12 listopada 2020 Komentarze (0) Bez kategorii, Poradniki zakupowe, Sprzęt

Kolimatory Holosun – nowa jakość celowników optycznych

celowniki holosun

Zarówno w amatorskim, jak i profesjonalnym strzelectwie optyka doskonałej jakości to  podstawa. Bez odpowiednio dobranego celownika trudno zyskać dobre rezultaty w czasie polowań na zwierzynę lub zawodów drużynowych. Choć tradycyjne celowniki mechaniczne wciąż posiadają wielu zwolenników, to na dłuższą metę stanowią nieefektywne rozwiązanie. Znacznie lepiej skorzystać z nowoczesnych kolimatorów. W tym artykule przybliżymy kolimatory Holosun z innowacyjnymi funkcjami niedostępnymi u konkurencji.

Kolimatory Holosun – krótka historia

Choć mogłoby wydawać się, że celowniki kolimatorowe są współczesnym wynalazkiem, w rzeczywistości liczą sobie już ponad 100 lat. Pomysł na opracowanie przyrządu optycznego o lepszej celności niż standardowa muszka i szczerbinka pojawił się w 1900 roku. Wówczas to irlandzki wynalazca Howard Grubb opatentował celownik o nieograniczonym polu widzenia i likwidujący błąd paralaksy. Początkowo kolimatory ze względu na znaczne gabaryty wykorzystywane były w niemieckich samolotach myśliwskich, co nastąpiło po raz pierwszy w 1918 roku.

Pierwszy celownik kolimatorowy do broni ręcznej o nazwie Nydar pojawił się dopiero w 1945 roku. Produkt amerykańskiej firmy Swain Nelson Company opracowano w celach myśliwskich, a konkretniej – do polowań na kaczki. Rok później przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję Nydarów do zastosowań militarnych. Kolimatory w swym najpopularniejszym dziś wydaniu – czyli te z czerwoną laserową kropką – pojawiły się natomiast w latach 70. i uległy spopularyzowaniu na początku XXI wieku. Dziś stały się one podstawowym elementem wyposażenia niemal każdego żołnierza, myśliwego lub innego zawodowca. I nic dziwnego – rozwiązanie to ma mnóstwo zalet, obok których nie sposób przejść obojętnie.

celownik nydar

Główne zalety celowników kolimatorowych

Celowniki kolimatorowe holosun wyróżniają się nie tylko świetną celnością na krótkich dystansach, lecz również dużą wygodą użytkowania. Obie te cechy zapewnia zjawisko kolimacji, które opiera się o pozyskiwaniu wiązki światła o niskiej rozbieżności. Świetlny punkt celowniczy odbijany jest przez wewnętrzne zwierciadła wbudowane i następnie rzucany na pionową przezroczystą szybkę. Wykorzystanie elektroniki wiąże się z koniecznością zasilania celownika, co dla niektórych może wydawać się niedogodnością. Na szczęście nie taki diabeł straszny. Punkt świetlny zużywa bardzo niewiele mocy, przez co kolimatory cechują się dużą żywotnością – jedna bateria wystarcza zwykle na kilka lat. Istnieją też funkcje, które mogą dodatkowo wydłużyć ten czas. Wykorzystują je produkty marki Holosun, o których więcej napiszemy w dalszej części tekstu.

Wracając do zalet kolimatorów, trzeba też wspomnieć o minimalnym ograniczeniu pola widzenia. Naturalnie przekłada się to na lepszą celność, komfort użytkowania oraz możliwość skutecznego rozeznania w sytuacji – są to atuty bezcenne dla każdego strzelca bez względu na stopień profesjonalizmu. Do tego dochodzi rekordowo krótki czas, jaki upływa pomiędzy złożeniem się do strzału a jego oddaniem oraz fakt, że celować można bez przymykania oka. Wysoka precyzja gwarantowana jest również przez brak błędu paralaksy, który polega na przesunięciu widzialnego obrazu względem kropki celowniczej przy zmianie kąta obserwacyjnego. W kolimatorach punkt stale pozostaje „na celu” nawet przy dużym wychyleniu broni. Z kolei możliwość regulowania jasności plamki celowniczej i współpraca z noktowizorami (w większości modeli) pozwala na pracę w trudnych warunkach oświetleniowych.

Celowniki kolimatorowe z technologią laserową

Warto też poświęcić uwagę celownikom holograficznym, czyli bardziej zaawansowanej odmianie kolimatorów. Ich największym wyróżnikiem jest zastosowanie technologii laserowej odpowiadającej za wyświetlanie punktu celowniczego. Względem standardowych diod wiązka laserowa okazuje się znacznie stabilniejsza. Celowniki holograficzne posiadają też większy zakres regulacji jasności oraz lepszą wytrzymałość (mogą funkcjonować po pęknięciu szybki). Niestety urządzenia te mają dużo słabszą baterię, której czas pracy nie przekracza zwykle kilkuset godzin.

Pewnym ograniczeniem kolimatorów jest ich zasięg – są to bowiem urządzenia pomyślane wyłącznie o krótkich dystansach (do 150 m). Ten problem można na szczęście zniwelować dokupując powiększalnik, taki jak HM3X dedykowany produktom marki Holosun. To proste, niewymagające  zasilania urządzenie gwarantuje 3-krotne powiększenie optyczne, idealne na średnie odległości. Korzystanie z niego jest niezwykle proste – wystarczy jeden ruch dłonią by ustawić powiększalnik lub też odsunąć go na bok.

 powiększalnik do celowników Holosun

Kolimatory Holosun – panel solarny i nie tylko

Od momentu spopularyzowania celowników kolimatorowych pojawiło się wielu producentów specjalizujących się w produkcji tych urządzeń. Wśród najlepszych znajduje się bez wątpienia amerykańska firma Holosun, która od 2013 roku dostarcza profesjonalne produkty do zastosowań militarnych, myśliwskich i sportowych. Celowniki od tego producenta dysponują nie tylko najwyższej jakości optyką, lecz również innowacyjnymi rozwiązaniami niespotykanymi u konkurencji. Jednym  nich jest ogniwo słoneczne, które przy sprzyjającym oświetleniu zasili urządzenie, natomiast przy słabszym wspomoże działanie baterii. W efekcie kolimatory Holosun wyróżniają się niezrównaną żywotnością, która może sięgnąć 10 lat. Drugim atutem jest opatentowana funkcja Shake Awake. Z jej pomocą urządzenie przechodzi w tryb uśpienia po ustalonym czasie nieaktywności. Aby je ponownie wybudzić należy tylko lekko potrząsnąć bronią.

Wytrzymała i odporna na wilgoć obudowa

Celownik optyczny Holosun HE510C  posiada zarówno panel solarny jak i funkcję Shake Awake. Oprócz tego oferuje opcję wyboru jednego z trzech znaków celowniczych (okrąg, kropka i kropka w okręgu), a także 10 stopni jasności plamki świetlnej. Wytrzymała obudowa wykonana zgodnie z klasą ochrony IPX8 jest odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Lekka konstrukcja i niewielkie wymiary sprawią, że model ten idealnie sprawdzi się jako celownik kolimatorowy do pistoletu lub sztucera. Godna uwagi jest też usprawniona wersja HE510C-GR Elite, w której standardowa czerwona dioda została zastąpiona zieloną diodą Super Green LED o czterokrotnie większej wydajności. Użytkownikom karabinów polecamy z kolei HS403R. 12 poziomów jasności (w tym 2 do współpracy z noktowizorem) pozwolą na łatwe dostosowanie optyki do warunków widoczności, zaś duże pokrętło zapewni wygodną regulację nawet w grubej rękawiczce.

Decydując się na celownik optyczny Holosun zapewnisz sobie najwyższej jakości optykę strzelecką. Produkty tego amerykańskiego producenta stanowią połączenie niezrównanej jakości z wydajnością i łatwą obsługą. Nie ma więc znaczenia Twój stopień zaawansowania, oraz to czy specjalizujesz się w myślistwie, strzelectwie sportowym, czy może poszukujesz skutecznego przyrządu optycznego do ćwiczeń na strzelnicy. Kolimatory Holosun sprostają każdemu, najtrudniejszemu nawet wyzwaniu.

Joanna Słodkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *