14 stycznia 2020 Komentarze (1) Aktualności, Poradniki zakupowe, Sprzęt

Lornetki marki Steiner – Dlaczego warto kupić droższą lornetkę?

Lornetki Steiner dla myśliwych

Lornetki — to z pozoru proste urządzenia służące do lepszych obserwacji w terenie. Pomagają nam dojrzeć po zmierzchu obiekty, których nie jesteśmy w stanie spostrzec wzrokiem. Wbrew pozorom ich konstrukcja jest często bardziej skomplikowana, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Ludzie często zastanawiają się, po co kupować droższe lornetki, skoro na targowisku czy portalu aukcyjnym można zakupić urządzenie w cenie 20 zł? Oczywiście, istnieje możliwość zakupu lornetek w niższej cenie. Musimy jednak mieć na uwadze, że możliwości takiej lornetki będą zdecydowanie bardziej ograniczone.

Materiały, z jakich została wyprodukowana, będą naprawdę kiepskiej jakości, co odbije się nie tylko na żywotności samego sprzętu, ale również na komforcie jego użytkowania. Sytuację można w dowcipny sposób porównać do przykładu samochodów. Możemy kupić starego, poczciwego „malucha” lub postawić na luksusowy samochód sportowy. Zarówno jeden, jak i drugi spełnia swoje zadanie, umożliwia szybsze przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Jednak czy komfort jazdy, trwałość oraz możliwości techniczne aut będą takie same? Oczywiście, że nie — użytkowanie aut odbywać się będzie na dwóch różnych biegunach.

Sprzęt z najwyższej półki

Jedną z firm specjalizujących się w produkcji lornetek z tzw. wyższej półki jest Steiner Optic, której początki działalności sięgają pierwszej połowy XXw. Firma bardzo szybko stała się liderem w produkcji zaawansowanej optyki. Przełomowym wydarzeniem było nawiązanie bliskiej współpracy z niemiecką armią w roku 1967. Od tego czasu Firma Steiner Optic zaczęła być utożsamiana z produkcją profesjonalnego sprzętu optycznego dla najbardziej wymagającej klienteli. Najlepsze miało jednak dopiero nadejść. W 1988 roku doszło do realizacji kontraktu z US Army na mocy którego firma Steiner dostarczyła armii amerykańskiej 72 tysiące sztuk lornetek Steiner 7×50 M22. Było to największe zamówienie sprzętu optycznego ówczesnych amerykańskich sił zbrojnych.

Nieustanne udoskonalanie produktów

Steiner Optic z roku na rok udoskonala swój asortyment, dostosowując się jednocześnie do rosnących oczekiwań swoich klientów. 10 lat temu firma weszła w skład holdingu Beretta. Dzięki temu Steiner Optic znalazło się w gronie znamienitych i rozpoznawalnych firm, jak np. Fabbrica d’Armi Pietro Beretta, czyli jednego z najstarszych producentów broni. Innymi przedsiębiorstwami wchodzącymi w powyższy holding Beretty jest również Benelli oraz Franchi, które są doskonale znane każdemu entuzjaście militariów oraz pasjonatom broni palnej. Dzięki współpracy z takimi producentami firma Steiner Optic może coraz prężniej rozwijać się na rynku profesjonalnego sprzętu optycznego co też nieprzerwanie czyni.

Nie wiadomo co przyniesie nam przyszłość, w jakim kierunku zmierza technologia i jakie nowości przygotowuje dla nas Steiner. Wiemy jednak to, że obecne produkty tej niemieckiej firmy są przeznaczone dla każdego typu odbiorcy zwłaszcza wtedy gdy oczekuje on sprzętu z najwyższej półki, który spełni nawet najbardziej restrykcyjne wymagania. Historia firmy to jedno, ale i tak najważniejsze jest to, co producent może zaoferować współcześnie. Ceny lornetek Steriner Optic mieszczą się w bardzo szerokim zakresie. Najprostsze z nich można nabyć już za około 500 zł, co nie jest wygórowaną ceną jak na profesjonalny sprzęt optyczny. Dla prawdziwych entuzjastów i dla osób które są w stanie wydać każdą kwotę na możliwie najlepszy sprzęt na rynku, czeka lornetka Marine Commander Global.

Jaki model wybrać? Top najważniejszych lornetek marki Steiner

Prześledźmy zatem kilka z najważniejszych modeli lornetek. Naszą podróż zacznijmy od wspomnianego na początku modelu Steiner Champ 10×26. Jest to podstawowa lornetka tego producenta i prawdziwie budżetowa propozycja dla każdego, kto zechce wejść w świat profesjonalnych lornetek. Champ 10×26 to poręczna i wygodna w użytkowaniu lornetka z gumową obudową NBR (Longlife Rubber Armouring – patrz model), która nie tylko zwiększa odporność lornetki na uderzenia, oleje czy kwasy, ale jednocześnie zapewnia pewny chwyt. Innymi elementami, które odróżniają, Steiner Champ 10×26 od pospolitych „chińczyków” są muszle oczne. Zostały one wyprofilowane w taki sposób, żeby zasłaniać boki oczodołów uniemożliwiając światłu oślepienie obserwatora. To jednak nie wygląd jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze właściwej lornetki tylko jej możliwości. W tym aspekcie mamy tutaj do czynienia z systemem ostrości Fast Close Focus charakteryzującym się dobrą ostrością obrazu nawet w sytuacjach, gdy warunki ku temu nie są najlepsze. 10 – krotne przybliżenie umożliwia z kolei dostrzeżenie szczegółów nawet w bardzo oddalonych obiektach. Podsumowując, jest to bardzo skuteczny model, który pomimo swojej niewielkiej ceny sprawdzi się idealnie zarówno dla osób zaczynających swoją przygodę z obserwacją, jak i weteranom szukającym bardziej kompaktowych rozwiązań.

Innym modelem, na który warto zwrócić uwagę, jest lornetka Steiner Cobra 8×42. Model ten jest dedykowany przede wszystkim myśliwym i wszelkim miłośnikom fauny za sprawą technologii Steiner Dynamic-Contrast-Coating. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie charakteryzujące się zwiększeniem intensywności barwy brązowej, czerwonej oraz ich najbliższych odcieni. Efekt jest taki, że zwierzyna znajdująca się na tle zieleni będzie dużo lepiej widoczna niż w przypadku obserwacji przy zastosowaniu zwykłych lornetek.

W połączeniu z materiałem NBR (tak jak we wcześniej opisanym modelu), dużej średnicy obiektywów (42mm) oraz wypełnieniu lornetki azotem, mamy do czynienia z prawdziwie outdoorową lornetką. Narzędziem wodoodpornym, które sprawdzi się nawet w trudnych warunkach, a jednocześnie takim, które posłuży nam przez wiele lat.

Nie bez powodu pojawiła się wcześniej wzmianka o lornetce Steiner Marine Commander Global. Jest to produkt na tyle unikatowy, że zdecydowanie zasługuje na krótką prezentację. ”Dowódca” dedykowany jest głównie żeglarzom, osobom, które doskonale zdają sobie sprawę, że statek nie „płynie” a określenia burta i sterburta stosują nawet w przypadku zwykłych samochodów. Commander jest produktem dla prawdziwych pasjonatów. Obiektyw o 7 – krotnym przybliżeniu I średnicy soczewki sięgającej 50 mm zapewni bardzo ostry obraz, a soczewki z powłoką High-Tech Diamond-Marine-Coating umożliwią fenomenalną transmisję światła.

Pod względem ergonomii mamy tutaj zastosowane rozwiązania z opisanych już wcześniej lornetek, ale wzbogaconych o jeszcze kilka udogodnień. Powłokę znów stanowi guma NBR, lecz tym razem szkieletem wbudowanego kompasu jest nano-obudowa makrolon, dzięki czemu lornetce niestraszne są upadki. Drobnym, lecz praktycznym dodatkiem jest ClicLoc. Ten prosty zatrzask umożliwia błyskawiczne przypięcie i odpięcie lornetki od pasa. Osobiście, za najciekawszy system uznaję jednak Sport-Auto-Focus. Polega on na tym, że po ustawieniu okularów na wartość „0”, ostrość obrazu będzie dostosowywana automatycznie w zależności od odległości, na jakiej znajduje się obserwowany punkt. Jak widać, lornetka zapewnia niespotykaną ilość rozwiązań, dzięki czemu stanowi doskonałe narzędzie dla osób, gotowych wydać większą ilość pieniędzy na sprzęt, który przetrwa dziesięciolecia — zwłaszcza że gwarancja producenta przyznawana jest na okres 30 lat.

Lornetki dla każdego

Jak się okazuje, wybór dobrej lornetki nie ogranicza się wyłącznie do mocy przybliżenia czy wielkości obiektywu. W grę wchodzi bardzo wiele czynników mających ogromne znaczenie w doborze właściwego modelu. Jasne jest, że lornetkę kupujemy zwykle w konkretnym celu, a nie dla kaprysu czy ozdoby. Jedni kupują je pod kątem zafascynowania ornitologią, inni rozwijają się jako myśliwi, część ludzi zainwestuje w dobrą lornetkę przed wyjazdem na wakacje ich życia, a inni z kolei potrzebują jej podczas żeglugi morskiej. Do każdego z tych zadań sprawdzi się inny typ lornetki, nawet taki doskonały Marine Commander nie sprawdzi się idealnie dla leśnika, a marynarzowi nie przydadzą się niektóre z cech Cobry. Reasumując, przy wyborze lornetki najważniejsze są dwa czynniki. Pierwszy z nich to budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup. Drugi to przeznaczenie takiej lornetki. Gdy odpowiemy sobie na te dwa pytania to odnalezienie właściwego modelu z oferty Steiner Optic będzie już dziecinnie proste.

Michał Noskowicz

Jeden komentarz do Lornetki marki Steiner – Dlaczego warto kupić droższą lornetkę?

  1. zYdAr pisze:

    Steiner the best! W 1000% wart ceny i bije na głowę wiele innych modeli, których z przyzwoitości nie wymienię ;) zakup udany jak najbardziej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *