2 listopada 2016 2 komentarze Aktualności, Wykrywacze metali

Poszukiwanie skarbów – jak rozpocząć przygodę z pierwszym wykrywaczem metali?

Zapewne każdy z Was marzył o tym, by zostać poszukiwaczem skarbów. Tak wiele cennych przedmiotów wciąż czeka na odkrycie. Przez tysiące lat gubione, ukrywane oraz skradzione artefakty zalegają w ziemi, pod wodą czy w ruinach opuszczonych murów. Może nawet podczas codziennej drogi do pracy nieświadomie mijamy miejsca pełne zagadek i tajemnic? Przygoda z poszukiwaniem skarbów to niezwykłe emocje, które sprawiają, że wielu pasjonatów uzależnia się od tego zajęcia. Dźwięk reagującego na znaleziony przedmiot detektora to miód dla uszu poszukiwacza. Prawdopodobnie wielu z Was chętnie spróbowałoby swoich sił z profesjonalnym wykrywaczem metali, jednak nie wie, jak taką przygodę rozpocząć. W niniejszym artykule przybliżymy Wam nieco najważniejsze kwestie związane z tym fascynującym hobby.

Wykrywacz metalu Garrett

Poszukiwanie skarbów

W poszukiwaniu skarbów największymi ograniczeniami są wyobraźnia i prawo. Zaczynając tę niezwykłą przygodę, musimy zapoznać się z podstawami prawnymi oraz zasadami, których celem jest poszanowanie dla ziemi, w której kopiemy, oraz znalezisk, które często cechuje duża wartość historyczna, kulturowa i naukowa. Poszukiwanie skarbów to nie tylko fascynująca zabawa, ale również odpowiedzialność.

Każdy, kto bez odpowiedniego zezwolenia dopuszcza się poszukiwań ukrytych czy też porzuconych zabytków, używając do tego celu elektronicznych urządzeń lub sprzętu do nurkowania, podlega karze ograniczenia wolności, aresztu bądź grzywny. Aby uzyskać takie pozwolenie, musimy skierować się do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pozwolenie obejmuje rodzaj przedmiotów, jakie chcemy poszukiwać (monety z XIX w., czy militaria) oraz sprzęt, który wykorzystamy podczas poszukiwań — czyli wykrywacze metali, detektory. Kolejną ważną rzeczą jest posiadanie mapy terenu, który zamierzamy przeczesywać, potwierdzonej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Poszukiwania na terenach wpisanych do rejestru zabytków mogą odbywać się wyłącznie podczas obecności archeologa. Wszelkie poszukiwania zabytków bez nadzoru archeologicznego są wg art. 111. ust. 1 nielegalne. Dodatkowo musimy pamiętać, że poszukiwania na terenach prywatnych również powinny odbywać się po wyrażeniu zgody właściciela terenu lub posiadłości.

Ręczny wykrywacz metali Garrett Pro Pointer

Kodeks poszukiwacza

Prawdziwi poszukiwacze posiadają kodeks, którego każdy szanujący się poszukiwacz powinien przestrzegać. Pierwszą z zasad jest omijanie stanowisk archeologicznych, a także wszelkiego rodzaju obiektów o znaczącej wartości historycznej. Odkrywca nie ma utrudniać pracy i niszczyć miejsc o wartości historycznej bądź naukowej, a w sytuacji znalezienia wartościowego przedmiotu powinien zgłosić ten fakt do miejscowego muzeum. Kolejną istotną rzeczą jest zachowywanie porządku w miejscu poszukiwań. Robienie wielkich wykopków w celu wydobycia małego przedmiotu nie powinno mieć miejsca. Poszukiwacz powinien wydobywać przedmioty w taki sposób, by nie zostawiać śladów takiego działania. Również niedopuszczalne jest pozostawianie w miejscu poszukiwań przedmiotów takich, jak kapsle, puszki, folia aluminiowa – powinny zostać wyrzucone do śmietnika.

W przypadku natrafienia na amunicję czy też inne niebezpieczne przedmioty należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służy i oznakować miejsce znaleziska. Zanim rozpoczniesz zabawę ze swoim detektorem, zaznajom się wcześniej z ustawodawstwem dotyczącym znalezisk. Więcej informacji na temat aktualnej sytuacji prawnej znajdziesz w artykule: https://bezprawnik.pl/gdzie-mozna-chodzic-z-wykrywaczem/.  Miłośnikom tego wyjątkowego hobby zależy bowiem na jak najlepszej opinii, dlatego nie warto przez własną niewiedzę godzić w ich dobre imię. Poszukiwanie skarbów to nie pasja na wyłączność a wyjątkowe hobby, którym warto dzielić się z innymi poszukiwaczami oraz amatorami. Jeżeli kogoś zainteresuje nasze działanie, warto w przyjazny sposób objaśnić działanie detektora lub podzielić się wnioskami z naszych działań. Dzięki wzajemnej kulturze i współpracy, możemy zyskać cenne informacje i nawiązać ciekawe relacje.

Jaki detektor na początek?

Wykrywacze to bardzo czułe urządzenia, z których korzystać mogą zarówno profesjonalni poszukiwacze, jak i amatorzy, którzy dopiero co rozpoczynają swoją odkrywczą przygodę.
Ręczny wykrywacz metalu Garrett Pro-Pointer II to wysokiej klasy produkt o solidnej konstrukcji i zwiększonej czułości detekcji. Wbudowany system dźwiękowo-wibracyjny informuje nas o znalezisku, a w sytuacji zgubienia wykrywacza po 5 minutach bezczynności aktywuje alarm dźwiękowy, ułatwiając odszukanie sprzętu. W zestawie znajdują się dodatkowo takie elementy, jak saperka, wbudowana latarka LED oraz praktyczna torba na artefakty. Jeżeli chcesz poszukiwać skarbów również na niewielkiej głębokości pod wodą, idealnym do tego celu sprzętem będzie Garrett Pro-Pointer AT z wodoszczelną obudową. Sprzęt został poddany rygorystycznym testom i spełnia normy kompatybilności elektromagnetycznej oraz bezpieczeństwa.

Mamy nadzieję, że artykuł pomoże Wam w rozpoczęciu niesamowitej przygody jaką są poszukiwania skarbów. Życzymy Wam pasjonujących wypraw i samych niezwykłych odkryć!

Joanna Słodkowska

2 komentarzy do Poszukiwanie skarbów – jak rozpocząć przygodę z pierwszym wykrywaczem metali?

  1. MaciejX pisze:

    Garretty w spyshopie to pełen profesjonalizm i sztuka. Kupiłem ostatnio z ich strony i jestem pod wrażeniem :)

  2. Jacek pisze:

    Ja ostatnio zaszalałem i kupiłem cały zestaw xD teraz jestem poszukiwaczem z krwi i kości! podrzucam link bo myśle że warto! https://www.spyshop.pl/zestaw-poszukiwacza-skarbow-garrett-pro-pointer-ii-1077.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *