9 sierpnia 2022 Komentarze (0) Bez kategorii

Podróżowanie z psem
– praktyczny poradnik

pies na wycieczce siedzi w plecaku

Jesteś fanem outdooru lub często podróżujesz i boisz się, że nie pogodzisz swojej pasji z opieką nad psem? A może właśnie planujesz pierwszy wspólny wyjazd? Dowiedz się, jak się przygotować, by w pełni zadbać o bezpieczeństwo czworonoga i wspólny komfort.

Pies a urlop – czy warto podróżować z psem?

Przed każdym wyjazdem, właściciel psa zadaje sobie pytanie, czy warto zabrać go ze sobą, czy może lepiej na ten czas powierzyć opiekę komuś innemu.

Zakazy wstępu do różnych miejsc, ryzyko infekcji czy jazda z bagażem i na dodatek z zwierzakiem nie zachęcają. Z drugiej strony, masz w planach piesze wędrówki zamiast opalania się na plaży, a w ogóle to nie wyobrażasz sobie rozstać się z psem.

Jakie argumenty należy rozważyć, by podjąć słuszną decyzję?

Kiedy nie zabierać psa na wakacje?

mały rudy pies siedzi w torbie

Podróżowanie wraz z czworonożnym towarzyszem nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeśli planujesz zwiedzać liczne muzea, relaksować się na basenie lub bawić się w parkach rozrywki, nie zabieraj psa. W większości przypadków będzie miał zakaz wstępu. I choć możesz zostawić go w hotelu, samotny pobyt w obcym miejscu z pewnością wywoła u niego stres.

Argumentem przeciw wspólnej podróży jest także zły stan zdrowia zwierzaka. Jeśli Twój czworonóg ma chorobę lokomocyjną, przewlekle choruje, albo ogranicza go sędziwy wiek, wielogodzinne schadzki mogą być dla niego nie tylko męczące, ale nawet niebezpieczne.

A kiedy urlop z psem jest dobrym pomysłem?

Jeśli jednak masz pewność, że Twój kompan jest w pełni zdrowy, a plan wyjazdu nie wyklucza możliwości wspólnego czasu, zabierz go ze sobą.

Obce miejsca dostarczają zwierzakowi nowych bodźców, które stymulują zmysły i pomagają mu poznawać świat (socjalizować się). Praca nad posłuszeństwem w niecodziennych sytuacjach umocni Waszą więź.

Podczas wspólnej podróży nie będziesz tęsknić, ani zamartwiać się, czy pies ma należytą opiekę i nie odczuwa smutku z powodu Twojej nieobecności. Co więcej, przebywanie z nim przez całą dobę wynagrodzi mu wszystkie godziny spędzone w samotności, podczas gdy Ty byłeś w pracy.

Psi bagaż – niezbędny ekwipunek dla czworonoga

Infografika Podróżowanie z psem

Chcesz być przygotowany na każdą ewentualność? Koniecznie to zabierz!

Szelki

Szelk równomiernie rozkładają nacisk na całym ciele i nie uciskają krtani, a do tego łatwo za nie podnieść psa (w razie zagrożenia). Bez problemu przyczepisz do nich adresatkę, odblaskowe rzepy, a nawet mini latarkę LED.

Smycz z amortyzatorem

Amortyzowana smycz łagodzi gwałtowne szarpnięcia, odciąża stawy psa i zapewnia mu więcej swobody niż tradycyjna linka. Ułatwia także kontrolowanie zwierzaka, a przewieszona w pasie lub zapięta w pasie daje wolne ręce.

Kaganiec

Kaganiec jest wymagany w większości środków transportu publicznego, ale także w miejscach, które można zwiedzać z psem. Nawet jeśli Twój towarzysz jest wyjątkowo grzeczny, a Ty chcesz zostać wyproszony lub nie wpuszczony, zabierz go ze sobą.

Dokumenty

W Polsce jest obowiązek posiadania potwierdzenia aktualnego szczepienia na wściekliznę. Oprócz tego warto zawsze mieć przy sobie książeczkę zdrowia i paszport, jeśli takowy wcześniej został wyrobiony.

rzeczy potrzebne do wycieczki z psem leżą na podłodze

Karma

Odżywiaj psa tak jak na co dzień. Nagła zmiana karmy może spowodować problemy żołądkowe, dlatego zabierz z domu zapas na cały wyjazd. Nie zapomnij także o wodzie, by regularnie nawadniać czworonoga. W tym celu możesz kupić składaną, silikonową miskę oraz butelkę podróżna z miską.

Apteczka

Zestaw pierwszej pomocy zwiększy poczucie bezpieczeństwa i pozwoli Ci stosownie zadbać o pupila w potrzebie. Obowiązkowo zabierz:

  • sprężysty bandaż,
  • plaster,
  • pęsetę do usuwania kleszczy,
  • środek odkażający rany,
  • kompres/gazę do tamowania krwawień,
  • lek na obrzęki po użądleniu pszczoły,
  • pęsetę,
  • sól fizjologiczną do przemywania oczu,
  • leki przeciwbiegunkowe.

Worki na odchody

Zawsze pamiętaj sprzątać po psie – niezależnie, czy jesteś w centrum miasta, czy na szlaku turystycznym. Pomijając kwestię czystości, zapach może przyciągać dzikie zwierzęta.

Zabawki i smaczki

Wielogodzinna podróż potrafi być męcząca nie tylko dla właścicieli. Smakołyki ułatwią Ci komunikację z psem i sprawią mu przyjemność. Z kolei ulubiona zabawka dostarczy rozrywki, a przy okazji zajmie go na jakiś czas.

Jak przygotować psa do podróży?

Chcesz by Twoja podróż z psem była niezapomniana przygodą i obfitowała tylko w pozytywne wspomnienia? Zacznij przygotowania do niej już kilka tygodni przed wyjazdem.

Mierz siły na zamiary

Jeśli Twój pies jest typowym kanapowcem nie oczekuj od niego, że będzie nagle pokonywał kilkukilometrowe szlaki górskie. Dobierz cel podróży do jego możliwości. Kilka tygodni przed wyjazdem zacznij wydłużać spacery i utrudniać trasy, by zwiększyć jego sprawność fizyczną.

Odwiedź gabinet weterynaryjny

Wizyta u weterynarza jest obowiązkowym punktem przygotowań z kilku powodów. Po pierwsze, lekarz odnowi potrzebne szczepienia, wyda zwierzakowi paszport i zabezpieczy go przed kleszczami. Przy okazji możesz wykonać także okresowe badania, by mieć pewność, że pies jest zdrowy, a długa podróż i wzmożony wysiłek mu nie zaszkodzą.

Oznacz psa

Adresówka z numerem telefonu to minimum. Współczesna technologia oferuje nam jednak o wiele bardziej zaawansowane opcje, takie jak lokalizator GPS do przypięcia do obroży oraz czip podskórny. Każdy środek bezpieczeństwa zwiększa szansę odnalezienia zagubionego psa.

Zabierz psa do groomera

piesek na wizycie u groomera
pieskowi robią fryzurę u groomera

Podszerstek to najbardziej przylegająca do skóry sierść, która chroni ją przed słońcem, skrajnymi temperaturami i wilgocią. Martwy włos i kołtuny nie tylko sprawiają psu dyskomfort, ale także utrudniają wentylację. Ta jest szczególnie ważna podczas upałów. Pamiętaj, by regularnie wyczesywać psa, a przed wyjazdem dodatkowo zabierz go do fryzjera (groomera), by profesjonalnie zadbał o sierść pupila.

Jak podróżować z psem?

pies leży na ziemi na wycieczce w góry

Wybieraj przewoźników przyjaznych psom, np. linie samolotowe PET AIRWAYS. Zawsze przed wyjazdem przeczytaj regulamin przewozu, by wiedzieć, jakie dokumenty zabrać i w jaki sposób możesz przewozić zwierzaka.

Jeśli podróżujesz samochodem, regularnie rób postoje, by pies mógł się załatwić, napić i przejść. Uważaj na klimatyzację – zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do przeziębienia.

Nie karm pupila bezpośrednio przed podróżą lub przed wysiłkiem fizycznym. Inaczej narazisz go na skręt żołądka, a w przypadku jazdy – na wzmożony atak choroby lokomocyjnej.

W hotelu zadbaj o komfort odpoczynku czworonoga. Wydziel mu miejsce do spania – w tym celu sprawdzi się legowisko lub koc zabrany z domu. Jeśli chcesz uniknąć szkód w pokoju, nie zostawiaj go samego.

W upalne dni zawsze sprawdzaj temperaturę podłoża. Unikaj tras asfaltowych, bez cienia i z ostrymi kamieniami. W sprzedaży są dostępne specjalne buty dla psów, które chronią ich łapki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *