29 stycznia 2019 Komentarze (0) Aktualności, Myślistwo, Poradniki zakupowe

Lunety Schmidt & Bender – spojrzenie na markę cz. 3 – akcesoria

Luneta Schmidt & Bender akcesoria

Po nieco dłuższej przerwie wracamy z finalną częścią naszej serii dotyczącej lunet Schmidt & Bender. Motywem przewodnim trzeciej części trylogii są akcesoria, które pozwolą spersonalizować i wzbogacić lunety. Lunety Schmidt & Bender od dziesięcioleci uważane są za produkty wybitne, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Nic zatem dziwnego, że znajdują się na wyposażeniu wielu elitarnych jednostek wojskowych i policyjnych.

Personalizacja lunety

Każdy strzelec wyborowy ma swoje przyzwyczajenia. Jedni wolą płaskie wieżyczki, które nie rzucają się w oczy, inni wolą ogromne wieżyczki, łatwiejsze w obsłudze. Podobnie jest z siatkami celowniczymi, są zwolennicy tych zaawansowanych pełnych dodatkowych oznaczeń i cyfr, dla innych z kolei jest to niepotrzebny dodatek zakrywający właściwy cel. Upodobań i przyzwyczajeń jest tak wiele, jak wielu jest strzelców wyborowych. To właśnie m.in. z tego powodu lunety S&B są tak cenione przez zawodowców. Niemalże każda z lunet umożliwia dostosowanie jej poszczególnych elementów do potrzeb klienta. Przykładem może być tutaj luneta serii PMII, a konkretnie model 3-20X50 PMII. W przypadku tej lunety klient może zdecydować się na siatkę celowniczą umieszczoną na pierwszym lub drugim planie. Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie jej na pierwszym planie zyskujemy 6 wariantów siatek do wyboru tj. P3L, TReMoR3, MSR2, H2CMR, P4FL, P4FL-MOA. Dla zwolenników siatek celowniczych na drugim planie istnieje możliwość wyboru pomiędzy wariantami P3L, P4FL, P4FL2-MOA. Na tym jednak możliwość „customizacji” dopiero się zaczyna.

Równie istotnym, a dla niektórych nawet ważniejszym elementem są wieżyczki. Odnosząc się znów do modelu 3-20X50 PMII, mamy tutaj do czynienia z wieżyczkami typu Double Turn, ale to od klienta zależy ich ostateczny kształt i kierunek obrotu. Dla najbardziej wymagających firma S&B dopuszcza niestandardowe siatki celownicze i wieżyczki dla każdej z lunet, jednakże w tym przypadku oznacza to wydłużony czas realizacji zamówienia. Każda taka luneta jest ręcznie produkowana na specjalne życzenie klienta zgodnie z Jego wytycznymi.

Na zakończenie coś dla prawdziwych estetów i wielbicieli kamuflażu. Niemalże każda z lunet może być wyprodukowana w dwóch wariantach kolorystycznych. Standardowy, czarny kolor może zostać zastąpiony barwą RAL8000, która lepiej zlewa się kolorystycznie z beżowym/zielonym karabinem czy niektórymi wariantami strojów maskujących.

Lunety Schmidt & Bender akcesoria

Akcesoria do lunety

Na sam koniec zostawiłem mały, lecz dla wielu istotny aspekt optyki do broni. Są to wszelkiego typu akcesoria, niedostępne dla produktów z niższej półki. Pierwsze co przychodzi do głowy na myśl o dodatkach do lunet to wszelkiej maści pokrowce i pokrywki na obiektyw. Jest to całkowicie uzasadnione i zgodne z prawdą, jednakże nie na tym kończą się dostępne akcesoria. Poza oczywistościami wspomnianymi wcześniej, dostępne są również m.in. filtry. Ciekawym przykładem jest dokręcany filtr laserowy, którego zadaniem jest zabezpieczenie oka snajpera przed wiązką laserową o długości 532 nm oraz 1064 nm. Filtry mogą być sprzedawane w kolorze czarnym lub RAL800 oraz w średnicy 50 mm i 56 mm. Na specjalne zamówienie firma S&B gotowa jest wyprodukować filtry przeciwko laserom o innych kolorach. Osobiście jednak uważam, że najlepszym, a zarazem najbardziej praktycznym dodatkiem jest Throw Lever, czyli dźwignia zmiany powiększenia. Jest to mała „płetwa”, którą przyczepia się do metalowego pierścienia zmiany przybliżenia lunety. Za jej pomocą można jednym palcem regulować stopień przybliżenia. Jest to tym bardziej wygodne, gdy strzelec korzysta z grubych rękawic.

Ostatnim z akcesoriów, które może zaskarbić sobie sympatię wielu użytkowników lunet Schmidt & Bender jest torba określana przez producenta mianem taktycznej. Jest to gruby futerał na lunetę, która niejednokrotnie jest warta więcej niż sam karabin. Dzięki uchwytowi znajdującemu się w górnej części pokrowca możliwe jest przenoszenie karabinu z nałożoną lunetą, wystarczy tylko zapiąć paski zabezpieczające torby, bezpośrednio pod lufą oraz kolbą broni.

Zaczynamy nowy rozdział

Teraz gdy seria artykułów i poradników spod szyldu „Lunety Schmidt & Bender – spojrzenie na markę” dobiega końca, czas wejść na zupełnie nową ścieżkę. Z przyjemnością informujemy, że zostaliśmy dystrybutorem marki Schmidt & Bender w Polsce. Oznacza to, że nasza oferta lunet S&B będzie się coraz bardziej powiększać. Jednocześnie będziemy mogli pomóc Państwu w doborze odpowiedniej lunety. Mamy ogromną nadzieję, że lektura poprzednich publikacji (część 1, część 2) była przyjemna i dostarczyła wiele cennych informacji, tak potrzebnych przed podjęciem decyzji o zakupie prawdziwie elitarnej lunety snajperskiej. Zachęcamy do obserwacji strony naszego sklepu oraz bloga, na których będą się pojawiać nowe informacje dotyczące Lunet tej niemieckiej firmy z tradycjami. Dla prawdziwych pasjonatów i osób związanych z branżą kierujemy jednocześnie zaproszenie do naszych stoisk na targach z zakresu bezpieczeństwa, myślistwa oraz uzbrojenia.

Michał Noskowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *