21 września 2023 Komentarze (0) Bez kategorii

5 najlepszych aplikacji do rozpoznawania grzybów: atlas i mapy w telefonie

Telefon w dłoni. Na ekranie otwarta aplikacja do atlasu grzybów. Zbieracz sprawdza, czy grzyb wyrastający z ziemi jest jadalny.

Jesień za pasem, a więc niebawem rozpocznie się sezon na grzyby. Umiejętność ich rozpoznawania jest szalenie istotna. Pomyłka może okazać się bowiem brzemienna w skutkach i kosztować Cię zdrowiem. Niezależnie od tego, jaki jest Twój poziom wiedzy, trzymaj rękę na pulsie! Oto aplikacje do rozpoznawania grzybów – poznaj 5 najciekawszych!

Rozpoznawanie grzybów to sztuka, która wymaga dużej wiedzy i precyzyjnego oka. W lesie możemy spotkać tysiące rodzajów tych skarbów, a niejadalne odmiany stanowią ponad 200 różnych okazów. Większość z nich jest bardzo podobna do nieszkodliwych gatunków. Aby poprawnie je rozróżnić, trzeba wykazywać się przynajmniej podstawową wiedzą.

Nie jesteś pewny, co to za grzyb? Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ich zbieraniem, a wśród rodziny i znajomych nie ma żadnego specjalisty? A może uważasz się za doświadczonego mykofila (miłośnika grzybów), który mimo wiedzy pragnie mieć pewność, że znalezisko nie zagrozi zdrowiu?

Rewelacyjnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji aplikacja dla grzybiarzy. Przedstawiamy 5 wersji, którymi warto się zainteresować!

Na grzyby – najlepsza aplikacja na grzyby?

Screeny z aplilkacji Na grzyby

Aplikacja “Na grzyby” jest uważana przez wielu ekspertów za najlepszy atlas grzybów w wersji mobilnej. Zawiera ponad 200 dokładnych opisów najpopularniejszych gatunków. Każdy wzbogaca wysokiej jakości zdjęcie, dzięki któremu rozpoznasz swoje znalezisko.

Aplikacja oferuje wyjątkową funkcję optycznego rozpoznawania grzybów za pomocą sieci neuronowej. Ma nawet dostęp do bazy przepisów kulinarnych z wykorzystaniem grzybów.

Jeśli nie chcesz skanować znaleziska za pomocą aparatu, możesz zidentyfikować skarb poprzez wybranie odpowiednich jego cech. Umożliwia to funkcja klucza.

Plusy aplikacji “Na grzyby”:

 • ponad 200 gatunków grzybów,
 • skanowanie za pomocą aparatu,
 • funkcja klucza,
 • zaawansowana grafika,
 • grzyby w Twojej okolicy,
 • polski język.

Minusy aplikacji “Na grzyby”:

 • opłaty za dodatkowe zdjęcia grzybów.

Atlas grzybów – szybkie rozpoznawanie ponad 170 gatunków grzybów

Atlas grzybów to najpopularniejsza aplikacja do rozpoznawania grzybów w polskim Google Play, absolutny niezbędnik dla grzybiarza, Wzbudziła już zaufanie wielu mykofilów, o czym świadczy ponad 100 tysięcy pobrań.

Rozwiązanie to jest najlepszą alternatywą dla książkowych wersji atlasu. W swojej bazie zawiera ponad 170 opisanych gatunków – bez problemu odpowie Ci na pytanie, co to za grzyb.

Każdy rodzaj wyróżniono szczegółową charakterystyką, wyjątkowymi cechami, wymiarami oraz obszarem występowania. Możesz wybrać pozycję z listy lub podać konkretne aspekty w opcji filtrowania. Atlas grzybów sam wskaże wówczas prawdopodobne znalezisko.

Plusy aplikacji Atlas Grzybów:

 • baza ponad 170 gatunków,
 • język polski,
 • funkcja filtrowania,
 • obszar występowania grzybów,
 • wskazanie, z czym bywa mylony dany rodzaj.

Minusy aplikacji Atlas Grzybów:

 • brak skanowania za pomocą aparatu.

Mushroom Identify – zapytaj ekspertów, co to za grzyb

Screeny z aplikacji Mushroom Identify

Mushroom Identify to aplikacja, która nieustannie ulepsza swoje działanie oraz poszerza bazę danych. Rozpoznawanie grzybów jest błyskawiczne, skanu dokonasz poprzez szybkie skierowanie aparatu na swoje znalezisko. Autor rozwiązania zaznacza jednak, że nie jest ono w stu procentach pewne.

Z niedoskonałościami można sobie poradzić za pomocą specjalnego forum użytkowników. Ta aplikacja do rozpoznawania grzybów pozwala podzielić się fotografią skarbu z doświadczonymi mykofilami, którzy odpowiedzą na Twoje pytania.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykres dostępności wybranych gatunków. Każdy z nich pokazuje się w tabeli informującej, w jakim okresie roku możesz spodziewać się występowania konkretnego rodzaju. To aplikacja dla grzybiarzy z prawdziwego zdarzenia!

Plusy aplikacji Mushroom Identify:

 • prosta i szybka obsługa,
 • skanowanie za pomocą aparatu,
 • kalendarz występowania grzybów,
 • forum użytkowników.

Minusy aplikacji Mushroom Identify:

 • możliwe pomyłki w tłumaczeniu,
 • ryzyko błędnej analizy.

Mushroomizer – prosta aplikacja do rozpoznawania grzybów

Mushroomizer nie bez powodu przypomina swoją nazwą tytuł słynnej piosenki Britney Spears – Womanizer. I kiedy w swoim hicie artystka rozpoczyna od pytania: “Supergwiazdo, skąd jesteś? Jak leci?”, aplikacja w podobny sposób zwraca się do Twojego leśnego znaleziska. Dzięki rozwiązaniu odpowiedź poznasz już w kilka sekund.

Gdyby wziąć pod uwagę tylko proste aplikacje do rozpoznawania grzybów, Mushroomizer zająłby jedno z najwyższych miejsc na liście. Interfejs aplikacji jest bardzo przejrzysty. Największa zaleta to jednak możliwość zeskanowania grzyba za pomocą aparatu. Znalezisko da się również przeanalizować, wybierając istniejące już zdjęcie z dysku.

Wolisz klasyczny sposób na sprawdzenie co to za grzyb? Dobrą opcją będzie wówczas książka identyfikacyjna, która pełni rolę katalogu. Samodzielnie wybierzesz pasujące znalezisko z obszernej listy.

Aplikacja automatycznie łączy się z Wikipedią, aby podać jak najwięcej informacji o grzybie. Dodatkowo pozwala na połączenie się z forum grzybiarzy, na którym zasięgniesz porad od doświadczonych poszukiwaczy.

Plusy aplikacji Mushroomizer:

 • skanowanie za pomocą aparatu,
 • duża baza grzybów,
 • prosta obsługa,
 • połączenie z forum grzybiarzy.

Minusy aplikacji Mushroomizer:

 • konieczność wykupienia wersji premium aby uniknąć reklam,
 • wymagany dostęp do internetu.

Shroomify – anglojęzyczna aplikacja dla grzybiarzy

Screeny z aplikacji Shroomify

W porównaniu do innych aplikacji do rozpoznawania grzybów, mapa jest jej największym atutem. Shroomify ma bardzo szeroką bazę danych, dzięki której rozpoznasz setki gatunków. Zeskanujesz je za pomocą aparatu lub odczytasz z katalogu.

Możesz ponadto opisać znalezisko poprzez dostępne cechy charakterystyczne. Aplikacja samodzielnie wskaże Ci na ich podstawie prawdopodobny rodzaj.

Shroomify to aplikacja do rozpoznawania grzybów, która wykorzystuje GPS. Wskazuje, gdzie w ostatnim czasie widziano zbiory oraz pomaga odnaleźć się w terenie. Dodatkowo przedstawia wykresy, które określają występowanie gatunków w określonych porach.

Rozwiązanie ma jednak jeden, duży w kontekście polskiego użytkownika, minus. Aplikacja nie jest dostępna w polskiej wersji językowej.

Plusy aplikacji Shroomify:

 • szeroka baza danych,
 • skanowanie za pomocą aparatu,
 • lokalizacja GPS i mapa grzybów,
 • wykres występowania okazów.

Minusy aplikacji Shroomify:

 • brak polskiego języka.

Aplikacje do rozpoznawania grzybów – FAQ

Planujesz wyprawę w poszukiwaniu grzybów? Poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące aplikacji do rozpoznawania tych leśnych skarbów!

1.   Jakie są aplikacje do rozpoznawania grzybów?

Najpopularniejsze aplikacje do rozpoznawania grzybów to Atlas Grzybów, Na grzyby, Shroomify oraz Mushroomizer. Każdą z nich znajdziesz w sklepie Google Play.

2.   Kiedy sezon na grzyby?

Początek sezonu na grzyby przypada w okolicach drugiej połowy września. Większość gatunków jest w pełni dostępna od października i można na nie trafić aż do pierwszych mroźnych dni, pod koniec listopada.

3.   Jaka jest darmowa aplikacja dla grzybiarzy?

Większość aplikacji dla grzybiarzy w sklepie Google Play jest darmowa. Mowa tu m.in. o Atlasie Grzybów, Na grzyby czy Shroomify. W niektórych z nich trzeba jednak wykupić tryb premium, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

4.   Skąd pobrać aplikację dla grzybiarzy?

Darmowe aplikacje do rozpoznawania grzybów możesz pobrać m.in. ze sklepów Google Play lub App Store.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *