Pomagają wyłapać błędy i potknięcia, pokazują reakcję zwierzyny na określone warunki atmosferyczne i czynniki przejściowe. Dzięki nim ustalimy miejsca bytowania zwierzyny, zależnie od pory roku czy fazy księżyca. Wskażą miejsca zrzutu poroży i kierunki przemieszczania się jeleni. Fotopułapki. Przydatne dziś, ale i za rok. Jak można wykorzystać stare zdjęcia z kamery leśnej?
O dobrodziejstwach korzystania z fotopułapek pisaliśmy co najmniej kilkakrotnie. Wspominaliśmy o ich licznych zastosowaniach, do których zaliczyć można (między innymi) obserwację zwierząt przez przyrodników, ale także myśliwych. Dzięki kamerom leśnym nie tylko sprawniej wytropimy zwierzynę, wyznaczając miejsca, w których najczęściej można ją spotkać, ale także zminimalizujemy prawdopodobieństwo jej spłoszenia. Okazuje się jednak, że fotopułapki nie są przydatne tylko i wyłącznie w chwili korzystania z nich, ale także później, na przykład za rok.
Jak wykorzystać stare zdjęcia z fotopułapek?
Kolejny raz siedzisz w domu i zastanawiasz się, co robisz nie tak, dlaczego nie możesz upolować kozła, chociaż bardzo się starasz? Analizujesz w głowie każdy swój ruch? Właściwie prawie każdy. Musisz wziąć pod uwagę, że ludzka pamięć jest niedoskonała, że postrzegasz pewne rzeczy z własnej perspektywy, przez co wielu (drobnych?) potknięć możesz nie zarejestrować. Z pomocą śpieszy fotopułapka. W jaki sposób?
Wystarczy, że sięgniesz do zapisanych zdjęć i nagrań z fotopułapki. Czy to całkiem świeżych, czy to tych starych, sprzed roku, dwóch, pięciu lat.
Materiały z fotopułapek – zwierzyna
Jeżeli zamontujesz kamerę leśną w odpowiednim miejscu, z pewnością uda Ci się zebrać pokaźną ilość informacji i wskazówek, które pozwolą polować skuteczniej. Musisz tylko uważnie przejrzeć zapisy i odpowiednio je zinterpretować. Zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, jest bardzo wiele. Dzięki fotopułapkom uda Ci się:
- ustalić miejsce aktywności zwierzyny, które może różnić się w zależności od frontu atmosferycznego, fazy księżyca czy pory roku,
- poznać nawyki obserwowanej zwierzyny. Jelenie mają ich bardzo wiele, szybko przyzwyczajają się do miejsc, przez co sypiają, zrzucają poroża i przemieszczają się w określonych (najczęściej identycznych jak rok wcześniej) kierunkach,
- przewidzieć, jak zwierzyna zareaguje w określonych warunkach. W takich sytuacjach należy wziąć pod uwagę pogodę i różnego rodzaju czynniki przejściowe, tj. ciśnienie atmosferyczne, promieniowanie słoneczne czy prędkość wiatru.
Na pierwszy rzut oka, podane informacje mogą wydawać się bardzo niepewne i zmienne, jednak jeżeli mamy dostęp do zapisów z fotopułapek z kilku lat i jeżeli znajdziemy chwilę na to, ażeby w skupieniu je przejrzeć i wyciągnąć odpowiednie wnioski, szybko okaże się, że jest to nieoceniona pomoc. Wtedy pozostanie tylko wprowadzić odpowiednie modyfikacje, wziąć pod uwagę to, czego się dowiedzieliśmy, a okaże się, że następnym razem wrócimy z łowów bogatsi o piękne trofeum.
Materiały z fotopułapek – myśliwy
Na zgromadzonym przez fotopułapkę materiale może się znaleźć nie tylko zwierzyna, ale również myśliwy. Jeżeli jesteś w posiadaniu zdjęć czy nagrań, na których zostały uwiecznione Twoje działania – przejrzyj je, być może wyłapiesz błędy i potknięcia, które nieświadomie popełniłeś, a które – jeżeli zostaną wyeliminowane – pozwolą polować skuteczniej.
Fotopułapki w myślistwie
Niemal za każdym razem powtarzamy, że myślistwo to nie tylko sztuka polowania, ale także korzystanie z możliwości, szeroko pojętego, obcowania z przyrodą. Z uporem maniaka przypominamy, że polowanie to nie tylko oddawanie strzału do zwierzyny i zbieranie trofeów, ale także tropienie, a więc poznawanie nawyków, obserwowanie przyrody, wyciąganie odpowiednich wniosków. I właśnie do obserwacji, do tropienia, idealna jest fotopułapka. Używana umiejętnie bardzo szybko stanie się nieodzownym elementem wyposażenia myśliwego.
A Ty masz już swoją fotopułapkę? Sprawdź naszą ofertę na stronie
Darz Bór!
- GSCI PVS-1451 – najbardziej uniwersalny noktowizor świata? - 18 stycznia 2022
- Ranking fotopułapek Browning – test 5 flagowych modeli - 7 stycznia 2022
- Wykrywacze metali dla każdego – jaki model wybrać? - 4 maja 2021
Bądź na bieżąco