10 czerwca 2021 Komentarze (0) Poradniki zakupowe

Kleszcze – jak się chronić?

Jak chronic sie przed kleszczami

Wiosna i lato to sezon największej aktywności kleszczy. Zdajemy sobie sprawę, że choć te pospolite pajęczaki wyglądają niepozornie, mogą zarażać niebezpiecznymi chorobami. W jakich miejscach szczególnie trzeba na nie uważać i jaki jest najskuteczniejszy sposób na kleszcze? Przedstawiamy kilka przydatnych porad.

Kleszcze – gdzie występują?

Kleszcze najczęściej kojarzone są z lasem – i słusznie! Bujna roślinność zapewnia im idealne środowisko życia pełne cienia i wilgoci. Wbrew popularnym twierdzeniom pajęczaki te nie bytują jednak na drzewach – wolą źdźbła traw oraz krzewy o maksymalnej wysokości 1,5 m. Bliżej gruntu mogą skuteczniej znajdować ofiary. Choć kleszcze, podobnie jak pchły, są docelowo pasożytami zwierzęcymi, nie pogardzą również ludzkim gospodarzem. Występują nie tylko w leśnych gęstwinach, ale również na łąkach, w parkach i działkach – słowem wszędzie tam, gdzie mają do dyspozycji nieco zarośli.

W Polsce żyje 19 gatunków kleszczy, z których najliczniejszy jest kleszcz pospolity, znany też jako psi lub pastwiskowy. Może przenosić takie choroby jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemia czy anaplazmoza. Żywiciela szukają nie tylko dorosłe osobniki, ale także nimfy i larwy. Te ostatnie najczęściej atakują dzieci, ponieważ łatwiej mogą wbić się w delikatną skórę. Larwy są przede wszystkim nosicielami babeszjozy. Na tę chorobę najczęściej zapadają psy, lecz może być ona groźna także dla ludzi.

Sprawdzone sposoby na kleszcze

Co zrobić, żeby kleszcze nie popsuły nam wypoczynku na łonie natury? Przede wszystkim warto postawić na skuteczną ochronę. Naszą pierwszą barierą obronną mogą być ubrania – najlepiej z długimi rękawami i nogawkami o przylegającym kroju, który utrudni pasożytom wkłucie się w trudno dostępne miejsca. Podczas upałów niemożliwe jest jednak całkowite osłonięcie ciała, dlatego trzeba sięgnąć po inne sposoby.

Niektóre substancje zapachowe to naturalna ochrona przed kleszczami. Pajęczaki namierzają ofiarę za pomocą organu Hallera, który pełni rolę narządu węchu. Pewne wonie mogą oszukać lub wręcz odstraszyć pasożyty.

Jakich zapachów nie lubią kleszcze? Są to przede wszystkim aromaty ziół: lawendy, mięty pieprzowej, tymianku, rozmarynu, eukaliptusa i goździków. Na liście znajdują się również olejki eteryczne: cytronelowy, z drzewa herbacianego, ze słodkich migdałów, paczuli i geranium. Od wewnątrz pomocny może okazać się czystek: picie naparu z tej rośliny delikatnie zmienia zapach potu, czyniąc go mniej atrakcyjnym dla pasożytów.

Kolejnym wyjściem są specjalne preparaty na kleszcze, czyli inaczej repelenty. Działają odstraszająco nie tylko na krwiożercze pajęczaki, ale także na owady. Najczęściej dostępne są w postaci sprayu, kremu lub żelu. Repelenty dla dorosłych zwykle bazują na substancjach chemicznych takich jak DEET, ikarydyna lub IR3535. Dla dzieci rekomenduje się preparaty oparte na naturalnych olejkach eterycznych, gdyż odnotowano przypadki szkodliwego wpływu syntetycznych środków na zdrowie maluchów.

Sprawdzoną i bezpieczną metodą jest ultradźwiękowy odstraszacz kleszczy dla ludzi i zwierząt. Niewielkie urządzenie wielkości breloczka emituje niesłyszalne dla człowieka ultradźwięki, które blokują u kleszcza narząd Hallera, uniemożliwiając mu wyczucie ofiary. Odstraszacze marki Tickless można przypiąć do ubrania lub nosić w kieszeni, a w przypadku dzieci – przymocować do wózka. Są bezpieczne dla środowiska i nie wpływają na organizm użytkownika. Aby chronić swojego pupila, warto zdecydować się na ultradźwiękowy odstraszacz kleszczy dla psów przypinany do obroży. Dzięki niemu zwierzak będzie mógł cieszyć się spacerem bez żadnego ryzyka.

Jak wyciągać kleszcza?

Stało się – wyruszyliśmy do lasu bez środków ochrony i wróciliśmy z pasażerem na gapę. Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza? Przede wszystkim należy to zrobić jak najszybciej – im krócej pasożyt będzie wbity w ciało, tym mniejsze ryzyko przeniesienia chorób. Odwłoka nie należy niczym polewać ani smarować, bo przez takie postępowanie kleszcz zwróci wypitą krew prosto do rany, a wraz z nią zarazi gospodarza bakteriami. Kleszcza najlepiej chwycić jak najbliżej skóry i pociągnąć zdecydowanym ruchem – przyda nam się do tego pęseta lub przyrząd do wyciągania kleszczy dostępny w aptece. Wystrzegajmy się wykręcania pasożyta, bo efekt będzie taki sam jak w przypadku polewania go tłuszczem czy alkoholem.

Po usunięciu pajęczaka rankę należy zdezynfekować i obserwować przez najbliższy czas. Rumień po kleszczu zwiastujący boreliozę i może pojawić się nawet po 3 tygodniach od ukąszenia! Zaczerwienienie w miejscu ukłucia nie zawsze oznacza chorobę – zazwyczaj jest to jedynie odczyn alergiczny. Jeśli jednak zauważymy wokół niego charakterystyczne obwódki lub jego średnica przekroczy 5 cm, należy udać się do lekarza.

Monika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *