13 marca 2015 Komentarze (0) Myślistwo

Gra warta świeczki? Zwierzęta, które najciężej upolować.

Niedźwiedź w czasie ryku

Jeżeli połączyć broń, dzikie zwierzęta, człowieka i naturę w jedno, niebezpieczeństwo zdaje się być czymś nieuniknionym. Większość łowców zna gatunki, które wchodzą w skład tzw. „Wielkiej Piątki”, a więc zwierząt uznawanych za najtrudniejsze do upolowania. Ale czy tylko one mogą stanowić wyzwanie dla myśliwego?

1. Słonie afrykańskie

Największe żyjące współcześnie zwierzęta lądowe. Samiec może osiągnąć wysokość nawet 4,2 m, długość 7,5 m, a wagę do 6 ton.

Zwierzęta te są niezwykle inteligentne, ich mózg jest zbliżony do ludzkiego pod względem budowy i złożoności procesów w nim zachodzących. Słonie afrykańskie znane są z tego, że w szale atakują wioski i zabijają ludzi, często jednak przyczyną takich incydentów są działania człowieka. Jest to gatunek, żyjący w rodzinach, wysoko ceniący sobie bezpieczeństwo młodych i innych członków stada. Słonie afrykańskie bywają mściwe, mogą wdeptać człowieka w ziemię, gdy poczują zagrożenie, długość zadawanych przez nie ciosów (kłów) sięga 3 m, a ich masa nawet 42 kg. Potrafią się przemieszczać z prędkością maksymalną 25 km/h.

slon

2. Nosorożce

Zwierzęta lądowe, prowadzące głównie nocny tryb życia, rzadko tworzą rodziny czy stada, najczęściej żyją samotnie. Istnieje 5 gatunków nosorożców: zwyczajny (czarny), afrykański (biały), indyjski, jawajski oraz sumatrzański. Wszystkie są zagrożone wyginięciem, dozwolone są polowania wyłącznie na nosorożce białe, na terenie Afryki Południowej i Namibii.

Ich wysokość w kłębie sięga 2 m, a ciężar ciała to nawet 4 tony. Potrafią się poruszać z prędkością sięgającą nawet 50 km/h. Pomimo wielkich rozmiarów są bardzo dobre w ukrywaniu się, co sprawia, że bardzo trudno na nie zapolować.

Nosorożec

3. Hipopotamy

Pod względem wielkości plasują się pomiędzy słoniami, a nosorożcami. Osiągają 1,5 m wysokości w kłębie, do 5 m długości i mogą ważyć nawet do 3 ton. Poruszają się z maksymalną prędkością, sięgającą 50 km/h.

Są to zwierzęta nieprzewidywalne, mocno związane ze swoim terytorium. Najbardziej niebezpieczne dla człowieka są ich ugryzienia, bowiem hipopotamy mogą otworzyć paszczę na tyle szeroko, że utworzą z niej kąt osiągający nawet 180 stopni! Dla obserwatora jest to sygnał, że zwierzę czuje się zagrożone i może zacząć zachowywać się agresywnie.

Hipopotam

4. Bawół afrykański

Znany także jako Czarna Śmierć. Samce mogą osiągnąć wysokość nawet 2 m, a ich waga sięga 2 ton. Poruszają się z prędkością do 60 km/h.

Mówi się, że bawoły afrykańskie zabiły więcej łowców niż jakiekolwiek inne zwierzęta w Afryce. Najbardziej agresywne, a co za tym idzie – niebezpieczne, są w momencie, kiedy zostały ranne lub kiedy ich potomstwo jest atakowane.
Strategia ataku bawołów polega na okrążaniu ofiary i czekaniu na idealny moment, aby wbić ją na rogi.

Bawół afrykański

5. Krokodyl nilowy

Drugi pod względem wielkości gatunek krokodyla na świecie. Może osiągnąć nawet 5,5 m długości i wagę sięgającą 1 tony. Mają 68 ostrych zębów, które zaciskają się z siłą 2,3 tony!

Co roku, według danych szacunkowych, w paszczach krokodyli nilowych ginie około 200 osób. Jedynym sposobem, aby przechytrzyć krokodyla jest znajomość jest słabego punktu – paszczy, należy umieścić w niej gruby kij, który zablokuje szczękę gada, a bezpośrednie niebezpieczeństwo minie.

Krokodyl nilowy

6. Niedźwiedź

W pozycji wyprostowanej osiągają nawet 3 m wysokości, a masa ich ciała sięga blisko 800 kg. Są wszystkożerne.

Biorąc pod uwagę ich wielkość, długie i mocne pazury, a także zróżnicowaną dietę, należy uznać niedźwiedzie za zwierzęta niezwykle niebezpieczne. Zamieszkują głównie tereny górzyste, co jest dla polujących dodatkowym utrudnieniem. Niedźwiedzie są niezwykle inteligentne i mają bardzo czuły węch, który pozwala im wyczuć człowieka z dużej odległości. Kiedy zostaniemy zauważeni, najlepiej uciec na drzewo, bo w wyścigu z rozwścieczonym zwierzęciem nie ma szans na wygraną.

Niedźwiedź w czasie ryku

7. Dzik

Popularne zwierzę łowne, w Polsce okresowo przebywające pod ochroną. Osiągają do 2 m długości, 1,5 m wysokości i 350 kg wagi. Mają długie i bardzo ostre kły.

Doświadczeni myśliwi wiedzą, że polowanie na dziki może się okazać dużo bardziej niebezpieczne niż to na niedźwiedzie. Zwierzęta te, choć mniejsze, charakteryzują się dobrym słuchem i niezwykłą inteligencją, ponadto bywają agresywne i nieprzewidywalne. Dziki, działając grupowo, podobnie jak bawoły – krążą wokół przeciwnika, aby w końcu zaatakować go od tyłu.

Dziki

8. Lwy, leopardy i inne kotowate

Lwy, leopardy i inne duże zwierzęta z rodziny kotowatych (np. tygrysy) są największym wyzwaniem dla łowców, polowania na nie zalicza się do czołówki najbardziej niebezpiecznych. Każdy z wymienionych gatunków doskonale widzi w nocy, jest inteligentny, szybki i zwinny. Lwy potrafią pokonać odległość 100 m w czasie 3-4 sekund!

Odkąd leopardy zostały uznane za nocnych łowców, polowanie na nich w świetle dnia jest zakazane, a upolowanie w nocy – niezwykle trudne. Mają bowiem doskonały wzrok i słuch, znane są także z tego, że żerują na ludziach.

Lwica

Wskazówki dla odważnych:

  • Zawsze wybieraj się na polowanie z partnerem, upewnij się, że macie możliwość porozumiewania się nawet, kiedy zostaniecie rozdzieleni.
  • Nie zbliżaj się do rannego zwierzęcia – wtedy jest najbardziej agresywne.
  • Miej upatrzoną kryjówkę (zazwyczaj najlepsze są drzewa).
  • Oczekuj nieoczekiwanego – w kontaktach z naturą nigdy nie wiesz wszystkiego na pewno.
Daniel Król

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *