18 stycznia 2022 Komentarze (0) Noktowizja

GSCI PVS-1451 – najbardziej uniwersalny noktowizor świata?

W końcu przyszedł czas na recenzję kultowego noktowizora PVS-14 od GSCI, ale tym razem w ulepszonej wersji z 51-stopniowym polem widzenia. Można długo rozwodzić się nad doskonałościami tego klasycznego noktowizora analogowego, nie ulega jednak wątpliwości, że w branży zyskał on miano legendarnego. Przyjrzyjmy się zatem, dla kogo dedykowany jest ten noktowizor i jakie możliwości technologiczne oferuje.

Noktowizor wojskowy GSCI PVS-1451: charakterystyka i potencjał

GSCI, czyli General Starlight Company Inc., to kanadyjski producent sprzętu optoelektronicznego z prawie 30-letnim doświadczeniem w branży. Noktowizor analogowy GSCI PVS-1451 to flagowy monokular taktyczny, który zdążył sobie zaskarbić sympatię użytkowników dzięki niezawodnemu korpusowi i niezwykle wydajnemu przetwornikowi. Został on zaprojektowany zgodnie z koncepcją Light Durable Housing™ (Lekkiej Trwałej Obudowy) osiągając finalnie najmniejsze w branży wymiary fizyczne.

Ciężko znaleźć noktowizor, który w tak małej konstrukcji kryłby aż tak wiele możliwości operacyjnych. To nie jest tylko monokular obserwacyjny, to przede wszystkim zaawansowane urządzenie do pracy taktycznej bez użycia rąk (na głowie lub hełmie), a także z użyciem bezpośrednio na broni. Legendarny monokular firmy GSCI to doskonały wybór zarówno, jako noktowizor myśliwski, jak również dla służb mundurowych do pracy w ekstremalnie słabych warunkach oświetleniowych. Wysoce wszechstronny system PVS-1451 to lekki (330g), kompaktowy (nieco ponad 10 cm długości) i wodoodporny noktowizor, który jest bezkonkurencyjny w swojej kategorii sprzętowej. To również nieliczny na świecie noktowizor, który objęty jest aż 7-letnią limitowaną gwarancją producenta.

Analogowy monokular noktowizyjny dla służb mundurowych od GSCI

 

Uniwersalny charakter: monokular taktyczny z opcją użycia na broni

PVS-1451 to lekka i kompaktowa jednostka, którą można bardzo łatwo przymocować z tyłu konwencjonalnego celownika dziennego za pomocą prostego zacisku, który jest również łatwy w użyciu w ciemności. Uniwersalny charakter noktowizora pozwala na jego użytkowanie w formie ręcznego monokularu obserwacyjnego z możliwością zainstalowania dodatkowych obiektywów. W ofercie GSCI znajdują się stałe 3× i 5× powiększenia optyczne. Istnieje również możliwość montażu noktowizora bezpośrednio na głowie i korzystania z niego bez użycia rąk. Jest to możliwe za sprawą mocowania nagłownego GSCI PHG-7 i adaptera montażowego J-Arm. Dzięki mocowaniu HM-714LP-SR noktowizor PVS-1251 można w wygodny sposób zainstalować na hełmie typu Bayonet lub Dovetail.

Uniwersalny noktowizor do wielu zastosowań np. noktowizor na hełm o dużym potencjale bojowym

Noktowizor można również w łatwy sposób przekształcić w celownik noktowizyjny bądź odprzodową nakładkę noktowizyjną. Jest to możliwe przy użyciu adaptera Zero Lens amerykańskiej marki Black Optex, w skład którego często wchodzi powiększalnik optyczny z 3-krotnym stałem powiększeniem obrazu. Dodatkowo po obu stronach korpusu monokularu znajdują się klasyczne gwinty statywowe 1/4-20, które umożliwiają mocowanie różnych akcesoriów opcjonalnych.

 

PVS-1451 jest ultra lekki (330g) i kompaktowy (nieco ponad 10 cm długości). Noktowizor na głowę, na broń i do ręcznej obserwacji.

GSCI PVS-1451 to aż 51-stopniowe pole widzenia

Nowy PVS-1451 to ulepszona wersja znanego taktycznego monokularu PVS-14C. 51-stopniowe pole widzenia (FOV) zapewnia o 71% lepsze pokrycie obszaru w porównaniu ze standardowymi 40-stopniowymi jednostkami. Ten parametr gwarantuje operatorowi wyjątkową świadomość sytuacyjną i zdecydowanie większą ergonomię pracy w warunkach terenowych.

W porównaniu do noktowizora PBS14, model PVS-1451 ma wizualnie inną konstrukcję obudowy, wyłącznik MIL-SPEC (OFF / ON / IR), ręczne pokrętło regulacji wzmocnienia (jeśli wybrana konfiguracja ma tę funkcję), standardową funkcję bezpieczeństwa, stopień ochrony IP67, optykę przeczyszczoną azotem,  osłonę przeciwmgielną i okienko protektorowe.

Noktowizor GSCI PVS-1451 zasilany jest pojedynczą baterią AA lub CR123 (obie są w zestawie) i jest w stanie pracować na jednym zasilaniu do 40 godzin. Wzmocniona konstrukcja charakteryzuje się stopniem ochrony IP67, która obejmuje zarówno osłonę przeciwmgielną, jak i soczewkę protektorową, aby zapobiec zaparowaniu i zarysowaniu soczewki.

 

 

Przetworniki obrazu w generacji 2+ i 3

Serce każdego noktowizora analogowe jest zastosowany przetwornik obrazu. W przypadku GSCI PVS-1451 mamy do czynienia z wysokiej klasy tubami generacji 2+ i 3. Użytkownik może wybrać spośród jedne z kilkunastu wersji, optymalizując pod indywidualne preferencje szereg technicznych parametrów. Do wyboru pozostaje kolorystyka obrazu – klasyczne zielone odcienie lub szaro-białe (ONYX, opcja z białym fosforem). Zgodnie ze standardem branżowym, niektóre niedoskonałości w generowanym obrazie w formie drobnych plamek czy kropek są dozwolone przez producentów komercyjnych tub wzmacniających obraz (CGT). Wzmacniacze obrazu klasy Mil-Spec mają wyższe standardy dla kosmetycznych niedoskonałości, a prowadzenie nocnych obserwacji przenosi się na nowy, wyższy poziom.

Do wyboru kilkanaście wersji przetwornika obrazu w generacji 2+ i 3

 

Najpopularniejszą wersją omawianego modelu pozostaje opcja GA3-AG, która jest najlepszym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości obserwacyjnych. Noktowizor w tej konfiguracji posiada wzmacniacz obrazu generacji 3, autobramkowanie (Auto Gating) i współczynnika wydajności (FOM) na poziomie powyżej 1800, co jest świetnym wynikiem. Te parametry pozwalają uzyskać w nocy ostry obraz bez zniekształceń i charakterystycznego dla niższych generacji ziarna. Noktowizor GSCI PVS-1451 można zamówić w dwóch wersjach ustawiania jasności obrazu – ręcznej kontroli wzmocnienia (MGC) i automatycznej kontroli wzmocnienia (AGC).

Autobramkowanie czyli tzw. Auto Gating jest jedną z najważniejszych funkcjonalności noktowizji analogowej z półki profesjonalnej. Na czym dokładnie polega ta funkcja? To przede wszystkim płynne i szybkie dostosowanie natężenie światła do danych warunków oświetleniowych. PVS-1451 posiada funkcję automatycznego wyłączania zasilania w zetknięciu ze zbyt mocnym światłem. To ochrona wrażliwego serca noktowizora, jakim jest przetwornik, przed trwałym uszkodzeniem. Operator noktowizora nie musi się obawiać sytuacji kryzysowych tj. nagłe oślepienie intensywnym światłem latarki czy lasera. Legendarny PVS-1451 to doskonały wybór do prowadzenia wszelkich działań taktycznych w ograniczonych warunkach widoczności w terenie. To idealne rozwiązanie dla służb mundurowych (wojsko, policja, straż graniczna), jak i amatorów (prywatne agencje ochrony, myśliwi, hobbyści ASG).

 

 

Akcesoria do noktowizora GSCI PVS-1451

W zestawie z noktowizorem znajduje się: osłona przeciwmgłowa, okienko protektorowe, filtr dzienny, przedłużacz baterii AA, zawieszka na szyję, miękki pokrowiec, twardy futerał. Noktowizor GSCI PVS-1451 jest kompatybilny z szeregiem dedykowanym akcesoriów, które zwiększają jego potencjał taktyczny i możliwości pracy w warunkach terenowych. Akcesoria do noktowizorów:

Adapter montażowy J-Arm

J-Arm to łącznik między monokularem noktowizyjnym a wybranym przez użytkownika mocowaniem na głowę lub kask. Wykonany z twardo anodyzowanego aluminium, J-Arm umożliwia zgrubną i precyzyjną regulację obrotu/kąta w celu zapewnienia najlepszego dopasowania do posiadanego sprzętu. J-Arm jest akcesorium dostępnym opcjonalnie i nie jest częścią zestawu razem z noktowizorem PVS-1451.

 

Standardowe mocowanie nagłowne PHG-7
PHG-7 to system mocowania na głowę do podstawowych operacji bez użycia rąk. Dzięki wbudowanemu magnesowi, PHG-7 automatycznie wyłącza dołączony zespół elektrooptyczny (monokular NV lub gogle) po zdjęciu noktowizora z głowy. Do PHG-7 dołączony jest zestaw 3 miękkich podkładek pod brwi dla zwiększenia komfortu noszenia.

 

Mocowanie na hełm HM-714LP-SR
Niskoprofilowy składany uchwyt HM-714LP-SR to zaawansowane rozwiązanie do zastosowań bez użycia rąk. Uchwyt blokuje się w pozycji pionowej, aby chronić operatora w przypadku uderzenia lub uderzenia podłączonego urządzenia.

 

 

Adapter montażowy na broń Zero Lens

Adapter umożliwiający zamontowanie noktowizora przed dzienną lunetą obserwacyjną. Jest to nieelektroniczne, kompaktowe urządzenie, które pozwala przekształcić monokular w celownik lub nakładkę noktowizyjną. Mocowanie z przodu pozwala strzelcowi na utrzymanie tej samej pozycji, pamięci mięśniowej i odciążenia wzroku.

 

Obiektyw 3× Afocal
Świetne narzędzie do błyskawicznego zwiększania zasięgu obserwacji dla kompatybilnych noktowizorów. Wykonany z wysokiej jakości wielokrotnie powlekanego szkła, SL-3 mocuje się w kilka sekund do istniejącego obiektywu 1× za pomocą szybkiego montażu (zatrzask bądź wkręcanie).

 

 

Obiektyw 5× Afocal
Świetne narzędzie do błyskawicznego zwiększania zasięgu obserwacji dla kompatybilnych noktowizorów. Wykonany z wysokiej jakości wielokrotnie powlekanego szkła, SL-5 mocuje się w kilka sekund do istniejącego obiektywu 1× za pomocą szybkiego montażu (zatrzask bądź wkręcanie).

 

 

 

Kup noktowizor GSCI PVS-1451 w Spy-Optic.pl

Sprzedaż eksportowa noktowizora PVS-1451 nie jest ograniczona ustawodawstwem ITAR (International Traffic in Arms Regulations). Dzieje się tak ponieważ sprzęt ten nie zawiera żadnych komponentów, technologii ani danych technicznych  z USA. Dzięki temu eksport, reeksport lub ponowny transfer tego produktu nie podlega zatwierdzeniu przez Departament Stanu USA czy Dyrekcję ds. Kontroli Handlu Obronnego. Mimo to, jako produkt wyprodukowany w Kanadzie, urządzenie to podlega procesowi licencjonowania eksportu w ramach Programu Kontrolowanych Towarów Rządu Kanady. Zamawiając noktowizor GSCI PVS-1451 w Spy-Optic.pl nie musisz się tym martwić. Bierzemy na siebie wszystkie formalności, a sprzęt zamawiamy do kraju najczęściej w ciągu 3 tygodni.

Kup noktowizor analogowy GSCI PVS-1451 w naszym sklepie: Spy-Optic.pl

Daniel Król

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *