6 maja 2020 Komentarze (0) Bez kategorii, Poradniki zakupowe

Pomiar temperatury pracowników – skuteczne termometry bezdotykowe

Jak walczyć z wirusem?

W dobie pandemii różnorodne działania prewencyjne stały się rutynowymi czynnościami wykonywanymi nie tylko w przestrzeni prywatnej, lecz także w wielu miejscach pracy. Jedną z takich coraz częstszych czynności jest mierzenie temperatury pracowników za pomocą specjalistycznych urządzeń antywirusowych. Czy do takiego badania konieczna jest zgoda badanej osoby? Czy urządzenia takie jak termometr bezdotykowy to dobry wybór? Zbadajmy ten temat.

Bezkontaktowy pomiar temperatury – dlaczego jest ważny?

Pandemia, która trafiła do naszego kraju na początku marca jest zjawiskiem zdradliwym. Choroba u wielu młodych osób przebiega w łagodny sposób objawiając się głównie kaszlem i zmęczeniem charakterystycznym dla mocniejszej odmiany przeziębienia. Jednak im starsza jest zarażona osoba, tym ciężej przechodzi tę chorobę. Zwłaszcza ludzie w grupie wiekowej 65+ są szczególnie narażeni na liczne powikłania, które może wywołać. Do tego dodajmy wysoki stopień zaraźliwości patogenu, który rozprzestrzenia się w sposób kilkakrotnie bardziej agresywny niż np. wirus grypy. Dlatego właśnie tak ważne jest wykrywanie ludzi z pierwszymi objawami choroby. Pracownik potencjalnie chory stanowi poważne zagrożenie dla kolegów z pracy i nie tylko. Jest to szczególnie ważne np. w branży komunikacyjnej. Chory konduktor mógłby w sposób nieświadomy zarazić nawet kilkuset pasażerów jednego dnia.

Pomiar temperatury pracowników – czy jest dozwolony?

W tym miejscu należy pochylić się nad kwestią prawną tego zagadnienia. Choć badanie temperatury za pomocą kamery termowizyjnej czy termometru na podczerwień jest nieinwazyjne i trwa zaledwie kilka sekund, to nie każdy pracownik może zechcieć wyrazić na nie zgodę. Czy pracodawca ma prawo mimo tego nakazać takie badanie? Jak się okazuje – jak najbardziej. Wprawdzie w polskim prawie nie istnieją dokładne regulacje na ten temat, jednak odpowiedź znajdziemy w Kodeksie Pracy. W artykule 207 jest napisane:

§ 1. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy (…).

§ 2. Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Innymi słowy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim podwładnym maksymalne bezpieczeństwo i może robić to za pomocą dowolnych rozwiązań technologicznych. Osoba potencjalnie chora stanowi zaś realne zagrożenie dla zdrowia i życia pozostałych zatrudnionych ludzi. Pracodawca musi przy tym pamiętać, by kontrola odbywała się w sposób nieuwłaczający godności człowieka. Należy też odpowiednio wcześniej poinformować personel przed wprowadzeniem tego rozwiązania w życie. Trzeba jednak zaznaczyć, że uchwalona przez rząd specustawa nie określa przymusu skierowania osoby z podwyższoną temperaturą na badanie lekarskie. Pracodawca ma jednak prawo nakazać takiemu pracownikowi pracę zdalną.

Bezkontaktowe badanie temperatury – najlepsze rozwiązania sprzętowe

Bramki detekcyjne

To, jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w danym miejscu pracy zależy przede wszystkim od jego lokalizacji. Na dużych powierzchniach, w jakich mieszczą się zakłady produkcyjne, szpitale, obiekty wojskowe lub sportowe najlepiej sprawdzą się bramki z czujnikiem IR. Urządzenia te mają wiele zalet. Postawione za wejściem do budynku pozwalają na dokonanie szybkich kontroli wchodzących i wychodzących osób. Głównym elementem konstrukcji jest czujnik podczerwieni umocowany mniej więcej na wysokości oczu. Badana osoba zbliża do niego czoło lub nadgarstek na odległość kilku centymetrów – bezkontaktowy charakter badania gwarantuje bezpieczeństwo. Alarm uruchomi się po wykryciu temperatury wyższej niż ok. 37°C.

Sprawdzoną bramką jest model SE-1008. Sprzęt cechuje się szybkim działaniem – możliwe jest przeprowadzenie nawet do 70 kontroli na minutę – a także wysoką precyzją z dokładnością pomiaru do 0,1°C. Lekka konstrukcja ważąca zaledwie 35 kg ułatwia transport i gwarantuje szybki montaż trwający 10 minut. Bramka mierząca temperaturę SE-1008 sprawdzi się do ochrony szpitali, przychodni, dworców kolejowych, portów lotniczych i morskich, a także wielu innych miejsc.

Alternatywnym rozwiązaniem jest UB500-T. Podobnie jak poprzedni model, ta bramka również posiada wydajny termometr na podczerwień, który z dużą precyzją zareaguje na podwyższoną temperaturę. Dodatkową funkcjonalnością tego modelu jest możliwość wykrywania metali w 6 różnych strefach. Niezależnie dla każdej z nich można ustawić czułość w zakresie 0-255, dzięki czemu bramka nie zareaguje na przedmioty niegroźne takie jak monety czy biżuteria. Funkcja pomiaru temperatury w połączeniu z wykrywaniem metali daje w efekcie uniwersalne narzędzie, które sprawdzi się nie tylko w czasie zagrożenia epidemiologicznego. Dzięki dodatkowej funkcjonalności bramkę UB500-T można postawić w muzeach, teatrach, budynkach opery, szkołach, uniwersytetach i bankach. Świetnie nada się też do ochrony imprez masowych.

SE-1008
UB500-T
previous arrow
next arrow
SE-1008
UB500-T
previous arrow
next arrow

Termometry elektroniczne i kamery termowizyjne

Istnieją jednak miejsca pracy, w których instalacja bramki detekcyjnej nie jest możliwa ze względu na jej gabaryty. Mowa tu przykładowo o niewielkich gabinetach i przestrzeniach biurowych ulokowanych na wyższych piętrach biurowców. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi kamera termowizyjna UT-160HI. Dzięki wykrywaniu źródeł ciepła urządzenie określi temperaturę badanej osoby z dokładnością 0,5°C z odległości 1 metra. Z kamery można korzystać ręcznie lub ustawić ją na statywie i podpiąć do monitora. Dzięki temu użytkownik otrzymuje rozwiązanie działające na podobnej zasadzie co bramka detekcyjna przeznaczone dla mniejszych powierzchni.

ut-160hi-5a
ut-160hi-10a
ut-160hi-3a
ut-160hi-6a
ut-160hi-4a
ut-160hi-2a
previous arrow
next arrow
ut-160hi-5a
ut-160hi-10a
ut-160hi-3a
ut-160hi-6a
ut-160hi-4a
ut-160hi-2a
previous arrow
next arrow

Innym ciekawym urządzeniem jest termometr na podczerwień AET-R1B1. Dzięki kompaktowym rozmiarom urządzenie nada się do użytku w małych sklepach, urzędach pocztowych i niewielkich biurach. Zaletą termometru jest łatwość obsługi. Wystarczy zbliżyć go do czoła i przytrzymać przycisk, by po kilku sekundach wynik wyświetlił się na ekranie LCD. Termometr bezdotykowy posiada też praktyczną funkcję zapisu do 32 pomiarów, co ułatwi sprawowanie kontroli nad przeprowadzonymi badaniami. Urządzenie sprawdzi się nie tylko do kontroli pracowników, lecz również do sprawdzania osób przebywających na kwarantannie lub przekraczających granicę kraju.

Termometr bezdotykowy
Termometr bezdotykowy
Termometr bezdotykowy
Termometr bezdotykowy
Termometr bezdotykowy
aet-r1be-1
aet-r1be-2
aet-r1be-3
aet-r1be-4
aet-r1be-5
previous arrow
next arrow
aet-r1be-1
aet-r1be-2
aet-r1be-3
aet-r1be-4
aet-r1be-5
previous arrow
next arrow

HT-8200D to kolejny w naszej ofercie termometr bezdotykowy do pomiaru temperatury ciała bez zaawansowanych funkcji. Łatwy w obsłudze przeznaczony do szybkiej kontroli dużej grupy osób w krótkim czasie. Dzięki technologii opartej na podczerwieni, pomiaru temperatury można dokonać w bezpiecznej odległości.

HT 8200D
HT 8200D
HT 8200D
HT 8200D
HT 8200D
ht-8200d-5
ht-8200d-1
ht-8200d-2
ht-8200d-3
ht-8200d-4
previous arrow
next arrow
ht-8200d-5
ht-8200d-1
ht-8200d-2
ht-8200d-3
ht-8200d-4
previous arrow
next arrow

Przytoczone wyżej urządzenia do pomiaru temperatur są nie tylko skuteczne, lecz również łatwe w obsłudze i wytrzymałe, dzięki czemu zapewnią komfort użytkowania przez długi czas. Regularne badanie temperatury pracowników wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa obywateli w czasie zagrożenia epidemiologicznego.

Monika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *