2 marca 2015 Komentarze (0) Noktowizja, Sprzęt

Sarna i królik na obserwowanym, czyli od czego zależy zasięg noktowizora?

Diana z lornetką noktowizyjną

Czym jest noktowizor i że w myślistwie jest dopuszczalny – to już wiemy. Jakie wyróżniamy generacje, która jest odpowiednia dla kogo i od czego zależy zasięg sprzętu – o tym poniżej.

Noktowizor – co to takiego?

Jak wspominaliśmy w artykule Tradycja a nowoczesność, czyli o noktowizji i etyce łowieckiej, noktowizor to urządzenie, umożliwiające widzenie w ciemności. Skonstruowane jest w taki sposób, że pozwala na wzmocnienie natężenia światła do tego stopnia, że nawet w całkowitych ciemnościach jesteśmy w stanie odebrać obraz przedmiotów.

Wyróżnia się dwie generacje noktowizorów, które są powszechnie dostępne na rynku konsumenckim:

  • I generacja – zapewnia jasny, ostry obraz przy zachowaniu niskiej ceny sprzętu. Idealne dla żeglarzy, myśliwych, miłośników przyrody oraz dla zabezpieczenia posesji. Charakterystyczne dla tego typu noktowizorów jest wydawanie cichego dźwięku, rozmyty na brzegach obraz oraz możliwość świecenia na zielono przez pewien czas po wyłączeniu sprzętu.
  • Pomiędzy I i II generacją umieścić można noktowizory z technologią CORE, w których szklane rdzenie zastąpione zostały ceramicznymi wzmacniaczami. Zastosowanie tego typu technologii eliminuje zniekształcenia na brzegach obrazu i zwiększa rozdzielczość obrazu do 70 linii/mm.
  • II generacja – noktowizorów tego typu, ze względu na zauważalnie wyższą cenę, używają głównie profesjonaliści. Zasadnicza różnica pomiędzy sprzętem I i II generacji polega na zastosowaniu płytki mikrokanałowej (MCP), która powoduje większe wyłapywanie światła. Rozdzielczość 40-45 linii/mm.
  • III generacja – noktowizory tej klasy należą do najlepszych aktualnie dostępnych. Oprócz ulepszonych parametrów, urządzenia te oferują funkcję AG (AutoGating), która dynamiczne zmienia wartości napięcia i reguluje natężenie obrazu zależnie od okolicznych źródeł światła. Funkcja Auto Gating sprawdza się doskonale w terenie zurbanizowanym.

Od czego zależy zasięg noktowizorów?

Zasięg noktowizora zależy przede wszystkim od rozmiarów obserwowanego obiektu – im większy, tym wyraźniej go zobaczymy, przykładowo, w lesie lepiej zobaczymy sarnę lub dzika niż królika czy zająca. Kolejnym wyznacznikiem jest preferowana przez nas dokładność obserwacji: czy chcemy dostrzec detale (tzw. zasięg rozpoznania), czy też wystarczy nam świadomość, że obiekt tam jest, ewentualnie czy się porusza (tzw. zasięg detekcji).

Ważnym czynnikiem, wpływającym na zasięg noktowizora są warunki oświetleniowe – im więcej rozproszonego światła (księżyc, gwiazdy, oświetlenie IR), tym lepsza jakość odbieranego obrazu i większy możliwy zasięg obserwacji. Dodatkowe znaczenie mają także warunki atmosferyczne – kiedy unosi się mgła, gorzej widać, zaś przy dłuższej pracy bez przesłony pod wpływem słońca (lub silnej lampy), noktowizor może ulec uszkodzeniu.

Ostatnim czynnikiem, wpływającym na zasięg sprzętu noktowizyjnego jest przestrzeń, na której prowadzimy obserwacje, jeżeli jest otwarta, to zobaczymy więcej, jeżeli zabudowana, zadrzewiona, wtedy widoczność będzie ograniczona.

Podczerwień a zasięg noktowizora.

Większość urządzeń noktowizyjnych ma wbudowany iluminator, wspomagający widoczność obserwowanego obiektu; średnio mają one zasięg około 100 m. Pracując w ekstremalnych warunkach możemy się wspomóc dodatkowymi urządzeniami, takimi jak iluminatory podczerwieni, które (zależnie od parametrów) rozszerzą zasięg obserwacji do 300, 600, a nawet 1000 metrów.

Krzysztof Rydlak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *