29 czerwca 2023 Komentarze (0) Bez kategorii

Przed pierwszym polowaniem: jak wybrać pierwszy nóż myśliwski?

Nóż myśliwski w pniu drzewa

Nóż myśliwski jest niezbędnym narzędziem myśliwego podczas każdego polowania. Wybór pierwszego ostrza może okazać się jednak problematyczny.  W tym poradniku podpowiemy Ci, jak wybrać pierwszy nóż myśliwski i jak później o niego dbać.

Rodzaje noży myśliwskich

mężczyzna trzyma różne noże myśliwskie w rękach

Zanim zdecydujesz się na zakup pierwszego akcesorium myśliwego, warto dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia. W przypadku noży myśliwskich, do wyboru jest wiele rodzajów ostrzy, rękojeści i trzpieni. Jaką kombinację wybrać? Noże myśliwskie składane czy o stałej klindze? Full Tang czy Drop Point? Odpowiedź brzmi: to zależy.

Ze względu na konstrukcję, noże myśliwskie dzielimy na:

  • Składane noże: kompaktowe i bardzo praktyczne. Łatwo mieszczą się do kieszeni. Mają jednak jedną wadę. Nawet dobry nóż składany nie nadaje się do patroszenia czy skórowania.
  • Noże o stałej klindze: najbardziej wytrzymały rodzaj na rynku. Dzięki dopasowanej głowni są dużo wygodniejsze w obsłudze. Stałe ostrza sprawdzą się przy ciężkich zadaniach, w których potrzebna jest większa siła cięcia.

Głownie noży myśliwskich

Ostrza możemy podzielić też ze względu na rodzaj klingi. Każda przystosowana jest do nieco innych zadań. Zastanów się, do czego dokładnie chcesz używać swojego noża.

Drop point

Charakteryzują się skośnym profilem głowni, która ma wygięcie w kierunku krańca ostrza. Są bardzo wszechstronne – przydadzą zarówno do skórowania, jak i do cięcia drewna. Świetnym przykładem jest nóż Gerber Strongarm FE.

Bowie

To najbardziej klasyczne noże myśliwskie. Rozpoznasz je po długim i szerokim ostrzu, o wygiętym grzbiecie, z rękojeścią wykonaną z drewna. Sprawdzą się doskonale do ćwiartowania zdobyczy, ale także do obrony przed zwierzętami (na przykład przed dzikami). Jeśli interesuje Cię nóż survivalowy, jest to ciekawa opcja.

Clip Point

Te profesjonalne noże mogą do złudzenia przypominać bagnety i mają do nich bardzo podobne zastosowanie. Ostrze tego noża myśliwskiego gorzej tnie, ale zdecydowanie lepiej kłuje.

Hook Blade

Ostrze tego typu najlepiej sprawdza się przy patroszeniu zwierzyny. Zawdzięcza to hakowatemu zacięciu na klindze.

Nóż myśliwski ze stali nierdzewnej czy węglowej?

nóż myśliwski w lesie w pniu drzewa

Materiały, z których wykonano ostrze, są równie ważne, co jego konstrukcja. Pamiętaj jednak, że niezależnie od wybranego metalu, Twój sprzęt będzie się tępił i zużywał. Z tego powodu myśliwski nóż musi być regularnie pielęgnowany i ostrzony.

Ostrze ze stali nierdzewnej pozwala na wykorzystanie dużej siły. Konstrukcja noża wymaga minimalnej pielęgnacji i jest bardziej odporna na korozję od innych materiałów. Jednocześnie znacznie szybciej się tępi. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie cechy, jest to najlepsze rozwiązanie dla początkujących miłośników polowań.

Klinga ze stali węglowej ma dłuższą żywotność i zdaje egzamin w leśnym terenie. Z drugiej strony z ostrzem trzeba obchodzić się znacznie delikatniej. Wytrzymały nóż wymaga szlifowania kamieniem ceramicznym bądź diamentowym. Głownię trzeba wycierać do sucha po każdym użyciu i nacierać olejem.

Na rynku dostępne są także ceramiczne ostrza. Ta wersja noża myśliwskiego nie potrzebuje częstego ostrzenia, ale jej materiał jest bardzo kruchy i łatwo się łamie.

Dobry nóż myśliwski. Na co zwrócić uwagę?

z jakich elementów się składa dobry nóż myśliwski
 z Gerber Strongarm FE

Przy zakupie takiego narzędzia trzeba być świadomym wielu kwestii. W przypadku noży myśliwskich nie warto oszczędzać. Jeśli klinga jest wątpliwej jakości, to zawiedzie Cię w najgorszym możliwym momencie. Podczas sprawdzania wykonania produktu warto pamiętać o poniższych rzeczach.

  • Klinga nie może mieć żadnych luzów (szczególnie ważne przy nożach full tang).
  • Mniej znaczy więcej. Noże myśliwskie zostały zaprojektowane tak, by być proste w użyciu. Im mniej śrubek, sprężynek i mechanizmów, tym dłużej będzie działać.
  • Pewny uchwyt. Dostępne na rynku produkty mogą mieć rękojeści wykonane z drewna, tworzyw sztucznych lub gumy. Dlatego warto sprawdzić jak nóż leży w dłoni, bo każdy materiał zachowuje się inaczej. Rękojeść musi być przede wszystkim wygodna.
  • Uważaj na podróbki. Jeśli znajdziemy podejrzanie tanie ostrze, to równie podejrzane są materiały, z którego zostało wykonane. Wytrzymały nóż jest warty swojej ceny.

Jak czyścić ostrze?

Nóż wymaga regularnej pielęgnacji. Jeśli chodzi o składane ostrza myśliwskie, newralgicznym punktem jest tzw. zawias, na którym obraca się ostrze. To miejsce gromadzenia się kurzu, paprochów i piasku. Dobrym sposobem na oczyszczenie tego mechanizmu jest wykorzystanie sprężonego powietrza.

Jak naostrzyć klingę?

nóż myśliwski leży na tkaninie moro

Profesjonalne noże myśliwskie należy ostrzyć za pomocą kamienia. Tych na rynku dostępnych jest cała gama. Najlepiej sprawdzają się jednak osełki diamentowe, które są wytrzymałe i pomogą ci najszybciej wykonać pracę.

Podczas ostrzenia pamiętaj, aby trzymać nóż ostrzem do przodu, a także by szlifować obie strony krawędzi tnącej. Równie ważne jest zachowanie stałego kąta (około 20 stopni) na całej długości ostrza.

Pierwszy nóż myśliwski – FAQ

Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące noży myśliwskich.

Jaki nóż myśliwski wybrać?

To zależy od Twoich potrzeb. Możliwe, że szukasz wszechstronnego przyrządu, który oprócz polowań przyda się także na co dzień. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie nóż składany. Natomiast jeśli interesują Cię specjalistyczne noże myśliwskie, warto rozejrzeć się za sprzętem o stałym ostrzu w konstrukcji full tang.

Jakie ostrze noża myśliwskiego wybrać?

Najwięcej zastosowań ma klinga typu Drop Point, która przyda się do krojenia mięsa, skórowania, a także cięcia drewna. Jeśli natomiast szukasz noża do przebijania skóry zwierzyny i jej patroszenia, to warto zdecydować się na głownię typu Clip Point. Gdy interesuje Cię nóż survivalowy, najlepszym wyborem będzie ostrze Bowie.

Jaką stal wybrać?

Ostrze ze stali nierdzewnej zapewnia duża wytrzymałość i niską korozję. To idealne rozwiązanie, jeśli nie masz dużej wiedzy o ostrzeniu i konserwacji noża. Jeśli jesteś jednak bardziej doświadczony w tej kwestii, ciekawym rozwiązaniem jest stal węglowa. To bardzo wytrzymały materiał, świetnie sprawdzający się w warunkach leśnych.

Gdzie kupić nóż myśliwski?

Na przykład w sklepie Spy Optic. Oferujemy szeroki wybór zarówno składanych noży, jak i tych o stałej klindze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *