18 stycznia 2016 6 komentarzy Myślistwo

O etyce łowieckiej: dekalog myśliwego

Myśliwy ze strzelbą

Często słyszymy i czytamy, że myśliwy powinien przestrzegać zasady etyki łowieckiej. Etyka łowiecka to takie słowo – wytrych. Co się za nim kryje? Czym jest etyka łowiecka? Jakie dokumenty (polskie i międzynarodowe) określają zasady etyki łowieckiej? Jakie są najważniejsze (naszym zdaniem) przykazania, których powinien przestrzegać dobry myśliwy? Zapraszamy do lektury!

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że dobry myśliwy to taki, który zna i szanuje tradycję łowiecką, posiada odpowiednią wiedzę z zakresu łowiectwa, zna zwyczaje zwierzyny, a także (czy może, przede wszystkim) stosuje się do zasad etyki łowieckiej. Na czym te zasady polegają, wspomnieliśmy już w jednym z naszych pierwszych artykułów (zobacz tutaj), dziś powiemy zdecydowanie więcej.

Etyka łowiecka – próba definicji

Etyka łowiecka to, najprościej mówiąc, zbiór zasad moralnych, który zawiera informacje o tym jak myśliwy powinien się zachowywać względem zwierzyny, kolegów po fachu, pomocników, środowiska naturalnego i społeczeństwa w ogóle.

Etyka łowiecka – dokumenty

Początkowo etyka łowiecka była ściśle związana z kulturą i jej przestrzeganie wynikało z tradycji. Dziś te zasady zostały skodyfikowane, można je znaleźć w takich dokumentach jak:

 • Zbiór Zasad Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich, który został opracowany przez Komisję Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich Naczelnej Rady Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego. Dziś dokument ten funkcjonuje pod nazwą Zbiór Zasad i Tradycji Łowieckich, można go znaleźć tutaj.
 • Europejski Kodeks Postępowania Myśliwego z 1985 roku, ogłoszony jako zalecenie dla państw członkowskich EWG.
 • Kodeks Etyki Łowieckiej CIC (Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny) „Łowiectwo w Służbie Przyrody”, uchwalony na 45 Zgromadzeniu Ogólnym CIC w 1998 r. w Pradze.

Dekalog myśliwego

Wspomniany wcześniej dokument Zbiór Zasad i Tradycji Łowieckich wyszczególnia dokładnie 30 zasad etyki łowieckiej, których powinien bezwarunkowo przestrzegać każdy szanujący się myśliwy. My z tych 30 wybraliśmy 10 najważniejszych i ułożyliśmy je w dekalog myśliwego.

 1. Myśliwy postępuje zgodnie z obowiązującym prawem łowieckim, a także przestrzega przepisów, które wynikają ze statutu i regulaminu PZŁ i koła łowieckiego, do którego należy.
 2. Myśliwy dba o pozytywny wizerunek łowiectwa. Przyczynia się do kształtowania dobrej opinii o Polskim Związku Łowieckim. Popularyzuje wiedzę o łowiectwie.
 3. Myśliwy dba o dobro przyrody i zachowanie jej dla przyszłych pokoleń.
 4. Myśliwy szanuje zwierzynę: chroni ją przed zagrożeniami, poluje tylko na gatunki łowne i tylko w określonych terminach, na polowaniu przestrzega zasad selekcji.
 5. Myśliwy dba o bezpieczeństwo użytkowania broni, doskonali swoje umiejętności strzeleckie.
 6. Myśliwy podczas polowania zachowuje umiar.
 7. Myśliwy nie szuka w łowiectwie korzyści materialnych, największą satysfakcję daje mu obcowanie z przyrodą, doświadczenie, które nabywa oraz przebywanie w gronie innych myśliwych.
 8. Myśliwy kultywuje tradycje łowieckie: dba o uroczystą oprawę polowań, pamięta o zwyczajach i ceremoniałach łowieckich.
 9. Myśliwy szanuje zdobyte trofea łowieckie: odpowiednio je konserwuje, przedstawia do oceny i wyceny medalowej, eksponuje, udostępnia na wystawy.
 10. Myśliwy wszelkiego rodzaju wątpliwości rozstrzyga w zgodzie z własnym sumieniem.

Na koniec

Jak wielokrotnie powtarzaliśmy i jak można zaobserwować, czytając nasz „dekalog” (lub sam Zbiór Zasad i Tradycji Łowieckich) myśliwi łatwego życia nie mają. Poza tym, że żeby wyruszyć na polowanie i móc nazywać siebie łowcami, muszą spełnić szereg warunków, o których pisaliśmy tutaj, to jeszcze muszą znać historię myślistwa, tradycje, które się z tym wiążą, a także przestrzegać zasad etyki łowieckiej. To tylko potwierdza fakt, że myśliwy jest kimś więcej niż tylko osobą, która pozyskuje zwierzęta.

Darz Bór!

Daniel Król

Daniel Król

Doradca Techniczny at SpyOptic.pl
Związany z projektem SpyOptic od 2 lat, administrator sklepu internetowego i tester sprzętu noktowizyjnego; miłośnik podróży do krain nierozwiniętych turystycznie, bloger i aktywny uczestnik życia społeczno-politycznego; człowiek interesu na miarę XXI wieku
Daniel Król
Podziel się tym ze znajomymi!
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someone

6 komentarzy do O etyce łowieckiej: dekalog myśliwego

 1. Bernard F. pisze:

  Nic dodać nic ująć święta prawda!!!

 2. Zen pisze:

  Etyka myśliwska to pojęcie które ni jak ma się do rzeczywistości…podchody, knowania, kolesiostwo, dwulicowość, chęć odnoszenia korzyści…to jest obecna “etyka”. Wiele można napisać o niej negatywnego…jak i o niechęci leśników do myśliwych…O tych sprawach się nie mówi publicznie…bo to nie etycznie…lecz czy na tym ma polegać etyka czy to tylko slogan. Nie bądźmy cyniczni.
  Darz Bór.

  • telezbyszek pisze:

   Zgadzam się z Pana opinią w stu procentach. Mam to nieszczęście częstego obserwowania zachowań a także rozmów tak zwanych myśliwych. Spotyka się też myśliwych przez duże M ale jest ich niewielu i dla tego nie mają wpływu na resztę

 3. Longin Żbikowski pisze:

  Oceniając zachowania etyczne wielu kolegów-myśliwych nie tylko z perspektywy doświadczenia zwykłego myśliwego, ale również wieloletniego strażnika PZŁ muszę-niestety z ogromną przykrością- podpisać się obiema rękami pod powyższymi komentarzami.
  Najbardziej w tym wszystkim razi pospolite prostactwo i kłusownictwo (pod latarnią najciemniej) uprawiane bezczelnie w szeregach PZŁ i psujące tej organizacji opinię.Niestety, w szeregi PZŁ dostaje się coraz więcej ludzi niskiej konduity, nieokrzesanych, nieoczytanych i niewykształconych prostaków, których jedynym atutem jest nowobogactwo. Taki “myśliwy” i “kolega” uważa, że za pieniądze może dosłownie wszystko, nawet w łowiectwie, a od tego “poglądu” tylko 1 krok do niszczenia autorytetu Polskiemu Związkowi Łowieckiemu w oczach całej opinii społecznej.
  Myślę, iż najwyższy czas skończyć z egalitaryzmem w szeregach PZŁ, postawić na elitaryzm członkostwa i jego jakość, a na początek zmniejszyć drastycznie oczka sita egzaminacyjnego.
  Niestety, innej drogi ratunku i uzdrowienia sytuacji dla PZŁ nie widzę…
  Prawdziwym i etycznym członkom PZŁ, Kolegom Myśliwym i nie mięsiarzom, racjonalnym obrońcom, gospodarzom i miłośnikom Ojczystej przyrody-DARZ BÓR !

 4. Zibi pisze:

  Łowiectwo jak wszystko co nas otacza (SEJM,SENAT TRYBUNAŁ itp..) idzie w kierunku modernizacji, techniki, a tym samym zmian, a czy na lepsze…Pewnym jest, że łatwiej polować ze sztucerem jak z łukiem czy dzidą…

 5. JONY pisze:

  Obecne zachowanie niektórych myśliwych jest szokujące ,niszczą dorobek tych co byli przed nami i tych którzy odziedziczą to co po nas zostanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *