20 marca 2020 Komentarze (0) Bez kategorii

Ochrona pasieki z polisy mieszkaniowej – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie pasieki

Pszczelarstwo jest dochodowym biznesem, który każdego roku zyskuje w naszym kraju na znaczeniu. Zajmują się nim nie tylko duże przedsiębiorstwa, lecz również osoby prywatne na niewielką skalę. Posiadanie nawet niewielkiej ilości uli wiąże się jednak z odpowiedzialnością za ewentualne szkody, które owady mogą wyrządzić osobom trzecim, zwierzętom czy cudzemu mieniu. Jeżeli więc hobbystycznie zajmujesz się pszczelarstwem warto pomyśleć o ubezpieczeniu pasieki z polisy mieszkaniowej. Podpowiadamy jak to zrobić.

Pszczelarstwo – coraz popularniejsze w Polsce

Miód jest popularnym środkiem spożywczym, chętnie kupowanym przez Polaków przez cały rok. Szacuje się, że jego spożycie w Polsce wzrosło w ciągu ostatnich 15 lat blisko dwukrotnie. aktualnie wynosi średnio 30 g na osobę w ciągu miesiąca. Większe zainteresowanie tym produktem naturalnie przełożyło się na zwiększenie liczby pasiek, zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich. Szacuje się, że liczba rodzin pszczelich w 2019 roku wynosiła 1,68 mln. Dla porównania, w 2016 było ich znacznie mniej – 983,3 tys. Warto dodać, że w 2018 roku w naszym kraju działało 74 302 zarejestrowanych pszczelarzy. Zdecydowana większość polskich pasiek to tzw. małe hodowle amatorskie.

Polisa mieszkaniowa – łatwy sposób na ubezpieczenie małej pasieki

Stale rosnąca popularność amatorskiego pszczelarstwa nie powinna nikogo dziwić. Jest to nie tylko przyjemny sposób spędzania czasu, lecz również potencjalnie zyskowna inwestycja. Posiadacze niewielkich pasiek powinni pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu swoich dóbr. Niestety na chwilę obecną nie ma możliwości wykupienia samodzielnego ubezpieczenia uli w przypadku ubezpieczenia mieszkania i domu. Na szczęście istnieje alternatywna metoda, czyli ubezpieczenie pasieki z polisy mieszkaniowej, a konkretnie w ramach odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Funkcjonuje ono wówczas jako dodatek do standardowej polisy mieszkaniowej.

Kluczowe w tej kwestii jest położenie pasieki. Dzięki trzymaniu uli na terenie własnej posesji pasieka spełnia warunki hodowli przydomowej. Tym samym pszczoły mogą zostać uznane za zwierzęta domowe, co kwalifikuje je do objęcia ubezpieczeniem OC. Należy jednak zaznaczyć, że ubezpieczenie takie może dotyczyć jedynie niewielkich pasiek. W przypadku większych hodowli traktowanych jako działalność gospodarcza konieczne jest zastosowanie ubezpieczenia rolniczego, które zapewnia ochronę przed różnymi zdarzeniami losowymi, warunkami atmosferycznymi oraz kradzieżą i wandalizmem.

Ubezpieczenie pasieki

Ubezpieczenie OC dla pasieki – kiedy się przydaje?

Hodowcy pszczół muszą liczyć się z wieloma zagrożeniami. Oprócz chorób, działalności złodziei oraz warunków atmosferycznych należy mieć też na uwadze zachowanie samych owadów, które mogą stanowić źródło kłopotów dla właściciela pasieki. Jeżeli pszczoły zaatakują osobę, zwierzę lub w jakikolwiek sposób dokonają uszkodzenia cudzego mienia pszczelarz musi liczyć się z ewentualnym zaskarżeniem i koniecznością wypłaty odszkodowania. Istnieje wiele różnych scenariuszy, które mogą do tego doprowadzić. Pozostawione bez opieki dziecko, które przyjdzie bawić się w pobliżu pasieki jest narażone na użądlenie w wyniku nieumyślnego sprowokowania owadów. To samo tyczy się również zwierząt. Nawet jeżeli zdarzenie takie wyniknie z niedbałości opiekuna, właściciel pasieki może mimo wszystko zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Pszczoły mogą też same z siebie zaatakować np. gości odwiedzających posesję czy osoby przechodzące obok niej. Są to zdarzenia rzadkie ze względu na łagodną naturę tych owadów, które atakują dopiero po sprowokowaniu. Nie można jednak wykluczyć ich całkowicie.

Ubezpieczenie OC pozwala uniknąć odpowiedzialności finansowej na wypadek podobnych zdarzeń. Jeżeli do nich dojdzie, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca stosowne odszkodowanie. Ubezpieczenie przydaje się szczególnie w przypadkach mieszkania na osiedlach domów jednorodzinnych, gdzie istnieje ryzyko wyrządzenia podobnej szkody przez pszczoły należące do naszej hodowli.

Ubezpieczenie pasieki z polisy – warunki i limity odpowiedzialności

Aby skorzystać z ubezpieczenia niezbędne jest spełnienie określonych wymagań. Polisa mieszkaniowa może objąć jedynie posiadaczy małych pasiek o określonej ilości uli, najczęściej nie mniejszej niż pięć (konkretny limit minimalnej i maksymalnej liczby waha się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego). Ponadto, ule muszą znajdować się w miejscu położenia pasieki, a zasiedlające je pszczoły muszą być zdrowe, bez śladów zatrucia i wystarczająco silne, by dać właścicielowi miód na wiosnę. Konieczne jest też, aby pasieka znajdowała się na terenie posesji objętej ubezpieczeniem mieszkaniowym, zaś hodowca zobowiązany jest również do trzymania pszczół w tych ulach, które były przyjęte w jego hodowli. Pamiętajmy też, że jeżeli liczba uli przekroczy ustalony przez ubezpieczyciela limit, może on wówczas odmówić wypłaty odszkodowania.

Należy też pamiętać o limitach odpowiedzialności, czyli ograniczeniach zastrzeganych przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy spisywaniu umowy. Mogą one dotyczyć maksymalnej kwoty, na którą będzie opiewać szkoda, lub też najwyższej gwarantowanej sumy. Często konieczny jest również udział własny w każdej wyrządzonej szkodzie. Konkretne ograniczenia zależą jednak od danego ubezpieczyciela. Przed zawarciem umowy warto najpierw dokładnie przestudiować Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Ochrona pasieki z polisy – jaki koszt?

Koszt ubezpieczenia pasieki zależny jest od wielu czynników, m.in. zakresu i przedmiotu ubezpieczenia, sposobu opłacania składki, wybranego okresu ubezpieczenia czy konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Łączna cena polisy może wynosić od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych rocznie, natomiast średnia cena OC w życiu prywatnym opiewa zwykle na sumę kilkudziesięciu złotych.

Ubezpieczenie pasieki z polisy mieszkaniowej jest więc skutecznym i stosunkowo niedrogim środkiem ochrony dla właścicieli niewielkich, amatorskich hodowli. Dzięki niej uchronisz się przed odpowiedzialnością finansową na wypadek szkody spowodowanej przez Twoje owady. Pamiętaj tylko, by przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę wnikliwie przestudiować wszelkie jej warunki tak, aby dobrać najkorzystniejszą opcję.

Monika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *