20 czerwca 2018 Komentarze (0) Aktualności, Poradniki zakupowe, Sprzęt, Termowizja

Monokular termowizyjny Ados-Tech STRIX – Dostrzeż temperatury

Termowizja ados-tech

Większość osób interesujących się tematyką termowizji czy noktowizji doskonale kojarzy takie firmy jak, chociażby ArmasightYukon lub GSCI. Są to firmy, które na dobre rozgościły się w świecie produktów elektrooptycznych, jednakże jest to rynek w którym panuje nieustanna konkurencja. Każda z firm chce przyciągnąć potencjalnego klienta swoimi rozwiązaniami i cenami. Na tym rynku coraz skuteczniej zaczyna działać jeszcze jeden gracz, a mianowicie litewska firma Ados-Tech z siedzibą w Wilnie. Jest to firma z ponad 20-letnim doświadczeniem, wyspecjalizowana w produkcji optyki termowizyjnej oraz noktowizyjnej, która w swoim asortymencie posiada liczne celowniki, monokulary czy chociażby oświetlacze podczerwieni. Czynnikiem, który wyróżnia  Ados-Tech na tle konkurencji, jest doskonały stosunek cena-jakość. Gdy inne firmy bez wahania mogą narzucać wygórowane ceny z racji samej rozpoznawalności swojej marki, tak Ados-Tech stawia na uczciwe ceny względem zastosowanych rozwiązań technologicznych.

Termowizja – co to takiego?

Przykładem modelu, który jest tani na tle konkurencji, a który jednocześnie zapewnia rewelacyjną jakość obrazu, jest monokular termowizyjny Strix. Dzięki powyższemu urządzeniu spojrzymy na świat oczami głównego antagonisty z filmu „Predator”, każdy element otoczenia będzie miał intensywność barwy uzależnioną od emitowanego przez niego poziomu ciepła. Być może nie zapolujemy z taką skutecznością jak wspomniana postać, ale z całą pewnością, obserwacja ruchu zwierząt, ludzi czy pojazdów stanie się dziecinnie prosta, nawet w najciemniejszą noc. Tym, co wyróżnia optykę termowizyjną od noktowizyjnej jest fakt, że nie tylko umożliwia ona doskonałą widoczność w ciągu dnia i nocy, ale jednocześnie podświetla wszystkie obiekty lub organizmy emitujące ciepło, poprzez paletę barw wybraną przez użytkownika. W ten sposób otrzymujemy okular pozwalający na szybką detekcję w każdych warunkach bez względu na porę dnia. Są to jednak typowe możliwości dla większości urządzeń termowizyjnych z wyższej półki, czym zatem charakteryzuje się Strix firmy Ados-Tech?

Ados-Tech Strix i jego możliwości

Otóż mamy tutaj do czynienia z wieloma rozwiązaniami, wręcz nieosiągalnymi w innych urządzeniach konkurencji o podobnym przedziale cenowym. Zacznijmy od tego, że Strix to nie konkretny model urządzenia a nazwa całej serii produktów. Wariantów „Strix” jest pięć, każdy z nich charakteryzuje się odmienną specyfikacją. Dla przykładu model Strix3F40 umożliwia detekcję człowieka z odległości 1200m, gdy wariant Strix6F75 może tego dokonać nawet z odległości 2200m, jednocześnie mamy tutaj do czynienia z różnicami w takich parametrach jak zoom optyczny, pole widzenia (FOV) czy chociażby średnica obiektywu. Każdy z monokularów posiada zmienny zoom cyfrowy, który w połączeniu ze stałym przybliżeniem optycznym, umożliwi doskonałą widoczność nawet na bardzo dużych dystansach. Kolejną istotną różnica pomiędzy poszczególnymi wariantami jest rozdzielczość samego czujnika. Modele Strix6F50 oraz Strix6F75 charakteryzują się podwyższoną rozdzielczością czujnika sięgającą 640 × 480 w porównaniu z modelami 3F403F503F75, których sensory posiadają rozdzielczość 384 × 288. Co ciekawe, nawet w przypadku największych i najbardziej zaawansowanych wariantów termowizorów Strix, ich waga nie osiąga jednego kilograma, przy czym model 3F40 waży niespełna 0,5 kg. Na tym jednak możliwości „Strixów” się nie kończą. Tym, co przykuwa szczególną uwagę jest slot na kartę pamięci, a co za tym idzie możliwość nagrywania obrazu rejestrowanego przez sam okular. Gdy połączymy tę funkcję z długim czasem pracy sięgającym nawet 10 godzin, to otrzymamy doskonałe narzędzie do prowadzenia całonocnych obserwacji lub niezastąpionego towarzysza nocnych wędrówek po nieznanych terenach.

Strix ados-tech

 

Sprzęt dla profesjonalistów i amatorów

Inną, ciekawą okolicznością na wykorzystanie okularu termowizyjnego jest również nocna obserwacja samochodów. Sensor mikrobolometryczny z łatwością wykryje rozgrzany silnik i maskę samochodu. W ten sposób nie tylko możliwym będzie dostrzeżenie zbliżających się intruzów, ale także przy odrobinie doświadczenia operatora, oszacuje się, kiedy dany pojazd został opuszczony. Są to jednak typowo cywilne zastosowania, a jak się ma sprawa bardziej profesjonalnego użytkowania sprzętu termowizyjnego? Niech przykładem będzie tutaj Straż Graniczna. Optyka termowizyjna jest dla tej formacji szczególnie przydatnym typem optyki z prostego powodu. Dzięki niej możliwe jest szybkie i precyzyjne dostrzeżenie potencjalnego przemytu towarów, przekraczania granicy przez nielegalnym imigrantów lub działalność przestępcza handlarzy żywym towarem.
Jak widać, zastosowanie termowizji jest bardzo szerokie i znajdzie ona swoje miejsce nie tylko wśród entuzjastów nocnych wędrówek, ale również będzie to nieoceniony dodatek do zadań służbowych formacji uzbrojonych.

Czy Ados-Tech Strix jest dobry dla każdego?

Jak najbardziej! Za sprawą swojej niewygórowanej ceny i zastosowanych rozwiązań technologicznych, których nie powstydziłyby się droższe produkty konkurencji, Strix marki Ados-Tech jest doskonałym wyborem. Dzięki połączeniu tych cech otrzymujemy narzędzie, które doskonale sprawdzi się zarówno w rękach wojskowych z wieloletnim doświadczeniem, jak i również amatorów, którzy pierwszy raz w życiu mają styczność z termowizją. Jedno jest jednak pewne, stagnacja w sektorze urządzeń elektrooptycznych nam nie grozi, a na konkurencji między firmami zyskujemy my… konsumenci.

Michał Noskowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *