11 maja 2023 Komentarze (0) Poradniki zakupowe

Czyszczenie broni myśliwskiej – w jaki sposób i jak często należy to robić?

broń myśliwego do polowania leży na stole obok środków do czyszczenia broni

Broń myśliwska to niezbędny element wyposażenia każdego łowcy. Poza odpowiednim doborem sprzętu, ważne jest kompleksowe dbanie o jego stan. Kwestia czyszczenia broni to jednak setki różnych podejść, opinii i porad. Jak więc się w tym odnaleźć? Dowiedz się wszystkiego o pielęgnacji broni myśliwskiej!

Czyszczenie broni myśliwskiej – które podejście lepsze?

Dla niewtajemniczonych w polowania osób, czyszczenie broni może wydawać się zwykłą czynnością pielęgnacyjną. Nic bardziej mylnego. O powadze tej procedury najlepiej świadczy fakt, że niemal wszyscy myśliwi podchodzą do niej w inny sposób. Śmiała teza, że każda broń jest traktowana inaczej, wydaje się być jak najbardziej prawdziwa.

Potwierdzają ją zagraniczne artykuły, jak i liczne wątki na forach internetowych. Myśliwi dzielą się na nich swoimi podpowiedziami, a ich zróżnicowanie może przyprawiać o ból głowy nawet najbardziej doświadczonych strzelców.

Specjalista ze Spy Optic dokonał analizy, by wyodrębnić dwa podejścia: czyścimy kompleksowo i po każdej aktywności, lub bardzo sporadycznie. Która taktyka jest lepsza? To zależy.

Regularne i częste czyszczenie broni myśliwskiej – czy warto?

myśliwy siedzi przed stołem z rozłożona bronią i ją czyści

Czyszczenie broni po każdym polowaniu to bezpieczne i zalecane rozwiązanie. Nawet w sytuacjach, gdy podczas wyjścia w teren nie oddaliśmy ani jednego strzału. Ma to wpływ nie tylko na estetykę sprzętu oraz jego żywotność. Częste sprzątanie każdego z elementów przyrządu poprawia celność i dynamikę działania.

W tym przypadku bardzo ważna jest regularność. Nieczyszczoną przez dłuższy okres broń trudniej później przywrócić do idealnego stanu. Wymaga to zdecydowanie więcej skomplikowanej pracy.

Taką filozofię wyznaje m.in. znany amerykański producent broni, Weatherby. Zaleca on czyszczenie karabinu po każdej wyprawie na strzelnicę lub w teren. Twierdzi bowiem, że skoro celność może ulec zmniejszeniu już po 30 strzałach, broń powinna być czyszczona w okolicach tego momentu.

Czy częste mycie lufy może uszkodzić broń?

ciemna broń myśliwego ze szczoteczką do czyszczenia lufy

Wiele osób obawia się, że zbyt częste czyszczenie broni może się okazać dla niej większym niebezpieczeństwem niż zalegający brud. Mocne środki czyszczące oraz szczoteczki stanowią bowiem potencjalne zagrożenie dla wnętrza sprzętu. Nie jest tak jednak, jeśli użytkownik stosuje się do dokładnych wytycznych producenta.

Jeden z użytkowników forum poruszającego tematykę czyszczenia broni, nazwał tę procedurę “doświadczeniem zen”. Sprzęt należy czyścić spokojnie i z wyważeniem, a wówczas żadnej z części nie stanie się nic złego.

Z czym wiąże się sporadyczne czyszczenie broni myśliwskiej?

Strony internetowe traktujące o myślistwie wskazują, że równie duża grupa łowców czyści swoją broń co określoną liczbę strzałów.

“Gdyby porozmawiać z zawodnikami Precision Rifle Series (seria strzelectwa z karabinów precyzyjnych), prawie każdy powiedziałby, żeby czyścić broń co około 1000 rund” - Garrett Long, strzelec sportowy i jeden z dyrektorów portalu Meateater.

Należy pamiętać, że gdy celność oddawanych strzałów ulega dziwnym odchyleniom, może to być sygnał do działania. Wielu producentów i specjalistów zgadza się co do tej kwestii.

Rich Spalla, menedżer linii karabinów Cross firmy Sig Sauer oraz instruktor jej akademii, zwraca uwagę, że po każdym niewielkim odchyleniu celności podczas użycia tej samej amunicji, od razu czyści lufę swojej broni. Stopień niedokładności zależy oczywiście od rodzaju używanego sprzętu czy stosowania się do instrukcji producenta.

Warto dodać, że im mniej profesjonalnie uprawia się myślistwo, tym mniej istotne jest częste czyszczenie broni. Strzelec wyczynowy, zawodowy łowca czy leśnik, powinni robić to zdecydowanie częściej niż “niedzielny” pasjonat przyrody.

Spalla zgodził się w rozmowie z portalem MeatEater, że sprzątanie karabinów co 200-250 strzałów, to bardzo dobra praktyka. Zwrócił on jednak uwagę na to, że niektórym zużycie tylu pocisków może zająć nawet kilka lat. W takiej sytuacji warto więc wykonywać przegląd broni przynajmniej raz w roku. Ma to na celu uniknięcie korozji węglowej, która ma znaczny wpływ na stan lufy.

Jak czyścić broń myśliwską, krok po kroku?

myśliwy siedzi w lecie na ścięciu drzewa z bronią myśliwską na kolanach

Pierwszy krok w stronę czyszczenia broni powinniśmy wykonać jeszcze na miejscu polowania. Nie chodzi oczywiście o to, by rozkładać potrzebny sprzęt pośród krzewów i drzew . Na początek wystarczy po prostu zaaplikować do lufy odrobinę specjalnego oleju czyszczącego. Następnie urządzenie wkładamy do uchylonego pokrowca, by zapewnić mu cyrkulację powietrza. Resztę czynności wykonujemy już w domu.

akcesoria potrzebne do czyszczenia broni myśliwskiej

Do czyszczenia broni myśliwskiej wykorzystuje się akcesoria, takie jak:

 • wycior,
 • dostosowana do kalibru, szczoteczka na wycior
 • końcówka na wycior do walców filcowych,
 • walce filcowe odpowiadające kalibrowi lufy,
 • szmatka z tkaniny,
 • specjalny olej do mycia lufy,
 • pianka lub inny środek przeznaczony do czyszczenia broni.

Produkty przeznaczone do sprzątania tego typu urządzeń przypominają więc te do czyszczenia broni krótkiej.

 1. Po powrocie do domu należy odczekać, aż sprzęt osiągnie temperaturę pokojową. Następnie powinniśmy wyjąć go z futerału i rozkręcić ostrożnie każdą jego część. Wcześniej kilkukrotnie należy upewnić się, że broń nie jest naładowana!
 2. Ponownie wlewamy do lufy odrobinę oleju czyszczącego, rozprowadzając go za pomocą walca filcowego.
 3. Przecieramy wnętrze lufy naoliwioną szczotką na wyciorze. Czynność tą należy powtórzyć od kilku do kilkunastu razy. Później wycieramy suchym filcem środkową część lufy, aby pozbyć się pozostałego oleju i osadu.
 4. Po wszystkim do lufy powinno się także zaaplikować preparat do usuwania miedzi, który najczęściej ma formę specjalnej pianki. Aby odpowiednio zadziałał, należy odczekać ok. 30 minut.
 5. Środek czyszczący wycieramy dokładnie suchym filcowym walcem.
 6. Niektórzy preferują nałożenie niewielkiej warstwy oleju do wnętrza lufy, w celu konserwacji elementu. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji smaru należy się pozbyć przed kolejnym użyciem broni.
 7. Wszystkie pozostałe metalowe elementy broni należy wyczyścić dokładnie preparatem, za pomocą szmatki z tkaniny. Czynność tą powinno się powtórzyć przynajmniej dwukrotnie.
 8. Wyczyszczoną broń odkładamy do futerału oraz umieszczamy w bezpiecznym miejscu.

Niezwykle istotnym zagadnieniem jest także konserwacja broni poza sezonem łowieckim. Przed odłożeniem sprzętu na dłuższy okres, powinno się przede wszystkim zapobiec kontaktu z wilgocią. Może on bowiem spowodować powstawanie rdzy.

W tym celu powinno się zapewnić broni możliwie jak najbardziej suchą przestrzeń. Na rynku dostępne są specjalne sejfy, które dbają o zachowanie odpowiedniej temperatury i poziomu wilgoci. Sprzęt można dodatkowo posmarować lekko olejem, ponieważ nie jest on w stanie połączyć się z wodą.

Czyszczenie broni myśliwskiej – uniwersalne porady

myśliwy siedzi przed stołem z rozłożona bronią i ją czyści

Istnieje wiele rodzajów broni, które powinno się czyścić na określone sposoby. Duży wpływ na metodę sprzątania sprzętu mają także okoliczności jego użycia.

Uniwersalne porady dotyczące czyszczenia broni myśliwskiej:

 • Broń sportowa podlega zupełnie innym sposobom czyszczenia niż myśliwska. Karabin precyzyjny musi być kompletnie czysty przed oddaniem pierwszego strzału. W jego lufie nie powinniśmy pozostawić żadnego śladu po oleju konserwującym.
 • Broń myśliwska nie wymaga tak dużej precyzji jak karabiny sportowe. W związku z tym jej dokładne wyczyszczenie nie jest konieczne. Wystarczy jedynie delikatnie przetrzeć lufę szmatką przed pierwszym wystrzałem.
 • Przed czyszczeniem każdego rodzaju broni, warto także dokonać przeglądu ruchomych części wyposażenia. Mowa m.in. o mocowaniach na celowniki i lunety, lub pozostałych dodatkowych elementach.
 • Po zakończeniu czyszczenia broni zaleca się przetestowanie jej działania “na sucho”, czyli bez wykorzystania amunicji.
 • Wilgoć i rdza to największe zagrożenia dla broni myśliwskiej. Aby zapobiec powstawaniu nalotu, trzeba czyścić sprzęt tak, by nie gromadziła się w nim żadna woda czy para. Rdzę powinniśmy usuwać przede wszystkim po zakończeniu sezonu łowieckiego.

Sposobów na czyszczenie broni jest całe mnóstwo, a ich odpowiedni dobór zależy od wielu czynników. Warto wzbogacać swoją wiedzę o teksty specjalistów i poradniki, ale najlepszą praktyką jest oczywiście samodzielny wybór tego, co najlepsze dla naszej broni.

Czyszczenie broni myśliwskiej – FAQ

1.   Czego używać do czyszczenia broni myśliwskiej?

Do czyszczenia broni myśliwskiej powinniśmy używać specjalnych olejków czyszczących, oraz innych preparatów przeznaczonych np. do usuwania miedzi. Dodatkowo powinniśmy korzystać z filcowych gąbek, szmatek z tkaniny czy szczoteczki na wycior.

2.   Jak czyścić broń myśliwską?

Po kilkukrotnym upewnieniu się, że broń nie jest naładowana, powinniśmy dokładnie ją rozkręcić. Działanie rozpoczynamy od lufy, którą dokładnie czyścimy za pomocą olejków, szczoteczki, gąbki i pozostałych preparatów. Kompletnie oczyszczone części składamy w całość i odkładamy w suche miejsce.

3.   Czy broń myśliwską czyści się tak, jak sportową?

Broń myśliwską czyści się nieco mniej dokładnie niż sportową. Karabiny precyzyjne wymagają bowiem szczegółowego sprzątania, by zachowały swoją wymaganą celność.

4.   Jak często czyścić broń myśliwską?

Broń myśliwską powinno się czyścić regularnie. Najlepiej robić to po każdym wyjściu w teren, nawet jeśli nie oddaliśmy żadnego strzału. Często jednak zdarza się, że specjaliści dokonują konserwacji po wykonaniu określonej liczby serii. Niezależnie od tego, czyszczenie musi być wykonane przynajmniej raz w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *