29 maja 2019 Komentarze (0) Aktualności, Fotopułapki, Poradniki zakupowe, Sprzęt

Fotopułapka w służbie ochrony pasieki

Każdy bartnik doskonale zdaje sobie sprawę jak wrażliwymi owadami są pszczoły. Opieka nad jednym ulem stanowi nie lada wyzwanie, zadbanie o bezpieczeństwo i umożliwienie przeżycia całej pasieki jest gargantuicznym wysiłkiem. Zagrożenia płyną z każdej strony. Nagły spadek temperatury, klęski żywiołowe, GMO, choroby bakteryjne takie jak zgnilec amerykański, opryski, akty wandalizmu czy uszkodzenia uli przez dziką zwierzynę. Zagrożeń jest multum, a każde z nich może przyczynić się do utracenia dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy tych delikatnych owadów. Największym problemem jest jednak to, że przed większością wymienionych zagrożeń nie sposób się zabezpieczyć. Czy tak jest na pewno? Oczywiście nic nie poradzimy na spadki temperatur czy klęski żywiołowe – taki mamy klimat. Opryski i GMO są wręcz nierozerwalnie związane z ze współczesnym światem. Jednakże akty wandalizmu, niszczenie uli przez dzikie zwierzęta i innych amatorów miodu o bardzo małym rozumku czy chociażby nieuprawnione wtargnięcia na teren pasieki… Przed tym możemy się zabezpieczyć. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że możemy tego dokonać przy absolutnie minimalnym wysiłku I nieznacznych nakładach finansowych. W błędzie są ci, którzy myślą, że potrzebny będzie zaawansowany, skomplikowany w instalacji system monitoringu.

Fotopułapka – Czujny strażnik Twojej pasieki

Rozwiązaniem, które pomoże w ochronie pasieki jest fotopułapka, często określana również jako kamera leśna. Fotopułapki to kamery ukryte w bardzo wytrzymałej obudowie, której niestraszny jest deszcz, śnieg czy porywisty wiatr. Same urządzenia mogą pracować w niskich temperaturach sięgających nawet -40° C lub wysokich dochodzących do 85° C. Tak duży zakres temperatur pracy świadczy o tym, że fotopułapka do delikatnych narzędzi nie należy i nie ma się co przejmować pozostawieniem jej na zimę w środku lasu. Nie inaczej ma się sprawa ich wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Znaczna większość newralgicznych punktów kamery pokryta jest wytrzymałym, wzmocnionym materiałem sztucznym, którego uszkodzenie wymagałoby sporej siły. Należy jednak pamiętać, że wciąż odsłonięty pozostanie obiektyw, elementy odpowiedzialne za wykrywanie ruchu oraz podczerwień.

Poruszając temat funkcjonalności tego typu urządzeń, przyjrzyjmy się bliżej możliwościom tych niepozornych kamer. Skuteczna ochrona pasieki wymagać będzie kilku cech typowych dla kamer leśnych. Mowa tutaj o module GSM, podczerwieni, czujniku ruchu i najlepiej dodatkowej ładowarce solarnej. Wymieniony jako pierwszy moduł GSM jest niczym innym jak nadajnikiem wysyłającym nagrania wideo i zdjęcia na wcześniej przypisany do fotopułapki numer telefonu. Jak sama nazwa wskazuje, treści uwiecznione przez kamerę będą wysyłane przez sieć GSM. To z kolei oznacza włożenie do fotopułapki karty SIM, którą w myśl ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych, należy wcześniej zarejestrować u operatora sieci. Gdy ten etap mamy już za sobą pozostaje tylko skonfigurowanie modułu GSM w celu przesyłania zdjęć i filmów na nasz numer telefonu lub podany adres e-mail. Zakup fotopułapki z opisywanym modułem nie musi się wiązać z wydawaniem oszczędności całego życia. Bardzo dobrej klasy kamerę leśną, z wbudowanym modułem GSM możemy kupić już za około 1200 zł. Przykładem może być tutaj kamera leśna S880G.

Ochrona pasieki stanie się łatwiejsza z fotopułapką

Detektor ruchu – serce kamery leśnej

Tylko jak powstają takie nagrania i skąd fotopułapka wie, kiedy wysyłać zdjęcia? Kluczowym elementem okazuje się tutaj czujnik PIR (ang. Passive Infra Red). Działa on podobnie jak popularne fotokomórki, które włączają oświetlenie, gdy w pobliżu zostanie wykryty ruch. Nie inaczej jest w przypadku fotopułapek. To właśnie w momencie detekcji ruchu dochodzi do rozpoczęcia nagrania lub wykonania zdjęcia. Do tego czasu kamera jest w tzw. Trybie czuwania, czyli działa przy minimalnym zużyciu energii jednocześnie wyczekując na pojawienie się intruza. Kamera wykona zdjęcie w chwili pojawienia się nieproszonego gościa, przy czym czas między wykryciem a wykonaniem zdjęcia jest zdumiewająco krótki. Dla przykładu fotopułapka Spypoint MMS wykona zdjęcie już w 0,07 sekundy po wykryciu ruchu w zasięgu czujników. Moment zarejestrowania ruchu zostanie wtedy wysłany na podany numer telefonu oraz zapisany na karcie pamięci włożonej w fotopułapkę.

Tysiące zdjęć – Setki nagrań

Temat kart SD stanowi osobny wątek na, który również warto zwrócić uwagę. Większość kamer leśnych obsługuje karty microSD o pojemności do 32GB. Nawet taka pojemność może wystarczyć na 8,5 godziny nagrań w jakości HD, przy czym należy pamiętać, że w większości przypadków takie nagrania będą trwały kilkanaście do kilkadziesiąt sekund. Innymi słowy, na jednej karcie pamięci, kamera będzie mogła zapisać nawet kilkaset nagrań z sytuacji wkroczenia w perymetr fotopułapki. Oczywiście obsługa kart o pojemności 32GB nie jest szczytem dzisiejszych możliwości. Nie wspominając już o zdjęciach, których na zwykłej, 32GB karcie będzie można zmieścić tysiące. Dostępne są już fotopułapki o większej wydajności. Dla przykładu takie kamerki jak Ereagle E2S i E1S bez problemu obsłużą karty 64GB. Prawdziwym mistrzostwem w kategorii obsługiwanej pojemności jest tutaj fotopułapka Browning Dark Ops Pro XD, która poradzi sobie z kartami do 512GB!

Jakość zapewniana przez fotopułapki Ereagle

Noc nie ukryje już intruza

Nie pojemność jest jednak najważniejsza, ale jakość zdjęć. Każde z urządzeń charakteryzuje się odmienną specyfikacją aparatu, lecz w większości przypadków rozdzielczość matrycy znacznie przekracza 8MP. Gwarantuje to wykonywanie zdjęć w bardzo dobrej jakość z uwzględnieniem wszelkich detali. Dodatkowo fotopułapki wyposażone są w podświetlenie podczerwone (IR – ang. Infrared). W dużym uproszczeniu oznacza to, że system IR umożliwi fotopułapce widzenie” w nocy, a na nagraniach wszystko w zasięgu podświetlacza (bardzo często niewidocznego ludzkim okiem) będzie w czarno-białej tonacji umożliwiającej świetną widoczność nawet w środku nocy w najgłębszej części lasu.

Pół roku pracy bez wymieniania baterii? Żaden problem!

Teraz gdy omówiliśmy praktycznie każdy aspekt fotopułapek, pozostał jeszcze jeden istotny element, a mianowicie zasilanie. Oczywiście nie ma tutaj mowy o zasilaniu stałym i poprowadzeniu kabla zasilającego przez całą pasiekę. Błędnym byłoby jednakże przekonanie, że taką fotopułapkę trzeba by było non-stop doładowywać. Otóż każde z tych urządzeń działa na zasilaniu bateryjnym (najczęściej AA), które w połączeniu z odpowiednim zarządzaniem energią są w stanie zapewnić pracę kamery leśnej nawet przez pół roku! Każde z tego typu urządzeń mieści w sobie od 4 do 12 baterii (w zależności od modelu). Jednakże baterie/akumulatorki nie są jedynym źródłem zasilania. Można już napotkać modele z dodatkowym, wspierającym źródłem energii. Przykładami mogą być tutaj Spypoint Solar oraz Link-S. Każda z tych kamer oprócz standardowego zasilania bateryjnego posiada wbudowany panel słoneczny, w skrajny sposób zwiększający czas pracy urządzenia. W sytuacji, gdy fotopułapka z dodatkowym panelem zostanie umieszczona w odpowiednim, nasłonecznionym miejscu to praktycznie można już zapomnieć o wymianach akumulatorów.

Fotopułapka - widok wnętrza

Doskonałe rozwiązanie na każdą kieszeń

Jak się okazuje ochrona pasieki nie należy do najtrudniejszych z wyzwań jeśli podejdziemy do tematu zdroworozsądkowo. Owszem przed wieloma z zagrożeń nie sposób się zabezpieczyć. Nie zmienia to jednak faktu, że możemy wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o bezpieczeństwo pasieki. Zakup odpowiedniej fotopułapki z pewnością nie rozbije domowego budżetu. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie pasieki to inwestycja w kamerę leśną będzie zdecydowanie opłacalnym wyborem. Spokojny sen i pewność, że w razie naruszenia mienia natychmiast się o tym dowiemy (a dodatkowo otrzymamy trwałe dowody w sprawie) to zdecydowanie bezcenny komfort dla właścicieli pasiek.

Michał Noskowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *