9 lutego 2015 5 komentarzy Noktowizja, Oświetlacze podczerwieni, Sprzęt

Oświetlacz podczerwieni – urządzenie, które udoskonali Twoje nocne obserwacje

Oświetlacz podczerwienie IR850W na lunecie noktowizyjnej

Noktowizory z niższej półki cenowej pracują w miarę dobrze w warunkach bezchmurnego, rozgwieżdżonego nieba i przy blasku księżyca. Problem pojawia się wówczas gdy wspomniane wcześniej warunki atmosferyczne nie występują w ciągu nocy – wówczas jakość generowanego przez urządzenie obrazu pozostawia wiele do życzenia.

Kiedy potrzebujemy iluminatora podczerwieni ?

Oświetlacz podczerwieni IR810W

Oświetlacz podczerwieni IR810

Nawet zastosowanie przełomowej i innowacyjnej techniki bramowania energii w noktowizorach 3 i 4 generacji może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. W warunkach całkowitych ciemności konieczne będzie zastosowanie zewnętrznego źródła oświetlania w postaci zaawansowanego technologicznie iluminatora czyli właśnie oświetlacza podczerwieni.

Oświetlacze IR (z ang „infrared” czyli podczerwień) są to niewielkie urządzenia, które umieszcza się na korpusie sprzętu noktowizyjnego za pomocą specjalnych szyn montażowych. Emitowane przez iluminator światło podczerwieni, które choć niewidoczne gołym okiem, może znacznie zwiększyć wydajność urządzeń noktowizyjnych. Światło w paśmie podczerwieni o długości fali ok 850µm umożliwia skuteczną obserwację terenu jednocześnie nie ujawniając pozycji operatora, dając mu znaczna przewagę taktyczną. Oświetlacz oferuje również korektę dla pola widzenia i mocy wyjściowej.

Oświetlacz podczerwieni IR850W na lunecie noktowizyjnej

Oświetlacz podczerwieni IR850W przymocowany do lunety noktowizyjnej.

Jakie oświetlacze mamy do wyboru?

Do wyjątkowo popularnych i cenionych typów oświetlaczy podczerwieni należą modele IR810 i IR850 amerykańskiego producenta Armasight. Oba modele są dostępne w sklepie SpyOptic. Ich konstrukcja jest lekka i zwarta, a wbudowana dioda IR gwarantuje oświetlanie terenu do 100 m.

Iluminatory Armasight generują niewidoczne dla ludzkiego oka światło podczerwone, oferują możliwość regulacji mocy promieniowania i co najważniejsze, są niewielkie i kompatybilne z noktowizorami tego samego producenta (w przypadku IR850 będą to noktowizory 2 i 3 generacji tj. Armasight Nyx7, Armasight Discovery x5 czy Armasight Sirius 2+.

Daniel Król

5 komentarzy do Oświetlacz podczerwieni – urządzenie, które udoskonali Twoje nocne obserwacje

 1. Martinez pisze:

  Witam, jakim noktowizorem z oświetleniem ir uzyskam najwiekszy zasieg widzenia? Potrzebuje sprzet z bardzo dobrymi parametrami do obserwacji terenu w kazdych warunkach w terenie gorskim. Pozdrawiam Martin

  • Daniel Król pisze:

   Drogi Martinezie,

   zdefiniowanie zasięgu noktowizora jest sprawą mocno dyskusyjną gdyż zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest ilość światła szczątkowego, rodzaj i ukształtowanie terenu. Noktowizor inaczej będzie zachowywał się w pogodną księżycową noc niż w pochmurną. W lesie pokrytym warstwą zbutwiałych liści, które absorbują światło widoczność w tych samych warunkach będzie znacznie gorsza niż na ośnieżonej polanie.

   W warunkach całkowitego braku oświetlenia najlepiej radzą sobie noktowizory generacji 2+ z zewnętrznym iluminatorem podczerwieni dalekiego zasięgu np. Armasight XLR-IR850. Do prowadzenia obserwacji w górskim terenie potrzebny będzie mały, kompaktowy noktowizor o wielozadaniowym charakterze. Polecam lunetę noktowizyjną Armasight Avenger Gen 2+ ID z trzykrotnym powiększeniem obrazu. Z tańszych rozwiązań najlepszy będzie monokular Armasight Spark w nowatorskiej technologii CORE. Jeśli zależy Panu faktycznie na profesjonalnym sprzęcie, trzeba będzie liczyć się z wydatkiem rzędu 3-6 tysięcy.

   Pozdrawiam,
   Daniel

 2. janmufa pisze:

  Taki sprzęt to świetna sprawa. Można udać się w nocy na łowy i poczuć ten dreszczyk emocji co przed telewizorem oglądając ś.p. łowce krokodyli. Oczywiście mam do czynienia z mniejszą zwierzyną, ale zabawa przednia.

 3. montaz anten Gorzow pisze:

  Bije z tego bloga naturalnoscia i szczeroscia. Ciesza mnie takie posty, zgadzam sie z kazdym zdaniem.

 4. Mariusz pisze:

  Mam pytanko teraz.
  Czy będzie to działać na czy przy noktowizorze marki Pard?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *