18 stycznia 2016 7 komentarzy Myślistwo

O etyce łowieckiej: dekalog myśliwego

Myśliwy ze strzelbą

Często słyszymy i czytamy, że myśliwy powinien przestrzegać zasady etyki łowieckiej. Etyka łowiecka to takie słowo – wytrych. Co się za nim kryje? Czym jest etyka łowiecka? Jakie dokumenty (polskie i międzynarodowe) określają zasady etyki łowieckiej? Jakie są najważniejsze (naszym zdaniem) przykazania, których powinien przestrzegać dobry myśliwy? Zapraszamy do lektury!

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że dobry myśliwy to taki, który zna i szanuje tradycję łowiecką, posiada odpowiednią wiedzę z zakresu łowiectwa, zna zwyczaje zwierzyny, a także (czy może, przede wszystkim) stosuje się do zasad etyki łowieckiej. Na czym te zasady polegają, wspomnieliśmy już w jednym z naszych pierwszych artykułów (zobacz tutaj), dziś powiemy zdecydowanie więcej.

Etyka łowiecka – próba definicji

Etyka łowiecka to, najprościej mówiąc, zbiór zasad moralnych, który zawiera informacje o tym jak myśliwy powinien się zachowywać względem zwierzyny, kolegów po fachu, pomocników, środowiska naturalnego i społeczeństwa w ogóle.

Etyka łowiecka – dokumenty

Początkowo etyka łowiecka była ściśle związana z kulturą i jej przestrzeganie wynikało z tradycji. Dziś te zasady zostały skodyfikowane, można je znaleźć w takich dokumentach jak:

 • Zbiór Zasad Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich, który został opracowany przez Komisję Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich Naczelnej Rady Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego. Dziś dokument ten funkcjonuje pod nazwą Zbiór Zasad i Tradycji Łowieckich, można go znaleźć tutaj.
 • Europejski Kodeks Postępowania Myśliwego z 1985 roku, ogłoszony jako zalecenie dla państw członkowskich EWG.
 • Kodeks Etyki Łowieckiej CIC (Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny) „Łowiectwo w Służbie Przyrody”, uchwalony na 45 Zgromadzeniu Ogólnym CIC w 1998 r. w Pradze.

Dekalog myśliwego

Wspomniany wcześniej dokument Zbiór Zasad i Tradycji Łowieckich wyszczególnia dokładnie 30 zasad etyki łowieckiej, których powinien bezwarunkowo przestrzegać każdy szanujący się myśliwy. My z tych 30 wybraliśmy 10 najważniejszych i ułożyliśmy je w dekalog myśliwego.

 1. Myśliwy postępuje zgodnie z obowiązującym prawem łowieckim, a także przestrzega przepisów, które wynikają ze statutu i regulaminu PZŁ i koła łowieckiego, do którego należy.
 2. Myśliwy dba o pozytywny wizerunek łowiectwa. Przyczynia się do kształtowania dobrej opinii o Polskim Związku Łowieckim. Popularyzuje wiedzę o łowiectwie.
 3. Myśliwy dba o dobro przyrody i zachowanie jej dla przyszłych pokoleń.
 4. Myśliwy szanuje zwierzynę: chroni ją przed zagrożeniami, poluje tylko na gatunki łowne i tylko w określonych terminach, na polowaniu przestrzega zasad selekcji.
 5. Myśliwy dba o bezpieczeństwo użytkowania broni, doskonali swoje umiejętności strzeleckie.
 6. Myśliwy podczas polowania zachowuje umiar.
 7. Myśliwy nie szuka w łowiectwie korzyści materialnych, największą satysfakcję daje mu obcowanie z przyrodą, doświadczenie, które nabywa oraz przebywanie w gronie innych myśliwych.
 8. Myśliwy kultywuje tradycje łowieckie: dba o uroczystą oprawę polowań, pamięta o zwyczajach i ceremoniałach łowieckich.
 9. Myśliwy szanuje zdobyte trofea łowieckie: odpowiednio je konserwuje, przedstawia do oceny i wyceny medalowej, eksponuje, udostępnia na wystawy.
 10. Myśliwy wszelkiego rodzaju wątpliwości rozstrzyga w zgodzie z własnym sumieniem.

Na koniec

Jak wielokrotnie powtarzaliśmy i jak można zaobserwować, czytając nasz „dekalog” (lub sam Zbiór Zasad i Tradycji Łowieckich) myśliwi łatwego życia nie mają. Poza tym, że żeby wyruszyć na polowanie i móc nazywać siebie łowcami, muszą spełnić szereg warunków, o których pisaliśmy tutaj, to jeszcze muszą znać historię myślistwa, tradycje, które się z tym wiążą, a także przestrzegać zasad etyki łowieckiej. To tylko potwierdza fakt, że myśliwy jest kimś więcej niż tylko osobą, która pozyskuje zwierzęta.

Darz Bór!

Daniel Król

7 komentarzy do O etyce łowieckiej: dekalog myśliwego

 1. Bernard F. pisze:

  Nic dodać nic ująć święta prawda!!!

 2. Zen pisze:

  Etyka myśliwska to pojęcie które ni jak ma się do rzeczywistości…podchody, knowania, kolesiostwo, dwulicowość, chęć odnoszenia korzyści…to jest obecna „etyka”. Wiele można napisać o niej negatywnego…jak i o niechęci leśników do myśliwych…O tych sprawach się nie mówi publicznie…bo to nie etycznie…lecz czy na tym ma polegać etyka czy to tylko slogan. Nie bądźmy cyniczni.
  Darz Bór.

  • telezbyszek pisze:

   Zgadzam się z Pana opinią w stu procentach. Mam to nieszczęście częstego obserwowania zachowań a także rozmów tak zwanych myśliwych. Spotyka się też myśliwych przez duże M ale jest ich niewielu i dla tego nie mają wpływu na resztę

   • Dudik pisze:

    Jest inaczej (na szczęście)! Zdecydowana większość myśliwych to ludzie godni zaufania i postępujący zgodnie z zasadami prawego łowiectwa. Problem tkwi jedynie w tym, że o wiele łatwiejsze do zauważenia, a przede wszystkim zdecydowanie bardziej „medialne”, są czyny niegodne myśliwego, których dopuści się ktoś z grona nemrodów. Nie mówię tu nawet o wypadkach z bronią, bo wypadkowość w łowiectwie jest bardzo niska (za to przypadki takie rozdmuchiwane do granic możliwości), ale o świadomym łamaniu zasad i etyki prawidłowego łowiectwa, w tym mieszczą się również wypadki wynikające z rażących zaniedbań, nie z przypadku. Nie jest źle, tylko o dobrych się po prostu nie mówi (a już w TV i prasie na pewno!).

 3. Longin Żbikowski pisze:

  Oceniając zachowania etyczne wielu kolegów-myśliwych nie tylko z perspektywy doświadczenia zwykłego myśliwego, ale również wieloletniego strażnika PZŁ muszę-niestety z ogromną przykrością- podpisać się obiema rękami pod powyższymi komentarzami.
  Najbardziej w tym wszystkim razi pospolite prostactwo i kłusownictwo (pod latarnią najciemniej) uprawiane bezczelnie w szeregach PZŁ i psujące tej organizacji opinię.Niestety, w szeregi PZŁ dostaje się coraz więcej ludzi niskiej konduity, nieokrzesanych, nieoczytanych i niewykształconych prostaków, których jedynym atutem jest nowobogactwo. Taki „myśliwy” i „kolega” uważa, że za pieniądze może dosłownie wszystko, nawet w łowiectwie, a od tego „poglądu” tylko 1 krok do niszczenia autorytetu Polskiemu Związkowi Łowieckiemu w oczach całej opinii społecznej.
  Myślę, iż najwyższy czas skończyć z egalitaryzmem w szeregach PZŁ, postawić na elitaryzm członkostwa i jego jakość, a na początek zmniejszyć drastycznie oczka sita egzaminacyjnego.
  Niestety, innej drogi ratunku i uzdrowienia sytuacji dla PZŁ nie widzę…
  Prawdziwym i etycznym członkom PZŁ, Kolegom Myśliwym i nie mięsiarzom, racjonalnym obrońcom, gospodarzom i miłośnikom Ojczystej przyrody-DARZ BÓR !

 4. Zibi pisze:

  Łowiectwo jak wszystko co nas otacza (SEJM,SENAT TRYBUNAŁ itp..) idzie w kierunku modernizacji, techniki, a tym samym zmian, a czy na lepsze…Pewnym jest, że łatwiej polować ze sztucerem jak z łukiem czy dzidą…

 5. JONY pisze:

  Obecne zachowanie niektórych myśliwych jest szokujące ,niszczą dorobek tych co byli przed nami i tych którzy odziedziczą to co po nas zostanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *