6 lipca 2023 Komentarze (0) Poradniki zakupowe

Najlepsza czołówka w góry. Ranking latarek czołowych 2023

mężczyzna podróżuje po górach wieczorem z latarką czołową

Jesteś fanem pieszych wędrówek górskimi szlakami? Lubisz zwiedzanie jaskiń i docieranie na szczyt jeszcze przed wschodem słońca? Odkryj, jaka czołówka w góry będzie dla Ciebie najlepsza!

Przydatna nie tylko w góry

Oczywiście w czołówkę warto się zaopatrzyć nie tylko pakując plecak na górską wycieczkę. Jej zastosowań jest o wiele więcej. Na przykład doskonale sprawdzi się w pracy nad rękodziełem, ale to także niezbędny sprzęt w pracy speleologa czy alpinisty. Z tą różnicą, że innych specyfikacji potrzeba do szydełkowania, a innych do eksplorowania niezbadanych dotąd jaskiń.

Czołówka może okazać się niezbędna do pracy w warsztacie. Ciemne zakamarki pod maską samochodu wymagają odpowiedniego oświetlenia, a przy takich naprawach dwie wolne ręce to podstawa. Ale drobne naprawy nie dotyczą tylko sfery motoryzacyjnej. W walizce każdego majsterkowicza powinna znaleźć się dobra latarka czołowa, która umożliwi pracę w każdych warunkach, z najwyższą precyzją.

Odpowiednie oświetlenie warunkuje nie tylko komfort. To jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie zapominaj o tym, kiedy wybierasz się na wieczorną przejażdżkę hulajnogą czy na rolkach. Oprócz ominięcia ewentualnych przeszkód na twojej drodze, latarka czołowa uchroni cię przed potencjalnym wypadkiem z udziałem innych użytkowników drogi.

Dobra czołówka w góry

cechy dobrej latarki czołowej dla zwiedzania jaskiń

Do górskich wycieczek należy się odpowiednio przygotować, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, skuteczność i wygodę. Oto kilka kwestii, o których warto pamiętać przy zakupie latarki w góry:

Moc  latarki czołowej

Podczas pieszych wędrówek nocą lub w ciemnych jaskiniach niezbędne będą odpowiednia jasność i zasięg, które umożliwią widoczność w tak trudnych warunkach.

Ważną funkcją jest regulowana wiązka światła. W zależności od tego, czy chcesz rozejrzeć się wokół siebie, możesz szeroko rozproszyć światło. Natomiast widoczność na dalekie odległości zapewni skupiona wiązka światła

Wytrzymałość czołówki

mężczyzna uśmiecha się z latarką czołową na głowie

Pogoda w górach potrafi się szybko zmieniać, co za tym idzie Twoja czołówka powinna być trwała i odporna na różne warunki atmosferyczne. Wilgoć, czy wstrząsy podczas biegania górskimi szlakami nie powinny stanowić problemu dla twojej latarki.

Wycieczka na najwyższe szczyty nie trwa tyle co 15-minutowy spacer. Zadbaj o to, aby Twoja latarka czołowa wystarczyła na co najmniej kilka godzin. Jeśli ważna jest dla Ciebie ekologia, zwróć uwagę na warianty latarek z opcją ładowania lub wymiennych akumulatorów.

Funkcjonalność czołówki

Ponieważ czołówka, jak sama nazwa wskazuje to latarka, którą opiera się na czole, ważne jest, aby była ona odpowiednio dopasowana. Upewnij się, że pasek oplatający Twoją głowę można regulować. Odpowiedni komfort noszenia zapewni Ci latarka czołowa, która nie będzie za ciężka.

Ponadto w zależności od Twoich potrzeb na rynku znajdziesz także czołówki z dodatkowymi funkcjami. Należą do nich stroboskop, czerwone światło lub regulacja jasności. Przed zakupem latarki zastanów się, czy któraś z tych funkcji będzie Ci potrzebna.

Kupiłeś już tę jedyną? Zanim spakujesz latarkę czołową do plecaka, sprawdź stan jej naładowania oraz to, czy wszystkie funkcje działają prawidłowo. Dzięki temu unikniesz niebezpiecznych sytuacji podczas pieszych wędrówek w górach.

Propozycje naszych ekspertów

latarki włączone leżą na zielonej tkaninie

W ofercie sklepu SpyOptic znajdziesz kilka modeli, które doskonale sprawdzą się jako latarka czołowa do biegania w górach.

Petzl Actik

Jedną z nich jest czołówka Petzl Actik. To sprzęt wielowymiarowy. Sprawdzi się do wielu outdoorowych aktywności. Cechują go dwa źródła światła: szerokie, o krótkim zasięgu, oraz mieszane, do dalekich obserwacji podczas szybkiego przemieszczania się.

Główna wiązka, w kolorze białym, osiąga maksymalną moc 450 lumenów i iluminuje przestrzeń w zasięgu 115 metrów. Dodatkowe, czerwone światło ma dwa tryby pracy. Może ono świecić stale lub w trybie stroboskopu.

Petzl Actik cechuje ergonomiczność. Pałąk jest symetryczny i odpinany. Można go perfekcyjnie dopasować do obwodu głowy. Stabilne mocowanie zapewnia pełny komfort podczas biegania oraz nie powoduje obtarć.

Urządzenie można zamocować na kasku lub kierownicy roweru. Ponadto opaski na czołówce są odblaskowe, co zapewnia pełną widoczność na drodze. W zależności od trybu, służy do czytania map, oślepiania agresywnych zwierząt, informowania o swojej lokalizacji lub sygnalizowania obecności.

Petzl TacTikka Core E099HA00 z akumulatorem

Wariant TacTikka z uwagi na bardzo małą wagę – tylko 77 g, to doskonały wariant dla biegaczy. Czołówka jest wodoodporna, odporna na pył i uszkodzenia.

Czołówka posiada aż 5 trybów pracy. Światło białe pracuje w trzech wariantach:

  • MAX BURN TIME – zasięg 8 m, czas pracy 130 m,
  • STANDARD – zasięg 45 m, czas pracy 8,
  • MAX POWER – zasięg 90 m, czas pracy 60 h.

Natomiast światło czerwone:

  • bliski – zasięg 90m, czas pracy 2 h,
  • stroboskop – widoczność z 700 m przez 400 h.

Wydajne zasilanie umożliwia do 130 h pracy w trybie oszczędzania energii. Do latarki dołączony jest ładowalny akumulator Petzl Core 1250 mAh, który można stosować zamiennie z bateriami AAA.

Najlepsza czołówka w góry – FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Jaka czołówka w góry?

Wybierz latarkę czołową, której zasilanie wystarczy Ci na długi czas. Piesze wędrówki po górach, to często kilkugodzinne spacery, a błądzenie po szlakach w ciemności jest bardzo niebezpieczne.

Do czego jest czerwone światło w czołówce?

Czerwone światło latarki pozwala na wykonywanie podstawowych czynności nie rażąc nikogo w oczy. Ponadto czerwona wiązka światła nie jest widoczna z dalszej odległości, co pozwala pozostać niejako zakamuflowanym.

Jaka czołówka do lasu?

Na wycieczkę do lasu postaw na czołówkę, która ma dużą ilość lumenów. Gęstwiny między drzewami charakteryzują się małym dostępem do światła, tak więc właśnie moc latarki będzie w tym wypadku najważniejsza.

Ile kosztuje czołówka w góry?

Ceny latarek czołowych w góry wahają się pomiędzy 200, a 300 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *