24 sierpnia 2023 Komentarze (0) Poradniki zakupowe

Jak rozpalić ognisko? Poradnik survivalowy

rozpalone ognisko w lesie

Rozpalanie ogniska to umiejętność niezbędna do przetrwania. Żywioł, jakim jest ogień, daje ciepło, światło, umożliwia gotowanie czy wzywanie pomocy. Ponadto zwęglonym opałem można pisać oraz zostawiać ślady. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozpalić ognisko w każdych warunkach.

Gdzie najlepiej rozpalić ognisko?

Po pierwsze – odpowiednie miejsce. To klucz do sukcesu, który gwarantuje bezpieczny i długi biwak. Jeśli upewniłeś się, że w najbliższym otoczeniu nie ma specjalnego paleniska, możesz zrobić je sam.

Utwórz kamienny krąg, a następnie usuń z niego warstwę łatwopalnej ściółki. Przygotuj wodę, którą w razie niebezpieczeństwa lub na koniec ugasisz ogień. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie pozostawiać tlącego się ogniska bez nadzoru. Delikatny wiatr może zmienić drobne iskierki w ogromny pożar.

Dobrze wybrać miejsce oddalone od drzew. Jeśli jednak zgubiłeś się w lesie, postaraj się wzniecić ogień w możliwie bezpiecznym miejscu i w dokładnie przygotowanym palenisku. Zwróć również uwagę na wiatr. Nieco osłonięta lokalizacja ułatwia rozpalanie oraz pozwala dłużej utrzymać ogień.

Drewno na opał – czym rozpalić ognisko?

Następnym krokiem jest zebranie opału. Podstawa to suche drewno, które łatwo się łamie. Warto jednak zwrócić uwagę na jego rodzaj. Świerk, brzoza i sosna należą do grupy materiałów łatwopalnych, a więc są odpowiednie na sam początek. Potem do rozpalonego już ognia powinno się dorzucać grubsze pieńki dębowe, bukowe lub olchowe. Charakteryzują się one długim czasem spalania.

Pamiętaj, że do idealnego ogniska potrzebujesz 3 rodzajów opału. Zaczynając od rozpałki, którą mogą być kory drzew, suche liście, siano lub drobne patyczki. Następnie podpałka pod postacią łatwopalnych patyków i drobnych gałązek. Główne paliwo to ostatni element, czyli grube szczapy drewna.

Jak ułożyć ognisko?

ułożone ognisko z drewna brzozy w lesie

Istnieją różne sposoby na układanie ogniska. Wszystko zależy od panujących warunków oraz planowanego zastosowania ognia.

Studzienka – ognisko z mokrego drewna

Ten styl polega na ułożeniu stosu z większych kawałków drewna na wzór #. W środku umieszcza się mniejsze patyki, które łatwo się palą. Ten sposób odpowiada na pytanie, jak rozpalić ognisko, gdy drewno jest mokre. Ogień będący wewnątrz studzienki wysuszy wilgotne szczapy, co pozwoli na długie utrzymanie płomienia.

Tipi – podstawowy wariant ogniska

To najpopularniejszy sposób ułożenia ogniska na biwaku. Polega na skonstruowaniu z opału stożka i umieszczeniu rozpałki wewnątrz konstrukcji. Minusem tego wariantu jest zużycie dużej ilości drewna. Natomiast tipi daje dużo ciepła i światła.

Kształt T – kuchenka w każdych warunkach

T-kształtny typ ogniska jest niczym naturalna kuchenka. Z uwagi na pełną kontrolę palenisk, Idealnie sprawdza się do gotowania w terenie. Wystarczy wykopać ok. 15 centymetrowy dół (w formie litery T) oraz zebrać krótkie kawałki drewna na opał. W górnej części dziury rozpalamy ognisko.

W zależności od potrzeb, po jednej stronie możemy mieć “palnik” o dużej mocy, a z drugiej o mniejszej. U podstawy litery T zbieramy żar, który posłuży do podtrzymywania temperatury lub delikatnego podgrzewania.

Dakota – ognisko w wietrznych warunkach

Jak rozpalić ognisko na wietrze? Już odpowiadamy. Po to właśnie powstała metoda o nazwie “Dakota”. Należy wykopać dwa dołki połączone tunelem. Pamiętaj, że tylko w jednym wzniecamy ogień. Druga dziura służy do doprowadzenia powietrza, które podtrzymuje płomień. Dzięki temu, że ogień pali się pod ziemią, nie zostanie zgaszony przez wiatr.

Czym rozpalić ognisko?

osoba rozpala ognisko w lesie za pomocą krzesiwa

Gdy już znaleźliśmy odpowiednie miejsce, zebraliśmy i ułożyliśmy opał, należy przejść do kolejnego kroku, czyli uzyskania ognia. Całkiem oczywiste wydaje się użycie zapałek lub zapalniczki. Faktycznie to jedna z możliwości. Natomiast ważniejszym pytaniem jest, jak rozpalić ognisko, gdy te zawodzą.

Krzesiwo

Najbardziej niezawodny sposób na to, jak rozpalić ognisko. Krzesiwo nie zajmuje dużo miejsca i przede wszystkim jest odporne na wilgoć. Stanowi jedno z niezbędnych narzędzi survivalowych. Należy energicznie pocierać ostrym skrobakiem o pręt, aby uzyskać iskry, które zapalą rozpałkę.

Lupa

Aby rozpalić ognisko wystarczy przedmiot, którym skupimy wiązkę światła słonecznego na rozpałce. Może to być dno szklanej butelki, a nawet przezroczysty woreczek napełniony wodą. Ten sposób jest jednak uzależniony od warunków atmosferycznych.

Jak rozpalić ognisko w deszczu?

Tak, da się rozpalić ognisko w deszczu i wcale nie jest to takie trudne. Wystarczy znaleźć grubą gałąź, która w środku nie będzie mokra. Po jej rozłupaniu wydrąż w niej wgłębienie, a uzyskane wióry wykorzystaj jako rozpałkę i podpal je. Możesz do tego użyć wspomnianego już krzesiwa, które sprawdzi się w takich warunkach atmosferycznych.

Następnie dorzucaj suche gałązki. Znajdziesz je pod drzewami, gdzie nie sięga deszcz. Dobrze sprawdzą się również liście lub suche igliwie. Pamiętaj, aby nie rozpalać ognia na wilgotnej ziemi, ponieważ to zdusi Twój płomień. I już! Ognisko w deszczu rozpalone!

Jak poprawnie zgasić ognisko?

Nigdy nie zostawiaj rozpalonego ogniska. Jego gaszenie jest bardzo ważne, aby nie doszło do pożaru. Tlące się kawałki drewna możesz zdusić na dwa sposoby. Wystarczy zalać je wodą lub zasypać piaskiem. W obu przypadkach upewnij się, że nic się nie żarzy. Nawet delikatny podmuch wiatru może wzniecić ogień z małych węgielków.

Gdzie dozwolone jest palenie ogniska?

rozpalone ognisko na plaży obok towarzystwa

Podejmując się rozpalenia ogniska należy pamiętać o pewnych regułach. W naszym kraju jest kilka ograniczeń, które powstały ze względów bezpieczeństwa. Nie zastosowanie się do nich grozi karami w postaci mandatów, ale przede wszystkim poważnym zagrożeniem.

Istnieje kilka zakazów dotyczących rozpalania ogniska:

  • Nie wolno rozpalać ogniska w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.
  • Nie wolno rozpalać ogniska w odległości mniejszej niż 4 m od granicy naszej działki.
  • Nie wolno rozpalać ogniska w odległości mniejszej niż 10 m od składowisk płodów rolnych.
  • Nie wolno rozpalać ogniska w pobliżu składowisk materiałów i substancji łatwopalnych.
  • Nie wolno rozpalać ogniska na terenach leśnych, łąkach, torfowiskach oraz wrzosowiskach.

Ognisko na plaży – czy to dozwolone?

Popularne jest biwakowanie na plaży przy ognisku. W naszym kraju nie zostało to zakazane. Jednakże, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, należy złożyć wniosek do urzędu morskiego. Ten ma 30 dni na jego rozpatrzenie i wydanie ewentualnej zgody. Ponadto urząd pobiera za to opłatę skarbową w wysokości 10 zł.

Czy można rozpalić ognisko w lesie?

Podobnie jest w przypadku ogniska w lesie. Aby takie legalnie mogło dojść do skutku, należy uzyskać zgodę nadleśnictwa. Wówczas wyznacza się dokładne miejsce oraz osobę odpowiedzialną. Jednakże, wykorzystywanie na opał drewna pozyskanego z lasu to wykroczenie.

Rozpalanie ogniska – FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rozpalania ogniska!

1.   Jak szybko rozpalić ognisko?

Najskuteczniejszym sposobem jest użycie krzesiwa i bardzo suchej rozpałki, np. kora brzozy, suche liście czy drewniane wióry.

2.   Jak rozpalić ognisko, gdy nie mam zapałek?

Możesz wykorzystać krzesiwo lub szkło powiększające.

3.   Czy można rozpalić ognisko na plaży?

Ognisko na plaży można rozpalić po uzyskaniu zgody urzędu morskiego.

4.   Jakie drewno na ognisko?

Na podpałkę dobrze sprawdzi się sosna, świerk i brzoza, a jako główne paliwo dąb, buk lub olcha.

5.   Jak zgasić ognisko?

Najlepiej zalać je dokładnie wodą lub zasypiać piachem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *