28 sierpnia 2018 Komentarze (0) Aktualności, Latarki

Porównanie latarek czołowych Ledlenser H7.2 i H3.2

Tygodniowy wyjazd wspinaczkowy to doskonała sposobność do porównania latarek czołowych w warunkach słabego oświetlenia. Decinski Śnieznik, 726 metrowe wzniesienie, kryje w swoich lasach niezwykłe głazy zwane boulderami – po których miłośnicy takich struktur wspinają się przez cały rok. Z przyjaciółmi odwiedziliśmy ten rejon latem, kiedy temperatura zdecydowanie wygrywała z naszymi umiejętnościami wspinaczkowymi. 32 stopnie Celsjusza w ciągu dnia to temperatura, która męczy nawet podczas zwykłych spacerów. W konsekwencji najlepszym czasem na wspinanie był wczesny poranek oraz późny wieczór – kiedy to temperatura gwarantowała zdecydowanie lepszą przyczepność dłoni.

Kompaktowa latarka Ledlenser H3.2

Jedną z latarek czołowych, jaką mieliśmy okazję testować był model Ledlenser H3.2. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne – urządzenie o nowoczesnym designie i kompaktowych rozmiarach. Lekka i wygodna konstrukcja, świetnie dopasowana do głowy użytkownika. Przyciski umiejscowione w ergonomiczny sposób, gwarantują intuicyjną obsługę latarki. Bardzo proste uruchomienie urządzenia za pomocą Front Switch, czyli głównego przycisku umiejscowionego na główce lampki. W przypadku wspinaczy bardzo istotna kwestia, gdyż do wykorzystania mamy tylko jedną rękę (zasada trzech punktów podparcia).

Latarka H3.2 oświetlenie nocą

Funkcje światła

Po wyciągnięciu czołówki H3.2 z pudełka nie spodziewałam się jakiś szczególnych możliwości i funkcji. Co może zaoferować tak niewielka latareczka o modnym i eleganckim designie? Okazuje się że może i to całkiem sporo!  Na start określamy, jaki poziom światła będzie dla nas wystarczający. Mamy do wyboru opcje pomiędzy najwyższą wydajnością światła a trybem oszczędnego użytkowania, przeznaczonego do dłuższej pracy z latarką. Specjalna funkcja Dimmable pozwala na płynną regulację natężenia światła pomiędzy 15 % a 100%. Bardzo przydatną opcją, szczególnie w przypadku wspinaczki skalnej, kiedy zależy nam na skoncentrowaniu mocniejszego światła w jednym punkcie, jest Advanced Focus System. Ta wyjątkowa technologia opatentowana przez Ledlenser pozwala na płynne przejście z krótkiego światła homogenicznego do długiego oświetlenia zogniskowanego. Naprawdę świetna funkcja.

Podsumowując, latarka zdecydowanie godna zakupu – idealna na wypady w skalne rewiry i z pewnością równie pomocna podczas wędrówek nocą, polowań, jazdy na rowerze czy spacerów z psem. Wygodna, prosta w obsłudze i lekka. Cena jak najbardziej adekwatna do możliwości jakie oferuje czołówka H3.2. Do średnio wymagających działań w terenie jak najbardziej polecam. I sama pozostawiam sobie na kolejne podboje trudności boulderowych!

Ledlenser nocne wspinanie

Innowacyjna latarka Ledlenser H7.2

Kolejnym modelem który zabraliśmy do lasu jest latarka Ledlenser H7.2.  Urządzenie nieco większych gabarytów a co za tym idzie – również większych możliwości. Oprócz dostępnych w modelu H3.2 funkcji Advanced Focus System (AFS) czy Dimmable urządzenie posiada kilka nowych, ciekawych opcji. Poniżej krótki opis każdej z nich.

    • Transportation Lock – to innowacyjna funkcja zapobiegająca przypadkowemu uruchomieniu latarki.
    • Technologia inteligentnego światła – za pomocą różnych kombinacji przycisków możesz konfigurować zakres funkcji do własnych potrzeb.
    • Szybki Focus – jednouchwytowa mechanika, która pozwala na szybkie dopasowanie stożka światła
    • Dodatkowe funkcje światła – Boost czyli krótka i maksymalna moc zwiększająca jasność oraz Blink czyli automatyczne wysyłanie świetlnych impulsów w określonych odstępach czasu

Reasumując, Ledlenser H7.2 to model zdecydowanie lepszy pod względem oferowanych funkcji. Ponadto w przeciwieństwie do tańszego modelu H3.2 zapewnia ochronę przed przenikaniem wody podczas nagłego i chwilowego zalania. W zależności od potrzeb dioda LED świeci na biało, niebiesko czerwono lub zielono. Zasięg światła sięga do 160 metrów a czas pracy może wynieść nawet 30 godzin.

Którą latarkę wybrać? Ledlenser H3.2 czy H7.2?

Osobiście uważam, że wszystko zależy od tego, jakie są indywidualne potrzeby użytkownika. Do celów wspinaczkowych zdecydowanie wystarcza mi kompaktowy model H3.2. Zbyt jasne oświetlenie skały podczas wspinania nie jest potrzebne. Również nieszczególnie przydatne są funkcje zmiany kolorów czy korzystanie z trybów takich jak Blink czy Boost. Jeśli jednak potrzebujesz naprawdę mocnego światła o większym zasięgu – zdecydowanie lepiej sprawdzi się model H7.2.

Sprawdź pozostałe modele latarek Ledlenser!

Wybór latarek Ledlenser
Joanna Słodkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *