14 września 2020 Komentarze (0) Bez kategorii, Myślistwo

Rykowisko Jeleni — niech wygra silniejszy!

Jednym z najbardziej niezwykłych i zaskakujących wydarzeń zarówno dla obserwatorów przyrody, jak i myśliwych, jest trwające około miesiąca Rykowisko. Początek jesieni to czas spektakularnych godów jeleni szlachetnych. Dotychczas niedostępne i ukryte w gęstwinie lasu samce wychodzą na łowy najodpowiedniejszej partnerki do rozrodu. Powietrze przenika piżmowy zapach potu jeleni. Już jedna łania wydzielająca swoje hormony doprowadza byki do szaleństwa, toteż czas roztropnego życia w bezpiecznych przestrzeniach lasu na jakiś czas zamienia się w hałaśliwe i całkowicie niespokojne podążanie za samicami.

Walka o dominację

Rozpoczyna się prawdziwa walka. Byk stadny, najbardziej ceniony w hierarchii rykowiska zaciekle broni swoich łań. Niezwykle silnym głosem niesionym echem przez las uzmysławia reszcie stada, że tak szybko nie odpuści. Przybycie innego samca to niezwykle napięta sytuacja, której rozstrzygnięcie wymaga nawet do kilkudziesięciu minut. Na początku rywale demonstrują swoje największe atuty, co może być wystarczającym argumentem wyższości danego osobnika. Każdemu, kto chciałby zobaczyć lub nagrać to niezwykłe widowisko polecamy fotopułapki.

Kiedy jednak intensywność zapachu i dumne eksponowanie sylwetki i poroża, czyli tzw. marsz równoległy to za mało by zdecydować, kto zdobędzie partnerkę, pozostaje ostatni etap walki — czyli bezpośrednia konfrontacja. Charakterystycznym elementem takiego widowiska są krzyżujące się poroża. Samce z niebywałą siłą splatają wieńce i próbują wykręcić głowę przeciwnika. W końcu, po długich i męczących staraniach któryś z nich zwycięża i otrzymuje gromadę łani. W takiej sytuacji jedyne co pozostaje przegranemu, to uciekać jak najdalej z pola bitwy.

jeleń z pięknym porożem

Chwila odpoczynku po ciężkich zmaganiach z rywalem.

Rytualne odgłosy rykowiska

Wokalne popisy Jeleni to znak, że nadszedł czas Rykowiska. Ten niezwykły sposób wyrażania przez byki emocji zadziwia i budzi rozmaite refleksje. Ciekawym faktem jest, że jeleń nigdy nie wyraża kilku nastrojów naraz. Każdy rodzaj wydawanego dźwięku informuje o innym stanie emocjonalnym zwierzyny — może on przedstawiać swoje zmęczenie, pożądanie lub złość spowodowaną zbliżającymi się pod jego teren konkurentami. Różnice w wydawanych odgłosach wynikają również z wieku byka. Najmłodsze osobniki nie biorą udziału w rykowisku i nie potrafią jeszcze wydobyć z gardła odpowiedniego tonu. Porykiwanie za łaniami rozpoczyna się mniej więcej w 5 roku życia samca, by rok lub dwa lata później mógł on korzystać z pełni możliwości głosu zawierającego 3 wyraźne tony. Najmocniejszy okres dla jelenia przypada pomiędzy 8-10 rokiem jego życia. Nie musi on w tym czasie zbyt często dawać o sobie znać, gdyż nawet krótkie dźwięki o niskim i mrożącym krew w żyłach tonie odstraszają niedojrzałych i słabszych rywali.

jeleń rykowisko

Jeleń wabiący łanie swoim rykiem.

Istotny wpływ na intensywność rykowiska ma również pogoda. Chłodne, bezwietrzne poranki to najlepszy moment na godowe tańce. Zbyt wysoka temperatura lub deszczowe dni nie należą do momentów szczególnie nastrajających. Po zakończonym rykowisku jelenie wracają do swoich ostoi, gdzie odzyskują siły i utraconą wagę (nawet do 25% masy ciała). Dwa miesiące później tworzą z innymi bykami chmary. W tym samym czasie zapłodnione łanie odpoczywają w swoich grupach, by po 34 tygodniach wydać na świat jedno lub dwoje cieląt.

Joanna Słodkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *