17 lipca 2015 Komentarze (0) Fotopułapki, Myślistwo, Sprzęt

Fotopułapka śpieszy z pomocą, czyli jak dziś zrobić użytek z ubiegłorocznych zdjęć

Fotopułapka Covert Extreme Red

Pomagają wyłapać błędy i potknięcia, pokazują reakcję zwierzyny na określone warunki atmosferyczne i czynniki przejściowe. Dzięki nim ustalimy miejsca bytowania zwierzyny, zależnie od pory roku czy fazy księżyca. Wskażą miejsca zrzutu poroży i kierunki przemieszczania się jeleni. Fotopułapki. Przydatne dziś, ale i za rok. Jak można wykorzystać stare zdjęcia z kamery leśnej?

O dobrodziejstwach korzystania z fotopułapek pisaliśmy co najmniej kilkakrotnie. Wspominaliśmy o ich licznych zastosowaniach, do których zaliczyć można (między innymi) obserwację zwierząt przez przyrodników, ale także myśliwych. Dzięki kamerom leśnym nie tylko sprawniej wytropimy zwierzynę, wyznaczając miejsca, w których najczęściej można ją spotkać, ale także zminimalizujemy prawdopodobieństwo jej spłoszenia. Okazuje się jednak, że fotopułapki nie są przydatne tylko i wyłącznie w chwili korzystania z nich, ale także później, na przykład za rok.

Jak wykorzystać stare zdjęcia z fotopułapek?

Kolejny raz siedzisz w domu i zastanawiasz się, co robisz nie tak, dlaczego nie możesz upolować kozła, chociaż bardzo się starasz? Analizujesz w głowie każdy swój ruch? Właściwie prawie każdy. Musisz wziąć pod uwagę, że ludzka pamięć jest niedoskonała, że postrzegasz pewne rzeczy z własnej perspektywy, przez co wielu (drobnych?) potknięć możesz nie zarejestrować. Z pomocą śpieszy fotopułapka. W jaki sposób?

Wystarczy, że sięgniesz do zapisanych zdjęć i nagrań z fotopułapki. Czy to całkiem świeżych, czy to tych starych, sprzed roku, dwóch, pięciu lat.

Materiały z fotopułapek – zwierzyna

Jeżeli zamontujesz kamerę leśną w odpowiednim miejscu, z pewnością uda Ci się zebrać pokaźną ilość informacji i wskazówek, które pozwolą polować skuteczniej. Musisz tylko uważnie przejrzeć zapisy i odpowiednio je zinterpretować. Zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, jest bardzo wiele. Dzięki fotopułapkom uda Ci się:

 • ustalić miejsce aktywności zwierzyny, które może różnić się w zależności od frontu atmosferycznego, fazy księżyca czy pory roku,
 • poznać nawyki obserwowanej zwierzyny. Jelenie mają ich bardzo wiele, szybko przyzwyczajają się do miejsc, przez co sypiają, zrzucają poroża i przemieszczają się w określonych (najczęściej identycznych jak rok wcześniej) kierunkach,
 • przewidzieć, jak zwierzyna zareaguje w określonych warunkach. W takich sytuacjach należy wziąć pod uwagę pogodę i różnego rodzaju czynniki przejściowe, tj. ciśnienie atmosferyczne, promieniowanie słoneczne czy prędkość wiatru.

Na pierwszy rzut oka, podane informacje mogą wydawać się bardzo niepewne i zmienne, jednak jeżeli mamy dostęp do zapisów z fotopułapek z kilku lat i jeżeli znajdziemy chwilę na to, ażeby w skupieniu je przejrzeć i wyciągnąć odpowiednie wnioski, szybko okaże się, że jest to nieoceniona pomoc. Wtedy pozostanie tylko wprowadzić odpowiednie modyfikacje, wziąć pod uwagę to, czego się dowiedzieliśmy, a okaże się, że następnym razem wrócimy z łowów bogatsi o piękne trofeum.

Materiały z fotopułapek – myśliwy

Na zgromadzonym przez fotopułapkę materiale może się znaleźć nie tylko zwierzyna, ale również myśliwy. Jeżeli jesteś w posiadaniu zdjęć czy nagrań, na których zostały uwiecznione Twoje działania – przejrzyj je, być może wyłapiesz błędy i potknięcia, które nieświadomie popełniłeś, a które – jeżeli zostaną wyeliminowane – pozwolą polować skuteczniej.

 • Jelenie uchwycone przez fotopułapkę
  Jelenie uchwycone przez fotopułapkę
 • Sarenka myje kopytka i pozuje do zdjęcia
  Sarenka myje kopytka i pozuje do zdjęcia
 • Jelenie przyłapane na zimowej przechadzce
  Jelenie przyłapane na zimowej przechadzce
 • Sarny przy wodopoju
  Sarny przy wodopoju
 • Nocna przechadzka jelenia
  Nocna przechadzka jelenia
 • Fotopułapka uchwyciła młode rogacze
  Fotopułapka uchwyciła młode rogacze
 • Zdjęcie zrobione przez fotopułapkę firmy Covert
  Zdjęcie zrobione przez fotopułapkę firmy Covert

Fotopułapki w myślistwie

Niemal za każdym razem powtarzamy, że myślistwo to nie tylko sztuka polowania, ale także korzystanie z możliwości, szeroko pojętego, obcowania z przyrodą. Z uporem maniaka przypominamy, że polowanie to nie tylko oddawanie strzału do zwierzyny i zbieranie trofeów, ale także tropienie, a więc poznawanie nawyków, obserwowanie przyrody, wyciąganie odpowiednich wniosków. I właśnie do obserwacji, do tropienia, idealna jest fotopułapka. Używana umiejętnie bardzo szybko stanie się nieodzownym elementem wyposażenia myśliwego.
A Ty masz już swoją fotopułapkę? Sprawdź naszą ofertę na stronie

Darz Bór!

Daniel Król

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *