2 czerwca 2023 Komentarze (0) Wykrywacze metali

Co można znaleźć wykrywaczem metali? 5 nieoczywistych skarbów, które skrywają się pod ziemią

mężczyzna stoi w lesie z wykrywaczem metali w ręce

Wykrywacze metali to coraz popularniejszy gadżet wśród miłośników outdooru. Perspektywa odnalezienia skarbu ekscytuje i motywuje poszukiwaczy. Okazuje się, że odpowiednie detektory metali mogą prowadzić nawet do złota! Nie czekaj i dowiedz się, co można znaleźć wykrywaczem metali. Być może wielkie znalezisko czeka właśnie na Ciebie!

Co można znaleźć w lesie wykrywaczem metali?

W lesie za pomocą wykrywacza metali można znaleźć:

 • rzeczy codziennego użytku – np. monety, biżuteria itp.,
 • artefakty z wojen – np. łuski nabojów, odznaczenia, uzbrojenie itd.,
 • stare przedmioty – takie jak dawne waluty czy “polmosy”, czyli nakrętki napojów wysokoprocentowych,
 • cenne zabytki – które należy później oddać do muzeum.

Las to jedno z najczęściej odwiedzanych przez poszukiwaczy skarbów miejsc. Tajemnicze i dzikie tereny skrywają w sobie mnóstwo intrygujących okazów, których próżno szukać gdzie indziej. Mogą to być zarówno zgubione przez spacerowiczów monety, jak i stare, powojenne pamiątki.

Przedmioty z krwawego okresu XX wieku rozbudziły Twoją wyobraźnię? To nic takiego w porównaniu z odkryciem pewnego mężczyzny z Zamościa. W marcu 2023 r. odnalazł on w lesie kilka przedmiotów z okresu rzymskiego, datowanych nawet na IV wiek p.n.e!

To tylko jeden z setek takich przypadków. Czemu więc kolejne, tak imponujące odkrycie, miałoby nie być Twoim dziełem?

 

Co można znaleźć wykrywaczem metali na plaży?

mężczyzna siedzi z wykrywaczem metali na plaży i szuka skarbów

Miłośnicy wykrywania metali często wybierają do poszukiwań plaże. Czy istnieje bowiem inne miejsce, które skrywa tak wiele zgub?

Jakie są realia wypoczynku na plaży, wie każdy. Wiele osób zabiera ze sobą nad wodę drobne pieniądze, biżuterię lub inne wartościowe rzeczy. Turyści, a w szczególności dzieci, są w dużym stopniu narażeni na ich utratę.

Podczas wielokrotnego zdejmowania z siebie pierścionków, zegarków czy kolczyków, lub przepakowywania się, nietrudno o zgubę. Czynnikiem sprzyjającym pechowi jest także wiatr, który z łatwością pokrywa piaskiem wszelkie drobnostki.

Co można znaleźć wykrywaczem metali na plaży?

 • monety
 • cenna biżuteria (w tym złote przedmioty)
 • spinki
 • okulary
 • inne wartościowe przedmioty (np. lusterka, długopisy itd.)

Wykrywacz metalu – znaleziska w innych miejscach

mężczyzna idzie z wykrywaczem metali po suchej ziemi

Prawdą jest, że obszar badań zależy tylko i wyłącznie od preferencji poszukiwacza. Poza oczywistymi miejscami, detektorów używa się np. na terenach koncertów, polach, a nawet pod wodą!

Imprez masowe to oczywiście natłok bawiących się na świeżym powietrzu ludzi, czyli przepis na przypadkową zgubę pieniędzy lub biżuterii. Wykrywacz metalu jest rewelacyjnym sposobem na zainkasowanie sporej sumy.

Pola pełne są z kolei m.in. elementów maszyn rolnych. Nie zaliczymy ich wprawdzie do kategorii niezwykłych odkryć, ale w kwestii zbierania złomu – może być to duże znalezisko.

Profesjonalne wykrywacze metali coraz częściej mają możliwość lokalizowania skarbów pod wodą. Ta również skrywa w sobie setki intrygujących przedmiotów, których znalezienie może nas porządnie wzbogacić. Nawet jeśli jednak nie będzie to bardzo wartościowe odkrycie, samodzielnie znalezione fanty cieszą i motywują do dalszych działań.

Gdzie najlepiej chodzić z wykrywaczem metali?

mężczyzna idzie z wykrywaczem metali po polu z łopatą w drugiej ręce

Każde wielkie znalezisko poprzedza przemyślane podejście do tematu. Jeśli wyprawa z wykrywaczem metali ma być dla nas czymś więcej niż zwykłym spacerem dla przyjemności, warto zaplanować cel i dostosować pod niego teren.

Czym możemy się kierować przy planowaniu wyprawy z wykrywaczem metali?

 • źródła historyczne – opowieści znajomych i bliskich; historia danego miasta lub wsi; wydarzenia, które mogą być potencjalną szansą na znalezisko,
 • internetowe fora poszukiwaczy metali – znane miejsca; porady itp.,
 • dostępne w internecie mapy,
 • miejsca bitew, działań wojennych lub innych ważnych wydarzeń z przeszłości (dawne szlaki handlowe itd.),
 • kryterium rekreacyjne – wybranie drogi tylko i wyłącznie ze względu na jej atrakcyjny wygląd.

Błędnym podejściem jest myślenie, że skoro dane miejsce to popularna lokalizacja do badań, wszystko zostało tam już odnalezione. Ludzie gubią przedmioty codziennie, a każdy z wykrywaczy metali może zachować się w danej sytuacji nieco inaczej.

Czasami warto jednak wyjść poza schematy i działać inaczej niż wszyscy. Być może to właśnie Twój wyjątkowy pomysł, zapewni Ci sukces.

Inne miejsca polecane do badań detektorem metali:

 • pola uprawne (w wyniku deszczu poziom gleb ulega zmianom, a zakopane przedmioty samoistnie wychodzą na powierzchnię),
 • zarośla i krzaki (to miejsca, w których wiele osób odpuszcza badania)
 • wybrzeża rzek i jezior (ważne z perspektywy historycznej; dawne osady dbały o dostęp do wody, prowadząc szlaki handlowe u wybrzeży),
 • ścieżki (podobnie jak plaża, są to miejsca, na których turyści często gubią drogocenne przedmioty),
 • samotnie rosnące drzewa, lub inne wyróżniające się punkty (wyraźnie odznaczające się punkty, które mogły być łatwym do zapamiętania miejscem zakopania kosztowności).

Wykrywacze metali – jaki model wybrać?

częstotliwość wykrywacza metali

Jaki model wykrywacza metali wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od wielu czynników. Pod uwagę należy brać przede wszystkim stopień zaawansowania naszych umiejętności, a także cel poszukiwań.

Przykładowo, w przypadku zamiaru odnalezienia złota, musimy sięgnąć po detektor z funkcją dedykowaną właśnie temu minerałowi. Jeśli natomiast celujemy w prowadzenie badań w wodzie, potrzebny jest nam sprzęt odporny na wszelkie zachlapania, ze specjalną możliwością poszukiwania skarbów pod powierzchnią wody.

Uniwersalnym wyborem, który spełni wymagania doświadczonych miłośników wykrywania metali, a jednocześnie ułatwi pracę początkującym, jest model Nokta Simplex +. To jedna z najtańszych pozycji na rynku. Wyróżnia się swoją uniwersalnością i prostą obsługą. Detektor zapewnia ponadto pięć różnych trybów badawczych, a także automatyczną kalibrację do gruntu. W tym przypadku, jakość zdecydowanie idzie więc w parze z niewielką ceną.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

 • wodoodporność
 • 5 różnych trybów pracy

Wykrywacz metali a polskie prawo – co może poszukiwacz skarbów w 2023 roku?

mężczyzna stoi z wykrywaczem metali obok starych murów

Wraz ze wzrostem zainteresowania poszukiwaniem metali, pojawia się dużo pytań odnośnie legalności tego typu działań w Polsce. Na powszechną niewiedzę duży wpływ ma fakt, iż kwestia chodzenia z wykrywaczem metalu, z prawnego punktu widzenia, wcale nie jest czarno-biała.

Czy wykrywacze metali są legalne w Polsce?

Wykrywacze metali są w Polsce w stu procentach legalne. Często można się spotkać z głosami, jakoby posiadanie detektora wymagało specjalnego pozwolenia. To absolutna nieprawda. 

Wykrywacze metali – kiedy należy oddać znalezisko?

Prawnymi regulacjami objęte jest odnajdywanie zabytków, które według ustawy z 23 lipca 2003 r. to:

“Nieruchomości lub rzeczy ruchome, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową”

W przypadku odnalezienia rzeczy, która może być według nas zabytkiem, powinniśmy się zgłosić do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Oceni on, czy przedmiot faktycznie jest cenny, a także poinformuje o dalszych krokach.

Wykrywacze metali – gdzie można legalnie szukać?

W Polsce zezwolenia nie wymaga:

 • poszukiwanie rzeczy zagubionych przy pomocy detektora metali,
 • szukanie szczątek meteorytów z wykrywaczem,
 • używanie wykrywacza na plażach publicznych.

Jak widać, regulacje prawne odnośnie posługiwania się wykrywaczem metali w Polsce, nie są jednoznaczne i klarowne. Często prowadzi to do nieścisłości. Dla poszukiwaczy skarbów to jednak żadna przeszkoda!

Co można znaleźć wykrywaczem metali – FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o wykrywaczach metali!

1.   Czy wykrywacz metali wykrywa złoto?

Wykrywacze metali są w stanie wykryć samorodki złota. Taką funkcję posiadają głównie bardziej zaawansowane, droższe modele. Jednym z nich jest Garrett AT Gold.

2.   Co można znaleźć wykrywaczem metali?

Szukanie monet wykrywaczem metali to nie jedyne powszechne zjawisko. Za pomocą detektora odnajdziemy również biżuterię, pozostałości militarne, odznaki wojskowe, stare narzędzia lub spinki. Możliwości jest naprawdę wiele.

3.   Jak działa wykrywacz metali?

Wykrywacz metali wykorzystuje pole magnetyczne, które wytwarza każdy metalowy przedmiot. Wychwytuje je cewka znajdująca się w wykrywaczu, a użytkownik jest informowany o znalezisku poprzez sygnał dźwiękowy. Im przedmiot znajduje się bliżej powierzchni lub jest większy, tym dźwięk staje się intensywniejszy.

4.   Jaki model wykrywacza metali wybrać?

To, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie wykrywacza metali, zależy m.in. od stopnia zaawansowania lub celu i miejsca poszukiwań. Początkujący badacze będą zadowoleni z tańszych rozwiązań. Profesjonalni miłośnicy wykrywania metali muszą być z kolei gotowi na większy, ale oferujący zdecydowanie więcej zaawansowanych funkcji, wydatek.

5.   Czy wykrywacz metali jest legalny w Polsce?

Posiadanie wykrywacza metali w Polsce jest jak najbardziej legalne. Kwestiami prawnymi są jednak objęte zabytki, które definiuje ustawa z 23 lipca 2003 r.

6.   Gdzie można legalnie szukać metalu?

Polskie prawo wyróżnia trzy sytuacje, w których do badań nie jest potrzebne zezwolenie właściciela terenu. Są to: poszukiwanie zagubionych rzeczy przy pomocy wykrywacza metali; szukanie szczątek meteorytów; oraz używanie wykrywacza na plażach publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *