11 października 2018 Komentarze (0) Aktualności, Myślistwo, Poradniki zakupowe, Sprzęt

Lunety Schmidt & Bender – spojrzenie na markę

Lunety Schmidt & Bender - spojrzenie na markę

Strzelectwo dalekodystansowe stanowi ogromne wyzwanie nawet dla ludzi obytych z bronią. O ile strzelanie na dystansie do kilkudziesięciu metrów wymaga tylko odpowiedniej techniki, dobrego wzroku i precyzyjnej broni, tak w przypadku blisko kilometrowych odległości – sprawa znaczącą się komplikuje. Nagle poza wymienionymi elementami w grę wchodzi również skomplikowane ustawianie lunety celowniczej, siła wiatru, temperatura czy nawet efekt Coriolisa.

Strzelectwa wyborowego nie można nauczyć się w dzień czy dwa. Jest to długi proces wymagający wielu miesięcy, a właściwie lat nauki i wystrzelania większej ilości amunicji niż kiedykolwiek widzieli dawni poborowi Wojska Polskiego. Bynajmniej nie jest to jednak umiejętność zarezerwowana wyłącznie dla urodzonych wirtuozów karabinów wyborowych. Nie można jednak liczyć na precyzyjne, a co za tym idzie skuteczne prowadzenie ognia na długich dystansach, bez odpowiedniej lunety. W tym z kolei może pomóc niemiecka firma, od lat zajmująca się optyką do broni – Schmidt & Bender.

Droga na szczyt

Historia firmy Schmidt & Bender sięga lat 50. minionego wieku. Podobnie jak wiele największych firm, również Schmidt & Bender zaczynał w metaforycznym „garażu”. Ta mała rodzinna firma od początku stawiała sobie za cel produkcję najwyższej klasy optyki strzeleckiej. Głównym odbiorcą lunet Schmidt & Bender było wojsko, policja, oraz myśliwi. Od tamtej pory zmieniło się niewiele. Wśród profesjonalistów to właśnie lunety tej niemieckiej firmy są uznawane za jedne z najbardziej niezawodnych narzędzi, które można przytwierdzić do karabinów wyborowych. Tym, co uległo zmianie, jest dostępność przedstawianych lunet. Sprzęt, który niegdyś był zarezerwowany wyłącznie dla wąskiego grona odbiorców, teraz można zakupić w sklepie internetowym. Wszystko to można zrzucić na barki globalizacji i rozwoju technologicznego, lecz istotnym elementem pozostaje jednak fakt otwarcia się firmy Schmidt & Bender na rynek cywilny. Dzięki temu każdy amator strzelectwa może stać się posiadaczem lunety będącej na wyposażeniu jednostek specjalnych z całego świata. Kamieniem milowym w popularyzacji marki Schmidt & Bender okazał się 1992 rok. Firma, która od dziesiątek lat znajdowała się wyłącznie na terytorium Niemiec, rozwinęła skrzydła i otworzyła zagraniczny oddział na Węgrzech. Od tego czasu, firma prowadzi coraz śmielszą politykę i bierze udział w przetargach na dostawy profesjonalnych lunet celowniczych. Jednym z największych sukcesów i absolutnie przełomowym wydarzeniem okazało się wygranie w 2011 roku przetargu na dostawę lunet dla amerykańskich sił specjalnych marynarki wojennej, lotnictwa, piechoty morskiej i wojsk lądowych. To właśnie od 2011 roku, na mocy decyzji podjętej przez SOCOM, lunety 5-25×56 PM II PSR znajdują się w stałym wyposażeniu amerykańskich wojsk specjalnych. Dzięki temu seria PM II skierowana do służb mundurowych, stała się jedną z najbardziej rozchwytywanych serii lunet celowniczych omawianej firmy.

Lunety Schmidt & Bender

Trójpodział optyki Schmidt & Bender

Na chwilę obecną istnieją trzy główne rodziny lunet firmy Schmidt & Bender. Seria dedykowana myśliwym składa się z pięciu modeli lunet, są to celowniki Polar, Stratos, Exos, Zenith, Klassik. Każda z nich może być sprzedawana w różnych wariantach posiadających inną specyfikację lub dodatkowe rozwiązania techniczne. Największa z rodzin to przedstawiona wcześniej seria policyjno-wojskowa PM II (niem. Polizei & Militär). W jej skład wchodzi 6 modeli celowników, a mianowicie Ultra Bright, High Power, Ultra Short, ShortDot, Digital oraz standardowa luneta PM II. Tak samo, jak miało to miejsce w przypadku serii myśliwskiej, każda luneta z rodziny PM II jest przeznaczona do innego rodzaju strzelectwa oraz odznacza się inną specyfikacją techniczną. Ostatnią, a zarazem najmniej liczną grupą jest seria Sportowa. W jej skład wchodzą dwa modele lunet tj. Field Target II oraz KK50. W jej przypadku sytuacja jest analogiczna względem poprzednich serii. Lunety serii sportowej można zakupić w najróżniejszych wariantach wyposażonych w inną optykę, odmienne siatki celownicze, czy chociażby inny rodzaj wieżyczek.

Lunety dla profesjonalistów dostępne dla każdego

Przedstawione powyżej lunety PM II nie bez powodu, są wysoko cenione przez profesjonalistów z sektora wojskowego. Wieloletnie doświadczenie firmy Schmidt & Bender w dziedzinie optyki do broni zaowocowało licznymi udoskonaleniami ich wcześniejszych serii. Dzięki konsultacjom z klientami możliwe było dopracowanie optyki w taki sposób, żeby spełniała oczekiwania nawet najbardziej wymagającej klienteli. Z racji tego, że trudno o bardziej wymagających odbiorców niż jednostki specjalne wojsk i policji, to właśnie ich opinie miały największy wpływ na ostateczną formę serii PM II. Przyglądając się bliżej rodzinie PM II, dostrzec można kilka elementów wspólnych, które występują w każdym modelu lunet PM II. Optyka przeznaczona dla broni jednostek specjalnych musi odznaczać się niebywałą wytrzymałością, precyzja i możliwością adaptacji do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Lunety PM II mogą występować z wieżyczkami płaskimi, Double Turn, Multi Turn, Single Turn, niemal każdy z wymienionych typów wieżyczek może być dodatkowo wzbogacony o funkcje blokady czy jeszcze wyraźniejszy wskaźnik obrotów. Każda z wieżyczek charakteryzuje się wyczuwalnym klikiem”, który ułatwia nanoszenie poprawek bez potrzeby przerywania obserwacji celu.

Lunety dla profesjonalistów

PM II – różnice pomiędzy modelami

<pSzczególnie istotnym jest również szeroki wachlarz siatek celowniczych. W przypadku rodziny lunet PM II do wyboru mogą być takie krzyże celownicze jak: P3, P3L, P4FL, P4FL-MOA, TreMoR3, MSR2, LRR-MIL, H2CMR, H59, Sports i inne. Z kolei lunety modeli ShortDot z racji swojej specyficznej, krótkiej konstrukcji oraz szerokiego kąta widzenia, dedykowane są broni szturmowej. Takie przeznaczenie wymaga z kolei zupełnie odmiennych siatek celowniczych. W tym przypadku mamy do dyspozycji siatki MDR-T6, CGQ, CQB2 oraz P3 FD, które najlepiej sprawdzą się na krótkim dystansie m.in. dzięki grubym liniom krzyża celowniczego. Kolejną, interesującą konstrukcją jest luneta PM II High Power. Model przeznaczony do montażu na karabinach wyborowych o największej mocy charakteryzuje się nie tylko zwiększoną wytrzymałością, ale również regulowanym przybliżeniem sięgającym nawet 45x. Za najbardziej zaawansowaną technologicznie lunetę w serii PM II można uznać model Digital. Poza rozwiązaniami oferowanymi również przez inne modele Digital umożliwia wyświetlanie w polu widzenia strzelca informacji zbieranych przez urządzenia zewnętrzne. Innymi słowy, jeśli celownik sparowany jest z innymi urządzeniami, możliwe jest wyświetlenie „na lunecie” takich informacji jak, chociażby odległość czy kierunek wiatru. Dla prawdziwych miłośników optyki najwyższej klasy udostępniony został model Ultra Bright. Cechą szczególnie wyróżniającą ten model na tle konkurencji jest niespotykana dotychczas transmisja światła przekraczająca poziom 96%. Dzięki przekroczeniu tego progu możliwe jest prowadzenie obserwacji nawet w sytuacji minimalnej dostępności światła.

Seria wojskowa to nie wszystko

Rzecz jasna, na serii PM II nie kończy się asortyment firmy Schmidt & Bender. Pozostałe, wymienione wcześniej serie sportowe i dedykowane myśliwym stanowią zupełnie inną gałąź lunet o całkowicie odmiennej specyfikacji. Więcej informacji na temat powyższych serii oraz o licznych akcesoriach w które można wyposażyć lunety Schmidt & Bender znajduje się w drugiej części artykułu „Lunety Schmidt & Bender – spojrzenie na markę”.

Michał Noskowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *