25 maja 2023 Komentarze (0) Lornetki

Ranking lornetek myśliwskich – TOP 5

Myśliwy trzyma lornetkę w rękach i patrzy do lasu

Zanim oddasz strzał, miej pewność. To nie tylko podstawowa zasada etyki łowieckiej, ale i zdrowego rozsądku. W ten sposób unikniesz postrzałków i strzelania na oślep. Polujący bez lornetki myśliwskiej jest jak kapitan bez lunety żeglarskiej. Przygotowaliśmy więc ranking 5 najlepszych modeli. Co oznaczają poszczególne parametry? Czy dalmierz to podstawa? Przekonaj się sam.

Lornetki myśliwskie – jaką wybrać?

parametry i materiały z których zrobiona jest lornetka myśliwska

Zanim zaczniemy jakiekolwiek porównania, słów kilka o parametrach i materiałach, z których lornetka myśliwska może być zrobiona. Bez tej świadomości człowiek zachodzi w głowę, dlaczego z dwóch modeli o przybliżeniu 10×50 jeden kosztuje 100 zł, a drugi 1000 zł.

Lornetka dachowa czy Porro?

Rozwiązaniem powyższej zagadki jest pryzmat – część optyki, która koryguje widziany obraz. Na rynku znajdziesz go w dwóch konstrukcjach: dachowej i Porro.

W lornetce dachowej elementy pryzmatu są ułożone w linii, w wersji Porro – przesunięte. Pierwsza jest więc lekka i poręczna, ale obraz zwykle mniej dokładny. Druga natomiast, z lepszą głębią ostrości i polem widzenia, ma cięższą konstrukcję.

Jakość Porro uzyskana w lornetce dachowej będzie okupiona o wiele większą ceną. Stąd różnica.

Pryzmaty BAK4 czy BK7?

Nie tylko konfiguracja pryzmatów, ale i jakość ich samych wpływa na to, co ostatecznie widzisz. W tańszych lornetkach stosuje się szkła BK7, w droższych – BAK4 (szkło Barium Crown). W parze z ceną idzie jakość.

Jak rozpoznać, które szkło wykorzystuje Twoja lornetka? Spójrz w jej obiektyw. Kwadratowa źrenica obrazu oznacza BK7, okrągła – BAK4.

Jakie przybliżenie w lornetce myśliwskiej?

Myśliwy w kapeluszu z bronią za plecami trzyma lornetkę w rękach i patrzy do lasu

Kiedy widzisz taki parametr: 10×50, pierwsza liczba określa stopień przybliżenia. Dokładnie mówiąc: jeśli obiekt jest 100 metrów od Ciebie, to przez taką lornetkę zobaczysz go, jak gdyby był 10 metrów przed Tobą.

Z kolei druga liczba, ta za “x”, oznacza średnicę obiektywu. W naszym przykładzie wynosi ona 50 mm. Im większa, tym obraz będzie jaśniejszy (bo więcej światła pada na soczewkę). Jeśli przyszło Ci teraz do głowy, żeby kupić model z największym obiektywem, pamiętaj że im cięższy model, tym trudniej go utrzymać bezruchu. A niestabilny obraz, to niewyraźny obraz.

Czy warto kupić lornetkę z zoomem?

Kręcisz pokrętłem, a obraz się przybliża – tak działa zoom. Rozpoznasz tę funkcję po takim, przykładowym, parametrze 10-20×50. Pierwsza liczba, ta przed “x” stała się skalą, zakresem wartości. Podobnie jak w akapicie wyżej, podstawowe przybliżenie jest 10-krotne, ale z zoomem możesz je podwoić za pomocą pokrętła.

Rodzi się więc logiczne pytanie: po co ograniczać się do stałej wartości? Odpowiedzią jest fizyka. W czasie “zoomowania” obraz staje się ciemniejszy i mniej wyraźny, bo pryzmaty w optyce są zoptymalizowane pod jedno ustawienie. Jakość to nie wszystko, bo tanie lornetki, które oferują ekstremalne przybliżenia rzędu 10-100×50, mogą z czasem nawet uszkodzić Twój wzrok.

Z dalmierzem czy bez dalmierza?

widok na las przez lornetkę z dalmierzem

Szukając lornetki myśliwskiej, bez wątpienia trafiłeś już na te z dalmierzem. Jak nazwa wskazuje, to oczywiście funkcja, która mierzy odległość – za pomocą wiązki podczerwieni. Na polowaniach – bardzo przydatna. W niektórych modelach pomiar jest wykonywany pojedynczo, w innych aktualizowany z każdym Twoim ruchem.

Wybór lornetki – jakie inne parametry mają znaczenie?

Niektóre modele idą nawet dalej i wyznaczają kierunek geograficzny czy kąt nachylenia. Są też lornetki, które stawiają na radzenie sobie w najtrudniejszych warunkach – wodoodporne z soczewkami pokrytymi powłoką hydrofobową i widocznością przez deszcze, śniegi i mgły.

TOP 5 lornetek myśliwskich – ranking

zielona lornetka myśliwska leży na drewnianej podłodze

Skoro już wiemy, na co zwrócić uwagę, przejdźmy do konkretów. Najmocniejsza lornetka na rynku? W sklepach znajdziesz setki modeli, które chciałyby nosić ten tytuł. My wybraliśmy 5 lornetek myśliwskich. Każda z nich jest warta uwagi.

1.   Focus Mountain 10×42 – lornetka myśliwska odporna na warunki pogodowe

Solidna i wytrzymała w każdych warunkach. Jej korpus wypełniony jest ciekłym azotem, który chroni optykę przed zaparowaniem. Szwedzki producent w poręcznej obudowie zamknął naprawdę świetne parametry. Oparta na szkle BAK4, z jasnym 42-milimetrowym obiektywem i stałym 10-krotnym przybliżeniem.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

  • Szkło BAK4
  • Odporność na wodę i zaparowanie

2.   Focus Eagle 10×42 RF – lornetka myśliwska z dalmierzem

Dalmierz sięgający 1500 metrów – to on sprawia, że wiesz dokładnie, jak daleko od Ciebie znajduje się Twój cel. Lornetka myśliwska mierzy wysokość obserwowanych obiektów, a nawet szybkość ich poruszania się. Nie straszne jej skrajne oświetlenie – pełne czy zachodzące słońce – wielowarstwowa powłoka FMC odbija promienie, a Ty cieszysz się klarownym obrazem.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

3.   Kowa YF II 8×30 – lornetka myśliwska z systemem Porro

Doskonała jakość obrazu, kontrast i odwzorowanie barw. Konstrukcja pryzmatów Porro sprawia, że pod tym względem ta lornetka myśliwska nie ma sobie równych. Zobaczysz głębie kolorów o każdej porze dnia.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

  • Jakość pryzmatów Porro
  • Centralne pokrętło ostrości

4.   Kowa SV II 8×42 – lornetka myśliwska ze statywem

Wygodna lornetka myśliwska montowana na statywie. Jeśli w czasie polowań zamierzasz cały czas trzymać broń w rękach, to model dla Ciebie. Dzięki odkręcanym muszlom, często korzystają z niej osoby w okularach.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

5.   Kowa Prominar BD XD 8×56 – jasna lornetka myśliwska

Największe i najjaśniejsze obiektywy w naszym zestawieniu. Kowa zastosowała tu soczewki XD, które znacząco zmniejszają aberrację chromatyczną. Obraz jest więc nie tylko ostrzejszy, ale też nie ma przebarwień. Taka optyka została zamknięta w korpusie ze stopów magnezu.

osób kupiło w ciągu ostatnich 48h!

Wciąż masz wątpliwości, który model wybrać? Skontaktuj się z naszymi ekspertami. Czekają na Ciebie pod numerem +48 601 838 843 lub mailem kontakt@spy-optic.pl i chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Z nimi o wiele łatwiej będzie Ci znaleźć najlepszą lornetkę myśliwską.

Ranking TOP 5 lornetek myśliwskich – FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Jaka lornetka najbardziej przybliża?

Jeżeli średnica soczewki wynosi ok 35-56 mm, wówczas optymalne przybliżenie lornetki myśliwskiej będzie wynosiło 8-10.

Co oznacza w lornetce 20×50?

W takim przypadku mamy lornetkę myśliwską z 20-krotnym przybliżeniem. Z kolei druga liczba oznacza średnicę jej optyki – tutaj 50 mm.

Jaka lornetka do lasu?

Myśliwi wybierają zwykle lornetki o średnicy około 42 mm. Jedynymi z liderów w swojej branży są firmy Kowa oraz Focus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *