25 października 2018 Komentarze (0) Myślistwo, Poradniki zakupowe, Sprzęt

Lunety Schmidt & Bender – spojrzenie na markę cz. 2

Lunety Schmidt & Bender - spojrzenie na markę

Wiele zostało już powiedziane na temat firmy Schmidt & Bender oraz o produkowanych przez nią lunetach. Najwyższy czas na zagłębienie się w temat pozostałych serii lunet tej niemieckiej firmy. W poprzedniej części artykułu „Lunety Schmidt & Bender – spojrzenie na markę” przedstawiona została historia firmy, jej droga na szczyt oraz jedna z najbardziej popularnych serii lunet. Druga część poświęcona zostanie serii Sport oraz lunetom dedykowanym dla myśliwych. Podsumujmy jednak najważniejsze informacje na temat lunet firmy zza naszej zachodniej granicy. W drugiej połowie lat 50. ubiegłego wieku powstało początkowo niepozorne przedsiębiorstwo, którego założycielami byli Helmut Schmidt oraz Helmut Bender. Idea, która im przyświecała, doprowadziła ich firmę w miejsce, o którym mogą marzyć mniejsi przedsiębiorcy. Na początku XXI w. firma Schmidt & Bender stała się głównym dostawcą lunet dla amerykańskich jednostek specjalnych. To właśnie za sprawą swojego flagowego produktu – lunet PM II, Schmidt & Bender dołączyło do grona najbardziej rzetelnych firm, w których swoje zaufanie pokładają najważniejsze instytucje rządowe związane z sektorem bezpieczeństwa narodowego.

Lunety Schmidt & Bender nie tylko dla wojskowych

Pomimo koncentracji na lunetach wojskowych, Schmidt & Bender wielokrotnie podkreśla swoje przywiązanie do myślistwa. Dzięki doświadczeniu myśliwych możliwy jest nieustanny rozwój lunet z serii przeznaczonej właśnie dla tej, konkretnej grupy odbiorców. Owocem ambicji i perfekcjonizmu pracowników S&B są lunety Klassik, Zenith, Exos, Stratos, Polar T96. Tak samo, jak miało to miejsce w przypadku przedstawianych w pierwszej części artykułu lunet PM II, tak i tutaj każdy z modeli odznacza się innymi cechami.

Seria lunet myśliwskich – co je wyróżnia?

Polar jest myśliwskim odpowiednikiem lunety PM II Ultra Bright, w której najważniejszą funkcjonalnością jest wysoki współczynnik transmisji światła przekraczający 96%. Oznacza to, że w sytuacji złych warunków oświetleniowych, obraz widoczny przez lunetę jest wyraźny, nawet gdy panuje półmrok. Stratos, luneta na pierwszy rzut oka niewyróżniająca się z zewnątrz niczym szczególnym, posiada pewne nietypowe cechy. Zastosowana technologia FlashDot sprawia, że na środku krzyża celowniczego wyświetlona zostaje czerwona kropka ułatwiająca szybkie wycelowanie. Działanie technologii FlashDot można porównać do popularnych celowników kolimatorowych. Kolejną charakterystyczną dla lunet Stratos cechą jest równomierny kontrast w całym polu widzenia bez względu na stopień przybliżenia. Gwarantuje to wysoki komfort użytkowania nawet w przypadku całodniowego polowania. Krótka luneta Exos o zmiennym przybliżenia 1 – 8x stanowi swoistą odpowiedź na wojskową lunetę ShortDot. Tak samo, jak w przypadku swojego wojskowego krewniaka, Exos posiada specyficzne krzyże celownicze wzbogacone o czerwoną kropkę w punkcie przecięcia się linii. W połączeniu z niewielkim przybliżeniem czyni to z lunety Schmidt & Bender Exos doskonałe narzędzie do strzelectwa na krótkich dystansach. W parze z modelem Exos idzie luneta Zenith wyspecjalizowana do tego samego rodzaju zadań. Najbardziej oryginalnym wariantem tej serii jest model Schmidt & Bender 1.1-4×24 Zenith, w którym krzyż celowniczy zastąpiony został pojedynczym czerwonym punktem w technologii FlashDot.

 Lunety Schmidt & Bender dla myśliwych

Lunety sportowe z wojskowym zacięciem

Sport – nieodłączny element naszej cywilizacji. W dzisiejszych czasach zapominamy o genezie współzawodnictwa sportowego. U zarania dziejów sport w znacznym stopniu służył odstraszaniu potencjalnych napastników poprzez podkreślanie zdolności fizycznych danej jednostki lub całego ludu. Wiele dyscyplin takich jak wyścigi konne, biegi, rzut oszczepem etc. miało początkowo udowadniać nadzwyczajne zdolności bojowe reprezentantów, a Igrzyska Olimpijskie stanowiły swoisty zamiennik krwawych starć na polach bitew. Pomimo tego, że wielu współczesnych zawodników znajduje się w czynnej służbie wojskowej, sport stał się czymś powszechnym wręcz pacyfistycznym i stricte związanym ze zdrowym trybem życia. Firma Schmidt & Bender nie zapomniała jednak o korzeniach sportowej rywalizacji i udoskonala swoją serię lunet m.in. o doświadczenia swojej wojskowej i policyjnej klienteli.

Wiele doświadczeń – jeden cel

Z połączenia sugestii profesjonalnych sportowców oraz służb mundurowych, powstała luneta Schmidt & Bender Field Target II. Celownik wyróżniający się na pierwszy rzut oka swoim ekstrawaganckim wyglądem za sprawą dużego koła regulacji kompensacji paralaksy, doskonale sprawdza się w sportowym strzelectwie dalekodystansowym. Drugim z dostępnych modeli serii sportowej jest luneta Schmidt & Bender 3-12×42 KK50. Celownik o płynnej regulacji stopnia przybliżenia został wyposażony w nietypową siatkę celowniczą KK50, której linie krzyża nie przecinają się na środku, lecz tworzą pusty okrąg. Wieżyczki czerpiące pełnymi garściami z rozwiązań stosowanych w najlepszych modelach lunet wojskowych odznaczają się możliwością nanoszenia nawet najmniejszych poprawek na sportowe celowniki Schmidt & Bender.

Lunety to nie wszystko

Prezentowana firma słynie z produkcji lunet dla zawodowców, lecz nie tylko na nich oparta jest polityka Schmidt & Bender. Klienci, którzy dokonali zakupu lunety z serii Sport czy PM II nie są zostawieni na lodzie. To właśnie dla nich dostępna jest szeroka oferta akcesoriów zwiększających komfort, efektywność lub bezpieczeństwo zakupionych wcześniej celowników. Producent oferuje liczne dodatki, takie jak pokrywki na lunety, pokrowce, dźwignie zmiany powiększenia, filtry na okular i wiele innych… które zostaną szerzej opisane w trzeciej części artykułu „Lunety Schmidt & Bender – spojrzenie na markę”.

Michał Noskowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *