14 lutego 2020 Komentarze (0) Aktualności, Latarki

Latarki myśliwskie – podstawowe narzędzie każdego myśliwego

Latarka dla myśliwego

Myśliwski fach wymaga skompletowania odpowiedniego wyposażenia. Wbrew pozorom dobór właściwego uzbrojenia nie jest jedynym kluczowym aspektem, który powinniśmy mieć na uwadze zanim wyruszymy na polowanie. Równie istotną kwestią jest latarka myśliwska, która stanowi nieocenioną pomoc w warunkach słabej widoczności. Jakie istnieją rodzaje latarek myśliwskich i czym powinien cechować się taki sprzęt?

Latarka myśliwska – skuteczna pomoc przy polowaniu w ciemnościach

Latarki dla myśliwych zyskały dużą popularność dzięki upowszechnieniu się latarek taktycznych wśród cywili, zwłaszcza parających się myślistwem. Duże zapotrzebowanie na tego rodzaju sprzęt spowodowało powstaniem szerokiej gamy produktów przeznaczonych specjalnie dla myśliwych. Obecnie na rynku istnieją modele o zróżnicowanych parametrach światła, szerokim wachlarzu funkcji i trybów, rozmaitych kształtach i rodzajach uchwytów. Tak duża różnorodność pozwala na dobór takiego wyposażenia, jakie będzie nam najbardziej potrzebne.

Każdy myśliwy wie doskonale, że polowanie w idealnych warunkach zdarza się relatywnie rzadko. Wpływ na widoczność ma nie tylko konkretna pora dnia, lecz również warunki atmosferyczne i środowiskowe. Gęsty deszcz, mgła, śnieżyca czy wichura mogą popsuć nam szyki, jeżeli nie poczynimy odpowiednich przygotowań. Istotne są również miejsca, w których polujemy. Poruszanie się po gęstej kniei czy jaskiniach utrudni nam widoczność, bez względu na to, czy na niebie świeci słońce. Pamiętajmy też, że pogoda może ulec gwałtownej zmianie, zwłaszcza wczesną wiosną oraz jesienią. Nie polegajmy więc jedynie na przewidywaniach meteorologów. Poręczna latarka myśliwska stanie się naszym cennym sprzymierzeńcem zarówno w gęstym lesie, jak i na otwartej przestrzeni.

Latarka dla myśliwego – zastosowanie i niezbędne właściwości

Wbrew pozorom latarki dla myśliwych nie są używane jedynie do odnajdywania tropionej zwierzyny. Myśliwi korzystają z latarek między innymi do namierzania tak zwanych „postrzałek”, czyli postrzelonej zwierzyny, która zdołała uciec pomimo odniesionych obrażeń. Analogicznie światło przydaje się również do wyszukiwania ubitej zdobyczy. Latarki są również niezbędne przy szukaniu ścieżek oraz nadawania sygnałów SOS i umówionych znaków.

Latarki dla myśliwych znacznie różnią się względem standardowych modeli. Ze względu na trudne warunki, w których będzie używany ten specjalistyczny sprzęt musi cechować się dużą odpornością na wstrząsy i wilgoć oraz posiadać trwałą baterię odporną na samorozładowanie i o pojemnym akumulatorze (optymalny czas pracy wynosi 10-15 godzin). Wiele modeli jest ładowanych poprzez port USB. Jest to przydatna cecha, która umożliwia doładowanie sprzętu za pomocą powerbanku. Ważne też jest, aby sprzęt posiadał przydatne funkcje typu zmiany natężenia i zasięgu światła.

Skoro o świetle mowa, powinno ono cechować się odpowiednią siłą: latarki myśliwskie oferują zwykle moc rzędu od 500 do nawet 4000 lumenów przy zasięgu do 600-700 metrów. Wiele dobrych latarek oferuje również kilka trybów świecenia, między innymi ciągłe strumienie o różnym natężeniu lub tryb stroboskopowy przydatny do nadawania sygnałów świetlnych. Do cichego podchodzenia zwierzyny przydaje się również cichy włącznik, najlepiej żelowy lub gumowy.

Istotną kwestią są też materiały użyte przy produkcji latarek myśliwskich. Ważna jest nie tylko wysoka wytrzymałość, lecz również możliwie jak najlżejsza waga, która ułatwi manewrowanie latarką i szybkie nakierowanie światła na określony punkt. Przy konstrukcji tego typu urządzeń często stosowany jest więc trudny do osiągnięcia kompromis pomiędzy wagą a wytrzymałością. W tym celu wiele latarek wykonanych jest z aluminium lub duraluminium, dodatkowo powleczonego gumą lub sylikonem, co zapewnia dużą przyczepność do dłoni.

Filtry RGB – kolory światła na każdą okazję

Niektóre modele pozwalają również na zastosowanie tak zwanych „filtrów RGB”, umożliwiających świecenie w dodatkowych trzech kolorach. Każda z barw posiada inne zastosowanie.

Czerwone światło cechuje się dobrą widocznością, nie zakłócającą przy tym adaptacji oka. Jest słabo widoczne z dużych odległości i jednocześnie zapewnia świetny kontrast i ostrość widzenia. Czerwony filtr znakomicie więc sprawdzi się podczas cichego podchodzenia zwierzyny. Dużym atutem jest również fakt, że czerwone światło bardzo słabo odbija się na powierzchni wody, więc jest ono chętnie stosowane przez wędkarzy i myśliwych polujących w pobliżu zbiorników wodnych.

Zielone światło jest najczęściej wykorzystywane przez myśliwych do czytania map i nadawania sygnałów w trudnych warunkach atmosferycznych. Przy zastosowaniu zielonego filtru dostrzeżemy na mapie wszelkie szczegóły, co jest kwestią kluczową przy nawigowaniu w kompletnych ciemnościach. Zielone światło najlepiej ze wszystkich przebija się przez mgłę i doskonale uwydatnia kontury oświetlonych przedmiotów oraz otoczenia. Jego użycie pozwoli więc na skuteczne rozeznanie się w terenie i ewentualne odszukanie drogi powrotnej.

Niebieskie światło stanowi nieocenioną pomoc przy odnajdywaniu postrzelonej zwierzyny. Ułatwia ono wyodrębnianie od podłoża niektórych cieczy takich jak krew czy pot. Polowanie nocną pora z użyciem niebieskiego filtru jest więc zdecydowanie łatwiejsze od polegania na standardowym białym promieniu.

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym rodzajom latarek dla myśliwych i spróbujmy dowiedzieć się, jaka latarka na polowanie nada się najlepiej.

Rodzaje latarek myśliwskich

Istnieje kilka sposobów kategoryzowania latarek myśliwskich. Latarki możemy podzielić przykładowo ze względu na źródło emitowanego światła. Dawniej popularnie były choćby modele z żarówkami halogenowymi, kryptonowymi, soczewkowymi czy żarowymi. Obecnie najpopularniejsze i jednocześnie najefektywniejsze jest oświetlenie led. Współczesne latarki z diodą led pozwalają na emitowanie światła o dowolnej barwie. Cechują się też większą wydajnością od innych modeli przy znacznie większej energooszczędności.

Dużo popularniejszy jest podział latarek ze względu na sposób ich montowania. Wedle tej kategorii latarki dla myśliwych dzielimy na dwa rodzaje:

Latarki ręczne

Latarki ręczne brak wygody użytkowania nadrabiają najlepszą widocznością: nawet do 700 metrów przy mocy do kilku tysięcy lumenów. Przy korzystaniu z latarek ręcznych warto zainteresować się modelami, które umożliwiają montaż magnetyczny. Bardzo mocne magnesy neodymowe umożliwiają szybki i łatwy montaż latarki na broni oraz jej błyskawiczne zdjęcie. Zamontowanie latarki bezpośrednio na lufie pozwoli na precyzyjne nakierowanie źródła światła dokładnie tam, gdzie zamierzamy oddać strzał.

Latarki czołowe

Latarki czołowe, potocznie nazywane czołówkami, są najchętniej wybierane przez myśliwych. Przemawiają za nimi liczne zalety. Przede wszystkim używając takiej latarki mamy wolne ręce, co jest kwestią nieocenioną podczas każdego polowania. Korzystanie z latarek czołowych ułatwia więc patroszenie zwierzyny czy poszukiwanie postrzałka lub szlaku. Mocowanie na głowie powoduje nakierowanie strumienia światła w stronę, którą patrzymy, co stanowi dodatkowy atut. Niewielką wadą latarek czołowych jest mniejsza moc względem latarek ręcznych – zwykle oscyluje ona w granicach 600-800 lumenów i zasięgu 50-300 metrów. Ten rodzaj latarek myśliwskich sprawdza się więc w większości sytuacji, jednak nawigowanie po szczególnie gęstych partiach lasu może być utrudnione ze względu na wspomnianą mniejszą moc.

Latarka na polowanie – jaką wybrać?

W tym momencie nasuwa się pytanie: jaka latarka dla myśliwego będzie najlepszym wyborem? Oczywiście wiele zależy od indywidualnych preferencji, jednak istnieją produkty, które mają szczególnie korzystny stosunek ceny do jakości. Wśród wielu godnych polecenia modeli warto zainteresować się latarką MH8 niemieckiej marki Ledlenser. Ta zaawansowana latarka czołowa oferuje wysoką wydajność za niewygórowaną cenę.

MH8 cechuje:

  • moc: 600 lumenów,
  • zasięg: do 200 metrów
  • długi czas pracy baterii: nawet do 60 godzin.

LedLenser MH8
Wartym uwagi dodatkiem jest również możliwość wyboru jednej z czterech barw: standardowej białej oraz czerwonej, zielonej i niebieskiej. Technologia Smart Light umożliwia natomiast spersonalizowanie latarki poprzez zaprogramowanie do trzech trybów świecenia, pomiędzy którymi możemy się szybko i płynnie przełączać.

Latarka czołowa LedLenser MH10

Interesującym produktem tej marki jest też Ledlenser MH10. Ta wygodna i praktyczna czołówka posiada podobną mocą do modelu MH8 (do 600 lumenów), jednak oferuje znacznie większą pojemność akumulatora. Przy korzystaniu z trybu energooszczędnego bateria powinna wytrzymać nawet do 120 godzin. Sprzęt został wyposażony również w zielony oraz czerwony filtr, które ułatwią podchodzenie zwierzyny oraz odczytywanie map.

Jeżeli więc wybierasz się na polowanie nie zapomnij o swojej latarce myśliwskiej. Nie tylko ułatwi Ci ona tropienie zwierzyny, lecz również pomoże odnaleźć właściwą ścieżkę oraz umożliwi zorientowanie się w okolicy. Dobre przygotowanie i zapobieganie to podstawa – szczególnie w myśliwskim fachu.

Monika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *