3 sierpnia 2023 Komentarze (0) Poradniki zakupowe

Komendy dla psa myśliwskiego – 7 najważniejszych poleceń

myśliwy stoi przed psem w polu ze wskazującym palcem do góry

Psy myśliwskie to najlepsi towarzysze podczas polowania. Zanim jednak okażą się realną pomocą, musisz poświęcić im czas na nauczenie ich właściwego zachowania. Wyjaśniamy, jak należy to zrobić. Poznaj 7 najważniejszych komend, które powinien znać każdy pies myśliwski!

Typy psów myśliwskich

Psy myśliwskie to bardzo ogólne pojęcie. Zaliczają się do nich bowiem różne rasy, które charakteryzują się innym podejściem, zachowaniem i przeznaczeniem. Kynologia, czyli nauka o czworonogach oraz ich tresurze, opisuje kilka typów psów myśliwskich.

Aportery

Ich specjalność? Przynoszenie postrzelonej zwierzyny. Wyróżniają się one na tle innych czworonogów myśliwskich, które także potrafią aportować, ale robią to zdecydowanie gorzej. Ten typ psa jest typowym pomocnikiem łowcy.

Przykładowe rasy aporterów:

 • Golden retriever,
 • Labrador retriever,
 • Chesapeake Bay retriever.

Tropowce

To czworonogi charakteryzujące się bardzo czułym węchem. Dzięki niemu mogą doprowadzić myśliwego do zranionej zwierzyny. Co istotne, odróżniają one woń dziczyzny zdrowej od konającej.

Przykładowe rasy tropowców:

 • Posokowiec bawarski,
 • Jamnik,
 • Alpejski gończy.

Dzikarze

pies myśliwski ucieka przed dużym dzikiem

Specjalizują się w polowaniu na dziki. Najpierw lokalizują, a potem za wszelką cenę próbują je osaczyć, by zostały na swoim miejscu. To psy niezwykle ofiarne, odważne i wytrwałe.

Przykładowe rasy dzikarzy:

 • Beagle,
 • Gończy polski,
 • Terier szkocki.

Legawce

Ich zadaniem jest wystawianie zwierzyny myśliwym. Po jej wykryciu zatrzymują się, wskazując łowcy położenie celu. Po usłyszeniu komendy wypłaszają stworzenie, pozwalając na oddanie strzału.

Przykładowe rasy legawców:

 • Wyżły,
 • Pointery,

Psy gończe

Psy gończe charakteryzują się szybkością i siłą. Wypłaszają oraz gonią one zdrową zwierzynę, by wystawić ją myśliwemu. Najczęściej działają w sforach, czyli większych grupach.

Przykładowe rasy gońców:

 • Charty,
 • Dalmatyńczyki,
 •  

Charakter psa a komendy i zdolność ich wykonywania

ciemny pies myśliwski stoi z kaczką w zębach

Nie każdy pies ma predyspozycje do tego, by zostać pomocnikiem myśliwego. Czynnikiem, od którego zależy w tej kwestii najwięcej, jest charakter czworonoga. Ten różni się w zależności m.in. od rasy. Myśliwska kynologia wyróżnia 4 główne typy temperamentu.

Charakter psa:

 • optymista – stabilny charakter i duża chęć do uczenia się komend, ma największe szanse na stanie się psem myśliwskim,
 • flegmatyk – mała ruchliwość, opanowanie i silna wola, które pozwalają mu zostać psem myśliwskim,
 • melancholik – słaby, niestabilny i mało ruchliwy, nie jest materiałem na pomocnika łowcy,
 • choleryk – nieposłuszny, agresywny i niewyważony, nauczenie wielu komend praktycznie niemożliwe.

Poprawne wyszkolenie oraz nauczenie komend jest więc możliwe tylko w przypadku określonych czworonogów. Jeśli jednak spełniają one wymogi i pragniesz zrobić z nich prawdziwych towarzyszy na polowania, musisz zapoznać się z najważniejszymi poleceniami. Powinien je znać każdy prawdziwy pies myśliwski!

7 komend, które powinien znać każdy pies myśliwski

psy myśliwskie stoją w polu przed myśliwym z bronią

Nauczanie trzeba rozpocząć od najprostszych komend. Należy podchodzić do tego spokojnie i cierpliwie, by nie zniechęcić swojego psa. W miarę poszerzania umiejętności naszego czworonoga, możliwe stanie się wykonywanie bardziej skomplikowanych poleceń. Oto 7 najważniejszych z nich!

1.   Siad

To podstawowa i najprostsza do nauczenia komenda, od której powinniśmy rozpoczynać szkolenie.

„Siad” uczy pozycji, więc jest świetnym punktem wyjścia do nauki szczeniąt. To kamień węgielny, na którym zbudowany jest “cały budynek” – Barton Ramsey, założyciel szkoły dla psów myśliwskich Southern Oak Kennels, w rozmowie z serwisem MeatEater .

Świadomość, że pies reaguje posłusznie na podstawową komendę daje spokój. Jest także punktem wyjścia do wprowadzania coraz bardziej skomplikowanych poleceń.

2.   Na miejsce

Zasadniczo to kolejny krok po nauczeniu czworonoga siadu. Nie tylko poszerza on umiejętności naszego przyszłego pomocnika, ale i daje nam jeszcze większy komfort podczas prowadzenia różnych działań.

Mamy bowiem świadomość, że pies powróci na swoje bezpieczne miejsce podczas groźnych sytuacji. Zarówno w trakcie leśnych łowów, jak i chociażby przy ruchliwej drodze czy nad zamarzniętym jeziorem.

3.   Do mnie / wróć / przyjdź tu

To kolejna z komend, która zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo naszego pupila w sytuacji zagrożenia. – Najważniejsze, na co zwracam uwagę w przypadku moich psów, to właśnie ta komenda – mówi Tony Peterson, pracownik portalu MeatEater.

– Niezależnie od tego, czy użyjesz „tutaj”, czy „chodź”, świadomość, że ​​pies wróci do ciebie w każdej chwili, jest szalenie ważna. Zapewnia im to bezpieczeństwo np. w zimnej wodzie, gdy wykonują pracę przy ptactwie wodnym – kontynuuje Peterson.

Aby udowodnić, jak ważne jest nauczenie psa tej komendy, mężczyzna przytoczył przerażającą historię, której doświadczył kilka lat temu:

– W 2019 roku Barton Ramsey i ja byliśmy na polowaniu, podczas którego chory psychicznie kierowca próbował przejechać kilka jego psów. Na szczęście miały dobrą pamięć. Wróciły z drogi pojazdu do ciężarówki i jakimś cudem żaden z nich nie został ranny.

4.   Komenda uwolnienia

Ta komenda może przybierać różne postaci. Jej głównym celem jest pokazanie zwierzęciu, że może spocząć i przestać wykonywać polecenie.

– Dobrze wyszkolonemu psu wystarczy jedno polecenie, a ten będzie je wykonywał, dopóki nie wydasz mu innego rozkazu – tłumaczy wspomniany wcześniej Ramsey.

– Komenda zwalniająca jest więc niezbędna. Daje to zwierzęciu pozwolenie na porzucenie uprzedniego polecenia.

Za komendę uwolnienia możesz wybrać tak naprawdę cokolwiek. “Spocznij” lub “spokój” to tylko niektóre z przykładów. – Moje psy wiedzą, że jeśli powiem „idź się pobawić”, mogą robić, co im się podoba – powiedział serwisowi MeatEater Josh Parvin, pracownik Cornerstone Gundog Academy.

5.   Aport

To komenda skierowana przede wszystkim do aporterów. Oznacza ona po prostu “biegnij i przynieś mi określony przedmiot”. W przypadku psów myśliwskich najczęściej chodzi o upolowaną zwierzynę.

Szkołę aportowania warto rozpocząć od zabawy z piłeczką. W pierwszym kroku powinniśmy zainteresować pupila przedmiotem, a następnie nauczyć go powrotu z zabawką w zębach. Po pewnym czasie czworonóg będzie chętnie angażował się w przynoszenie różnych rzeczy, a na końcu weźmie czynny udział przy polowaniach.

6.   Do nogi

psy myśliwskie stoją obok nóg myśliwego

Kolejne z poleceń jest sekwencją, która powinna poprzedzać aportowanie. Jak zauważa wspomniany wcześniej Barton Ramsey, jej znaczenie wykracza daleko poza “wieczorne przechadzki po osiedlu”.

– To podstawowa komenda do opanowania psa przed wysłaniem go na aport. To także pozycja, w której pies powinien być w pełni skupiony na swoim przewodniku – tłumaczy specjalista.

Nauczenie zwierzaka tego rozkazu pozwala zachować bezpieczeństwo podczas momentów zagrożenia. Dzięki kontroli nad psem, nie sprawi on problemu podczas polowania. W przeciwnym wypadku mógłby on spłoszyć rysujący się na horyzoncie cel.

1.   Nie wolno

Obycie czworonoga z tą komendą jest koniecznością, szczególnie jeśli mamy zamiar zabrać go ze sobą na łowy. Ciekawskie świata psy nie potrzebują wiele, by zainteresować się czymś w pełnym roślin i dzikich zwierząt lesie. Najważniejsze jest wówczas przywołanie ich do porządku, aby były gotowe do ewentualnego działania.

Komendy dla psa myśliwskiego – FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące komend dla psa myśliwskiego!

1.   Jak wyszkolić psa myśliwskiego?

Podczas szkolenia psa myśliwskiego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Każda komenda musi być ćwiczona powoli, bez naciskania na naszego zwierzaka. Treningi należy przeprowadzać stopniowo, z czasem zwiększając intensywność. Dobre postępy powinniśmy nagradzać smakołykiem.

2.   W jakim wieku mogę zacząć szkolić psa myśliwskiego?

Każdy wiek jest odpowiedni, by zacząć szkolenie psa myśliwskiego. Najłatwiej jest rozpocząć naukę, gdy zwierzak jest jeszcze szczeniakiem. Optymalnym progiem jest 8 tydzień życia.

3.   Jakie są rasy psów myśliwskich?

Istnieją różne rodzaje psów myśliwskich. Dzielimy je w zależności od domyślnego przeznaczenia. Wyróżniamy m.in. aportery, dzikarze, legawce lub psy gończe.

4.   Czy każdy pies może zostać psem myśliwskim?

Psem myśliwskim mogą zostać jedynie te psy, które wyróżniają się pasującą do polowań rasą, a także są w stanie przyswajać nowe komendy. Według kynologów idealne psy do polowań muszą mieć charakter optymistów lub flegmatyków.

5.   Jak nauczyć psa aportowania?

Naukę aportowania powinniśmy rozpocząć od zabawy z piłeczką. Pierwszym krokiem jest zainteresowanie psa zabawką, kolejnym nauczenie go wracania do nas z obiektem w zębach. Po czasie włączamy do gry drugą piłeczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *