13 września 2022 Komentarze (0) Myślistwo

Czy dziczyzna jest zdrowa?
Wartości odżywcze i zagrożenia

dzikie kaczki pływają na stawie

Dziczyzna jest ściśle związana z polską tradycją łowiecką, choć dawniej była zarezerwowana przede wszystkim dla szlachty. Jest zdrowsza niż mięso ze zwierząt hodowlanych, mniej kaloryczna niż wieprzowina i lekkostrawna, a mimo to tak często pomijana w codziennej diecie. Odkryj, dlaczego warto jeść dziczyznę!

Dziczyzna – jakie to mięso?

infografika dziczyzna, dlaczego warto ją jeść

Dziczyzna wyróżnia się nietypowym, subtelnym smakiem i charakterystycznym aromatem. Podobno najlepiej smakuje ze zwierząt upolowanych jesienią lub wczesną zimą – ich mięso jest wtedy najbardziej delikatne. Walory zawdzięcza m. in. ich diecie bogatej w rośliny, owoce leśne oraz grzyby.

Rodzaje dziczyzny:

  • dziczyzna gruba – jelenie, dziki, daniele, sarny,
  • dziczyzna drobna – dzikie króliki, zające,
  • ptactwo – dzikie kaczki, bażanty, kuropatwy, cyranki, przepiórki.

Potrawy z dziczyzny są specjalnością kuchni polskiej. Gościły na stołach polskich królów, a ich spożycie miało charakter patriotyczny. Współcześnie, wśród rosnącej świadomości żywieniowej, ponownie zyskują na popularności, choć nadal ich wartości odżywcze są bagatelizowane. Niesłusznie.

Dziczyzna – wartości odżywcze

osoba kroi mięso nożem na desce

Niewiele osób wie, że dziczyzna jest lepszą alternatywą dla większości rodzajów mięs. Pozytywnie wpływa na zdrowie i pomaga w utrzymaniu deficytu kalorycznego na diecie redukcyjnej. Poznaj jej zalety!

1. Dziczyzna jest niskokaloryczna.

Szacuje się, że 100 g dziczyzny dostarcza 100-120 kcal, co czyni ją jednym z najmniej kalorycznych mięs. Dla porównania, łopatka wieprzowa ma 257 kcal, szponder wołowy – 217 kcal, pierś z indyka – 84 kcal, a pierś z kurczaka – 99 kcal.

2. Dziczyzna jest źródłem białka.

Osoby, którym zależy na rozbudowie masy mięśniowej lub aktywnie uprawiają sport, doceniają dziczyznę, niezależnie od rodzaju, za zawartość białka. W sarninie znajdziesz go 23 g w 100 g, w mięsie z dzika – 21g i aż 33 g w mięsie z dzikiego królika.

3. Dziczyzna jest źródłem witamin i składników mineralnych.

Dziczyzna ma cztery razy więcej witamin i składników mineralnych niż mięso ze zwierząt hodowlanych. Szczególnie wyróżnia się wysoką zawartością witamin z grupy B. Dostarcza organizmowi także magnez, wapń, potas oraz fosfor. Ma więcej żelaza niż mięso czerwone.

4. Dziczyzna jest mięsem naturalnym.

Dzikie zwierzęta żywią się tym, co oferuje im natura w lesie i na polach. Ich mięso jest więc ekologiczne. Na próżno szukać w naturze antybiotyków, konserwantów czy suplementów wzrostu, które wzbogacają paszę zwierząt hodowlanych.

5. Dziczyzna zawiera niską zawartość tłuszczu.

Dziczyzna cechuje się także małą zawartością tłuszczu (około 2-3%) i korzystnym stosunkiem kwasów tłuszczowych nienasyconych do nasyconych. Wynika to z trybu życia zwierząt leśnych, które bez przerwy są w ruchu, dzięki czemu utrzymują tkankę tłuszczową na niskim poziomie i mają bardziej bardziej zbite mięśnie niż inne ssaki.

Dziczyzna – zagrożenia i przeciwwskazania

dziki jeleń las w tle

Wiele osób wyklucza ją z diety, bo nie wie, czy jedzenie dziczyzny jest bezpieczne. Odpowiadając, jeżeli pochodzi ona z sprawdzonego źródła i została przebadana to nie tylko jest bezpieczne, ale nawet wskazane.

Tylko spożycie surowego mięsa grozi zarażeniem włośnicą lub toksoplazmozą, dlatego lepiej zrezygnować z tatara na rzecz potraw poddanych obróbce termicznej. Wysoka temperatura zabija pasożyty.

Jeśli natomiast mowa o przeciwwskazaniach, to dziczyzny powinny unikać jedynie osoby zmagające się z dną moczanową. Ma bowiem wysoką zawartość puryn – związków chemicznych, z których powstaje kwas moczowy.

Przeczytaj także: Uzbrój się w wiedzę – gatunki łowne i okresy łowieckie

Dziczyzna w diecie – FAQ

dziki ptak siedzi w trawie

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Czy mięso z dziczyzny jest zdrowe?

Dziczyzna jest cennym źródłem pełnowartościowego białka, witamin z grupy B i minerałów. W przeciwieństwie do innych rodzajów mięsa, nie zawiera konserwantów czy antybiotyków, bo zwierzęta leśne odżywiają się w pełni naturalnie. Za jej właściwościami prozdrowotnymi przemawia także korzystny stosunek kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 oraz niski poziom cholesterolu.

Dlaczego warto jeść dziczyznę?

Dziczyzna jest niskokaloryczna, bogata w pełnowartościowe białko i lekkostrawna. Dostarcza cenne witaminy, mikro- i makroelementy. Nie zawiera konserwantów czy sztucznych hormonów. Może być jedzona przez cukrzyków, alergików oraz osoby z insulinoopornością. Co więcej uznaje się, że dziczyzna jest najzdrowszym i najbardziej wartościowym mięsem na rynku.

Czy dziczyzna to chude mięso?

Dziczyzna jest chudym mięsem. Zwierzęta leśne pozostają w nieustannym ruchu i odżywiają się jedynie tym, co zaoferuje im natura (grzyby, owoce, rośliny), dlatego mają bardzo niski procent tkanki tłuszczowej i dość mocno zbite mięśnie.

Czy mięso z jelenia jest lekkostrawne?

Mięso z jelenia, jak każdy inny rodzaj dziczyzny, jest lekkostrawne. Cechuje się niską kalorycznością i niewielką zawartością tłuszczu.

Jaka dziczyzna jest najlepsza?

Najlepszy smak ma mięso z zwierząt upolowanych w okresie jesienno-zimowym. Jest kruche, soczyste i intensywne w smaku.

Czy mięso z sarny jest bezpieczne?

Każde mięso z sarny jak i innego dzikiego zwierzęcia, jeśli pochodzi z sprawdzonego źródła, jest przebadane przez jednostkę sanitarno-epidemiologiczną pod kątem obecności pasożytów. Jeśli chcesz mieć pewność, co do bezpieczeństwa, jedz dziczyznę tylko po obróbce termicznej. Larwy pasożytów giną w wysokiej temperaturze.

Czy dziczyzna jest zdrowa dla cukrzyka?

Indeks glikemiczny dziczyzny jest równy 0, dlatego jest dopuszczalna w diecie cukrzyków.

Czym można się zarazić jedząc dziczyznę?

Spożywanie zainfekowanej dziczyzny grozi zarażeniem chorobami pasożytniczymi – toksoplazmozą lub włośnicą.Każde mięso z sprawdzonego źródła jest jednak dokładnie przebadane zanim trafi do sprzedaży. Ponadto larwy pasożytów giną w wysokiej temperaturze, np. po upieczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *