24 października 2023 Komentarze (0) Bez kategorii

Co to jest geocaching? Oto wszystko co musisz wiedzieć o tej pasjonującej grze!

Wyjdź z domu, odpal aplikację i szukaj skarbów! Tak w skrócie można opisać Geocaching, czyli grę, która od lat bawi miliony osób na całym świecie. To ciekawe urozmaicenie spacerów oraz podróży, szansa na poznawanie nowych osób i zbieranie pamiątek, ale przede wszystkim – wielka frajda. Dowiedz się wszystkiego o geocachingu!

Co to jest geocaching?

Geocaching to jedna z najpopularniejszych gier terenowych z wykorzystaniem nadajników GPS. Na czym polega? Głównym celem jest odnajdywanie ukrytych skrytek, czyli keszy. Jak wskazuje nazwa, chodzi tu bowiem właśnie o odkrywanie skrzynek ze skarbami (ang. cache). Wobec tego poprawna wymowa to “geokeszing”.

Po zalogowaniu się do aplikacji gracze wykorzystują współrzędne geograficzne, a także rozwiązują szereg różnych zagadek, by odnaleźć cel. To najczęściej szkatułka, w której znajduje się drobny skarb. Dotarłeś do niego jako pierwszy? Możesz go zabrać, jest Twój! Pamiętaj jednak, by w zamian zostawić coś od siebie.

Geocaching – gdzie szukać skrytek?

Być może właśnie dowiadujesz się o geokeszingu po raz pierwszy. Żeby zobrazować Ci, jaką popularnością cieszy się ta gra, powinieneś spojrzeć na mapę skrytek. Można je znaleźć na każdym kontynencie, łącznie z Antarktydą!

Według danych serwisu SearchLogistics na świecie znajdują się obecnie ponad 3 miliony keszy na terenie 196. państw.

Jak znaleźć skarb? Bądź uważny, a gdy dotrzesz w wyznaczone miejsce, myśl niekonwencjonalnie! Skrzynka może się znajdować wszędzie, np. w szczelinie w ścianie, konarze drzewa lub pod ławką. Jej położenie ogranicza tylko i wyłącznie wyobraźnia keszera.

Geocaching i jego zalety. Dlaczego warto się nim zainteresować?

Geokeszing to zdecydowanie więcej niż szukanie symbolicznych skarbów. Istnieje wiele powodów, które czynią tą grę niezwykle ciekawą zabawą. Oto kilka z nich!

Urozmaicenie spacerów i podróży

Lubisz spacery, a spokojne przechadzki to jeden z Twoich wymarzonych sposobów na spędzanie wolnego czasu? Geocaching będzie ciekawym urozmaiceniem codziennej rutyny. Dzięki temu staniesz przed szansą odkrycia nowych miejsc, a także jeszcze lepiej zapoznasz się ze swoimi ulubionymi okolicami.

Satysfakcja z odkrycia skarbu

Mimo że ukryte w keszach skarby to tylko symboliczny dodatek, ich odnalezienie przynosi wielką satysfakcję. Szczególnie, gdy poprzedza je długa podróż oraz rozwiązanie trudnych zagadek.

Radość z sukcesu wzrasta, im więcej czasu spędzisz na poszukiwaniu. Cel często jest ukryty, a nim do niego dotrzesz, musisz się mocno nagłowić.

Wciąga także ciągłe śrubowanie swoich statystyk. Większość użytkowników Geocaching prowadzi własne dzienniki, w których zapisują historię swoich przygód. Ponadto zaznaczają na mapie odwiedzone lokalizacje. Wszystko to czyni z gry niezwykle atrakcyjną zabawę.

Poprawa kreatywności

W wielu przypadkach keszer zmusi Cię do ruszenia głową. Wprawdzie stopień zaawansowania każdej ze skrzynek będzie się różnił od wybranego przez Ciebie poziomu trudności, ale tak czy siak – odkrycie skarbu poprzedzi namysł nad zagadką.

Nie zniechęcaj się jednak obawami, że łamigłówka okaże się czasochłonna lub zbyt trudna. To właśnie dążenie do jej rozwikłania jest najlepszą częścią Geocachingu!

Dodatkowo gra rozwija też inne umiejętności, takie jak orientacja w terenie lub współpraca z innymi użytkownikami.

Odkrywanie nowych miejsc

Ze względu na szeroką bazę ukrytych skrytek, ich poszukiwania możesz prowadzić niemal w każdym miejscu na świecie. Dzięki temu odkryjesz wiele interesujących lokalizacji, nie tylko w swojej okolicy.

Ciekawą historią podzielił się na swoim blogu plecakwspomnien.pl jego autor:

- Obok mojego dawnego mieszkania stoi betonowy kloc. Nie miałem pojęcia co to jest. Zawsze tam stał i nikt nie zwracał na niego uwagi. Może poza dziećmi, które się na nim bawiły. Kiedy zainteresowałem się geocachingiem, zobaczyłem, że obok niego jest skrytka. Znalazłem ją bez większych problemów, a z podstrony kesza dowiedziałem się, że ów obiekt to fundament działa przeciwlotniczego, które w czasie drugiej wojny strąciło kilkanaście niemieckich samolotów.

Geocaching odkryje przed Tobą wiele nowych tajemnic, nawet jeśli uważasz się za osobę doskonale obeznaną z danym terenem.

Poszerzanie grona znajomych

Społeczność użytkowników liczy sobie setki tysięcy osób. Nierzadko pozostają one ze sobą w ścisłym kontakcie, wymieniając się swoimi doświadczeniami i obserwacjami. Często spotykają się nawet w świecie rzeczywistym.

To doskonała okazja nie tylko by poszerzyć swoje umiejętności, ale i aby nawiązać nowe znajomości. Być może będą to przyjaźnie na całe życie?

Dbanie o środowisko

Geocaching nawołuje do dbania o środowisko. Przedstawiciele gry dwa razy w roku organizują specjalną akcję sprzątania śmieci – Cache In Trash Out (CITO). Podczas przedsięwzięcia społeczność dodatkowo sadzi drzewa i uczy się dobrych nawyków, które w przyszłości przyczynią się do poprawy stanu przyrody w okolicy.

W zamian za udział w wydarzeniu uczestnicy otrzymują wirtualne pamiątki.

Mężczyzna w średnim wieku gra w geocaching. Szykuje skrzynkę

Geocaching – jak zacząć grać?

Rozpoczęcie swojej przygody z geokeszingiem jest bardzo proste. Wystarczy, że założysz konto w serwisie Opencaching Polska. Możesz także dokonać tego poprzez aplikację. Od razu po dopełnieniu wszelkich formalności otrzymasz dostęp do mapy skrzynek. W tej chwili będziesz gotowy do rozpoczęcia zabawy!

Jak wcześniej wspomnieliśmy, każda ze skrzynek ma swój indywidualny poziom trudności. Podczas swoich pierwszych prób wybierz te łatwiejsze, by zrozumieć specyfikę gry i wdrożyć się w poszukiwanie skarbów. Z kolejnymi wyprawami przyjdzie czas na coraz większe wyzwania.

Rodzaje skrzynek w Geocaching:

  • Event Cache – otwarte spotkanie dla keszerów,
  • EarthCache – skrytka, która edukuje w temacie okolicznej geologii,
  • Virtual Cache – sama lokalizacja.

Jak się przygotować na Geocaching? Przydatne akcesoria

Podobnie jak w przypadku każdej dłuższej wyprawy terenowej, przed wyjściem z domu powinieneś zadbać o odpowiednie wyposażenie oraz ubiór. Podstawą są oczywiście solidne i trwałe buty, a także wygodne ubrania, które zapewnią Ci ciepło.

Co zabrać na Geocaching? Sprawdź akcesoria, które okażą się niezastąpione podczas poszukiwań skarbów!

Lokalizator GPS lub kompas

Udając się na daleką wyprawę, często w gęsto zalesione tereny, polegasz na swojej orientacji oraz mapie. Ta jest dostępna podczas użytkowania aplikacji. Co jednak w sytuacji, gdy Twój telefon się rozładuje lub ulegnie awarii? Wówczas lepiej być przygotowanym, by móc bezpiecznie wrócić do domu. Warto zatem wyposażyć się w lokalizator GPS.

MT90 Server wskaże położenie z dokładnością aż do 5 metrów! Urządzenie ma wbudowany głośnik i mikrofon, co pozwoli na błyskawiczne wezwanie pomocy, niezależnie od okoliczności. Aby skorzystać z rozwiązania, wystarczy wcisnąć specjalny przycisk SOS.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

  • precyzyjna lokalizacja do 5 metrów
  • lekka i wodoszczelna konstrukcja

Istnieją jednak zagrożenia, którym nie zaradzi ani telefon, ani nadajnik. W przypadku braku zasięgu obydwa te urządzenia okażą się bezużyteczne. Sięgnij wówczas po kompas, który wskaże Ci kierunek podążania, niezależnie od okoliczności.

Narzędzia

Niektóre z keszy mogą sprawić problem przy otwieraniu. Warto więc zabrać na wyprawę akcesoria ułatwiące operację. Jednym z nich jest saperka, za pomocą której wykopiemy skrzynkę z ziemi.

Dodatkowo weź ze sobą drobne przyrządy, takie jak śrubokręt, penseta lub pilnik. Bardziej zaawansowane kesze będą prawdopodobnie wymagały od Ciebie użycia tego typu sprzętu.

Dobrym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji Multitool Dominator Bullet Ant Bit Box. To kieszonkowe urządzenie oferuje aż 21 funkcji, które są dostępne dzięki 13. użytkowym elementom.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

  • 21 funkcji
  • 13 użytkowych narzędzie

Powerbank

Wyprawa w poszukiwaniu skrytki wiąże się z długim czasem korzystania z telefonu. Nieustannie musisz przecież kontrolować swoje położenie, odczytując drogę do skarbu. Podczas szczególnie dalekich podróży zapewnij sobie dodatkowe zasilanie w postaci powerbanka.

Dzięki tej przenośnej stacji energii nie będzie Ci straszne rozładowanie smartfona w kluczowym momencie!

Odstraszacz kleszczy

Kleszcze stanowią poważne zagrożenie, szczególnie podczas wypraw do lasu. Są najgroźniejsze wiosną i latem, ale niezależnie od pory roku, warto pamiętać o właściwej ochronie.

Ultradźwiękowy odstraszacz kleszczy Tickless Human emituje sygnały o częstotliwościach 40kHz. Tworzą one niwelującą występowanie insektów barierę ochronną. Ultradźwięki powodują u nich porażenie narządu hallera, który odpowiada za namierzenie ofiary. W ten sposób kleszcz nie jest w stanie w stanie zaatakować człowieka. Zasięg urządzenia sięga 2 metrów.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

  • bezpieczny dla środowiska
  • emituje niesłyszalne ultradźwięki

Latarka

Dobre oświetlenie celu jest przydatne nie tylko po zmroku. Latarka Ledlenser P2R Core zapewni Ci doskonałą widoczność, nawet w ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych.

Jej kieszonkowe rozmiary, w połączeniu z mocą 120 lumenów i zasięgiem do 90 metrów, czynią z niej bardzo wydajne rozwiązanie. Wiązka światła może być regulowana w prosty sposób. Dzięki temu zagwarantujesz sobie świetną wizję w najtrudniej dostępnych miejscach.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

Geocaching – FAQ

Pragniesz rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem skarbów? Poznaj najczęściej zadawane pytania dotyczące geocachingu!

1.   Co to jest Geocaching?

Geocaching to gra terenowa, która wykorzystuje nadawanie GPS. Polega ona na odnajdywaniu keszy, czyli skrytek z zawartością, ukrytych przez innych użytkowników. Często do ich otworzenia konieczne jest rozwiązanie zagadki lub zadania.

2.   Ile osób korzysta z Geocaching?

Według informacji podawanych przez SearchLogistics, z Geocaching korzystają obecnie ponad 3 miliony osób. Podobnie ma się liczba ukrytych aktualnie skrytek z zawartością.

3.   Gdzie szukać keszy w Geocaching?

Obecnie keszy można szukać aż w 196 państwach na całym świecie. W tym gronie znajduje się oczywiście Polska. Skrytki są umieszczone na każdym kontynencie, łącznie z Antarktydą!

4.   Co można znaleźć w Geocaching?

W skrytkach najczęściej można znaleźć drobne upominki, takie jak breloczki, kamienie lub figurki. Prezenty mają w Geocachingu charakter symboliczny, a po otwarciu skrzynki, powinieneś zostawić coś w zamian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *