12 października 2023 Komentarze (0) Myślistwo

Kłusownictwo – nielegalna zabawa w zabijanie zwierząt

Kłusownik stoi oko w oko z nosorożcem. Trzyma strzelbę

Kłusownictwo wciąż stanowi duży problem na całym świecie. Dotyczy nie tylko zwierząt lądowych, ale również ryb. Pomimo surowych kar, przypadków nielegalnego polowania wciąż jest bardzo dużo. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym jest kłusownictwo i jaka kara za nie grozi.

Co to jest kłusownictwo?

Działania kłusownicze polegają na ściganiu, chwytaniu i zabijaniu dzikich zwierząt. Istnieje również kłusownictwo wodne, czyli nielegalny połów ryb. W odróżnieniu od myślistwa, za kłusownictwo uznaje się polowania lub wędkarstwo bez posiadanych uprawnień, w zabroniony sposób, na chronione gatunki zwierząt w złym miejscu i czasie.

Niestety pomimo jasnych przepisów prawnych, które są szczególnie znane myśliwym i wędkarzom, to przestępstwo jest praktykowane również w środowiskach łowieckich. Swoją nazwę mają także nielegalne działania przeciwko roślinności, określane jako szkodnictwo leśne. Ponadto, w wyniku kłusownictwa spada liczebność wielu gatunków, w tym tych objętych ochroną, a to z kolei prowadzi do ich wyginięcia.

Kiedy polowanie staje się kłusownictwem?

Trofeum z jelenia wisi na ścianie

Polować w Polsce mogą jedynie uprawnieni do tego myśliwi – członkowie Polskiego Związku Łowieckiego. Aby nim zostać jego uczestnikiem należy uzyskać pozwolenie na broń myśliwską, odbyć kilkuletni staż w PZŁ oraz zdać specjalny egzamin. Ta droga jest bardzo długa i wymaga sporej determinacji. Jednakże to niezbędne, ponieważ polowanie bez odpowiednich zezwoleń to kłusownictwo.

Dlaczego to tłumaczymy? Ponieważ do kłusownictwa dochodzi najczęściej, kiedy polowania – będące częścią pracy dla ekosystemu – stają się zwykłą brutalną zabawą. Wówczas odstrzał zwierząt nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. Myśliwi przestają przestrzegać okresów łownych i polują w niedozwolony sposób. Takimi praktykami są np. zastawianie sideł czy stosowanie tłumików.

Specjalne kalendarze łowieckie określają, kiedy i na jakie gatunki można polować. W okresie ochronnym nielegalne jest strzelanie do objętych nim zwierząt łownych. Równie poważne naruszenie zasad kodeksu łowieckiego to polowanie na zwierzynę pod stałą ochroną. Do takich zaliczamy żubry, rysie, bociany czy orły.

Kłusownictwo wodne

Kłusownictwo zwierzyny leśnej to jednak nie koniec problemu. Niezgodne z prawem jest wędkowanie bez ważnej karty rybackiej. Ponadto nie wolno łowić: za pomocą więcej niż 2 wędek na osobę, na obszarach chronionych oraz gatunków o nieodpowiedniej masie. Zakazane jest również stosowanie takich narzędzi, jak harpuny czy siatki o zbyt małych oczkach.

Kłusownictwo – wykroczenie czy przestępstwo

Łowca trzyma broń. Siedzi na powalonym drzewie.

Zgodnie z Ustawą o prawie łowieckim, kłusownictwo traktuje się jako przestępstwo. Nielegalne są również wprowadzanie do obrotu narzędzi kłusowniczych oraz handel nimi.

Co grozi za kłusownictwo?

Przepisy karne reguluje rozdział 10 ustawy Prawo łowieckie. Tam w artykułach 51-54 można znaleźć szczegółowe informacje na temat kar za kłusownictwo. Najsurowszą możliwą karą jest aż 5 lat pozbawienia wolności. Niemniej jednak w Polsce nadal nagminnie grasują kłusownicy.

Gdzie zgłosić kłusownictwo?

Za ściganie kłusowników na lądzie odpowiada Państwowa Straż Łowiecka. Obowiązkiem każdego członka PZŁ jest przeciwdziałanie temu przestępstwu, jednakże różnie z tym bywa. Jeśli chodzi o kłusowników wodnych, podlegają oni Społecznej Straży Rybackiej. To właśnie ona walczy z nielegalnym połowem ryb.

Jeśli jesteś świadkiem kłusownictwa, zgłoś to którejś z tych organizacji lub policji. Możesz również zdobyć dowód w postaci nagrania lub zdjęcia. Natomiast jeżeli masz podejrzenie nielegalnych działań w pobliskim lesie, doskonałym rozwiązaniem będzie zamontowanie fotopułapki.

Kłusownictwo w Polsce i na świecie

Stado dzików idzie przez las pokryty śniegiem

W Polsce problem kłusownictwa obejmuje nielegalne polowania zwierzyny leśnej. Głównym celem są wówczas własna satysfakcja, chęć pozyskania drogiego mięsa, jakim jest dziczyzna oraz skóry i poroże. Podobnie jest w przypadku nielegalnego łowienia ryb.

Kłusownictwo w Afryce

Inaczej sytuacja wygląda w dalekich zakątkach świata. Największa skala kłusownictwa obejmuje kontynent afrykański. Pomimo zagrażającej wyginięciu liczebności, wiele gatunków zabija się zwierzęta pod ochroną.

Najczęściej na celowniku są słonie i nosorożce, których kły/rogi stanowią ogromną wartość. Równie wartościowe są egzotyczne skóry takich zwierząt, jak np. zebra. Sam fakt zabicia tak wspaniałych zwierząt to zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Szczególnie okrutny jest brutalizm tamtejszych kłusowników, którzy potrafią patroszyć jeszcze żywe zwierzęta.

Kłusownictwo w Azji

Azje cechuje kłusownictwo wodne. Na tamtejszych targowiskach nie sposób przeoczyć żywych krokodyli czy innych egzotycznych stworzeń morskich. Zdecydowana większość z nich nigdy nie powinna się tam znaleźć. Oprócz rynku kulinarnego, który przoduje w tej części świata, aligatory i węże pozyskuje się dla drogocennych skór. To bardzo nieetyczny biznes.

FAQ – Kłusownictwo

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kłusownictwa!

1.   Czym jest kłusownictwo?

Kłusownictwo to nielegalne chwytanie, ściganie i zabijanie zwierząt.

2.   Czy można łowić ryby bez pozwolenia?

Nie. Aby móc wędkować należy mieć ważną kartę rybacką.

3.   Gdzie zgłosić kłusownictwo?

Służbami, które ścigają kłusownictwo, są policja, Państwowa Straż Łowiecka i Społeczna Straż rybacka.

4.   Jak przyłapać kłusownika?

W miejscu, gdzie podejrzewasz, że dochodzi do kłusownictwa, umieść leśną fotopułapkę.

5.   Jaka kara za kłusownictwo?

Za przestępstwo kłusownictwa grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *