2 stycznia 2015 Komentarze (0) Aktualności, Fotopułapki, Sprzęt

Fotopułapki – nowy system walki z kradzieżą drewna i nielegalnymi wysypiskami

Kradzieże drewna z lasów

W Polsce coraz popularniejsze stają się fotopułapki, czyli profesjonalne systemy rejestrujące dźwięk i obraz. Właściciele firm jak i zwykli obywatele zabezpieczają w ten sposób prywatną posesję przed ingerencją osób trzecich.

Z oficjalnych statystyk Ministerstwa Środowiska wynika, że w samym 2010 r. w Lasach Państwowych skradziono drewno o wartości 3,2 mln. zł. Praktykujący ten proceder coraz częściej zakładają zorganizowane grupy, które handlują nielegalnie pozyskanym surowcem drzewnym. Cztery lata temu zanotowano olbrzymią ilość kradzieży drewna z lasu, a sama Straż Leśna skierowała do sądu 2016 aktów oskarżenia. W 2011 r. było jeszcze gorzej, odnotowano rekordową liczbę 8870 kradzieży drewna na łączną sumę ponad 5,3 mln zł.

Fotopułapka firmy Acorn zamontowana na drzewie

Fotopułapka firmy Acorn zamontowana na drzewie

Kradzież państwowego drewna stała się plagą, z którą zaczęły walczyć regionalne służby leśne. Od 2012 r. upowszechniono system fotopułapek i rejestratorów obrazu, który trafił do znacznej ilości lasów państwowych w Polsce. Efekt? Odnotowano „tylko” 6451 przypadków kradzieży drewna o łącznej wartości 3,9 mln. zł. Liczba wydaję się być ogromna jednak w porównaniu do roku poprzedniego jest to spadek o 27,27 % i najlepszy wynik od co najmniej 21 lat!

Dzikie wysypisko

Dzikie wysypiska takie jak to są zmorą polskich lasów.

Kolejnym poważnym problemem współczesnych państw rozwijających się są dzikie wysypiska śmieci. Niewykształceni członkowie społeczeństwa, chcąc uniknąć opłat za utylizację odpadów, pozbywają się ich w miejscach tj. lasy lub wrzucając bezpośrednio do rzek i jezior. W Polsce każdego roku w ramach akcji „Czysty las” wywożonych jest ponad 7 tys. pełnych ciężarówek wypełnionych odpadami. Lasy Państwowe przeznaczają na ten cel ponad 10 mln zł rocznie. Ale w 2011 roku uprzątnięcie ponad 155 tys. m3. śmieci kosztowało ponad 15 mln zł. Podobnie jak w przypadku kradzieży drewna, coraz częściej stosuje się systemy rejestrujące obraz w nocy i dzień, łapiąc przestępców na gorącym uczynku. Pomagają one zredukować liczbę kradzieży, ale także u części „niewychowanych Polaków” eliminuje poczucie bezkarności.

Daniel Król

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *