27 lutego 2020 Komentarze (0) Aktualności, Fotopułapki

Fotopułapki – nieoceniona pomoc Straży Leśnej

Browning Defender 940

Praca straży leśnej jest wymagającym i odpowiedzialnym wyzwaniem. Ochrona naszych pięknych lasów i jego mieszkańców przed kłusownikami, złodziejami drewna, aktami wandalizmu oraz innymi zagrożeniami wymaga stosowania różnorodnych metod oraz środków zaradczych. Na szczęście istnieje wiele przydatnych narzędzi, które mogą pomóc w służbie strażnikom leśnym. Szczególnie przydatne są fotopułapki, które pozwalają na dyskretne przyłapanie przestępcy na gorącym uczynku. Czym właściwie są fotopułapki i w jaki sposób działają? Przekonajmy się.

Fotopułapka – dyskretny strażnik lasu

Fotopułapka (zwana również kamerą leśną) jest rejestratorem obrazu z wmontowanym czujnikiem ruchu. Urządzenie działa w trybie uśpienia do momentu wykrycia poruszającego się obiektu. Wówczas sprzęt automatycznie rozpoczyna wykonywanie zdjęć lub nagrywanie filmu.

Fotopułapki są chętnie stosowane m.in. przez pszczelarzy, którzy chcą zapewnić bezpieczeństwo swojej pasiece lub przez leśników do dyskretnej obserwacji zwierząt. Są też używane do ochrony obiektów przemysłowych. Straż Leśna również korzysta z tego rozwiązania i nie bez powodu – fotopułapka to proste rozwiązanie, które zarejestruje wszelkie istotne zdarzenia nie powodując przy tym jakiejkolwiek ingerencji w środowisko. Warto również wspomnieć o ważnej funkcji prewencyjnej fotopułapki. Do lasu często zaglądają nie tylko grzybiarze, turyści czy myśliwi, lecz również kłusownicy. Świadomość, że gdzieś w leśnym gąszczu może znajdować się sprytnie ukryta kamera sprawi, że ewentualny przestępca zastanowi się dwa razy, zanim zacznie sprawiać problemy.

Wytrzymałość to podstawa

Las jest środowiskiem, które nie sprzyja obecności sprzętów elektronicznych. Kłusownicy, zmienne warunki atmosferyczne lub działanie zwierząt w szybki sposób unicestwiłyby standardowy rejestrator. Fotopułapki cechują się więc wysoką odpornością na wszelkie niesprzyjające okoliczności. Niestraszne im ulewne deszcze, intensywne opady śniegu lub porywisty wiatr. Są również przystosowane do pracy w przedziale temperatury nawet od -40° do aż 85° powyżej zera (w zależności od modelu).

Zastosowanie wytrzymałych materiałów przy konstrukcji chroni sprzęt przed nazbyt ciekawskimi zwierzakami lub wandalizmem. Istotną kwestią jest też odpowiedni kamuflaż, który zmniejszy szanse na wykrycie i ewentualną kradzież urządzenia. Warto też poświęcić miejsce żywotności baterii. Oczywistym jest, że sprzęt pozostawiony w terenie musi cechować się odpowiednio pojemnym akumulatorem. Każda fotopułapka mieści od 4 do 12 baterii (najczęściej AA), które pozwalają na prace kamery przez długie miesiące.

Na uwagę zwracają modele, które oprócz standardowego zasilania bateryjnego posiadają wbudowany panel słoneczny, co znacznie zwiększa czas pracy urządzenia. Co ciekawe, jeżeli fotopułapka zostanie umieszczona w odpowiednio nasłonecznionym miejscu zyskuje właściwie samowystarczalność i nieograniczony czas pracy. Jednym z takich sprzętów jest Spypoint Solar, który oprócz posiadania panelu słonecznego cechuje się również wysokimi parametrami wykonywanych zdjęć i filmów oraz zasięgiem do 25 metrów.

SpyPoint Solar

Fotopułapka – moduł GSM, Bluetooth i Wi-Fi dla wygody użytkownika

Na rynku możemy znaleźć zarówno standardowe modele oraz takie wyposażone w moduł GSM. Technologia ta pozwala na wysyłanie plików bezpośrednio na przypisany urządzeniu sprzęt np. telefon lub laptop. Aby móc korzystać z takiego rozwiązania konieczne jest włożenie karty SIM do urządzenia oraz konfiguracja modułu GSM z naszym numerem telefonu lub adresem email, na które otrzymamy zarejestrowane pliki. Przykładem fotopułapki za stosunkowo niewielkie pieniądze jest Ereagle E1S, która rejestruje obraz w zasięgu do 20 metrów w jakości Full HD i 30 FPS-ach. Dzięki niej takie wydarzenia jak kradzież drewna z lasu, czy pozostawianie śmieci nie ujdzie naszej uwadze.

Fotopułapka GSM Ereagle E1S

Inną przydatną funkcją, którą oferują niektóre modele jest łączność Wi-Fi i Bluetooth. Dzięki niej możemy w łatwy sposób zgrać wszelkie materiały z urządzenia bez potrzeby demontażu i manualnego podłączania. Wystarczy, że znajdziemy się w zasięgu sieci, a bez trudu pozyskamy zarejestrowane materiały. Urządzeniem, które oferuje takie rozwiązanie jest Browning Defender 940. Brak modułu GSM rekompensuje właśnie łączność z Wi-Fi i Bluetooth oraz wysoka energooszczędność, która umożliwia czas pracy nawet do 12 miesięcy.

Browning Defender 940

Detekcja ruchu i pojemność

W jaki właściwie sposób fotopułapki rejestrują ruch? Odpowiedzią jest czujnik PIR (Passive Infra Red). Pozwala on na detekcję ruchu w zasięgu obiektywu urządzenia, co automatycznie uruchamia nagrywanie filmu lub robienie zdjęć. W międzyczasie urządzenie działa w trybie uśpienia, pobierając niezbędne minimum mocy. Kluczową kwestią jest szybki czas reakcji czujnika PIR. Jedną z najlepszych fotopułapek pod tym kątem jest Spypoint Force-Dark, która uruchamia się już po 0,7 sekundy od momentu wykrycia ruchu. Ten niezwykle krótki czas reakcji właściwie niweluje wszelkie opóźnienia i gwarantują rejestrację wszelkich zdarzeń w zasięgu obiektywu. Dzięki Spypoint Force-Dark wandale i kłusownicy nie unikną wymiaru sprawiedliwości.

SpyPoint Force Dark

Wiele współczesnych fotopułapek zapewnia obsługę kart mikro SD o różnym przedziale pojemności nawet do 512 GB w przypadku niektórych modeli. Karty pamięci pozwolą na rejestrację kilku godzin filmów oraz wykonanie tysięcy zdjęć, co daje pewność, że wszelkie istotne zdarzenia zostaną uwiecznione. Przykładem modelu, który obsługuje karty SD o pojemności do 512 GB jest choćby Browning Spec Ops Advantage posiadający też dwa obiektywy co zapewnia większy kąt widzenia względem konkurencyjnych modeli. Warto też wspomnieć o znakomitej jakości rejestrowanego obrazu – Full HD przy 60 FPS.

Browning Advantage Ops

Niedrogie i praktyczne rozwiązanie

Jak widać ochrona lasu nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Wystarczy, że zainwestujemy w praktyczną fotopułapkę, która zapewni skuteczne działanie prewencyjne, a nam spokój ducha. Kłusownicy, ludzie pozostawiający śmieci w lesie czy wandale z pewnością zostaną przyłapani na gorącym uczynku i staną przed wymiarem sprawiedliwości. Dzięki fotopułapkom dbanie o bezpieczeństwo leśnych terenów jeszcze nigdy nie było tak proste i skuteczne.

Monika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *