21 sierpnia 2023 Komentarze (0) Poradniki zakupowe

Jak kamuflować się w lesie? Z tym poradnikiem staniesz się niewidzialny!

Leśniczy na tle lasu ubrany w kurtkę moro

Eksploracja lasów i polowania wymagają doskonałego przygotowania. Poza wyposażeniem się w odpowiednie narzędzia, konieczne jest zadbanie o swój ubiór. Najwięcej dostrzeżemy bowiem, będąc niezauważonymi przez innych. Jak kamuflować się w lesie? Sprawdź nasz poradnik!

Jaki rodzaj kamuflażu wybrać?

Obecnie na rynku da się znaleźć wiele wariantów kamuflażu. Każdy z nich jest dostosowany do innej strefy klimatycznej, charakterystyki terenu, a nawet pory roku. Tylko niektóre z nich będą efektywne w polskiej przyrodzie.

Wybierając odzież, zwróć uwagę na te popularne wzory:

  • A-TACS FG
  • MAPA
  • Flecktarn
  • 93
  • DPM
  • M81 Woodland

Jaki kamuflaż do polskiego lasu?

Przykładowa tkanina moro

Jak zazwyczaj w przypadku takich pytań bywa, odpowiedź brzmi – “to zależy”. W Polsce mamy wiele rodzajów lasów, a w każdym zobaczymy nieco inne barwy.

O wzorach pozwalających Ci zniknąć wśród drzew, można napisać książkę. Skupmy się więc na głównych regułach.

W lasach, w których dominują drzewa liściaste, najlepszym wyborem będzie jaśniejszy kamuflaż. Bory iglaste mają z kolei nieco ciemniejszą paletę kolorów. Chowając się pomiędzy takimi drzewami, postaw na właśnie taki odcień.

W miejscu bez dominującego typu drzew, warto pomyśleć o uniwersalnych barwach. Te są pewnym kompromisem. Wpasują się w każde środowisko, ale w żadnym nie ukryją Cię równie dobrze, co specjalnie zaprojektowane kostiumy.

Co czyni kamuflaż skutecznym?

Kamuflaż odpowiada za mimetykę i deformację. Oznacza to, że musi naśladować barwy otoczenia, ale też rozpraszać sylwetkę użytkownika. Ta druga cecha jest zdecydowanie ważniejsza.

Oczy ludzi i większości zwierząt są bardziej wyczulone na ruch oraz kształt obiektu, niż na samą jego barwę. Do tego dochodzi fakt, że część gatunków, np. dziki, nie odróżniają niektórych kolorów. W kontekście myśliwych, wzór i odcień ubrania mają więc raczej drugorzędne znaczenie.

Gdy chowasz się przed ludźmi, deformacja będzie równie kluczowa. Nasze narządy wzrokowe są “zaprogramowane” na odnajdywanie w otoczeniu znajomych sylwetek i obiektów. Dlatego oprócz samego kształtu ciała, będziesz musiał też ukryć najbardziej wydatne elementy twarzy, takie jak kości policzkowe, nos czy uszy.

Poznaj swoje otoczenie

Kobieta w lesie, ubrana w moro obserwuje otoczenie przez lornetkę

W kwestii wyboru odpowiedniego maskowania nie ma prostych odpowiedzi. Dlatego bardzo ważne jest, aby poznać środowisko, które zamierzasz eksplorować.

Większość dostępnych kamuflaży nie pozwala na całkowite wtopienie się w las, gdy spojrzymy na nie z bliska. Bardzo prostym i skutecznym rozwiązaniem może okazać się zebranie liści, trawy lub paproci i przypięcie ich na kurtkę, czapkę, czy nawet samą broń.

Siatka nie tylko na ryby

Jeśli szukasz szybkiego rozwiązania, to odpowiednie kurtka i spodnie, a także czapka oraz kominiarka, powinny wystarczyć do ukrycia się przed zwierzętami. Gdy jednak masz więcej czasu, rozważ wykorzystanie siatki kamuflażowej.

Możesz skorzystać z gotowego produktu lub dostosować ją osobiście. Tak jak w poprzednim przykładzie, nazbieraj liści, traw, gałęzi oraz kory drzewnej i wpleć to w oczka siatki.

W ten sposób skutecznie dopasujesz się do otoczenia. Iluzja działa równie przekonująco zarówno z bliskiej, jak i dalekiej odległości. Ponadto ten kamuflaż chroni Cię też przed deszczem oraz słońcem. Przyda się więc przy długich polowaniach.

Wygląd kamuflażu to nie wszystko

Oczy zwierząt są wrażliwe przede wszystkim na ruch. Dlatego nawet najbardziej udany wzór i najstaranniej wykonana siatka nie dadzą Ci nic, jeśli nie będziesz prawidłowo się w nich poruszać.

Najlepiej pozostać statycznie, w jednym miejscu. Sytuacja podczas polowań bywa  jednak dynamiczna i czasem musisz zmienić swoją pozycję. W takim przypadku przemieszczaj się bardzo powoli. Patrz pod nogi i unikaj gałęzi, szyszek lub spróchniałej kory. Zajmie to dużo czasu, ale pozwoli ci na pozostanie niewykrytym.

Skuteczny kamuflaż w lesie – FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie w kontekście kamuflażu w polskim lesie.

Co to jest kamuflaż?

To czynność polegająca na upodobnieniu się do otoczenia. Cel kamuflażu to stanie się niewidocznym dla ofiary lub przeciwnika. Myśliwi i żołnierze wykorzystują do tego odzież pomalowaną w taki sposób, by imitowała barwy przyrody, w której się chowają.

Jaki kamuflaż wybrać do polskiego lasu?

Zależy od lasu, który chcemy odwiedzić. Jeśli jest w nim dużo cienia i dominują sosny, jodły czy świerki, odpowiednim wyborem będzie ciemniejszy kamuflaż, taki jak MAPA.

Natomiast w jaśniejszym terenie z większością drzew liściastych, warto zdecydować się na jaśniejszy wzór, przykładowo Panterę Wz.93.

Jak zrobić kamuflaż?

Większość myśliwych wybiera gotowe kamuflaże, ale z pomocą odpowiednich farb możesz zaprojektować swoje własne barwy. Pamiętaj żeby uważnie przeanalizować kolory terenu, w którym będziesz polować i dokładnie dobrać ich odcienie. Wzór musi być nieregularny i powtarzać się jak najrzadziej. Warto też zebrać liście, patyki czy trawy i przypiąć je do malowanego ubrania.

Ile kosztuje ubranie z kamuflażem?

Zakres cen jest w tym przypadku dosyć spory. Na kwotę wpływa jakość i wytrzymałość, dlatego profesjonalne kurtki z kamuflażem potrafią kosztować od 200 do nawet 1000 zł. Spodnie są nieco tańsze. Ich cena waha się w przedziale od 120 do 500 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *