7 stycznia 2022 Komentarze (0) Fotopułapki

Ranking fotopułapek Browning – test 5 flagowych modeli

Kamery leśne zwane fotopułapkami od kilku lat zyskały na popularności i są dla wielu niezbędnym elementem zabezpieczenia posesji czy monitorowania życia flory i fauny. W tym artykule przybliżymy Wam najlepsze modele marki Browning. Ta legendarna amerykańska firma w branży wyrobiła sobie opinię producenta wysokiej jakości kamer zewnętrznych. Przeanalizujemy potencjał techniczny 5 flagowych modeli: Dark Ops Pro XD, Patriot, Elitę HP4, Recon Force 4K Edge i APEX.

Czym charakteryzują się fotopułapki marki Browning?

Kamery zewnętrzne firmy Browning wyróżniają się na tle konkurencji przede wszystkim jakością zaprojektowania, rozdzielczością matryc i szybkością wyzwalania migawki. Gdy po raz pierwszy miałem styczność z tymi urządzeniami, dostrzegłem, że korpusy wykonane są z trwałych surowców. To bardzo istotna cecha w kontekście żywotności kamer tego typu. W obudowach fotopułapek Browning nic nie trzeszczy, a poszczególne elementy tj. klipsy zamykające, przyciski funkcyjne menu czy systemy mocujące są ze sobą dobrze spasowane.

Bardzo dobra jakość zdjęć i filmów determinowana jest wysoką rozdzielczością zastosowanych matryc. Podczas gdy większość kamer oferuje rozdzielczości matryc od 5 do 12 MPIX, w Browningach ten parametr oscyluje w granicach od 18 do 32 MPIX. Wiele modeli Browninga to również kamery z bardzo szybką reakcją na ruch, dlatego sprawdzą się dobrze w kontekście uchwycenia intruza na gorącym uczynku czy monitorowania życia zwierząt. Dodatkowymi funkcjonalnościami charakterystycznymi dla urządzeń tego producenta są systemy podwójnych obiektywów, dedykowane szufladki do montażu baterii czy zaawansowane tryby pracy.

Kamery leśne marki Browning charakteryzują się solidnym wykonaniem

Browning Dark Ops Pro XD (BTC6PXD)

Model Dark Ops Pro XD to fotopułapka leśna, którą charakteryzuje świetna optyka, system dwóch obiektywów i małe gabaryty. Została wyposażona w wysokiej klasy optykę z matrycą o rozdzielczości 24MPIX. Kamera generuje filmy w pełnej rozdzielczości nagrań Full HD (1920×1080) wraz z dźwiękiem. Długość filmów jest programowalna od 5 do 120 sekund. Przede wszystkim na uwagę zasługuje zastosowany system dwóch obiektywów. Zapewnia on znakomitą jakość nagrań i zdjęć zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Kąt widzenia obiektywu to 55 stopni. Dużą zaletą modelu Pro XD jest szybkość migawki 0,15 sekundy z niewielkimi odstępami między kolejnymi zdjęciami na poziomie 0,5 sekundy.

Fotopułapka na złodzieja? Bezsprzecznie Browning Dark Ops Pro XD. Dwa obiektywy, małe gabaryty i niewidzialna praca w nocy

Użytkownik może zmieniać ustawienia fotopułapki lub podglądać na żywo zarejestrowane materiały za pomocą wbudowane kolorowego wyświetlacza LCD 1,5″. Wszystkie przyciski funkcyjne podświetlane są na zielono. Automatyczna korekcja błysku lampy IR (technologia Illuma Smart) zapewnia w 100% niewidoczną pracę urządzenia w nocy. Wbudowany iluminator podczerwieni za sprawą 48 czarnych diod typu NO GLOW. Nie emituje żadnych elementów świetlnych czy fleszy. Fotopułapka doświetla w nocy na dystansie do 25 metrów, a użytkownik może regulować tryby mocy IR wybierając jeden z dwóch dostępnych trybów – Power Save lub Long Range.

Wymiary 10,5 × 8,7 × 6,2 cm sprawiają, że jest ona jedną z najmniejszych kamer tego typu na rynku. Kamerę wyróżnia metalowy wspornik montażowy na tylnim korpusie, który ma możliwość regulacji kąta. Dark Ops Pro XD obsługuje karty pamięci SDHC/SDXC do max. pojemności 512GB, co przekłada się m.in. prawie 40 tys. zdjęć w pełnej rozdzielczości i 4800 nagrań 20-sekundowych w rozdzielczości UHD.

Kup fotopułapkę Browning Dark Ops Pro XD na naszym sklepie: Spy-Optic.pl

 

Browning Recon Force 4K Edge (BTC-7-4K-EDGE)

Recon Force 4K Edge to następca cenionej wśród użytkownik kamer tego typu fotopułapki Recon Force 4K. To jedyna kamera z całej serii Browninga, który oferuje możliwości nagrywania wideo 4K UHD, a także wykonywania zdjęć w interpolowanej rozdzielczości 32 MP. Pod tym względem to numer jeden z oferty amerykańskiego producenta. Filmy nagrywane są w rozdzielczości 4K Ultra HD (30 fps) lub 1080p FULL HD (30 lub 60 fps). Kolejnym parametrem technicznym, który wyróżnia tę fotopułapkę na tle innych Browninga, jest zdolność do regulacji prędkości wyzwalania migawki od 0.4 do 0.7 sekundy. Odstępy między wyzwalaniem kolejnych zdjęć to 0,6 sekundy.

Z pewnością fotopułapka Recon Froce 4K Edge charakteryzuje się świetną matrycą 32MPIX i filmami w super rozdzielczości 4K UHD

Recon Force 4K Edge to fotopułapka ze świetnym nocnym zasięgiem do 30 metrów, co zostało jednak okupione widocznością błysku. Nie jest to kamera w 100% niewidoczna. Plusem są dwa regulowane tryby lampy błyskowej IR dla optymalnej kontroli obrazu w nocy. Regulowany jest również jednostrefowy czujnik PIR, który reaguje na ruch na dystansie od 15 do 25 metrów. Kąt widzenia obiektywu wynosi 55 stopni.

Wbudowany kolorowy 2-calowy wyświetlacz pozwala na przeglądanie zdjęć bezpośrednio na urządzeniu. Polskojęzyczne menu zwiększa ergonomię pracy, a język polski jest tylko jednym z kilku języków dostępnych w ustawieniach fotopułapki. Kamera posiada funkcję timelapse, kilka trybów robienia zdjęć a także przechwytywania wideo. Tak jak większość modeli producenta jest kompatybilna z oprogramowaniem Browning Buck Watch Timelapse Viewer. Zasilana jest 8 ogniwami typu AA, które umieszczane są w dedykowanej szufladce montowanej od spodu urządzenia. Recon obsługuje karty pamięci SDHC/SDXC do max. pojemności 512GB i jest kompatybilny z większością akcesoriów np. linkiami mocującymi Python MasterLock.

Kup fotopułapkę Browning Recon Force 4K Edge na naszym sklepie: Spy-Optic.pl

 

Browning Patriot (BTC-PATRIOT-FHD)

To rewolucyjny model kamery, który łączy w sobie najlepsze parametry techniczne wszystkich modeli Browninga. Wyposażona w świetną matrycę 24MPIX kamera oferuje filmy w rozdzielczości FULL HD (60 fps) wraz z dźwiękiem. Konstrukcja optyczna to system dwóch obiektywów (technologia Dual Lens), dlatego odwzorowanie szczegółów i barw zarówno w dzień, jak i w nocy jest bardzo dobre.

Patriot reaguje błyskawicznie na ruch wykryty na posesji. Migawka wyzwalana jest w rekordowym czasie zaledwie 0,15 sekundy, a odstęp między wykonywaniem kolejnych zdjęć wynosi 0,35 sekundy. Pozycjonuje to ten model kamery wśród gepardów szybkości na rynku zewnętrznych kamer monitorujących. Fotopułapka jest niewidoczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Ze względu na to, nie emituje żadnych błysków i fleszy podczas nocnej pracy. Doświetla w nocy na długim dystansie do 34 metrów. Niewidoczność zapewnia system 48 czarnych diod typu NO GLOW. Emiter podczerwieni jest regulowany, użytkownik może wybrać jeden z dwóch trybów mocy: Power Save i Long Range.

Fotopułapka Patriot uważana jest za lidera w jakości generowanych nagrań wideo

W kamerze wydłużono również długość detekcji w przypadku wykrycia ruchu. Jednostrefowy czujnik PIR reaguje na dystansie do 27 metrów. Zaimplementowana technologia Smart IR Video umożliwia nagrywanie filmów tylko wtedy, gdy dany obiekt w zasięgu czujnika PIR się porusza. Jego bezczynność po okresie 10 sekund powoduje zatrzymanie nagrywania. Pozwala to zachować miejsce na karcie pamięci i zwiększyć czas pracy urządzenia. Kamerę zasila 8 ogniw typu AA.

Patriot łączy najlepsze parametry flagowych modeli Browninga: podwójny obiektyw i matryca 24 MPIX  (jak w Dark Ops Pro XD), niewidoczny system pracy (jak w Elite HP4) czy szybkość migawki (jak w APEX). Kamera w wewnętrznych testach producenta, wśród użytkowników na zagranicznych forach czy testerów portalu TrailCamPro.com pozycjonuje się, jako ta z najlepszą jakością filmów razem z Recon Force 4K Edge.

Kup fotopułapkę Browning Patriot na naszym sklepie: Spy-Optic.pl

 

Browning Spec Ops Elite HP4 (BTC-8E-HP4)

Flagowy model kamery z serii Spec Ops jest godny uwagi ze względu na posiadany potencjał techniczny. Sercem urządzenia jest wysokiej jakości matryca o rozdzielczości 22 MPIX, za sprawą, której możliwe są nagrania w pełnej rozdzielczości 1920×1080p FHD wraz dźwiękiem. Długość filmów jest regulowana w ustawieniach kamery i wynosi od 5 do 120 sekund w 30 lub 60 klatkach. Elementem wyróżniającym ten model jest niewątpliwie regulowany tryb szybkości wyzwalania migawki. Jego zakres to od 0,1 do 0,7 sekundy. Odstępy między wykonywaniem kolejnych zdjęć wynoszą 0,5 sekundy.

Spec Ops Elitę HP4 jest nocnym długodystansowcem i doświetla bez błysku na dystansie do 27 metrów. Użytkownik może wybrać moc doświetlenia IR aż z pośród trzech trybów: Power Save, Fast Motion i Long Range.

Browning Spec Ops Elitę HP4 wyróżnia się przede wszystkim regulowanym trybem szybkości migawki między 0,1 a 07 sekundy

Ergonomię pracy w terenie zwiększa 2-calowy kolorowy wyświetlacz, intuicyjne polskojęzyczne menu (do wyboru kilka języków) i podświetlane na zielono przyciski nawigacyjne. Kamera zasilana jest 8 ogniwa wami typu AA, które znajdują się w dedykowanej szufladce montowanej od spodu urządzenia. Model Elite HP4 obsługuje karty pamięci typu SDXC do maksymalnej pojemności 512GB. Przekłada się to na 57 tys. zdjęć w rozdzielczości 22 MPIX i aż 3360 nagrań 20-sekundowych w rozdzielczości Full HD. Wymiary ogólne to 12,7 x 8,9 x 5,08 cm.

Urządzenie posiada 3 tryby robienia zdjęć: Single (fotka po wykryciu ruchu), Multi Shot (od 2 do 8 zdjęć, w tym 4-Shot standard, czyli 4 zdjęcia w odstępach 3 sekundowych) i Rapid Fire (tryb seryjny, od 2 do 8 zdjęć w odstępach 0,3 sekundy). Użytkownik może również ustawić godziny pracy urządzenia (funkcja Timer), a także korzystać z funkcji Timelapse Plus.

Kup fotopułapkę Browning Spec Ops Elite HP4 na naszym sklepie: Spy-Optic.pl

 

Browning Dark Ops APEX (BTC-6HD-APX)

Kompaktowa kamera leśna Browning Dark Ops APEX wydaję się świetnym rozwiązaniem z kategorii kamer budżetowych. Największym  argumentem przemawiającym za jej zakupem jest świetny stosunek jakości do ceny. Kamera posiada matrycę w rozdzielczości 18 MPIX przekładająca się na nagrywanie filmów z rozdzielczości HD+ 1600×900 w 24 klatkach wraz z dźwiękiem. Do wyboru jest również tryb HD 1296×720 w 30 klatkach.

APEX jest szybki za sprawą migawki z czasem reakcji zaledwie 0,22 sekundy i ostępami między kolejnymi zdjęciami 0,6 sekundy. Użytkownik może zdefiniować wielkość zdjeć wybierając jedną z opcji – 18, 12, 8 i 4 MPIX.

Z pewnością jedna z najmniejszych kamer marki Browning.

Minusem modelu APEX jest wbudowany tekstowy wyświetlacz zamiast kolorowego ekranu LCD. Fotopułapka zasilana jest tylko 6 bateriami typu AA. Zasięg nocnego emitera wynosi do 25 metrów, podczerwień za sprawą pakietu 48 czarnych diod jest w pełni niewidoczna dla człowieka i zwierzyny. Kamera sprawdzi się jako dyskretna kamera zewnętrzna na działkę. Brakuje możliwości regulacji zasięgu nocnej detekcji. Zasięg czujnika PIR również wynosi do 25 metrów. Jest regulowany w dwóch trybach Power Save i Long Range.

Fotopułapka obsługuje karty pamięci typu SDXC do maksymalnej pojemności 512GB. APEX jest foto pułapką mniejszą od Patriota, Elitę HP4 czy Recona, a jej wymiary wynoszą 11,5×8,2×6,4 cm. Na tylnim korpusie znajduje się stelarz montażowy do zamocowania foto pułapki np. na drzewie. W przeciwieństwie do pozostałych fotopułapek Browninga wykonany on został z plastiku, a nie metalu.

Kup fotopułapkę Browning Dark Ops APEX na naszym sklepie: Spy-Optic.pl

 

 

Którą fotopułapkę Browninga wybrać? PODSUMOWANIE

Wszystkie zaprezentowane w tym artykule kamery Browninga to modele, które wyprzedają technologicznie konkurentów na rynku kamer zewnętrznych. Cechuje je porządne wykonanie (obudowy z trwałych kompozytów),  wysokiej jakości matryce i szybkie czasy reakcji na ruch. Wszystkie omawiane modele Browninga są niezwykle szybkie i różnice w szybkości dotyczą nie sekund, a dziesiątych sekundy. Warto przyjrzeć się cechom wspólnym dla wyżej zaprezentowanych modeli, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, którą fotopułapkę wybrać do własnych potrzeb?

Analizując potencjał każdego z testowanych modeli, faworytem całego zestawienia jest Browning Patriot. Łączy w sobie najlepsze parametry pozostałych kamer. Browning Patriot to kamera, która będzie idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie jakość filmów i zdjęć, szybkość migawki, zasięgi i dyskretną pracę w nocy. Bez wątpienia żadna z kamer Browninga nie oferuje tak wiele, jak model Patriot.

Na drugie miejsce zasługuje Browning Dark Ops Pro XD. Zaletami tej kamery jest matryca, szybka reakcja na ruch, dwa obiektywy, niewidoczna praca w nocy i małe gabaryty. Browning Recon Force 4K Edge to przede wszystkim najlepsza z całego zestawienia matryca i opcja nagrywania 4K UHD przy zachowaniu dalekiego nocnego zasięgu. Do dobry wybór dla filmowców. Spec Ops Eite HP4 wyróżnia się na tle pozostałych kamer największym spektrum możliwości regulacji szybkości migawki. Z kolei najlepszym budżetowym rozwiązaniem wśród profesjonalnych kamer bez modułu GSM będzie APEX. Niewielka w pełni niewidoczna fotopułapka o szybkiej migawce. Podsumowując, kamery zewnętrzne marki Browning to świetny stosunek jakości do ceny. Ze względu na swój potencjał techniczny dedykowane są dla wymagających użytkowników. W przeciwieństwie do kamer konkurencyjnych marek, posiadają najnowsze technologie usprawniające prace w terenie. Z pewnością warto zainteresować się ich zakupem w kontekście monitorowania posesji.

Czy już wiesz, jaką fotopułapkę wybrać?

Bez wątpienia kamery marki Browning to dobry wybór. W związku z tym, mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam w podjęciu ostatecznej decyzji. Na zakończenie dla utrwalenia różnic pomiędzy modelami, krótkie podsumowanie mocnych stron każdej kamery:

Dark Ops Pro XD – system dwóch obiektywów, zasięgi, niewidoczna praca, szybkość migawki, regulowany stelarz

Recon Force 4K Edge – matryca, znakomita jakość zdjęć i filmów, zasięg nocny

Patriot – system dwóch obiektywów, zasięgi, niewidoczna praca, szybkość migawki

Spec Ops Elitę HP4 – szeroka regulacji zakresu szybkości migawki, niewidoczna praca

Dark Ops APEX – cena, niewidoczna praca w nocy, szybkość migawki, małe gabaryty

Jaką fotopułapkę Browning wybrać?

Zestaw kamer zewnętrznych Browning. Bez wątpienia różnią się ode siebie m.in. rozdzielczością matrycy, szybkością migawki czy systemem obiektywów

Daniel Król

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *