9 maja 2024 Komentarze (0) Noktowizja, Poradniki zakupowe

Jak dbać o noktowizor? Kompletny poradnik.

Jak dbać o noktowizor?

Odpowiednia pielęgnacja sprzętu do widzenia nocnego nie wymaga delikatnej obsługi, ale wymaga zdrowego rozsądku i podjęcia kilku środków ostrożności. Mimo że są one zaprojektowane z myślą o wytrzymałości, typowo na użytek wojskowy, nadal korzystają z przemyślanej konserwacji, aby zapewnić długotrwałą wydajność.

Jak zadbać o swój noktowizor, aby cieszyć się nim latami?

Po pierwsze, rozważ podstawy fizycznej pielęgnacji. Unikaj upuszczania urządzenia do widzenia nocnego lub narażania go na surowe traktowanie. Chociaż te jednostki są zbudowane, aby wytrzymać trudne warunki, niepotrzebne wstrząsy mogą nadal zagrażać ich funkcjonalności. Właściwe przechowywanie jest również kluczowe. Gdy nie używasz sprzętu noktowizyjnego, przechowuj go w wyściełanym futerale, aby chronić przed kurzem, wilgocią i ekstremalnymi temperaturami. Zapobiega to pogorszeniu się wrażliwych wewnętrznych komponentów i zapewnia, że urządzenie pozostanie gotowe do użycia, gdy będzie potrzebne.

Czyszczenie urządzenia należy przeprowadzać delikatnie i z odpowiednimi środkami. Użyj miękkiej ściereczki do czyszczenia obiektywu i zewnętrznych części, a w przypadku silniejszych zabrudzeń skorzystaj z dedykowanych roztworów do czyszczenia optyki. Unikaj używania ostrych chemikaliów, które mogą uszkodzić powierzchnie optyczne lub obudowę. Wreszcie, używaj zdrowego rozsądku podczas użytkowania. Unikaj kierowania urządzenia bezpośrednio w silne źródła światła, takie jak bezpośrednie słońce czy reflektory, co może spowodować nieodwracalne uszkodzenia przetwornika. Regularne sprawdzanie stanu baterii i ich wymiana przed całkowitym rozładowaniem również pomoże w utrzymaniu sprawności urządzenia.

 

Zainwestuj w dobre baterie litowe

To bardzo ważna rada. Używanie wysokiej jakości baterii litowych w urządzeniach noktowizyjnych, które są kosztowne, jest kluczowe nie tylko dla ich efektywnej pracy, ale również dla ochrony długoterminowej. Baterie litowe są znacznie bardziej stabilne i trwałe niż inne typy baterii, jak na przykład alkaliczne czy niklowo-kadmowe. Zaletą baterii litowych jest to, że mają one dłuższą żywotność i nie ulegają samorozładowaniu w takim tempie jak inne baterie. Co więcej, są one bardziej odporne na ekstremalne warunki, co czyni je idealnym wyborem dla sprzętu, który jest używany na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych. Dzięki ich stabilności chemicznej, baterie litowe nie przeciekają i nie korodują, co może być katastrofalne dla delikatnych elektronicznych komponentów. Zatem, oszczędzanie na bateriach w przypadku drogiego urządzenia noktowizyjnego to fałszywa oszczędność. Korzystanie z tanich baterii może prowadzić do awarii urządzenia, co ostatecznie może skutkować koniecznością kosztownej naprawy lub nawet wymiany całego sprzętu. To ważne, by pamiętać o tej zasadzie i inwestować w dobrej jakości baterie, które zapewnią nie tylko długotrwałe działanie, ale też bezpieczeństwo i niezawodność urządzenia.

 

 

Wybierz wysokiej jakości mocowanie

Zgadza się, nie warto oszczędzać na kluczowych akcesoriach do urządzeń noktowizyjnych, takich jak mocowania. Tanie, niskiej jakości mocowania mogą prowadzić do wielu problemów, takich jak luźne dopasowanie czy nawet uszkodzenie sprzętu, co może być nie tylko frustrujące, ale również kosztowne w naprawie. Mocowanie Wilcox G24 jest rzeczywiście uznawane za złoty standard wśród mocowań do noktowizorów. Jego popularność wynika nie tylko z solidnej konstrukcji, ale również z funkcji, które oferuje.

Trzyosiowa regulacja pozwala użytkownikom dokładnie dostosować urządzenie do swojej głowy i kąta widzenia, co jest kluczowe dla wygodnego i efektywnego użytkowania. Funkcja szybkiego odłączania to kolejny istotny element, który zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. W przypadku, gdy urządzenie zostanie uderzone lub złapane za coś podczas ruchu, ta funkcja może zapobiec poważniejszym uszkodzeniom zarówno sprzętu, jak i użytkownika. Inwestowanie w wysokiej jakości mocowanie, jak Wilcox G24, nie tylko chroni Twój drogocenny sprzęt noktowizyjny, ale również zwiększa funkcjonalność i komfort użytkowania. Jest to wydatek, który zwraca się zarówno w dłuższym okresie użytkowania sprzętu, jak i w codziennym komforcie pracy z nim.

 

Unikaj kontaktu ze światłem

Przy korzystaniu z nowoczesnych noktowizorów z funkcją AutoGatingu, faktycznie można odetchnąć z ulgą pod kątem ich odporności na jasne światło. Jednak nawet w takim przypadku odpowiednie zarządzanie ekspozycją na światło pozostaje kluczowym elementem konserwacji urządzenia.

Kluczowe aspekty zarządzania światłem w noktowizorach:

 1. Intensywność światła: im większa intensywność światła, tym większe ryzyko uszkodzenia. Chociaż nowoczesne urządzenia są wyposażone w systemy, które chronią przed krótkotrwałymi ekspozycjami na intensywne światło, ciągłe narażenie na takie warunki jest nadal ryzykowne.
 2. Stężenie światła: skoncentrowane źródła światła, jak reflektory czy światła stadionu, są szczególnie niebezpieczne. Krótka ekspozycja na tego typu światło może prowadzić do trwałych uszkodzeń, ponieważ intensywność i skupienie światła na małej powierzchni jest bardzo duże.
 3. Czas trwania ekspozycji: długotrwałe narażenie na mniej intensywne światła, takie jak wewnętrzne oświetlenie domów czy latarki, może również być szkodliwe. Nawet jeśli światło nie jest bardzo intensywne, utrzymywanie go w polu widzenia przez długi czas może prowadzić do „wypalenia” obrazu w rurkach noktowizyjnych.

Porady dotyczące minimalizacji ryzyka uszkodzeń:

 • Używaj osłon oczu lub filtrów: kiedy tylko to możliwe, używaj dodatkowych osłon lub filtrów świetlnych, które mogą zmniejszyć ilość światła docierającego do rurek.
 • Praktykuj 'szybkie patrzenie’: jeśli musisz spojrzeć na jasne źródło światła, zrób to szybko i unikaj długotrwałego patrzenia bezpośrednio na źródło światła.
 • Dostosuj pozycję i kąt patrzenia: staraj się unikać bezpośredniego patrzenia na jasne źródła światła. Patrz na nie pod kątem lub używaj otoczenia, aby blokować bezpośrednią ekspozycję.

Korzystanie z tych praktyk pomoże przedłużyć życie Twojego noktowizora, minimalizując ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez intensywne lub długotrwałe ekspozycje świetlne.

 

Zadbaj o właściwe czyszczenie

Masz absolutnie rację—odpowiednie czyszczenie optyki noktowizora jest kluczowe, aby uniknąć uszkodzeń, które mogłyby wpłynąć na wydajność i trwałość urządzenia. Używanie odpowiednich narzędzi i technik do czyszczenia jest tak samo ważne, jak sama pielęgnacja urządzenia.

Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo czyścić noktowizor:

 1. Używaj ściereczki z mikrofibry: to najlepszy wybór do czyszczenia delikatnych powierzchni optycznych. Ściereczki z mikrofibry są miękkie i nie pozostawiają zarysowań, a ich struktura pozwala na skuteczne usuwanie tłuszczu i brudu bez konieczności stosowania dodatkowych płynów.
 2. Unikaj używania ostrego materiału: mie używaj koszulek, ręczników papierowych, czy innych materiałów, które mogą być szorstkie. Mogą one zawierać drobinki, które zadrapują szkło lub uszkadzają powłoki antyrefleksyjne.
 3. Ostrożnie z płynami: jeśli musisz użyć płynu do czyszczenia, wybierz specjalistyczne rozwiązanie przeznaczone do optyki. Unikaj alkoholu i innych rozpuszczalników, które mogą uszkodzić powłoki antyrefleksyjne lub inne elementy optyczne.
 4. Nie dotykaj optyki palcami: oleje znajdujące się na skórze mogą łatwo przenosić się na powierzchnie optyczne, co może prowadzić do trudności z ich późniejszym czyszczeniem. Staraj się trzymać noktowizor za obudowę lub inne nieoptyczne elementy podczas czyszczenia.
 5. Przechowuj ściereczkę w czystym miejscu: jak wspomniałeś, utrzymywanie ściereczki z mikrofibry w czystej torebce jest świetnym pomysłem. Pozwala to uniknąć przypadkowego zabrudzenia ściereczki, co mogłoby doprowadzić do późniejszego przeniesienia brudu na soczewki.

Przestrzeganie tych prostych zasad pomoże utrzymać Twój noktowizor w najlepszym stanie i zapewnić, że służy on przez wiele lat bez problemów związanych z jakością obrazu.

 

Przechowuj swój noktowizor w odpowiedni sposób

Doskonałe podsumowanie kwestii przechowywania urządzeń noktowizyjnych! Odpowiednie przechowywanie jest równie ważne, jak dbałość o same urządzenie podczas użytkowania. Oto kilka kluczowych zasad, które pomogą ci zachować Twoje urządzenie noktowizyjne w optymalnym stanie na dłuższy czas:

 1. Wyjmowanie baterii: zawsze wyjmuj baterie przed dłuższym przechowywaniem. To zapobiega ryzyku wycieku baterii i uszkodzenia wewnętrznych komponentów urządzenia.
 2. Ochrona soczewek: używaj zaślepek na soczewki, by chronić je przed kurzem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Zapobiegnie to rysom oraz gromadzeniu się brudu, które mogłyby wpłynąć na jakość obrazu.
 3. Warunki przechowywania: przechowuj urządzenie w chłodnym i suchym miejscu. Wilgoć jest jednym z największych wrogów elektroniki, a wysoka temperatura może wpływać negatywnie na materiały i składniki elektroniczne.
 4. Unikaj zamkniętych, wilgotnych przestrzeni: jak wspomniałeś, unikaj przechowywania urządzenia w małej, zamkniętej skrzynce z pianką na dłuższy czas. Pianka może absorbować wilgoć, co prowadzi do wzrostu pleśni lub innych form korozji. Jeśli musisz używać skrzynki, upewnij się, że jest ona dobrze wentylowana i urządzenie jest całkowicie suche przed zamknięciem.
 5. Suszenie po ekspozycji na wilgoć: jeśli Twoje urządzenie noktowizyjne narażone było na wilgoć, upewnij się, że jest całkowicie wysuszone przed przechowywaniem. To może wymagać wyjęcia urządzenia z futerału i pozostawienie go w suchym, przewiewnym miejscu na odpowiedni czas.

Przestrzeganie tych prostych, ale ważnych zasad pozwoli zminimalizować ryzyko uszkodzeń i przedłużyć życie Twojego cennego sprzętu noktowizyjnego.

AGM PVS-14

 

Daniel Król

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *