5 października 2017 Komentarze (1) Aktualności, Bez kategorii

Dostęp do broni w Polsce? Sprawdź, co w praktyce zmienia nowa ustawa

Dos

Ostatni czas obfituje w gorące debaty na temat dostępu do broni w Polsce. Wszystko za sprawą złożenia przez klub poselski Kukiz’15 projektu nowelizacji ustawy o broni i amunicji. Nie od dziś wiadomo, że temat dostępu do broni budzi liczne kontrowersje i tworzy podziały. Strzelanina w Las Vegas sprzed kilku dni dodatkowo nasila nastroje przeciwników legalnej broni. Jednak czy są powody do przesadnej burzy?

Dla kogo broń, a dla kogo nie?

Obecnie pozwolenie na broń uzyskać może osoba powyżej 21 lat, która nie stanowi zagrożenia dla siebie oraz bezpieczeństwa publicznego. Konieczne jest podanie istotnej przyczyny posiadania broni jak np. broń do celów łowieckich, sportowych, kolekcjonerskich lub obrony własnej.

Projekt ustawy Kukiz’15 zapowiada, że osoby karane za przestępstwa czy też osoby z zaburzeniami psychologicznymi i określonymi chorobami – tak jak do tej pory – nie otrzymają pozwolenia na broń. Nie trafi ona również w ręce osób młodych i bez stałego miejsca zamieszkania. Wydawanie broni ,,do celu” zastąpią trzy poziomy dostępu do broni.

Podział na poziomy dostępu

Dostęp do broni opierałby się na podziale ze względu na kompetencje potencjalnego posiadacza. Pierwszy poziom zwany obywatelską kartą broni pozwalałby na posiadanie broni gazowej oraz niektórych rodzajów broni bocznego zapłonu i strzelby. Drugi poziom (pozwolenie na broń) – dopuszczałby do posiadania broni przez osoby cywilne. Poziom trzeci nazywany rozszerzonym pozwoleniem na broń wiązałby poziom drugi z możliwością noszenia broni w ukryciu w miejscach publicznych. Przy czym warto podkreślić, że posiadanie broni ,,z prawem noszenia” wymagałoby zaliczenia bardzo wymagającego i regularnie powtarzanego egzaminu, który potwierdzałby umiejętności strzelca.

Ogólnopolski system ewidencjonowania pozwoleń na broń

Kolejnym pomysłem jest utworzenie systemu, który będzie ewidencjonował wszystkie pozwolenia na broń, jednostki broni, historie sprzedaży itp. Pozwoliłoby to uniknąć widocznych w dzisiejszym systemie błędów i nadużyć, a kontrola posiadania broni stałaby się faktem.

Kto będzie wydawał pozwolenia na broń?

Ustawa zakłada zmianę organu wydającego pozwolenia na broń. Dotychczas odpowiedzialna za ten proces była Policja na szczeblu wojewódzkim. Zgodnie z projektem ustawy, pozwolenia wydawane byłyby przez starostów lub prezydentów miast na prawach powiatu. Odciążyłoby to Policję z zadań administracyjno-biurowych związanych z pozwoleniami, co miałoby korzystny wpływ na realizację działań Policji ukierunkowanych na bezpieczeństwo.

Las Vegas a dostęp do broni

Wiele osób wiąże projekt o dostępie do broni z ostatnimi wydarzeniami w USA. Należy jednak zaznaczyć, że odpowiedzialny za atak Stephen Paddock użył nielegalnej broni. Karabiny samoczynne w USA są objęte federalnym zakazem posiadania. Ale to już temat na odrębny artykuł…

A jakie jest Wasze zdanie na temat projektu ustawy Kukiz’15? Czy faktycznie jak twierdzą niektórzy, przesadnie liberalizuje prawo do broni czy też normalizuje i systematyzuje zagadnienia prawne z tym związane.

Joanna Słodkowska

Jeden komentarz do Dostęp do broni w Polsce? Sprawdź, co w praktyce zmienia nowa ustawa

  1. Rafaelo pisze:

    A jesteś w stanie polecić szafę na broń? Ja przymierzam się do zakupu szafy ze http://stalpol.pl, ale chętnie skonsultuję to jeszcze ze specjalistą. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *