17 listopada 2015 Komentarze (1) Fotopułapki, Sprzęt

22 porady na temat fotopułapek dla myśliwych

Fotopułapka na drzewie robiąca zdjęcie jeleniowi

Fotopułapki to bardzo przydatne narzędzia, zarówno dla zaawansowanych, jak i dla początkujących myśliwych. Jak każde narzędzie, muszą być użytkowane w odpowiedni sposób, aby uzyskać możliwie najlepsze wyniki. Lepsze zdjęcia dadzą nam lepsze informacje, a te z kolei pomogą nam lepiej zrozumieć łowisko, w którym przyszło nam polować.

Artykuł ten powstał na bazie wiedzy kilku osób oraz samych myśliwych. Lista, którą przedstawimy będzie otwarta, więc jeżeli uważasz, że coś powinno się na niej znaleźć: śmiało, napisz do mnie wiadomość.

 1. Zaktualizuj oprogramowanie swojej kamery
  Producenci fotopułapek często dokonują aktualizacji ich oprogramowania. Dlatego warto zapytać się sprzedawcy o możliwość aktualizacji programowania lub odwiedzić stronę producenta i tam sprawdzić aktualną wersję oprogramowania.

 2. Sprawdź zasięg sieci w danej lokalizacji
  Przed zakupem fotopułapki z modułem GSM takiej jak np. TV-6210M, sprawdź zasięg wybranego operatora w miejscu docelowym. Można to zrobić na dwa sposoby: przestudiować mapy zasięgów dostępne u operatorów lub wyposażyć swój telefon w kartę jednego z operatorów i przejść się w wybrane wcześniej miejsce, tam wykonać testowe połączenie i ocenić jakość.

 3. Ponumeruj swoje kamery oraz karty pamięci
  Ta rada jest szczególnie przydatna dla osób zarządzających systemem fotopułapek. Na podstawie tego możemy łączyć zdjęcia z odpowiednimi fotopułapkami i miejscami. W połączeniu z odpowiednim przechowywaniem zdjęć na naszym komputerze, stworzymy sobie prosty, ale skuteczny system zarządzania i będziemy pewni, która karta jest, od której.

 4. Zarejestruj koordynaty GPS umieszczonej fotopułapki
  Aby mieć pewność, że nie pomylimy lokalizacji naszej fotopułapki, warto po jej zawieszeniu skorzystać z GPSu, wmontowanego w telefon lub urządzenie zewnętrzne i zanotować współrzędne geograficzne. Niedługo w ofercie pojawi się również fotopułapka firmy SpyPoint z wbudowanym modułem GPS.

 5. Użyj map Google do planowania
  Mapy google to bardzo uniwersalne i dokładne narzędzie. Dzięki możliwości nakładania na mapę zdjęć satelitarnych, możemy lepiej poznać nasze łowisko, położenie lasów, pastwisk i ich wielkości. Przed zakupem warto przestudiować zdjęcia satelitarne i rozplanować optymalne rozłożenie kamer.

 6. Odejdź od ludzkich szlaków
  Zwierzęta potrzebują pokarmów bogatych w białka i minerały, takich przysmaków będą starały się szukać w miejscach, w który obecność ludzi jest możliwie najmniejsza. Dlatego warto umieszczać kamery na szlakach rzadko uczęszczanych przez ludzi. Dobrymi miejscami są również stawy i rzeczki, ukryte głęboko w lesie.

 7. Ustaw kamerę w kierunku północnym lub południowym
  Zanim zamontujesz kamerę, weź kompas do ręki lub użyj aplikacji i postaraj się zamontować fotopułapkę skierowaną w kierunku północnym lub południowym. Unikniesz dzięki temu prześwietlenia lub wyblaknięcia zdjęć podczas wschodów i zachodów słońca.

 8. Wyceluj fotopułapkę w kierunku szlaku
  Ustaw fotopułapkę tak, aby obejmowała jak największą część szlaku, unikniesz w ten sposób pustych zdjęć szybko przemieszczających się zwierząt.
  Prawidłowe ustawienie fotopułapki względem szlaku

 9. Usuń fizyczne przeszkody
  Przed pozostawieniem fotopułapki samej sobie, sprawdź czy jakieś przeszkody nie będą jej przeszkadzać w pracy. Szczególnie liście i gałęzie utrudniają pracę oświetlaczowi podczerwieni.

 10. Użyj kombinacji TimeLapse na dużych obszarach.
  To dość podchwytliwa sprawa, należy umieścić fotopułakę obejmując duży obszar np. pola, na skraju lasu. Ustawiamy fotopułapkę w tryb „Time Lapse”, aby robiła zdjęcia co 10-20 sekund, 2 godziny podczas świtu i 2 godziny podczas zmierzchu. Dzięki temu możesz zorientować się, jakie są punkty wejścia i wyjścia zwierząt na terenie otwartym. Oraz w jakiej liczbie i jakie gatunki podróżują przez ten teren. Fotopułapką posiadającą funkcję TimeLapse jest np. Reconyx PC900 Hyperfire

 11. Przeprowadź inwentaryzację w łowisku
  Fotopułapki to świetne narzędzie do inwentaryzacji łowiska. Do tego konieczne będzie zbudowanie systemu fotopułapek. Regularne sprawdzanie zdjęć i prowadzenie rejestru da świetne rezultaty. Do tego najlepiej wykorzystać fotopułapki w trybie timelapse (patrz punkt #10). Zalecane jest rozstawienie 1 fotopułapki na każdy 1 km²

 12. Namierz konkretnego kozła lub odyńca
  Regularne przeglądanie zdjęć pozwoli Ci na namierzenie tego odyńca lub kozła, którego chcesz pozyskać, a który zawsze Ci umykał. Z nagrań i zdjęć dowiesz się o jego zwyczajach, ulubionych trasach i żerowiskach. Zwiększysz skuteczność wypadów i zaoszczędzisz na czasie.

 13. Stwórz system organizacji zdjęć
  Sprawdzanie zdjęć co 3-4 tygodnie spowoduje, że szybko zaczniesz mieć do sprawdzenia setki zdjęć. Szczególnie czym więcej fotopułapek będzie w łowisku, tym ważniejsza będzie dobra organizacja. Dobra organizacja prowadzi do lepszego odkrywania wzorców w łowisku. Przydadzą Ci się także kolejne informacje:
  1. użyj dwóch kart SD dla każdej kamery z pasującymi namalowanymi numerami na kartach i samej kamerze. Dzięki temu szybko wymienisz kartę, i nie pomylisz się przy późniejszej inwentaryzacji.
  2. użyj taniego laptopa (najlepszy w tym wypadku byłby jakiś mały netbook) do zgrania zdjęć i włożenia karty z powrotem na swoje miejsce.
  3. jeżeli nie posiadasz oprogramowania do zarządzania zdjęciami, użyj w tym celu systemu folderów. Możesz stworzyć drzewo folderów na zasadzie:
  region => numer kamery => data zebrania zdjęć.
  4. porządkuj zdjęcia, usuwaj rozmazane, puste, niewidoczne zdjęcia. Pozostaw tylko takie, które przedstawiają interesujące Cię gatunki zwierząt. Im mniej zdjęć nie związanych z interesującym Cię tematem, tym łatwiej będzie je analizować. Szczególnie dotyczy to zdjęć z ustawienia timelapse.

 14. Zamaskuj kamerę przed złodziejami
  Nie ważne co zrobisz aby zabezpieczyć swoją kamerę, czy to będzie kabel python
  czy może stalowa obudowa. Nic nie uchroni jej przed dobrze wyposażonym złodziejem. Dlatego warto wykorzystać jeszcze kilka trików:
  1. unikaj oczywistych lokacji takich jak, wjazd na leśną drogę albo centralnie na wprost paśnika.
  2. zamontuj kamerę powyżej linii wzroku. Większość osób nie będzie patrzyła w górę, a jak będzie dostatecznie wysoko to nawet po zauważeniu dadzą sobie spokój ze względu na trudną dostępność.
  3. użyj kleju w połączeniu z liśćmi, leśną ściółką lub ziemią aby zamaskować obudowę fotopułapki.
  4. niektóre fotopułapki posiadają funkcję blokowania za pomocą kodu PIN, o ile nie zabezpieczy to fotopułapki przed kradzieżą to przynajmniej uniemożliwi złodziejowi używanie urządzenia na własną rękę.

 15. Ubezpiecz kolekcję fotopułapek
  Zadzwoń do swojego ubezpieczyciela, i poproś o ofertę na objęcie fotopułapek ubezpieczeniem od kradzieży. To dobra rada dotyczy również reszty myśliwskiego sprzętu!

 16. Montuj fotopułapkę wyżej
  Jak wspominałem w pkt 14, nie tylko dodatkowo zabezpieczy Cię to przed kradzieżą, ale również ma kilka dodatkowych zalet: po pierwsze, błysk lampy podczerwieni może zwrócić uwagę jelenia, gdy zamontujemy ją wyżej to ciężej będzie zwierzęciu zlokalizować źródło tego błysku. Dotyczy to również dźwięku wydawanego przez spust migawki.

 17. Zamontuj kamery na rzadziej używanych stanowiskach
  Może to być ambona, kosz lub czatownia. Fotopułapka w takim miejscu pozwoli nam zobaczyć, co tracimy, schodząc za szybko z ambony lub jacy goście czekają, aby się wyłonić z lasu po naszym odejściu. Dodatkowa para oczu, gdy my nie możemy być we wszystkich miejscach jednocześnie będzie nieocenioną pomocą w zrozumieniu naszego łowiska.

 18. Bądź cierpliwym!
  Ekscytacja z zamontowania swoich fotopułapek może doprowadzić do częstego błędu, jakim jest zbyt częste sprawdzanie ich pod kątem wyników. Zbyt częste przychodzenie w miejsce zamontowania fotopułapki może zmniejszyć jej skuteczność. Warto również dywersyfikować dni i godziny przychodzenia do fotopułapki. Wszystko po to, abyśmy to my nie wpadli w schematy, które sami chcemy odkryć u zwierząt w łowisku.

 19. Kontroluj emisję swojego zapachu
  Pamiętaj, że Twój zapach potrafi odstraszyć zwierzynę, dlatego skorzystaj z tych porad:
  1. spryskaj kamerę aerozolem redukującym zapach, a potem dobrze ją wytrzyj suchym ręcznikiem.
  2. do obsługi fotopułapki i jej montażu skorzystaj z rękawiczek jednorazowych.

 1. Sprawdzaj kamery w deszczowe dni
  Deszcz naturalnie oczyszcza powietrze ze wszelkich zapachów, dlatego w takie dni warto odwiedzać fotopułapkę, bo nie zostawimy po swojej wizycie żadnych zapachów. Obserwuj również kierunek wiatru. Wciąż musisz uważać na swój zapach. I pamiętaj, że zapach pozostawiony tuż po deszczu będzie jeszcze lepiej wyczuwalny. Dlatego połącz wizyty w deszczu z wcześniej ustalonymi metodami redukcji emisji zapachu.

 2. Kup fotopułapkę bez czerwonej poświaty
  Czerwona poświata powstaje podczas doświetlania zdjęć przez diody podczerwone o długości fali około 850nm. O ile samo światło nie jest widoczne, to punkt generowania tego światła żarzy się czerwoną poświatą. Aby temu zapobiec, musimy zaopatrzyć się w fotopułapkę o długości fali 950nm lub specjalnym filtrem.

 3. Pamiętaj o fotopułapkach poza sezonem
  Fotopułapki w zimie również mogą dać nam wiele ważnych informacji. Upewnijmy się, że zalecane parametry producenta nie są przekroczone przez mróz na dworze. Zaopatrzmy się również w większą liczbę baterii, bo z pewnością na mrozie, będą się szybciej wyładowywać.

Daniel Król

Jeden komentarz do 22 porady na temat fotopułapek dla myśliwych

 1. Hubert pisze:

  Witam,chciałbym się zapytać czy teraz idzie jakoś ubezpieczyć taką fotopulapke od kradzieży, zakupiłem taką fotopulapke i właśnie boje się że ktoś mi ją zwinie w terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *