27 września 2022 4 komentarze Myślistwo

Polowanie po zmierzchu:
8 wskazówek, które uczynią Cię lepszym myśliwym w nocy

broń do polowania na pokrowcu

Jak mówi prawo łowieckie, noc zaczyna się godzinę po zachodzie słońca i kończy godzinę przed wschodem. Polowanie po zmierzchu jest równie trudnym, niebezpiecznym jak i ekscytującym doświadczeniem nawet dla doświadczonych myśliwych. Wymaga więc szczególnego przygotowania. Odkryj tajemnice efektywnych łowów w nocy!

Polowanie w nocy – porady dla myśliwych

mężczyzna trzyma broń do polowania

Lisy, kuny czy dziki są szczególnie aktywne po zmroku. O tej porze nie spodziewają się w lesie obecności człowieka, dlatego odważniej penetrują teren. Wykorzystaj to! Dowiedz się, jak przygotować się do polowania w nocy i zwiększyć swoją skuteczność.

Poznaj przepisy

Nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 września 2019 roku oraz Regulamin Polowań Polskiego Związku Łowieckiego szczegółowo regulują zasady polowania. Zgodnie z nimi, w nocy można polować na:

 • piżmaki,
 • drapieżniki,
 • dziki,
 • gęsi,
 • kaczki.

Myśliwy ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Wcześniej powinien poznać wybrany teren. Nie może celować w kierunku dróg i zabudowań, a jeśli nie podniesie trafionej zwierzyny w nocy, jest zobowiązany zweryfikować stan strzału w ciągu dnia.

Śledź ruchy zwierząt

Niektóre zwierzęta są aktywne o konkretnych porach dnia. Zanim wyruszysz na polowanie w nocy, dowiedz się, kiedy i w jakich miejscach możesz spotkać swój cel. Zadanie ułatwi Ci zamontowanie kamery leśnej. Szerokokątna fotopułapka Suntek HC-900Pro nagrywa filmy w rozdzielczości 4K. Aktywuje się w zaledwie 0,2 s po wykryciu ruchu. Działa do 6 miesięcy w trybie czuwania.

Naładuj i wycisz telefon

Telefon pomoże wyjść Ci z lasu, jeśli się zgubisz, lub posłuży do wezwania pomocy w kryzysowej sytuacji. Jednocześnie światło emitowane przez ekran i wibracje wywołane przez powiadomienie mogą spłoszyć Twój cel. Przed wejściem do lasu sprawdź, czy żadne z urządzeń, które masz przy sobie, nie zepsuje Ci polowania.

Dobrą alternatywą dla telefonu jest lokalizator GL300, który korzysta z namierzania satelitarnego dwóch niezależnych systemów GPS oraz GLONASS. Mieści się w kieszeni, jest odporny na wilgoć i zachlapania, a w trybie uśpienia czuwa nawet przez 95 dni.

Użyj odpowiedniej broni

polowanie w nocy osoba trzyma broń

Myśliwy w Polsce może strzelać z broni palnej z zamontowanym celowniczym urządzeniem optycznym. Wymagany jest kaliber nie mniejszy niż 5,6 mm i energia pocisku minimum 1000 J. Kusza, łuk i broń krótka są zakazane. Sami myśliwi w naszym kraju uznają je za nieetyczne i niehumanitarne, choć w wielu państwach w Europie prawo pozwala na ich stosowanie.

Nie ignoruj wiatru

Wiatr jest twoim sprzymierzeńcem lub wrogiem, dlatego lepiej wykorzystaj go na swoją korzyść. Ustawiaj się tak, by nie roznosił Twojego zapachu w kierunku zwierzyny, czyli po prostu poruszaj się pod wiatr. Na przykład dziki mają słaby wzrok, ale za to doskonały węch, więc błyskawicznie wyczują twoją obecność.

Ubierz się odpowiednio

mężczyźni trzymają broń do polowania

Odzież i obuwie powinny być wygodne, wodoodporne i ciepłe. Nie mogą szeleścić – każdy dźwięk, który zdradza Twoją obecność, przekreśla sukces polowania. Zwróć także uwagę na kolorystykę – ciemne kolory działają jak kamuflaż.

Zadbaj o oświetlenie

Zrezygnuj z białego światła, jeśli nie chcesz wystraszyć zwierzyny. Zamiast tego wybierz barwę zieloną lub czerwoną. Nie musisz kupować kilku urządzeń optycznych, które tylko obciążą Twoją torbę myśliwską. Wybierz kolorowe filtry dedykowane do latarek Ledlenser, by stworzyć multifunkcyjne akcesorium.

Dokładnie zidentyfikuj cel

W nocy możesz łatwo pomylić dzika z krową lub jeleniem. Jeśli nie chcesz zatargów z rolnikami i kłopotów z prawem, upewnij się, do czego strzelasz. W tym przypadku szczególnie przyda się sprzęt optyczny do widzenia w ciemności. Choć nie jest niezbędny, to znacznie poprawia widoczność, bezpieczeństwo i skuteczność działania.

Noktowizor wzmacnia światło i generuje naturalny, bogaty w detale obraz. Termowizor z kolei gwarantuje skuteczność detekcji nawet w całkowitej ciemności. Jest jednak droższy i mniej szczegółowy.

Wyposażenie myśliwego na polowanie w nocy

naboje do polowania w nocy

Żaden myśliwy nie idzie do lasu z samą bronią. Akcesoria optyczne czy odzież kamuflująca nie tylko wpływają na efektywność tropienia zwierzyny, ale także zwiększają bezpieczeństwo i umożliwiają pozostanie niezauważonym. Co więcej, Rozporządzenie Ministra Środowiska dokładnie wskazuje, w co musi być wyposażony każdy myśliwy, który poluje w nocy:

“Polowanie w nocy może odbywać się (….) przez myśliwego wyposażonego w myśliwską broń palną z zamontowanym celowniczym urządzeniem optycznym, o którym mowa w § 4 ust. 1, oraz lornetkę lub obserwacyjne urządzenie termowizyjne lub noktowizyjne i latarkę” (rozdział 2. Warunki wykonywania polowania)

Akcesoria i sprzęt optyczny dla myśliwego na polowanie w nocy:

 • latarka czołowa,
 • wabik,
 • termowizor lub noktowizor,
 • dalmierz,
 • nóż myśliwski,
 • celownik lub luneta celownicza,
 • lornetka,
 • bielizna termiczna,
 • siedzisko lub mata strzelnicza,
 • skórzana torba,
 • ładownica.

Zalety polowania nocą

Wiesz już, jak polować w nocy i co ze sobą zabrać, ale nadal zastanawiasz się, dlaczego miałbyś to robić? Skradanie się i lekkie napięcie wywołane podejrzanymi odgłosami z lasu, w połączeniu z wszechobecną ciemnością, jest ciekawym, rozwijającym wyzwaniem dla myśliwych.

Co więcej, w nocy niektóre zwierzęta są bardziej aktywne i mniej czujne na obecność człowieka, bo zwyczajnie się go nie spodziewają o tej porze. Z tego też powodu polowanie w nocy może okazać się bardziej udane niż w ciągu dnia.

Polowanie w nocy – FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Czy można polować w nocy?

Prawo w Polsce zezwala myśliwym na polowanie w nocy. Okres ten zaczyna się godzinę po zachodzie słońca i kończy godzinę przed jego wschodem. Broń, warunki i gatunki zwierzyny, do których wolno strzelać, szczegółowo określa rozporządzenie Ministra Środowiska i Regulamin Polowań Polskiego Związku Łowieckiego.

Na jakie zwierzęta można polować w nocy?

W nocy możesz polować tylko na niektóre zwierzęta. Regulamin Polowań wymienia piżamki, drapieżniki, dziki, gęsi i kaczki, czyli gatunki enumeratywnie wyliczone

Czy można polować na jelenie w nocy?

W nocy nie można polować na zwierzynę płową: łosie, sarny, jelenie i daniele.

W co musi być wyposażony myśliwy, który poluje nocą?

Regulamin Polowań wymienia elementy wyposażenia dla myśliwego, który chce polować nocą. Każdy musi mieć myśliwską broń palną z urządzeniem optycznym, lornetkę i latarkę.

4 komentarzy do Polowanie po zmierzchu:
8 wskazówek, które uczynią Cię lepszym myśliwym w nocy

 1. J.Kiszkorno pisze:

  2019 zwierzyna płową została Rozporządzeniem M.Śr. zaliczona do zwierzyny grubej. Obowiązujące Rozporządzenie M.Śr.o.znakowaniu tusz z kwietnia 2005 par.4.1 zezwala na strzelanie do zwierzyny grubej w warunkach naturalnego oświetlenia pozwalajacego na rozpoznanie celu, a więc również w nocy przy pełni księżyca na śniegu. To obala przepis z 1997r. Wykluczający strzelanie do zwierzyny płowej w godzinach nocnych w okresie, gdy nie wolno było strzelać do jeleni, bowiem w owym czasie nie była ona zaliczana do zwierzyny grubej.

 2. Józef 55 pisze:

  Rozp.Min. Ochr. ŚROD. O ZASADACH POLOWANIA I ZNAKOW. ZWIERZ. Z 2005r. Uchyliło w $1pkt.4 przepisy z 1997r. O zakazie polowania w nocy na zwierzynę płową, wprowadzając rozpoznanie celu w ramach światła naturalnego np księżyca. To rozporządzenie z 2002rchyla również podział zwierzyny na zwierzynę płową i grubą, włączając płową tj. Jelenie i sarny do grubej oddzielając drapiezniki. W świetle powyższych przepisów rozporządzenia na jelenie i sarny w warunkach naturalnego oświetlenia pozwala dokładnie rozpoznać cel przez przyrządy optyczne i oddanie strzalu w nocy.

 3. Bernard ben pisze:

  Czy według rozporządzenia z dnia 7 listopada 2022r można polować na jenota nocą?

 4. Jack 666 pisze:

  Czy w warunkach widoczności światła naturalnego (pełnia księżyca, śnieg) można strzelać do jeleni, w nocy, które zaliczane są obecnie do zwierzyny grubej ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *