14 maja 2019 Komentarze (0) Bez kategorii, Lornetki, Sprzęt

Jaka lornetka – z pryzmatem dachowym czy porro?

Lornetka kowa z pryzmatem dachowym

W gąszczu rozmaitych rodzajów lornetek, wybór odpowiedniego modelu może okazać się sporym wyzwaniem. Aby sprostać temu zadaniu i cieszyć się trafionym zakupem – warto zajrzeć w głąb mechanizmów, charakteryzujących poszczególne urządzenia.

Lornetka to urządzenie składające się z trzech głównych części optycznych – okularów, obiektywów oraz pryzmatów. Obiektyw lornetki umożliwia zebranie jak największej ilości światła, które pozwala ujrzeć odwrócony i pomniejszony obraz przedmiotów.

Okulary lornetki działają w dużym uproszczeniu jak soczewki skupiające. Powiększają uzyskany przez obiektyw obraz, kierując go do naszego oka. Niestety jest mały problem… zgodnie z prawami fizyki widziany obraz będzie odwrócony do góry nogami. I tutaj niezastąpiony okazuje się być pryzmat, który sprawia, że obraz wraca na swoje miejsce (prościej mówiąc, jest zgodny z rzeczywistością).

Jakie są rodzaje pryzmatów w lornetkach i czym się różnią?

Współcześnie w większości lornetek stosowane są dwa podstawowe rodzaje pryzmatów – porro i dachowe. Ich cechy charakterystyczne mają duże znaczenie w wyborze odpowiedniego modelu. Poniżej najważniejsze różnice między pryzmatami.

Lornetka z pryzmatem Porro

Pryzmaty porro charakteryzują się prostym kształtem graniastosłupa, którego podstawą jest trójkąt równoramienny. Dwa pryzmaty powodują, że obraz obraca się w kierunku góra-dół a także lewo-prawo. Promienie światła wewnątrz pryzmatu wykorzystują zjawisko całkowitego odbicia, dzięki czemu nie są już potrzebne dodatkowe powłoki odbijające. Wiązka ulega tylko czterokrotnemu odbiciu, w związku z czym lornetki z pryzmatem porro cechuje niewielka strata światła.

Pryzmaty porro kowa

Pryzmaty dachowe

Cechą charakterystyczną pryzmatów dachowych jest ułożenie soczewek okularów w jednej osi z soczewkami obiektywów. W rezultacie ich tubusy są ,,proste”. Ułożenie w jednej osi pryzmatów powoduje, że ich jedna z powierzchni musi być lustrzana, co przyczynia się do większych strat światła i nieco słabszej jakości obrazu niż w przypadku pryzmatów porro.

Pryzmaty dachowe

A więc który rodzaj pryzmatu wybrać?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, które należy zadać przed zakupem lornetki jest cel zakupu. Lornetki dla podróżników, ornitologów czy pasjonatów górskich wędrówek powinny cechować się kompaktowym rozmiarem i mniejszą wagą. Tutaj zdecydowanym faworytem będą lornetki dachowe. Są one nieco droższe i mniej dokładne jeśli chodzi o obraz, ale bez problemu zabierzemy je ze sobą wszędzie, bez obaw o nadmiar bagażu.

Lornetki z pryzmatem porro są tańsze oraz oferują lepszej jakości obraz. Wiąże się to jednak z większymi gabarytami, dlatego dedykowane są w szczególności do użytku profesjonalnego (nocne obserwacje, polowania, czy obserwacje zwierząt).

Joanna Słodkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *