23 marca 2017 Komentarze (0) Bez kategorii

Fotopułapka do walki z nielegalnymi wysypiskami śmieci

fotopułapka na śmieciarzy

Fotopułapki to wyjątkowe urządzenia, które coraz częściej wykorzystywane są przez samorządy terytorialne, straż miejską, policję czy nadleśnictwa. Okazuje się, że czujne oko kamery leśnej wyposażonej w moduł GSM to doskonałe źródło dowodów na przypadki łamania prawa. Urządzenie po wykryciu ruchu wykonuje zdjęcie, a następnie przesyła do użytkownika wiadomość MMS, dzięki czemu jeszcze w momencie naruszania naszej własności lub wkroczenia na nasz teren nieproszonego gościa możemy wezwać odpowiednie służby.

Nielegalne wysypiska śmieci

Nielegalne wysypiska śmieci to w Polsce niezmienny problem. Co więcej, stale pojawiają się nowe miejsca, w których ludzie pozostawiają niezabezpieczone odpadki. Ich zaleganie może być groźne dla środowiska i człowieka. Nieodpowiedzialne zachowanie ludzi, którzy chcą uniknąć opłat za wywóz śmieci lub z wygody wolą pozostawić odpady w pobliskim lesie, niż udać się na składowisko odpadów, prowadzi do zanieczyszczeń gleby, wód podziemnych i powierzchniowych oraz wielu innych niebezpieczeństw, jak np. uwalniania substancji lotnych powodujących samozapłony. Sterty śmieci w lasach, przy drodze czy na łąkach to również zaburzanie estetyki krajobrazu. Poniżej infografika prezentuje, jak wiele czasu potrzeba, by pozostawione śmieci uległy rozpadowi.

Rozkład odpadów

Jak długo rozkładają się wyrzucane przez nas śmieci?

Walka ze śmieciarzami

Przeciwdziałanie nielegalnym wysypiskom śmieci to trudny i wymagający temat. Odpowiedzialnością za to zadanie obarczone są samorządy terytorialne, np. gminy.
Coraz częściej wykorzystywanym w ostatnim czasie urządzeniem do walki z osobami pozostawiającymi śmieci w niedozwolonych miejscach jest fotopułapka. To niewielkie urządzenie wykonuje zdjęcia nawet w ciemności. To właśnie pod osłoną nocy najłatwiej skraść się i pozostawić śmieci na nielegalnym wysypisku.

W Polsce w wielu miastach inwestuje się w tego typu rozwiązanie. Kamery umieszcza się w najbardziej narażonych na zaśmiecanie miejscach. Jeśli w obszarze czujnika pojawi się intruz – fotopułapka natychmiast wyśle do nas powiadomienie MMS lub wiadomość e-mail, która pozwoli nam na bezzwłoczną reakcję. W wiadomościach coraz częściej można przeczytać o złodziejach, aktach wandalizmu oraz wielu innych sytuacjach łamania prawa, które wyszły na jaw dzięki ukrytej fotopułapce. To właśnie jej przewaga nad wieloma innymi urządzeniami – kamuflujące barwy i niewielkie rozmiary pozwalają na ukrycie jej na drzewie, w krzakach lub dowolnym miejscu, z którego będzie ona niewidoczna dla przechodnia. W ten sposób zupełnie nieświadomy podejrzany zostaje zarejestrowany przez fotopułapkę.

Fotopułapki do ochrony lasu

Jaki model wybrać?

Wybór odpowiedniej fotopułapki to podstawa. Musimy dopasować jej funkcjonalność do warunków, w jakich chcemy ją umieścić. Jednym z często wybieranych modeli fotopułapki jest LTL Acorn 6310MG. Posiada możliwość zdalnej konfiguracji za pomocą komend SMS. W trybie czuwania potrafi działać nawet do 6 miesięcy, dzięki czemu nie musimy zbyt często ściągać urządzenia w celu wymiany baterii. Co istotne, kiedy żywotność baterii będzie dobiegać końca, zostaniemy o tym poinformowani za pomocą funkcji alarmu. Urządzenie posiada aż 3 czujniki PIR, dzięki czemu fotopułapka obejmuje swoim wzrokiem szerszy obszar, a i aktywacja nagrywania po wykryciu ciepła następuje błyskawicznie. Innym wartym uwagi modelem przeznaczonym do pracy w nocy jest Scout Guard SG882MK. Nagrywa filmy w rozdzielczości HD 720, posiada matrycę o wysokiej rozdzielczości aż 12 megapikseli,a zasięg oświetlacza podczerwieni wynosi nawet do 15 metrów.

Mamy nadzieję, że wybór odpowiedniej fotopułapki do walki z nielegalnymi wysypiskami zniechęci do tego typu zachowań i pozwoli karać tych, którzy nie szanują środowiska naturalnego, ludzi oraz zwierząt.

Joanna Słodkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *