17 lutego 2021 Komentarze (1) Fotopułapki, Sprzęt

Kamery leśne – o zastosowaniach słów kilka

Fotopułapka Acorn TV-5220M

Kamery leśne mają zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Najogólniej mówiąc, służą do obserwowania i pilnowania wybranego obszaru. Sprawdzają się doskonale zarówno w obrębie prywatnej posesji, jak i w szeroko pojętym terenie.

Co to jest i jak działa fotopułapka – kamera leśna?

Fotopułapka z panelem słonecznym

Fotopułapka z panelem słonecznym jako źródłem zasilania.

Fotopułapka to kamera lub cyfrowy aparat fotograficzny, który został sprzężony z czujnikiem ruchu, powszechnie stosowanym przy montażu urządzeń alarmowych.
Po zamontowaniu, urządzenie znajduje się w stanie uśpienia, aż do momentu wykrycia ruchu. W zależności od modelu, fotopułapki mogą robić zdjęcia, kręcić filmy albo wykonywać obie te czynności, możliwe jest także (znów – w zależności od modelu) wysyłanie obrazów przez sms czy e-mail na zaprogramowany przez nas numer lub adres. Kamery leśne doskonale sprawdzają się zarówno w dzień, jak i w nocy, wykorzystują bowiem niewidoczne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone – IR.

Jedną z najważniejszych kwestii, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, rozważając zakup kamery leśnej jest jej zasilanie. Do wyboru są dwie opcje: tradycyjne baterie oraz panele słoneczne, dzięki którym konieczność częstego nadzorowania miejsca, w którym umieściliśmy urządzenie, spada do minimum. Niektóre modele posiadają zaprogramowaną opcję wysyłania powiadomienia o niskim stanie baterii przez sms lub e-mail.

Kamery GSM są niezwykle odporne, jednak dla osób, które wciąż mają obawy, że urządzenie może ulec zniszczeniu, ze względu na warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne, idealne będą akcesoria dodatkowe, wspomagające działanie, na przykład specjalne obudowy.

Fotopułapka – zastosowania.

Zdjęcie sowy uchwycone przez fotopułapkę

Zdjęcie sowy uchwycone dzięki fotopułapce.

Najpopularniejszym zastosowaniem fotopułapek jest obserwacja zachowań zwierząt w ich naturalnym środowisku. Urządzenie umożliwia przyrodnikom ocenę populacji poszczególnych gatunków, a myśliwym daje wgląd w okolice paśników i nęcisk.  Usprawnia w ten sposób polowanie i minimalizując prawdopodobieństwo spłoszenia zwierzyny.

Dzięki kamerom leśnym można kontrolować otoczenie stawów hodowlanych, składów drewna oraz parkingów. Często bywają one pomocne przy identyfikacji kłusowników, złodziei samochodów, drewna albo osób, które podrzucają odpady do lasu czy w miejsca, które nie są do tego celu przeznaczone.

Uchwycone przez kamerę leśną złodziej narzędzi z budowy.

Uchwycony przez kamerę leśną złodziej.

Fotopułapki mogą być przydatne także do monitorowania otwartych przestrzeni, piwnic, magazynów, a nawet okolic domów mieszkalnych, na przykład, kiedy wyjeżdżamy na urlop. Sprawdzają się także przy nadzorowaniu prac budowlanych.

Gwarancją skuteczności fotopułapek jest fakt, że korzystają z nich profesjonaliści: służby leśne, policja czy służby graniczne. Kamery leśne niejednokrotnie przyczyniły się do ujawnienia przestępstwa i schwytania osób za nie odpowiedzialnych.

Bóbr podczas nocnej przechadzki uchwycony w trakcie naszych testów fotopułapki :)

Bóbr podczas nocnej przechadzki, uchwycony w trakcie naszych nocnych testów fotopułapki :)


My proponujemy Państwu kamery leśne firm: Ereagle oraz LTL ACORNCOVERT

Fotopułapka z modułem GSM Ereagle E1Bkamery leśne Ereagle
Opis i specyfikację kamery TV-5220M znajdziesz na stronie: spy-optic.pl

Fotopułapka bez modułu GSM COVERT MP-E5

fotopulapka-covert-mp-e5
Opis i specyfikację kamery MP-E5 znajdziesz na stronie: spy-optic.pl

Daniel Król

Jeden komentarz do Kamery leśne – o zastosowaniach słów kilka

  1. Paweł pisze:

    Zakupiłem wczoraj KONIG SAS-DVRODR10 – instrukcja jest kompletnie nieczytelna, nie ma tutioriali na You Tube… Widzę ze działa, zrobiłem jakieś avi, jakieś jpg – ale dołączony do kamery przewodowy pilot którym teoretycznie powinno się dać poustawiać w kamerze wszystko – jest na wpółmartwy… Trochę jestem z tym wszystkim bezradny… Może ktoś ma/użytkuje takie urządzenie – byłbym wdzięczny za pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *