15 października 2019 Komentarze (1) Bez kategorii, Noktowizja, Termowizja

Polowanie z noktowizją i termowizją – zmiany w prawie.

Polowanie z noktowizją i termowizją

Zapewne do większości z Was dotarła już informacja o zmianie prawa dotyczącego polowań z użyciem noktowizji i termowizji. 10 września zostało wydane rozporządzenie Ministra Środowiska zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Od 20 września możliwe jest polowanie z użyciem sprzętów noktowizyjnych i termowizyjnych nocą. Co oznacza to w praktyce? 

Polowania na dziki z użyciem noktowizji i termowizji dozwolone w całym kraju 

Od 20 września można bez problemu korzystać z nowoczesnego sprzętu noktowizyjnego i termowizyjnego podczas nocnych polowań. Dotychczas polowania z użyciem tych sprzętów dozwolone były wyłącznie na obszarach dotkniętych afrykańskim pomorem świń, co określały regulacje unijne.

Według Rozporządzenia Ministra Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Na podstawie art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2018 r. poz. 2033 oraz z 2019 r. poz. 125, 730 i 897) zarządza się, co następuje: w § 4: 1a) ust. 1a otrzymuje brzmienie:

„1a. Do wykonywania polowania w nocy na dziki dopuszcza się używanie noktowizyjnych i termowizyjnych celowniczych urządzeń optycznych.”,

b) ust. 3 otrzymuje brzmienie: „3. Dopuszcza się poszukiwanie postrzałka z użyciem sztucznego źródła światła przymocowanego do broni.”;

a) w ust. 1 pkt 1 i 1a otrzymują brzmienie:

„1) piżmaki i drapieżniki – przez myśliwego wyposażonego w myśliwską broń palną z zamontowanym celowniczym urządzeniem optycznym, o którym mowa w § 4 ust. 1, oraz lornetkę lub obserwacyjne urządzenie termowizyjne lub noktowizyjne i latarkę;

1a) dziki – przez myśliwego wyposażonego w myśliwską broń palną z zamontowanym celowniczym urządzeniem optycznym, o którym mowa w § 4 ust. 1 lub 1a, oraz lornetkę lub obserwacyjne urządzenie termowizyjne lub noktowizyjne i latarkę;”,

b) w ust. 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3) przed strzałem osobiście rozpoznać przez lornetkę lub obserwacyjne urządzenie termowizyjne lub noktowizyjne cel i teren na linii strzału w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1, a także w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1a, gdy używa do wykonywania polowania celowniczych urządzeń optycznych, o których mowa w § 4 ust. 1 lub 1a;”;

Argumenty Ministerstwa Środowiska i sprzeciw ekologów

 
Ministerstwo środowiska za główny argument powyższych zmian w prawie, czyli wyrażenie zgody na polowanie z noktowizją i termowizją, podaje konieczność walki z ASF . Chodzi o to, aby zapobiec rozprzestrzeniania się wirusa na zachód, a polowania na dziki nocą są najskuteczniejsze. Stosowanie noktowizji i termowizji to narzędzia mające ułatwić walkę z wirusem. Środowiska ekologiczne nie zgadzają się z powyższa retoryką – według nich takie działanie przyczyni się do nadużywania prawa oraz stosowania termowizji i noktowizji do innych celów pod pretekstem polowań na dziki. Obawiają się również wykorzystania okresu Rykowiska. Obroną resortu środowiska jest pierwszeństwo i wysoka waga walki z ASF. Ministerstwo ufa członkom PZŁ –  nie może jednak wykluczyć nadużywania prawa w nieuczciwy sposób (trudno bowiem przewidzieć działania i intencje każdego z osobna) – jednak na przypadki  łamania prawa zamierza reagować w odpowiedni sposób.

 

Celownik czy nakładka – jaki sprzęt do polowania wybrać?


To często zadawane przez myśliwych pytanie – na które trudno odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Do wyboru mamy sprzęt noktowizyjny i termowizyjny – o różnicach między w generowanym obrazie między termowizją a noktowizją możecie przeczytać w naszym artykule poświęconym temu zagadnieniu https://spy-optic.pl/content/30-noktowizja-vs-termowizja.

Jednak nie jest to jedyna cecha rozróżniająca. Wybór takiego sprzętu to mocno indywidualna sprawa. Zależy między innymi od takich kwestii jak budżet czy wymagania techniczne jakie ma spełniać określony sprzęt. Poniżej prezentujemy przykładowe sprzęty optyczne wraz z propozycjami modeli z wyższej i niższej półki.

Celowniki noktowizyjne – montowane są bezpośrednio na broni w formie lunety celowniczej – przeznaczone do pracy w nocy. Solidne mocowanie na szynie gwarantuje trwałe użytkowanie oraz ochronę przed ewentualnym uszkodzeniem.  Jeśli poszukujesz sprawdzonego modelu w niezbyt wygórowanej cenie – polecamy Celownik noktowizyjny Bering Optics Trifecta Core Technology NV Sight. Dla osób wymagających celownika z wzmacniaczem generacji 2+, z możliwością pracy zarówno w ciągu dnia i w  nocy świetną opcją będzie Celownik noktowizyjny Electrooptic Corvus D-N.

 


Kolejną grupą urządzeń do polowania nocą są Nasadki noktowizyjne – urządzenia te są świetnie przystosowane do montażu na obiektywach urządzenia za pomocą specjalnych adapterów oraz na szynach montażowych. Dobrym wyborem przy niewielkim budżecie będzie zakup cyfrowej nasadki noktowizyjnej Pard HD NV-007 V.5.0. Nieco droższą alternatywą z opcją pracy zarówno w ciągu dnia jak i w nocy jest cyfrowa nasadka Electrooptic Nivex.

Celownik termowizyjny dla myśliwych GSCI TI-GEAR-S

 

Celowniki termowizyjne – to najbardziej zaawansowane  technicznie urządzenia z możliwością detekcji źródeł ciepła. Świetnie radzą sobie w najtrudniejszych warunkach pogodowych i pozwolą dostrzec obiekt ukryty wśród gęstych zarośli.  Profesjonalny celownik Ados-Tech Legat Pro wyposażony w moduł WiFi, Chip GPS czy kompas cyfrowy i inklinometr o zasięgu nawet 2400 metrów to doskonałe rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników, poszukujących solidnego sprzętu na długie lata. 


Nasadki termowizyjne podobnie jak nasadki noktowizyjne montowane są za pomocą adapterów lub szyn montażowych. Modelem który świetnie sprawdzi się podczas polowania jest nakładka termowizyjna dla myśliwych GSCI Ti-GEAR-C. Cechuje ją zasięg do 2050 metrów, kompaktowe rozmiary oraz płynny obraz termiczny doskonale odwzorowujący każdy szczegół. 

Jeżeli nie wiesz – jaki model będzie dla Ciebie najlepszy – zadzwoń lub napisz, chętnie pomożemy dopasować urządzenie idealne do Twoich potrzeb. 

Joanna Słodkowska

Jeden komentarz do Polowanie z noktowizją i termowizją – zmiany w prawie.

  1. Joanna pisze:

    „Ministerstwo ufa członkom PZŁ”. Jak można ufać komuś, kto lubi zabijać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *