5 października 2023 Komentarze (0) Myślistwo

Polowanie na wilki. Czy Europa poluzuje przepisy odstrzału tych zwierząt?

Wilk patrzy w obiektyw kamery i idzie w jego stronę. Jest w lesie.

Komisja Europejska coraz silniej nalega na poluzowanie ochrony wilków na Starym Kontynencie. Organ wskazuje, że zwierzęta stały się realnym zagrożeniem nie tylko dla innych gatunków, ale także dla ludzi. Jak wyglądają przepisy oraz w jakich przypadkach polowanie na wilki ma być możliwe? Analizujemy ostatnie doniesienia.

Według Komisji Europejskiej w ostatnim czasie nasiliło się zagrożenie powodowane przez wilki. Te mają stanowić niebezpieczeństwo nie tylko w stosunku do innej zwierzyny, ale i wobec ludzi.

“Wzywam władze lokalne i krajowe do podjęcia działań tam, gdzie jest to konieczne” – apelowała niedawno przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Gdy zdaje się, że wielu ekspertów z ramienia organu podziela zdanie jego liderki, stanowisko postronnych specjalistów oraz aktywistów środowiskowych brzmi odmiennie. Które rozwiązanie jest właściwe? Czy wilki stanowią niebezpieczeństwo? Polowanie to ostateczność, a może konieczność? Pytania się mnożą, odpowiedzi również.

Prestiż w świecie myśliwych. Czym wyróżnia się wilk?

Wilk stoi na środku leśnej polany w otoczeniu drzew. Patrzy w obiektyw

Wilk od zawsze jest utożsamiany z grozą. Wzbudza szacunek i uważa się go za jedną z najdumniejszych istot żyjących wśród europejskich lasów. Najczęściej występuje on w około 20-osobnikowych grupach zwanych watahami. Te polują przeważnie nocą, ale są aktywne także i w dzień.

Jak wygląda wilk? Charakteryzuje się wydłużoną głową oraz wąskim tułowiem. Ma także długie, grube, bardzo ostre kły.

Ten gatunek wyróżniają duża szybkość, a także zwinność. Jego przedstawiciele poruszają się niemal bezszelestnie, co czyni z nich świetnych łowców. Dodatkowymi cechami wilków są wrażliwy słuch oraz bardzo czuły węch, który pozwala na wykrycie obecności innych istot w promieniu nawet dwóch kilometrów.

Wszystkie z powyższych zdolności powodują, że te zwierzęta to jeden z największych obiektów zainteresowania łowców. „Wilki cieszą się powodzeniem wśród myśliwych, ustrzelenie dużego samca jest prestiżem” – mówił w wywiadzie dla OKO.press dr Robert Maślak, biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Mężczyzna dodał także, że „PZŁ i Lasom Państwowym zależy na organizacji polowań dewizowych na wilki, bo one zasilają finansowo konta kół łowieckich”.

Wilki w Polsce – gdzie występują, ile ich jest i jak wygląda prawo?

Wataha wilków na skale. Samiec wyje.

Według najnowszych statystyk organizacji WWF w Polsce żyje obecnie ok. 2000 wilków. Najczęściej można je spotkać na terenach leśnych, w centrum lub na południowym-wschodzie kraju. W ostatnim czasie ich obecność odnotowywano m.in. w województwach małopolskim i podkarpackim oraz na Podlasiu.

Czy polowanie na wilki jest legalne?

Ze względu na małą populację wilki są w Polsce pod ochroną. Taki stan rzeczy utrzymuje się od 1998 r. Wcześniej polowanie na nie było wręcz wskazane, a myśliwych za sukces nagradzano wysokimi kwotami.

Przepisy dopuszczają jednak zezwolenie na odstrzał wilków. W jakich sytuacjach się je uzyskuje? Ma to miejsce wówczas, gdy zwierzęta te stanowią zagrożenie dla ludzi, innych gatunków lub powodują szkody w inwentarzu.

„Zgody mogą być wydane w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, jeżeli nie są szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie ochrony populacji wilków, a zastosowane metody ochrony inwentarza okazały się nieskuteczne” – tłumaczy na łamach OKO.press dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury “Wilk”.

Polowanie na wilki. Gdzie są chronione, a gdzie legalny jest ich odstrzał?

Wilk zestawiony z flagami Unii Europejskiej

W wielu europejskich krajach odstrzał wilków jest możliwy. Taką filozofię wyznaje głównie Skandynawia oraz wschodnia część kontynentu.

Wybrane państwa, w których możliwe jest polowanie na wilki:

 • Finlandia,
 • Białoruś,
 • Estonia,
 • Szwecja,
 • Norwegia,
 • Rosja,

Co ciekawe, na mapie Europy jest zdecydowanie mniej miejsc zakazujących strzelania w kierunku basiorów. Poza Polską to m.in. Włochy, Słowacja lub Hiszpania.

Jednak nie w każdym przypadku przepisy regulujące tą kwestię są jasne. Ich interpretacja może być różna, co prowadzi do wielu sporów i niedopowiedzeń. Między innymi z tego powodu tematem tym ponownie zajęła się Komisja Europejska. Ostatnie ustalenia organu spotkały się z głośnymi reakcjami na Starym Kontynencie.

Jakie kary za polowanie na wilki w Polsce?

Polskie prawo reguluje surowe kary za polowanie na wilki. Jeśli dokonamy tego bezpodstawnie, grozi nam grzywna lub pozbawienie wolności. Najwyższy wymiar odsiadki w więzieniu to nawet 5 lat.

Komisja Europejska proponuje osłabienie ochrony wilka

W ostatnim czasie Komisja Europejska przyjrzała się palącej od lat kwestii. Choć decyzja w sprawie poluzowania przepisów i zezwolenia na odstrzał wilków nie została jeszcze podjęta (do tego jeszcze bardzo daleka droga), organ wezwał państwa do wstępnego działania.

Po pierwsze, nalega aby władze lokalne wykorzystały w pełni wszelkie odstępstwa. Po drugie, KE pragnie zgromadzić informacje dotyczące występowania i populacji wilka, by dokonać “zmiany statusu ochrony” oraz wprowadzić “dalszą elastyczność w świetle ewolucji tego gatunku”.

Ursula von der Leyen i jej prywatny konflikt z wilkiem?

Niemiecka polityk i lekarka w trakcie przemówienia. W tle flaga Unii Europejskiej

Jak zauważa portal OKO.press, to nie pierwsza sytuacja, gdy Ursula von der Leyen porusza temat poluzowania ochrony wilka na terenie Starego Kontynentu. Media przypuszczają, że może mieć to związek ze śmiercią jej ukochanego kucyka. Szczątki znaleziono w jego zagrodzie we wrześniu 2022 r.

Prędko wykryto sprawcę, którym okazał się wilk oznaczony numerem GW950m. W przeszłości miały miejsce podobne sytuacje z tym właśnie osobnikiem.

Komisja Europejska przekonuje jednak, że nie ma to niczego wspólnego z wydawanymi przez nią dyrektywami.

Odstrzał wilków. Coraz więcej państw modyfikuje przepisy

Zbliżenie na broń myśliwską w trakcie celowania. W tle las.

W wielu europejskich państwach da się już zauważyć tendencję do wprowadzania korzystnych – z punktu widzenia myśliwych – zmian. Pod koniec września 2023 r. we Francji, w której żyją obecnie 1104 wilki, opublikowano plan dotyczący regulacji ochrony tego gatunku.

Ich odstrzał ma być zdecydowanie łatwiejszy, co pozwoli na “ustanowienie nowej równowagi”. Dodatkowo przepisy będą umożliwiać korzystanie z termowizji. Uczyni to polowanie jeszcze prostszym, ponieważ łowcy będą mieli jasny obraz otoczenia z wyróżnioną sylwetką zwierzęcia, nawet w kompletnej ciemności.

Podobne działania mają miejsce m.in. w Austrii oraz Szwecji. W kraju ze stolicą w Sztokholmie w samym 2023 r. zezwolono na odstrzał aż 75 wilków. To zdecydowanie większa liczba niż w poprzednich latach.

Ochrona wilka – sprzeciw ekspertów i organizacji społecznych

Pomysł modyfikacji przepisów spotkał się z oburzeniem organizacji społecznych i ekologicznych. Swoje niezadowolenie wyraziło wielu naukowców.

W Polsce stanowczo zareagowało m.in. Stowarzyszenie Dla Natury “Wilk”, które opublikowało specjalne oświadczenie komentujące sprawę:

"Ataki wilków na zwierzęta gospodarskie stanowią zaledwie 0,08 procent wszystkich upadków bydła w polskich gospodarstwach, około 0,12 procent padnięć cieląt oraz kilka procent śmiertelności owiec. Zatem to nie wilki stanowią zagrożenie dla prowadzonych w Polsce hodowli zwierząt gospodarskich" – czytamy.

Stowarzyszenie wymienia także korzyści z obecności wilka w przyrodzie:

 • wilki polują na dziki, sarny i jelenie na polach. Zmniejszają tym samym rozmiar szkód w uprawach rolników.
 • regulują zagęszczenie dzików w lasach, minimalizując jednocześnie zagrożenie rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń.
 • obniżają populację saren i jeleni, które są pośrednimi nosicielami kleszczy. Zmniejszają więc ryzyko zarażenia się przez ludzi boreliozą i kleszczowym zapaleniem opon mózgowych, a przez psy – babeszjozą i anaplazmozą. Jednocześnie przyczyniają się do ochrony młodego pokolenia drzew przed podgryzaniem liści, pędów i kory przez jeleniowate.
 • wilki odnajdują nielegalnie wywożone na obrzeża pól i lasów martwe zwierzęta hodowlane. „Żerując na takiej padlinie wilki usuwają ze środowiska źródła groźnych patogenów wywołujących najróżniejsze choroby zwierząt dzikich, hodowlanych, a nawet ludzi” – cytuje OKO.press.

Zwolennicy ochrony wilków przekonują, że zwierzęta te nie stanowią poważnego zagrożenia dla ludzi. Ich naturalną reakcją w starciu z człowiekiem jest ucieczka. Ponadto powołują się także na statystyki, które wskazują na zaledwie dwa przypadki pogryzienia człowieka w ciągu ostatnich kilku lat.

Wilk idzie przez leśną polanę

Podsumowanie

Czy można polować na wilki? Gdzie jest to legalne? Jakie są kary za polowanie na nie? Te pytania myśliwi będą sobie prawdopodobnie zadawali jeszcze przez długi czas. Pomimo coraz silniejszych apeli Komisji Europejskiej oraz rosnących statystyk dotyczących odstrzału na Starym Kontynencie, nie zanosi się na radykalne poluzowanie ochrony.

To zasługa przede wszystkim mocnego sprzeciwu ze strony naukowców, biologów i członków organizacji społecznych. Wygląda więc na to, że myśliwi, którzy pragną zapolować na wilka na terenie Polski, będą musieli wybrać się za granicę.

Ochrona wilka i polowanie na nie – FAQ

Interesują Cię ostatnie doniesienia dotyczące ochrony wilków oraz tematyka polowania na nie? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

1.   Czy wilki są pod ochroną?

W Polsce wilki są pod ochroną. Polowanie na nie jest zabronione, ale dopuszcza się je w wyjątkowych okolicznościach. W niektórych krajach Europy odstrzał wilków jest jednak legalny. Mowa m.in. o Szwecji, Ukrainie lub Norwegii.

2.   Jaka jest kara za zabicie wilka?

Kara za zabicie wilka w Polsce rozpoczyna się od grzywny. Maksymalny wymiar to nawet 5 lat pozbawienia wolności.

3.   Gdzie zgłosić obecność wilka?

Gdy tylko natrafimy na wilka, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Dobrym krokiem będzie także wykonanie dobrej jakości zdjęć, które ułatwią specjalistom badania nad gatunkiem.

4.    Czy należy bać się wilków?

Wilki nie atakują ludzi bez powodów, a ponadto unikają zabudowań. Należy jednak pamiętać, że to dzikie i drapieżne zwierzęta, które mogą być niebezpieczne. Trzeba więc mieć do nich respekt.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

 • podgląd na żywo
 • powiadomienia o wykryciu człowieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *