden – na najbardziej niebezpieczne zwierzęta, które można upolować. Aby łowczy nie pozostawali w cieniu zwierzyny, postanowiliśmy zaproponować drugi – przed Państwem zestawienie 10 sławnych myśliwych.

Benjamin Vernon Lilly, Ben Lilly, Ol’ Lilly (1856-1936)

Sławny myśliwy Benjamin Vernon Lilly

Człowiek, który był wcieleniem wszelkich cech dawnego Dzikiego Zachodu. Popularność zdobył licznymi polowaniami na zwierzęta takie jak pumy, niedźwiedzie grizzly czy czarne niedźwiedzie. Był uosobieniem niespokojnego ducha, który cenił sobie wolność zewnętrzną, a jednocześnie głęboko wierzącym chrześcijaninem. Praktykował zasady prostego, praktycznego życia, przez większość życia wędrował, przez co stał się bohaterem amerykańskich legend. Towarzyszył w polowaniach prezydentowi Rooseveltowi. Prawdopodobnie był najbardziej efektywnym łowcą drapieżników w historii Ameryki Północnej.

Jim Corbett (1875-1955)

Sławny łowca Jim Corbett

Od najmłodszych lat zapalony myśliwy, pierwszego lamparta zastrzelił już w wieku 8 lat. Najczęściej polował na tygrysy i lamparty. W ciągu 30 lat, zastrzelił 33 drapieżniki, które pozbawiły życia łącznie ponad 1200 osób. Za największe osiągnięcie Jima Corbetta uznaje się upolowanie pantery z Rudraprayag, która zabiła około 125 osób.
Brał udział w polowaniu, na którym ustrzelono łącznie ponad 300 ptaków, wydarzenie to stało się punktem zwrotnym w jego życiu – od tego momentu Corbett żywo zaangażował się w działalność związaną z ochroną przyrody. Wyznawał zasadę, że myśliwy nie ma moralnego prawa do polowania, jeżeli nie respektuje ochrony odnawialnych źródeł zasobów przyrody.

Ernest Hemingway (1899-1961)

Pisarz i myśliwy Ernest Hemingway

Większość ludzi kojarzy go przede wszystkim jako płodnego pisarza, autora opowiadania Stary człowiek i morze. Już jako dziecko uwielbiał wycieczki do lasu, gdzie uczył się podstaw polowania. Jako dorosły często podróżował na Zachód, a także do Afryki, gdzie brał udział w licznych polowaniach na dzikie zwierzęta. W 1933 roku spędził w Afryce trzy miesiące – w tym czasie nie tylko polował, ale także zbierał materiał do napisania książek.
Można wywnioskować, że zdobyte informacje przysłużyły się w sposób znaczący do napisania tekstów: Zielone wzgórza Afryki (1935, w Polsce 1959), Śniegi Kilimandżaro (1936, w Polsce 1956), To co prawdziwe o świcie (1999).

Philip Hope Percival (1886-1966)

Myśliwy Philip Percival ze swoim sztucerem

Jeden z najbardziej znanych myśliwych, początkowo przewodnik po safari w Kenii. Najczęściej polował na lwy. Towarzyszył w wyprawach łowieckich prezydentowi Rooseveltowi, a także Ernestowi Hemingwayowi. Pisarz uczynił go nawet bohaterem swojej książki (Robert Wilson w The Short Happy Life of Francis Macomber). Przez 34 kadencje był prezesem East African Professional Hunters Association. Przez niektórych uważany za najlepszego białoskórego myśliwego.

Art Young (1883-1935)

Art Young ukochał sobie łuk jako swoją broń

Wraz z rodziną mieszkał w Kelseyville, gdzie fauna obfitowała w zwierzynę, dlatego razem z braćmi od najmłodszych lat zajmowali się polowaniem oraz łowieniem ryb. Był wszechstronnie uzdolniony: grał na skrzypcach, przygotowywał się do startu w olimpiadzie, doskonale pływał. Umiejętnie posługiwał się zarówno karabinem, jak i pistoletem, jednak to łuk okazał się być jego ulubioną bronią. Najchętniej polował na niedźwiedzie grizzly, jednak podróżował także w wiele innych miejsc, na przykład na Grenlandię, gdzie polował na niedźwiedzie polarne.

Harry Selby (1925-?)

Harry Selby myśliwy urodzony w Kenii

Umiejętności koniecznych do wykonywania polowania Selby uczył się od najmłodszych lat na rodzinnym ranczo w Kenii. Najpierw polował na zwierzynę drobną, aby potem skupić się na drapieżnikach. Już jako nastolatek, upolował z kuzynem swojego pierwszego słonia. Inne zwierzęta, które stawały się jego celem to bawoły, lwy i pumy. Współpracował z Philipem Percivalem. Biegle posługiwał się zarówno pistoletem, jak i łukiem.

Saxton Pope (1875-1926)

Saxton Hope - ojciec polowania z łukiem

Lekarz, nauczyciel, a przede wszystkim mężczyzna uważany za ojca polowania z łukiem myśliwskim. Współpracował z Artem Youngiem, razem stworzyli Pope and Young Club, który zrzeszał myśliwych, posługujących się łukami. W 1920 roku, po uzyskaniu odpowiedniej zgody, z ręcznie wykonanymi łukami i strzałami, udali się do Parku Narodowego Yellowstone, aby zapolować na niedźwiedzie grizzly. Pope wydał książkę Hunting with the Bow and Arrow. Umiejętność samodzielnego wytwarzania broni nabył od innego słynnego myśliwego – Indianina Ishi, z którym utrzymywał stały kontakt.

William Frederick Cody, Buffalo Bill (1846-1917)

William Fredrick Cody - aktor i myśliwy

Oprócz tego, że myśliwy, to także aktor i organizator widowisk o charakterze rozrywkowym, a także zwiadowca armii amerykańskiej w czasie wojny secesyjnej (1861-1865). Swój przydomek zyskał tuż po wojnie, kiedy to w osiem miesięcy upolował prawie 4,5 tysiąca bawołów i dostarczył ich mięso jednej z firm, z którą miał podpisany kontrakt. Rywalizował także z Williamem Comstockiem o to, kto w ciągu 8 godzin upoluje więcej żubrów – wygrał Cody z wynikiem 68, Comstock upolował o 20 mniej. Buffalo Bill korzystał głównie z karabinu.

Theodore Roosevelt (1858-1919)

Myśliwy i prezydent - Theodore Roosvelt

Najbardziej znany jako 26. prezydent Stanów Zjednoczonych oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1906 roku. Uważany jest także za wielkiego miłośnika przyrody i dobrego myśliwego. W 1909 roku z synem Kermitem, wyruszył do Afryki, gdzie wraz z załogą, liczącą 250 osób, zebrali łącznie 1100 okazów, z czego blisko połowę stanowiły drapieżniki i duże zwierzęta.

Winston Churchill (1874-1965)

Winston Chirchill - Najsłynniejszy Brytyjski premier i myśliwy

Najbardziej znany angielski Premier – polityk, mówca, strateg, ale także pisarz i historyk. Uznany za najwybitniejszego Brytyjczyka. Jego dwie największe miłości to polo i polowanie. Churchill pierwszy, przed Rooseveltem, polował w Afryce. Wędrował wzdłuż Nilu i po drodze polował na wszystkie drapieżniki, które napotkał.

Na koniec

Z ogromnym zainteresowaniem czytamy o wielkich osiągnięciach angielskich i amerykańskich myśliwych. Często ich historie są niezwykle fascynujące. Wierzymy, że przeżycia polskich łowczych są równie interesujące i w najbliższym czasie będziemy mogli zmodyfikować naszą listę, by umieścić na niej kilka rodzimych nazwisk. Tymczasem życzymy wszystkim pięknych przeżyć podczas obcowania z przyrodą i bezpiecznych, satysfakcjonujących polowań.

Darz Bór!

Daniel Król

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *