23 listopada 2023 Komentarze (0) Poradniki zakupowe

Jaką siatkę celowniczą wybrać? Poradnik eksperta

Mężczyzna patrzy w lunetę celowniczą i celuje z broni

Lunety są podstawowym akcesorium optycznym strzelców, ale ich dobór nie jest najważniejszy. Aby odnosić sukcesy w strzelectwie równie ważne są właściwe siatki celownicze lunet. Mnogość ich rodzajów może przyprawić o ból głowy. Ułatwimy Ci wybór i w tym artykule wyjaśnimy czym są oraz jakie siatki celownicze wybrać.

Co to jest siatka celownicza?

Zacznijmy jednak od podstaw i wyjaśnijmy, czym tak właściwie jest siatka celownicza do lunety. To cienkie linie, włókna lub kropki znajdujące się w jej wnętrzu. Wyznaczają cel, w który chcemy strzelić. Z perspektywy strzelającego wyglądają jak różne symetryczne wzory skupione na samym środku pola widzenia.

Siatki celownicze rodzaje

Taka siatka to inaczej krzyż celowniczy lub krzyż balistyczny. Ich rodzajów jest bardzo dużo. Wszystko zależy od warunków i okoliczności. Specjalny celownik będzie potrzebny przy strzelaniu do dalekich punktów, a inny do ruchomych targetów. Oto kilka najpopularniejszych.

Siatka nr 0

W praktyce jest to wariant, który nie posiada żadnej siatki. Najprostszy możliwy celownik. Na środku pola widzenia znajduje się jedynie kropka. W warunkach ograniczonej widoczności okazuje się całkowicie niepraktyczny.  

Wzór siatki celowniczej nr 0

Siatka nr 1

Zwana również niemiecką, to jedna z najstarszych siatek celowniczych. Podczas wojny służyła snajperom, natomiast z biegiem lat zaczęli korzystać z niej myśliwi. Składa się dwóch krótkich poziomych belek oraz pionowej, prostopadłej, zakończonej ostrym grotem. To właśnie ona wskazuje cel. Ten wariat sprawdzi się w bliskich odległościach, kiedy trzeba szybko wycelować i oddać strzał.

Wzór siatki celowniczej nr 1

Siatka nr 2

Podobna do wariantu nr 1. Różnicą jest użycie jednej cienkiej poziomek linii zamiast dwóch belek. Dzięki temu nie zasłaniamy celu. Ta siatka celownicza nie przydaje się w warunkach słabej widoczności.

Wzór siatki celowniczej nr 2

Krzyż niemiecki nr 4

To dobrze widoczny w każdych warunkach krzyż celowniczy. Wszystko dzięki grubym belkom, których końce są bardzo do siebie zbliżone. Siatka tego typu jest szczególnie przydatna podczas polowań na duże zwierzyny łowne.

Wzór siatki celowniczej nr 4

Krzyż 30/30

Jest to najbardziej uniwersalna siatka celownicza, występująca w dwóch wariantach. Łączy je forma krzyża z pogrubionymi belkami, które w środkowej części przechodzą w cienkie linie. W pierwszej wersji cel wyznacza skrzyżowanie linii, natomiast w drugiej kropka. Krzyż 30/30 cieszy się szczególną popularnością w Stanach Zjednoczonych. Umożliwia szybkie i precyzyjne strzelanie w każdych warunkach.

Wzór siatki celowniczej nr 4

Siatka Mil-Dot

Siatka Milliradian Dot to doskonałe rozwiązanie przy strzelaniu na dużych odległościach. Często wykorzystywana przez wojsko i snajperów. Przedstawia się jako krzyż, którego ramiona są pogrubione z zewnątrz, a w środku bardzo cienkie. Na wąskich liniach umieszczone zostały kropki. Ułatwiają one korygowanie strzału w pionie i poziomie.

Mil-Dot sprawdzi się także jako doskonała siatka celownicza w pierwszym planie. Nie zmieniając swojej wielkości wraz z oddalającym się celem zapewnia w ten sposób ogromną precyzję namierzania.

Wzór siatki celowniczej nr 5

Siatka okrągła

To standardowa siatka, która wokół punktu wyznaczającego cel ma okrąg. Ten wariant znacznie ułatwia szybkie i precyzyjne namierzenie celu. Sprawdzi się podczas wyczynowego strzelania oraz do ruchomych celów.

Wzór siatki celowniczej nr 6

Siatka celownicza z dalmierzem

Siatka tego rodzaju pomaga strzelcowi określić odległość od celu. Pozwalają na to poziome linie umieszczone na dolnym ramieniu krzyża celowniczego. W bardziej zaawansowanych wariantach znajduje się także skala. Wykorzystuje je się głównie do profesjonalnego strzelania.

Wzór siatki celowniczej nr 7

Jaką siatkę celowniczą wybrać?

Obecnie producenci oferują kilka rodzajów siatek do jednej lunety myśliwskiej. Wybór jest kwestią indywidualną i zależy od Twoich preferencji. Jeśli planujesz polowania z dalekich odległośc,i wybierz krzyż z dalmierzem. Natomiast strzelanie do latających ptaków znacznie ułatwi okrągła siatka celownicza. Zastanów się jakim typem strzelca jesteś i dobierz tę odpowiednią. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję. 

FAQ – Siatki celownicze

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące siatek celowniczych w lunetach!

1.   Czym jest siatka celownicza?

Siatka celownicza to linie znajdujące się wewnątrz lunety celowniczej wskazujące dokładny cel.

2.   Jaka siatka celownicza na polowanie?

Do polowania na duże zwierzęta poleca się niemiecką siatkę celowniczą nr 4.

3.   Jaką siatkę celowniczą wybrać do strzelania do dalekich celów?

Najlepsza w takiej sytuacji będzie specjalna siatka celownicza z dalmierzem, która pozwoli Ci określić odległość od punktu.

4.   Czy siatkę celowniczą można sobie wybrać?

Tak. Niektórzy producenci lunet myśliwskich oferują kilka siatek celowniczych w jednym modelu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *