28 września 2023 Komentarze (0) Poradniki zakupowe

15 wskazówek, jak przygotować się na bezpieczne polowanie jesienią. Poradnik myśliwego

Myśliwy w lesie patrzy przez celownik i mierzy do celu

Jesień to niezwykle barwny okres w polskich lasach. Myśliwi z uciechą zacierają ręce na myśl o owocnych łowach pośród złotego krajobrazu. Słusznie, bo czas ten jest uważany za najbardziej sprzyjający łowom. Sukces poprzedza jednak odpowiednia organizacja. Jak przygotować się na polowanie jesienią? Sprawdź nasz poradnik!

Historia jesiennych łowów sięga setek lat wstecz. Polscy właściciele ziem wyczekiwali kultywowania tej ważnej tradycji, wierząc w szczególne powodzenie swoich wypraw.

Minęły lata, a rozpoczynającą się we wrześniu porę roku wciąż uważa się za najbardziej obfitą w trofea. Las wypełnia się atrakcyjnymi dla myśliwych okazami, które intrygują swoim charakterystycznym zachowaniem.

Jak osiągnąć sukces i odpowiednio przygotować się do łowów? Co wyróżnia polowanie jesienią? Czytaj dalej!

Polowanie jesienią – charakterystyka okresu

Dwie osoby idą ścieżką przez las

Schyłek roku rządzi się swoimi prawami. Dni stają się coraz krótsze, poranki zimniejsze, a otoczenie złociste. Warunki pogodowe są mniej korzystne, niż w lecie Najbardziej zapaleni myśliwi traktują to jednak jako prawdziwe wyzwanie, które w perspektywie czasu przynosi największą satysfakcję.

Tereny polowań są jesienią bardziej wilgotne. Nad ziemią często unosi się gęsta mgła, a rośliny przymraża szron.

Korony drzew pokrywają jednak złociste kolory, co czyni “scenografię” zdecydowanie najbardziej imponującą. Równie atrakcyjnie ma się kwestia zwierzyny, która w tym okresie roku jest wyjątkowo intrygująca.

Na co polować jesienią? Sprawdź wytyczne dla swojego okręgu łowieckiego!

Myśliwi mogą polować na zwierzynę zgodnie z tym, jakie są zasady dla danego okręgu łowieckiego. Każdą wyprawę musi poprzedzić dokładne poznanie wytycznych. Ich naruszenie może się bowiem wiązać z konsekwencjami prawnymi.

Większość okresów zezwalających na odstrzał konkretnych gatunków rozpoczyna się we wrześniu. To właśnie wtedy do zwierząt, na które można polować przez cały rok (m.in. norki amerykańskie, kuny lub lisy) dołączają te charakterystyczne dla okresu przed zimowego.

Na co polować jesienią? Przykłady:

 • daniele (byki, łanie, cielęta),
 • borsuki,
 • tchórze,
 • kuropatwy,
 • kuny,
 • sarny (kozły),
 • dziki,
 • bażanty (koguty, kury),
 • muflony (tryki, owce, jagnięta).

Pomimo iż każdy z wymienionych gatunków jest atrakcyjny dla łowców, największym zainteresowaniem cieszą się jelenie. To właśnie na wrześniowo-październikowy okres przypada ich rykowisko.

Jeleń leży na trawie. Patrzy przed siebie.

Rykowisko – kiedy jelenie zrzucają poroże? Właśnie jesienią!

Czas polowań na byki rozpoczyna się wprawdzie 21 sierpnia, ale walka samców o względy samic startuje realnie dopiero miesiąc później. Zdobycie trofeum w postaci poroża jelenia to marzenie każdego myśliwego. Sukces będzie smakował jeszcze lepiej, gdy osiągnie się go podczas obserwacji wyjątkowych zjawisk natury.

Jesienią łowcy są świadkami wielu interesujących momentów z udziałem byków:

– Dla wielu myśliwych w Polsce, w tym dla mnie, początek jesieni ma szczególny urok, ponieważ jest to okres rykowiska jeleni, kiedy można posłuchać pięknych koncertów ryczących byków oraz obserwować jak walczą ze sobą i ścigają łanie – tłumaczy w wywiadzie dla firmy Pulsar jedna z ambasadorek marki.

Jelenie szlachetne można spotkać na terenie całego kraju. W zależności od pory roku migrują one jednak w jak najbardziej komfortowe dla nich warunki. Szczególnie upatrzyły sobie obszary nizinne i górskie, gdzie zamieszkują tereny lasów liściastych oraz mieszanych. Należy pamiętać, że unikają terenów o dużej gęstości krzewów. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty – duże poroże uniemożliwia im wygodne przemieszczanie się.

Warto też wiedzieć, że jelenie starają się minimalizować czas przebywania w towarzystwie stad danieli i saren. Ponadto – mimo stronienia od osad ludzkich – potrafią przyzwyczaić się one do odgłosów pochodzących np. z dróg lub osiedli.

Byki zalicza się do zwierzyny płowej. Są więc stworzeniami wyjątkowo czujnymi, co dodatkowo czyni z nich obiekt pożądania każdego myśliwego.

Mężczyzna ładuje amunicję do broni.

Co zabrać na polowanie? Wyposażenie myśliwego jesienią

Wyprawa na łowy wymaga wyposażenia się w odpowiedni do tego sprzęt. Jesienią charakterystyka tego typu wycieczek jest zupełnie inna niż w przypadku innych pór roku. Różnice można dostrzec przede wszystkim w ubiorze.

Broń i amunicja na polowanie

Rodzaj broni, z którą udamy się na polowanie, powinien zależeć głównie od umiejętności oraz tego, co chcemy złowić. Najpopularniejszym wyborem są sztucery myśliwskie, zarówno te śrutowe, jak i kulowe. Odpowiedni dobór amunicji będzie równie ważny, co w przypadku strzelby.

Należy ponadto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu ochronnym oraz konserwującym. Na polowanie warto zabrać ze sobą szczoteczkę i specyfiki do czyszczenia broni, a sprzęt przenosić w przeznaczonym do tego futerale. Nie tylko uchroni on sztucera przez uszkodzeniami oraz zabrudzeniami, ale też znacznie ułatwi późniejszą jego pielęgnację.

Pamiętaj! Początek jesiennego sezonu łowczego oraz każdą wyprawę powinno poprzedzić kompleksowe czyszczenie broni myśliwskiej. Jak zrobić to poprawnie? Sprawdź nasz poradnik!

Akcesoria na polowanie – nóż, kompas i inne ważne przyrządy

Porządny nóż to niezbędne narzędzie pracy każdego myśliwego. Dzięki niemu nie tylko łatwiej będzie wykonywać wszelkie czynności manualne w trudnych warunkach, ale i przyda się on np. podczas działań na martwej zwierzynie.

Przed ruszeniem na łowy warto zadbać w pełni o swoje bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w asortyment, który pomoże nam w sytuacji zagrożenia. Mowa o sprzętach takich jak m.in. gazy pieprzowe na niedźwiedzie lub lokalizatorach GPS. Pierwsze z rozwiązań zapewni nam przewagę w nieplanowanym starciu z dzikimi napastnikami, a drugie zagwarantuje dobrą orientację w terenie.

Większość modeli jest ponadto wyposażona w specjalny przycisk SOS, za pomocą którego wezwiemy pomoc w razie potrzeby.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

 • zawartość kapsaicyny 15%
 • miotacz gazu do obrony osobistej

Optyka myśliwska. Co wybrać – noktowizor czy termowizor?

Optyka myśliwska to ważny element łowieckiego ekwipunku. To właśnie dobra lornetka pomoże dostrzec cel z daleka, a luneta obserwacyjna ułatwi odpowiednie ustawienie broni.

Polowanie jesienią wiąże się z pracą w niekorzystnych warunkach atmosferycznych i świetlnych. Z tego powodu dobrym krokiem jest dokonanie większego wydatku, by zaopatrzyć się w sprzęt noktowizyjny bądź termowizyjny.

Na rynku można znaleźć zarówno lunety, lornetki, specjalne gogle jak i kamery, które wykorzystują wybraną technologię. Mnogość wariantów w sklepach często powoduje ciężki do przezwyciężenia dylemat. Noktowizor czy termowizor – co wybrać?

Pierwsze z rozwiązań pozwala na zorientowanie się w terenie w ciemności. Aby otrzymać jednak pożądany efekt, sprzęt musi mieć zapewnione doświetlenie, np. w postaci wiązki podczerwieni. W przeciwnym wypadku gogle nie spełnią swojego zadania.

Z tego względu lepszym rozwiązaniem na polowanie jesienią jest termowizja. Urządzenia wykorzystujące tą technologię nie potrzebują żadnego światła zewnętrznego, by gwarantować doskonały obraz. Sprawdzą się ponadto w warunkach kompletnej mgły lub ulewy. Termowizor prędzej wskaże też sylwetkę zwierzyny, wyróżniając jej temperaturę ciała na tle otoczenia.

Myśliwy patrzy na swojego psa podczas polowania

Co ubrać na polowanie jesienią? Odzież dla myśliwego

Dobór odzieży na wyprawę powinien zależeć od panujących warunków. Wskazane są klasyczne kolory, takie jak khaki i wszystkie jego odcienie. Ubrania powinny być do tego wygodne oraz wykonane z takiego materiału, by nie wydawały głośnych dźwięków podczas ruchu. 

Należy także pamiętać o tym, że odzież na polowanie jesienią musi być ciepła i (w miarę możliwości) wodoodporna. Pogoda często nie rozpieszcza, a zimny poranek w skąpanym w deszczu lesie nie dla każdego okaże się komfortowy. Wyprawa na łowy to często kilkugodzinna przeprawa.

Tym samym ważne są buty, których główną cechą powinna być właśnie nieprzemakalność. Zalecamy wybór sięgających ponad kostkę traperów.

15 praktycznych porad jak zadbać o bezpieczeństwo na polowaniu

Zachowanie bezpieczeństwa na polowaniu jest kluczowe. Mowa zarówno o samotnych, jak i zbiorowych wyprawach w teren. Nie chcesz przecież podzielić losu zwierzyny. Charakter wycieczki definiuje zasady, o których bezwzględnie powinniśmy pamiętać.

Bezpieczeństwo na polowaniu zbiorowym

Polowania zbiorowe to zdecydowanie najczęściej praktykowana jesienią forma łowów. Będąc ich uczestnikiem pamiętaj o poniższych zasadach.

 1. Podczas poruszania się do miejsca docelowego, miej rozładowaną broń, a zamek otwarty.
 2. Ładuj strzelbę dopiero po zajęciu swojego miejsca.
 3. Usuwaj naboje od razu po pędzeniu.
 4. Ubieraj specjalne komplety myśliwskie na zbiorówkę, by koledzy mogli Cię łatwo dostrzec.
 5. Przyrządy optyczne ustawiaj z nie większą wielokrotnością niż x3.
 6. Nie strzelaj po linii, na której znajdować się mogą inni myśliwi lub spacerowicze.
 7. Nie używaj przyspiesznika.
 8. Nie zajmuj miejsc w rowach lub wykrotach.
 9. Zapoznaj się z rozstawieniem towarzyszy.
 10. Strzelaj z pozycji stojącej.
 11. Strzał między pędzeniami oddawaj tylko do zwierzyny wcześniej zranionej i jedynie za zgodą prowadzącego.

Bezpieczeństwo na polowaniu indywidualnym

Wydaje Ci się, że polowanie indywidualne nie wymaga tak dużej rozwagi jak grupowe łowy? Nic bardziej mylnego. Będąc samemu powinniśmy dbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo. W lesie może przebywać sporo innych myśliwych, którzy podobnie jak ty, postanowili wybrać się na wyprawę bez towarzystwa.

 1. Ubierz się odpowiednio, załóż solidne buty trekkingowe i ciepłą odzież.
 2. Przed rozpoczęciem łowów sprawdź stan broni (czystość, drożność luf itd.).
 3. Przy wyjeździe poza obwód zastosuj kufry i pokrowce na broń
 4. Miej rozładowaną broń podczas wszelkiego przemieszczania się z miejsca na miejsce.
Myśliwi w kamuflującym stroju na polowaniu

Podsumowanie

Wraz z początkiem jesieni rozpoczyna się najbardziej uwielbiany przez myśliwych sezon łowiecki. Należy jednak pamiętać o tym, że nadejście wielkich sukcesów oraz satysfakcji musi być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Zapoznaj się z dokładnymi datami, które określają start okresu strzeleckiego wobec danych gatunków. Przeczytaj także zasady panujące w każdym z okręgów łowieckich.

 

Pamiętaj też o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu. Miej do tego na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych towarzyszy. Jesteś gotowy? Czas na polowanie! Darz Bór! 

Polowanie jesienią – FAQ

Zbliża się okres jesiennych polowań. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

1.   Kiedy rozpoczyna się okres strzelecki na zwierzynę?

Rozpoczęcie się okresu łowieckiego na dane gatunki to kwestia dostosowana osobno do każdego z nich. Daty mogą się do tego różnić w zależności od zasad okręgów. Dokładne informacje sprawdzisz na należących do nich stronach internetowych.

2.   Rykowisko jeleni – kiedy?

Rykowisko jeleni przypada na okres wczesnojesienny. Początek sezonu strzeleckiego rozpoczyna się oficjalnie 21 sierpnia, ale gody mają miejsce dopiero od połowy września.

3.   Co wybrać noktowizor czy termowizor?

Noktowizor do poprawnego działania potrzebuje zewnętrznego dostępu do światła, np. poprzez diody IR. Termowizor z kolei jest w stanie poradzić sobie samodzielnie w każdych warunkach bez światła, a nawet w razie ulewy lub mgły.

4.   Co zabrać na polowanie?

Wyprawa na polowanie jesienią wymaga odpowiedniego ubioru. Wyposaż się w ciepłą i wodoodporną odzież oraz solidne trapery. Dodatkowo pamiętaj o broni, amunicji oraz środkach konserwujących sprzęt i futerale. Dobrym wyborem będą także akcesoria optyki myśliwskiej, nóż i lokalizator GPS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *