19 marca 2021 7 komentarzy Noktowizja, Poradniki zakupowe, Sprzęt

Jaki noktowizor dla myśliwego ?

Myśliwy z lornetką noktowizyjną

Używanie noktowizji przez myśliwego to temat trudny. Z jednej strony przepisy uniemożliwiające oddawanie strzału z celowników noktowizyjnych. A z drugiej chęć zobaczenia więcej i dalej, a co najważniejsze mieć pewność do czego celujemy w nocy. A więc, jaki noktowizor będzie odpowiedni dla myśliwego uwzględniając aktualne Polskie prawo łowieckie? Zapraszam do przeczytania naszych rozważań na ten temat.

Obserwacja czy strzelanie ?

O tym jakie jest prawo dotyczące używania noktowizji podczas polowania mówiliśmy już w artykule. Mówiąc krótko, zgodnie z przepisem:

§ 4.1 używanie wyłącznie przyrządów optycznych, umożliwiających postrzeganie celów w naturalnym świetle.

Nie możemy oddawać strzału patrząc przez przyrząd w jakikolwiek sposób przetwarzający obraz. Natomiast nie ma mowy o jakimkolwiek zakazie obserwacji zwierząt, używając noktowizora. Dlatego skupimy się właśnie na noktowizji do obserwacji.

Monokular czy lornetka, a może gogle ?

Pierwszym najważniejszym krokiem do kupna naszego wymarzonego noktowizora jest zastanowienie się nad tym w jaki sposób chcemy z niego korzystać. Jeżeli potrzebujemy noktowizora do działań stricte obserwacyjnych np. do liczenia stada z ambony, najlepszym i najmniej męczącym wzrok urządzeniem będzie lornetka noktowizyjna. Modelem lornetki, która generuje obraz z doskonałą jakością a dodatkowo ma szerokie pole widzenia jest noktowizor AGM Foxbat-5.

Strzelanie z broni po użyciu lornetki noktowizyjnej może być trudne. Jak wiadomo oko potrzebuje trochę czasu aby dostosować się do zmiennych warunków oświetlenia dlatego najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest używanie monokularu noktowizyjnego. Jednym okiem będziemy obserwować zwierzynę przez noktowizor a drugie zamknięte i przyzwyczajone do ciemności będzie gotowe do skorzystania ze standardowej optyki i oddania celnego strzału. W takim wypadku dobrym wyborem byłby monokular Spark w technologii CORE zapewniający jakość obrazu pomiędzy generacją 1 i 2, przyzwoity zasięg działania i wbudowany oświetlacz IR. Jeżeli jesteśmy wymagającymi użytkownikami i chcemy mieć obraz w doskonałej jakości to odpowiedni będzie noktowizor Wolverine 4 Gen 2+. Mnogość akcesoriów umożliwiających dostosowanie noktowizora AGM Wolverine do naszych potrzeb zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Noktowizor musi być w miarę możliwości najlżejszy, nie męczyć wzroku i dawać nam możliwość szybkiego skorzystania z broni. Również dłuższe przebywanie na zasiadce z noktowizorem u szyi może być męczące. Zastanów się dobrze nad tym jaki sprzęt zabierasz ze sobą i dobierz go odpowiednio do wykonywanej czynności. Gogle noktowizyjne charakteryzują się tym iż oprócz używania obu oczu do obserwacji, mamy możliwość montażu na głowę.

Połączenie tych dwóch opcji okazuje się najlepsze dla osób dokonujących długich obserwacji nocnych. Obuoczna obserwacja nie męczy wzroku a montaż na głowę uwalnia nasze dłonie. W każdej chwili możemy odchylić noktowizor do góry i skorzystać ze standardowej optyki. Pamiętajcie, że po skorzystaniu z obuczonego noktowizora, nasze oczy potrzebują czasu by przyzwyczaić się do ciemności. Z naszego doświadczenia wynika, że dla myśliwych, zaletą będą także zaślepki noktowizora mocowane na stałe przy noktowizorze. Zapobiega to ewentualnemu zgubieniu zaślepki.

Noktowizor Spark z montażem na głowę

Noktowizor Spark z montażem na głowę

Noktowizory wielozadaniowe

Ostatnimi laty zaczyna się wyłaniać obraz wielofunkcyjnego urządzenia noktowizyjnego. Zazwyczaj jest to połączenie funkcji obserwacyjnej z celowniczą oraz różnego rodzaju możliwości montażu noktowizora. Jednym z modeli dysponującym niesamowitą gamą akcesoriów i możliwości jest noktowizor Nyx-14 generacji 2+.  Monokular ten może spełniać również funkcje nasadki i nakładki noktowizyjnej. Adapter fotograficzny umożliwia nam nagrywanie obrazu noktowizyjnego, a oświetlacze podczerwieni zapewnią widoczność w najgorszych warunkach i na daleki dystans. W przypadku takiego sprzętu naszym jedynym ograniczeniem staje się nasza wyobraźnia.

Noktowizja cyfrowa czy analogowa ?

Różnice pomiędzy noktowizją cyfrową i analogową lubię przedstawiać w postaci zalet i wad. Najważniejszymi zaletami noktowizorów cyfrowych jest obraz jest przetwarzany cyfrowo, któremu nie są straszne silne źródła światła czy włączenie w dzień. Dodatkowo do noktowizora cyfrowego możemy podłączyć zewnętrzny rejestrator. Żywotność cyfrowego wzmacniacza jest również dłuższa niż w przypadku analogowej noktowizji. Natomiast największym minusem podczas polowania jest krótki czas pracy na baterii. Maksymalnie średnio wynosi on około 4h. W przypadku pracy analogowego noktowizora do 8h z włączonym oświetlaczem podczerwieni. Dochodzi do tego odporność na warunki atmosferyczne lepsza niż w noktowizorach cyfrowych. Noktowizor cyfrowy jest skuteczniejszy w środowisku, gdzie występują mocne źródła światła mogące uszkodzić standardową optykę. Cyfrowym noktowizorem obserwacyjnym jest Monokular L-Shine.

Obraz generowany przez cyfrowy noktowizor

Obraz generowany przez noktowizor cyfrowy

Zasięg i jakość obrazu

Znamy już rodzaje noktowizorów używanych do obserwacji. Natomiast kolejnym ważnym elementem szczególnie dla myśliwego będzie jakość obrazu i zasięg. We wcześniejszym artykule odpowiedzieliśmy na kilka pytań związanych z trudnym tematem zasięgu. Tutaj skupimy się głównie na jakości generowanego obrazu. Jakość obrazu to parametr, na który wpływa kilka czynników. Pierwszym i najważniejszym jest generacja noktowizora, różnice w cenie i jakości obrazu pomiędzy generacją 1 a 2 są diametralne. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi generacjami jest fakt, że generacja 1 nie poradzi sobie zbyt dobrze w warunkach bardzo małej ilości światła szczątkowego. Z pomocą przychodzą nam oświetlacze podczerwieni. Generacja 2 dzięki płytce MPC jest w stanie funkcjonować w warunkach prawie kompletnego braku światła gwiazd czy księżyca, i zachować dostatecznie wyraźny i jasny obraz.

W przypadku generacji 2 rozróżniamy jeszcze wersje wzmacniaczy wg jakości obrazu będą to kolejno SD, ID, HD oraz wzmacniacze dające obraz w odcieniach szarości – QS. W ten sposób noktowizor generacji 2+ w wersji HD będzie miał najlepszą rozdzielczość obrazu. Czynnikiem, który również wpływa na jakość obrazu jest średnica obiektywu. Czym większa tym łatwiej i więcej światła trafi do wzmacniacza co przełoży się na jaśniejszy i bardziej kontrastowy obraz. Następnym parametrem jest powiększenie, najlepszy obraz uzyskamy w zakresie powiększenia od 1x do 4x. Jeżeli jakość i zasięg są dla nas największym priorytetem to najlepszym wyborem będzie Lornetka bestguarder NV-900 z 5-krotnym powiększeniem. Dodatkowo w zestawie znajduje się bardzo mocny oświetlacz IR, który zapewni daleki zasięg widzenia nawet w najgorszych warunkach oświetleniowych.

Lornetka noktowizyjna Discovery z doskonałą jakością obrazu

Lornetka noktowizyjna Discovery

Na co trzeba uważać przy zakupie noktowizora ?

Przede wszystkim trzeba się wystrzegać noktowizorów używanych od nieznanych sprzedawców. Źle użytkowany noktowizor może mieć znacznie skróconą żywotność, wypalone punkty na wzmacniaczu lub być kompletnie spalony. Unikać należy również wszelkich wynalazków oznaczanych jako generacje 3 i 4. Sprzęt taki nie powinien być sprzedawany na terenie Unii Europejskiej a nawet jeżeli uzyskamy takowy model to jego serwisowaniem mogą się zająć jedynie serwisy w Stanach Zjednoczonych. Wysłanie takiego urządzenia może się skończyć zatrzymaniem paczki przez celników i zarekwirowaniem. Dlatego my jako doświadczony zespół apelujemy, aby nie kupować z nieznanych źródeł ponieważ „tani” zakup może się okazać podwójnym zakupem.

Darz Bór!

Daniel Król

7 komentarzy do Jaki noktowizor dla myśliwego ?

 1. krzysztof pisze:

  Na terenie naszego kraju jest pełno tego szmelcu .Jeżeli kupić cacko do podziwiania narodowego dobra ,czyli zwierzyny leśnej to jest ,droga dla przeciętnego myśliwego lub sprowadzane pokątnie od naszych sąsiadów czerwonych gwardzistów.Kolega miał PULSAR YUKONA,,RAZ ODDAŁ STRZAŁ DO TARCZY ,CIEMNO GO 19,00 WSZYSTKO ZGINEŁO.2700 POSZŁO W LAS.JAKA JEST GWARANTOWANEGO CELOWNIKA.Przepraszam może ktoś się obrazić ,ale taka jest prawda.DB.

 2. Montesz pisze:

  Zanim coś napiszesz, to sprawdź, czy udało ci się napisać to po Polsku. Pozdrawiam

 3. U3 pisze:

  To ja moze poprosze o podstawe prawna dla tezy, ze sprzet gen3 i gen4 „nie powinien byc sprzedawany na terrenie EU”. Przepraszam ze brak polskich liter :-)

 4. MM pisze:

  Ja mam Dipol D212 SL 6x (Gen. 1+) z wbudowanym oświetlaczem laserowym. Rewelacja!!!

 5. Andrzej pisze:

  ja patrzę od 1999 roku przez BAIGISH 12. Cudów nie ma, ale i źle nie jest. Szkoda, że serwis marny.

  • Strycharczyk pisze:

   Mam baigish12 po włączeniu robi się ciemno .Proszę mi podać serwis lub jeżeli wiesz co to może być z tym to mi napisz.

 6. Andrzej pisze:

  od świąt mam ATNa i widać krzywo. Czy ktoś wie gdzie można skolimować taką lornetkę, jeśli jest to w nokto możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *