15 czerwca 2023 Komentarze (0) Myślistwo

Bezpieczeństwo myśliwego w lesie – co zabrać na polowanie?

Z łowcy łatwo stać się ofiarą. Polujesz, więc i możesz zostać upolowany – przez kleszcze, burzę, trujące rośliny. A wtedy przyda Ci się spokój oraz garść wiedzy zebranej w tym poradniku. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas polowania? Przeczytaj, zanim wyruszysz do lasu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo myśliwego w lesie?

W gruncie rzeczy tak, jak podczas leśnych spacerów czy zbierania grzybów. Z oczywistą różnicą: niesiesz ze sobą odpowiedzialność – żaden grzybiarz nie wędruje z bronią palną. Poniżej znajdziesz wybrane zagrożenia i sposoby, żeby sobie z nimi poradzić.

Zgubienie się w lesie

Nie wiesz, gdzie jesteś. Wskazówka kompasu i mech zgodnie wskazali północ, ale niewiele Ci to pomogło. Przede wszystkim nie panikuj. Nawet gdy nie potrafisz wrócić po swoich śladach, wciąż masz wiele opcji. Jeśli Twój smartfon łapie zasięg, w pierwszej kolejności powiadom resztę.

Jak określisz swoją pozycję pośród tysięcy drzew? Lasy należące do nadleśnictwa dzielą się na sektory. Każdy z nich jest oznaczony numerem wyrytym na słupku. Sprawdź dokładną mapę.

Jeśli polujesz z psem, załóż mu obrożę z lokalizatorem GPS. Gdy tropiciel zniknie Ci z oczu, zobaczysz jego lokalizację na ekranie telefonu – tak działa TKStar.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

 • anteny GPS i GSM
 • odporność na zachlapania

Kleszcze

W lasach liściastych i mieszanych, w zaroślach i wysokich trawach – to ulubione miejsca kleszczy. Nie wchodzą one wyżej niż 1,5 metra, nie widzą, nie słyszą. Czują za to woń, temperaturę i drgania – po tym namierzają swoją ofiarę.

Czy istnieje jakaś skuteczna ochrona przed kleszczami na polowaniu? Zabierz ze sobą ultradźwiękowy odstraszacz. Niewielkie urządzenie generuje dźwięk o częstotliwości 40 kHz. Tworzy ono wokół siebie barierę o promieniu około 2 metrów.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

 • Niechemiczny i bezzapachowy
 • Emisja niesłyszalnych dźwięków
 • Czas pracy: do 3000 h

Komary

Komary nie pomagają w skupieniu się i zachowaniu statycznej pozycji. Występują one w pobliżu właściwie wszystkich zbiorników wodnych – od kałuży po jezioro. Do człowieka przyciąga je przede wszystkim dwutlenek węgla, ciepło i woń skóry. Ta ostatnia – jak wykazał holenderski naukowiec Niels Verhulst – zależy od genów. Właśnie dlatego do jednych owady te przylatują, a innych omijają.

Ochrona przed komarami na polowaniu zwykle ogranicza się do sprayów, ale – podobnie jak w przypadku odstraszaczy na kleszcze – może opierać się na technologii. Sprawdź produkty firmy Thermacell. Podgrzewają one wkłady z d-aletryną – aktywnym składnikiem wyodrębnionym z chryzantem. Po włączeniu urządzenie tworzy wokół siebie bezpieczną strefę o promieniu 4,5 metra.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

Żmije zygzakowate

Jeżeli na obrzeżach lasu lub podmokłym terenie przemknie obok Ciebie 80-centymetrowy zygzak, prawdopodobnie była to żmija. Oznacza to, że wszedłeś na jej terytorium – ona z natury unika ludzi.

Żmija Cię nie zaatakuje, chyba że ją sprowokujesz i tym samym zmusisz do oborny. Pamiętaj jednak, że to gatunek chroniony. Ugryzienie żmii nie zagraża zdrowiu, o ile wąż nie wstrzyknie jadu, który może powodować martwicę kończyn. W takim przypadku udaj się do lekarza.

Niedźwiedzie

Niedźwiedzie są pod ochroną. Obecnie na terenie Polski mieszka około 110 osobników. Jeśli zobaczysz go z bliska, zachowaj spokój. Wędrując pod wiatr, mogłeś go zaskoczyć (nie wyczuł Twojego zapachu). Pokaż mu, że masz pokojowe nastawienie. Nie próbuj uciekać. Wyprostuj się i wycofaj, mówiąc do niego powoli. Nie jesteś jego celem.

Niezwykle rzadko atakuje on człowieka, bo sam unika takiego kontaktu. Staje się agresywny jedynie przy młodych, padlinie lub w zaskoczeniu. W takiej sytuacji ostatecznie możesz użyć gazu na niedźwiedzie przeznaczonego do obrony jedynie przed dużymi zwierzętami.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

 • Rodzaj rozpylania: chmura
 • Wyłącznie na duże zwierzęta

Burza

Kilka lat temu bawarskiego myśliwego znaleziono martwego w lesie. Leżał on pod przewróconą amboną, w którą trafił piorun. Ambona to kiepskie miejsce na przeczekanie burzy. Gdy słyszysz grzmoty, pakuj się do domu. Jeśli jesteś w środku lasu, usiądź wśród stosunkowo niskich drzew.

Trujące rośliny

Wawrzynek wilczełyko to krzew z długimi liśćmi i czerwonymi owocami przypominającymi dereń. Samo zbliżenie się do niego może spowodować obrzęk błon śluzowych, a dotknięcie – pęcherze na skórze. Zjedzenie choćby 10 owoców kończy się śmiercią.

Najbardziej trującym drzewem jest cis pospolity. Oprócz czerwonej osnówki nasion, każda jego część zawiera taksynę – związek, który powoduje migotanie komór serca. Co ciekawe, cis jest pierwszym chronionym w Polsce gatunkiem flory – od 1423 roku.

Strzały bez pewności

Wchodzisz do lasu z bronią, Twoi koledzy też. Są potencjalnym zagrożeniem dla Ciebie, a Ty dla nich i osób postronnych. Przed oddaniem strzału musisz mieć całkowitą pewność, w co celujesz. Nie ma więc potrzeby, żebym rozpisywał się o lunetach celowniczych – korzystanie z nich to podstawa dbania o bezpieczeństwo na polowaniu. Szczegółowe informacje o optyce myśliwskiej znajdziesz w naszych innych artykułach.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

 • Zoom 1-8x
 • 11 stopni jasności punktu celowniczego

To jednak nie wszystko w tej kwestii. Zabierz ze sobą również lornetkę myśliwską – zwłaszcza gdy chcesz stanąć na ambonie. Przez profesjonalne szkła zobaczysz obiekty w dużym przybliżeniu i ze wszystkimi szczegółami. Da Ci to pełny ogląd sytuacji.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

Hałas

Na polowaniu musisz słyszeć – to oczywiste. Jednocześnie chcesz chronić swój słuch. Jego trwałe uszkodzenia powoduje hałas powyżej 140 dB. Natomiast wystrzał z broni palnej to zakres od 150 dB do 180 dB. Dla kontekstu: normalna rozmowa sięga około 60 dB.

Ochronniki słuchu filtrują zbyt głośne dźwięki, a pozostawiają rozmowy. Słyszysz innych, a jednocześnie huk wystrzału jest przytłumiony. To bardzo przydatne w czasie polowania w grupie.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

Zasady bezpieczeństwa na polowaniu

 1. Nie wolno strzelać wzdłuż linii myśliwych; za strzał wzdłuż linii myśliwych uważa się strzał, przy którym pocisk kulowy lub skrajne śruty wiązki przechodzą lub w przedłużeniu przeszłyby w odległości mniejszej niż 10 m od stanowiska sąsiada;
 2. Nie wolno strzelać ze stanowiska na linii myśliwych w kierunku stanowisk na flankach i ze stanowisk na flankach w kierunku linii myśliwych, jeżeli odległość między tymi stanowiskami lub ukształtowanie terenu nie zapewnia bezpieczeństwa;
 3. Nie wolno zajmować stanowisk w rowach, wykopach i zagłębieniach terenu;
 4. Po zajęciu stanowiska myśliwy jest obowiązany przyjąć pozycję stojącą lub siedzącą;
 5. Oddanie strzału może nastąpić jedynie z pozycji stojącej; ograniczenie to nie dotyczy strzałów oddawanych z ambon.

Bezpieczeństwo podczas polowania – wyposażenie

Zwierzęta, rośliny, warunki atmosferyczne, polowanie w grupie – zróbmy podsumowanie akcesoriów, które dbają o bezpieczeństwo w różnych okolicznościach. W zależności od tego, czy zamierzasz siedzieć na ambonie, czy wędrować przez las, będzie Ci zależało na innych rzeczach.

Bezpieczeństwo myśliwego na ambonie

Stojąc wysoko ponad trawami, nie grożą Ci ani kleszcze, ani żmije. Komary natomiast nie dadzą Ci żyć. Skorzystaj z Thermacell MR450.

Na ambonie szczególnie niebezpieczna bywa burza. Jeśli Cię złapie, wróć do domu albo schowaj się głęboko w lesie. Pamiętaj tylko, że w ochronnikach słuchu prawdopodobnie nie usłyszysz grzmotów – musisz obserwować niebo.

Dbając nie tylko o siebie, ale też o innych, zabierz ze sobą porządną lornetkę myśliwską. Nie interpretuj, miej pewność, na co patrzysz.

Bezpieczeństwo myśliwego w lesie

W lesie jesteś jego częścią. Kiedy się przemieszczasz, komary są dla Ciebie mniejszym problemem niż kleszcze. Zabierz ze sobą ultradźwiękowy odstraszacz Tickless Human i przypnij go sobie do paska. Na swojej drodze możesz spotkać też niektóre trujące rośliny – zwłaszcza wawrzynka wilczełyko, bluszcz pospolity i cis pospolity.

Większe zwierzęta, jak żmije zygzakowate czy niedźwiedzie, z pewnością będą Cię unikać. Po prostu nie wchodź im w drogę.

Podobnie jak na ambonie, również podczas podchodu jesteś współodpowiedzialny za bezpieczeństwo na terenie łowieckim. Luneta myśliwska to oczywiste akcesorium, z którego musisz korzystać.

Bezpieczeństwo podczas polowania – FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Jak zachować się w czasie burzy w lesie?

Jeśli jesteś na ambonie, wróć do domu. Jeżeli natomiast burza złapała Cię w lesie, schowaj się wśród niskich drzew.

Jakie rośliny w polskich lasach są trujące?

Jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce jest wawrzynek wilczełyko – jakikolwiek kontakt z nią może powodować obrzęki skóry czy błon śluzowych. Co ciekawe, do trującej flory należy też drzewo – cis pospolity.

Jak bezpiecznie zachowywać się w lesie?

Weź ze sobą odstraszacz na komary i kleszcze. Przygotuj się na deszcz, nawet jeśli prognozy o nim nie wspominają.

Jakie są główne zagrożenia w lesie?

Przede wszystkim kleszcze, trujące rośliny, wnyki kłusowników oraz sami myśliwi – w skrajnych wypadkach na polowaniach dochodzi do postrzałów innych osób, a spłoszone strzałem zwierzę może być niebezpieczne dla postronnych.

Jak nie zachowywać się w lesie?

Nie zostawiaj śmieci, nie wjeżdżaj samochodem, nie niszcz roślin, nie hałasuj, nie rozpalaj ognisk, nie biwakuj poza wyznaczonymi miejscami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *